78/1990. (IV. 25.) MT rendelet
a statisztikáról szóló 1973. évi V. törvény végrehajtásáról
A Minisztertanács a statisztikáról szóló 1973. évi V. törvény (a továbbiakban: Tv.) 17. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
(a Tv. 1. §-ához)
1. §
A törvény alkalmazásában más szervezet
a) a gazdasági társaság,
b) a gazdasági tevékenységet folytató más jogi személy,
c) az egyéni vállalkozás.
(a Tv. 3. §-ához)
2. §[1]
Az állami statisztika egységes rendszerébe a Központi Statisztikai Hivatal (a továbbiakban: KSH), valamint a következő szervezetek statisztikai tevékenysége tartozik:
a) minisztériumok,
b) Legfelsőbb Bíróság,
c) Legfőbb Ügyészség,
d) Magyar Nemzeti Bank,
e) Gazdasági Versenyhivatal,
f) Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság,
g) Országos Testnevelési és Sporthivatal.
(a Tv. 6. §-ához)
3. §
(1) Az adatszolgáltatás önkéntességére "AZ ADATSZOLGÁLTATÁS NEM KÖTELEZŐ!" szöveg feltüntetésével kell felhívni a figyelmet.
(2) Az önkéntes adatszolgáltatáson alapuló adatgyűjtés kérdőívén, összeírólapján, vagy egyéb adathordozóján (telex, telefax stb.) sem nyilvántartási számot, sem iktatószámot, sem jogszabály számát feltüntetni nem szabad.
(a Tv. 7. §-ához)
4. §
(1) Párhuzamos a statisztikai adatgyűjtés, ha a gazdasági és társadalmi jelenségekről, folyamatokról már rendelkezésre álló adatok gyűjtésére ismételten kerül sor, akár a tartalom, a csoportosítás vagy a határidő kismértékű eltérése esetén is.
(2) Szakszerűtlen az. adatgyűjtés (a kérdőív), ha az az egységes fogalmaktól eltérő, nem közérthető meghatározásokat használ, következetlen, kérdéseire egyértelműen nem lehet válaszolni.
(3) Indokolatlan az adatgyűjtés, ha annak várható eredménye nem áll arányban a végrehajtásával kapcsolatos ráfordítással.
(a Tv. 8. §-ához)
5. §
(1) A statisztikai tevékenységek összehangolásának, fejlesztésének, és ellenőrzésének irányítása a KSH elnökének a feladata.
(2) Az államigazgatási nyilvántartások rendszerének kialakításánál figyelemmel kell lenni arra, hogy ezek adatai alkalmasak legyenek a statisztikai célú hasznosításra is.
6. §[2]
(1) A statisztikai tevékenységek összehangolásának elősegítésére, a társadalmi érdekek képviseletének érvényre juttatására, a KSH elnökének szakmai tanácsadó véleményező szerveként Országos Statisztikai Tanács (a továbbiakban: OST) működik.
(2) Az OST tagjai:
a) az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervek vezetője által kijelölt egy-egy tag;
b) a munkáltatók és a munkavállalók érdekképviseletei, valamint a helyi önkormányzatok képviselete által javasolt három-három tag;
c) a tudományos élet képviselői közül a KSH elnökének felkérésére legfeljebb öt szakember.
(3) A tagokat és a tagok javaslata alapján az elnököt határozott időtartamra a miniszterelnök bízza meg. A megbízásra az előterjesztést a KSH elnöke teszi.
(4) Az OST állást foglal az állami statisztika egységes rendszerének működésével kapcsolatos kérdésekben.
(5) Az OST első ülését a KSH elnöke hívja össze. Az OST megalkotja ügyrendjét, és tagjai köréből javaslatot tesz az OST elnökének személyére. Az OST elnökének a miniszterelnök által történő megbízásáig az elnöki feladatot a KSH elnöke látja el.
(6) Az OST tagjainak megbízatása személyre szól, az ülésen - az ügyrendben foglalt kivétellel - csak a tag vehet részt.
(7) Az OST az állásfoglalásának előkészítésére szakbizottságokat és munkabizottságokat hozhat létre.
(8) Az OST elnöke a tagsággal nem rendelkező érdekelt szervet a tárgykörébe tartozó napirend tárgyalására meghívhatja.
7. §
A KSH a Tv. 8. §-ában foglaltak megvalósítása érdekében
a) az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervezettől a statisztikai tevékenységéről tájékoztatást kér, és arra indokolt esetben észrevételt tesz.
b) Ha az észrevétel a Tv. 7. §-ának b), vagy c) pontján alapul, a szervezet az észrevételben foglaltaknak köteles eleget tenni.
(a Tv. 9. §-ához)
8. §
(1) A KSH elnökét és elnökhelyetteseit a Minisztertanács nevezi ki.
(2) A KSH szervezetét a KSH elnöke állapítja meg.
9. §
A KSH
a) az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervezetek javaslatai alapján kialakítja a központi állami statisztika rendszerét, a benne alkalmazott egységes statisztikai előírásokat,
b) statisztikai adatokat gyűjt, dolgoz fel, elemez, tárol és ellenőrzi a helyességüket,
c) kidolgozza a statisztikai fogalmakat, módszereket, osztályozásokat, névjegyzékeket, számjeleket és ezeket rendszeresen közzéteszi,
d) közreműködik a statisztika tudományának fejlesztésében, a statisztikai tevékenység módszereit fejleszti, és elősegíti a korszerű módszerek alkalmazását,
e) tájékoztatási tevékenységében a társadalom és a gazdaság állapotára vonatkozó adatokat szolgáltat a központi és a helyi állami, illetve önkormányzati szervek, valamint a közvélemény részére,
f) egyetértési jogot gyakorol az igazgatási statisztika keretében elrendelni szándékozott kötelező adatszolgáltatásokkal kapcsolatban,
g) ellátja a statisztikai tevékenységgel kapcsolatos nemzetközi feladatokat, részt vesz a nemzetközi szervezetek statisztikai munkájában,
h) vezeti a Magyar Köztársaság Államigazgatási Helynévkönyvét,
i) a statisztikai tevékenység országos szakmai irányítása keretében ellenőrzi a statisztikai tevékenységet, jogszabályt sértő statisztikai tevékenység észlelése eseten megteszi a szükséges intézkedéseket,
j) meghatározza az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervezetek vezetőinek javaslatai alapján azokat a munkaköröket, amelyekhez statisztikai képesítés szükséges,
k) meghatározza a statisztikai szakvizsgák szabályozásának rendjét,
l) köteles példányra jogosult könyvtárat, dokumentációs szolgálatot, és szaklevéltárat tart fenn.
10. §
A Központi Statisztikai Hivatal elnöke
a) felelős a központi állami statisztikai tevékenységért,
b) elrendeli az ebbe a rendszerbe tartozó kötelező adatszolgáltatásokat,
c) ellátja a számítástechnika alkalmazásának országos szakmai felügyeletét, és a számítástechnikával kapcsolatban rábízott feladatokat.
11. §
(1) A KSH a központi állami statisztika rendszerébe tartozó adatokat részben maga, részben más szervezetek útján gyűjti.
(2) A KSH a rendelkezésére álló, kérdőíven, táblán tárolt adatok kigyűjtését, átmásolását, az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervezet vezetőjének kérésére ingyenesen lehetővé teszi, a gépi adathordozón tárolt adatok gépi átmásolásának költségét az adatátvevő a KSH-nak megtéríti.
(3) A KSH megrendelés alapján, díj ellenében statisztikai szolgáltató tevékenységet végez.
12. §
A KSH az adatgyűjtési rendszeréből rendelkezésre álló statisztikai adatokat őrzi, tárolja és azokat a 23. §-ban foglaltak figyelembevételével adja át.
13. §
Az állami statisztika egységes rendszeréből származó statisztikai adat, adatállomány ellenérték fejében csak az. elrendelő hozzájárulásával adható tovább.
14. §
(1) A KSH által közölt, illetőleg közzétett statisztikai adatot hivatalos adatnak kell tekinteni.
(2) A KSH tájékoztatási rendszere összefoglaló és részletező (ágazati, területi, nemzetközi, módszertani stb.) időszaki és esetenkénti kiadványokból, jelentésekből, adatközlésekből és tanulmányokból áll. A tájékoztatási rendszer keretében gondoskodni kell az államtitoknak, illetőleg szolgálati titoknak nem minősülő statisztikai adatok széleskörű, a társadalom és a gazdaság helyzetére, fejlődésére, változására vonatkozó objektív ismertetéséről.
15. §
(1) A nemzetközi statisztikai adatszolgáltatást a KSH és az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervezetek összehangoltan látják el.
(2) A nemzetközi szervezetek adatigényét elsősorban a KSH elégíti ki.
(3) Ha a külföldre irányuló adatszolgáltatásban az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervezet olyan adatot közöl, amely megnevezés, időpont tekintetében megegyezik a KSH által közzétett adattal, ettől az adattól nem térhet el.
(a Tv. 10. és 11. §-ához)
16. §
(1) Az igazgatási statisztikai tevékenységet végző szervezet a statisztikai rendszerét - az e jogszabályban foglaltak szerint - maga alakítja ki.
(2) Az igazgatási statisztikai tevékenységet végző szervezet vezetője felelős a szervezet statisztikai tevékenységéért.
16/A. §[3]
Az 1993. évre szóló országos statisztikai adatgyűjtési program (a továbbiakban: OSAP) végrehajtása kötelező. Az OSAP-ot e rendelet melléklete tartalmazza.
17. §
(1) Az igazgatási statisztikai tevékenységet végző szervezet az általa gyűjtött statisztikai adatokat őrzi, tárolja és azokat a 23. §-ban foglaltak figyelembevételével adja át.
(2) Az igazgatási statisztikai tevékenységet végző szervezet a rendelkezésére álló, kérdőíven, táblán tárolt adatok kigyűjtését, átmásolását, az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervezet vezetőjének kérésére ingyenesen lehetővé teszi, a gépi adathordozón tárolt adatok gépi átmásolásának költségét az. adatátvevő az. adatátadónak megtéríti.
(3) Az igazgatási statisztikai tevékenységet végző szervezet a KSH által kidolgozott osztályozások, fogalmak, csoportosítások figyelembevételével úgy alakítja ki adatfeldolgozási rendszerét, hogy az a saját igényeinek kielégítése mellett:
a) alkalmas legyen a központi állami statisztika rendszerében meghatározott adatigények kielégítésére,
b) lehetővé tegye a számítástechnika korszerű módszereinek és eszközeinek alkalmazását.
(4) Az igazgatási statisztikai tevékenységet végző szervezet ellenőrzi az adatgyűjtési rendszerébe tartozók statisztikai tevékenységét.
18. §
Ha az igazgatási statisztikai tevékenységet végző szervezet a KSH által közzétett hivatalos adatoktól, fogalmaktól, osztályozásoktól, névjegyzékektől vagy számjelektől jelentésében vagy adatközlésében eltér, ezt a körülményt és indokait az. adatközlésben fel kell tüntetnie.
19. §
(1)[4] Az OSAP-ban foglaltak tekintetében adatszolgáltatásra kötelezett az abban felsorolt kérdőíveken megjelölt szerv és személy.
(2)[5] A helyi önkormányzatok működési körére vonatkozó, az OSAP hatálya alá tartozó adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése a jegyző (főjegyző), az illetékességi körébe tartozó adatszolgáltatások teljesítése pedig az anyakönyvvezető feladata.
(3)[6] Az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó, a 2. §-ban írt szervek az OSAP évközi módosítására szükség esetén a KSH elnökéhez tehetnek javaslatot, aki azt a Kormány elé terjeszti.
(4) A kötelező adatszolgáltatás elrendelése alapján az. adatgyűjtésről az elrendelő, illetőleg az a szervezet gondoskodik, amelynek kezdeményezésére az. elrendelés történt.
(5) A kötelező adatszolgáltatás kérdőívének címoldalán, illetve az adatgyűjtést szolgáló egyéb iraton fel kell tüntetni az elrendelő megnevezését, az. elrendelés számát és az "AZ ADATSZOLGÁLTATÁS KÖTELEZŐ!" szöveget (elrendelési záradék).
(6) Elrendelési záradékot kell alkalmazni akkor is, ha az adatszolgáltatás nem kérdőíven, hanem gépi információ-hordozó, feldolgozási tábla, telex, telefax, távbeszélő igénybevétele útján, vagy egyéb módon történik.
(7) A kötelező adatszolgáltatás címét és elrendelési számát, valamint az elrendelő nevét a KSH hivatalos lapjában közzé kell lenni.
20. §
Az adatszolgáltatási kötelezettséggel járó adatgyűjtések végrehajtása során és ezek feldolgozásánál a KSH által meghatározott fogalmakat, osztályozásokat és módszereket kell alkalmazni.
21. §
Az adatszolgáltatás tartalmi valódiságáért a KSH által meghatározott fogalmak, osztályozások, módszerek, névjegyzékek, számjelek helyes alkalmazásáért az adatszolgáltatásra kötelezett szervezetnek az a dolgozója felelős, aki a kérdőívet, adatlapot, egyéb adathordozót aláírta.
22. §
(1) A statisztikai tevékenység ellenőrzése kiterjed az ellenőrzött szervezet statisztikai munkájára, ennek keretében - ha jogszabály másként nem rendelkezik - az adatok alapjául szolgáló bizonylatok tartalmára, valamint a KSH által meghatározott fogalmak, módszerek, osztályozások, névjegyzékek és számjelek alkalmazására is.
(2) Ha az ellenőrzési tevékenység során az ellenőrző szervezet jogszabályt sértő magatartást észlel
a) büntető eljárást, vagy
b) szabálysértési eljárást, vagy
c) munkajogi (fegyelmi, anyagi) felelősségre vonást kezdeményez, vagy
d) az érintett szervezet vezetőjét írásban figyelmezteti.
(a Tv. 14. és 15. §-ához)
23. §
(1) Egyedi statisztikai adat az, amelynél a szám mellett fel van tüntetve a szervezetre, vagy a személyre vonatkozó egyedi azonosító ismérv (név, személyi szám, cím stb.).
(2) Közzé lehet tenni az egyedi statisztikai adatot, ha annak közzétételéhez, mással való közléséhez az adatszolgáltató hozzájárult.
(a Tv. 16. §-ához)
24. §
Az e jogszabályban nem szabályozott eljárási kérdésekben az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
25. §
Ez a rendelet 1990. május 1-jén lép hatályba.
Ezzel egyidejűleg a statisztikáról szóló 1973. évi V. törvény végrehajtására kiadott 27/1973. (X. 12.) MT rendelet és az azt módosító 26/1983. (VIII. 11.) MT rendelet, az. iparosok és kereskedők kötelező statisztikai adatszolgáltatásáról szóló 8/1951. (I. 6.) MT rendelet, az 1968. évi népszámlálási próbafelvételről szóló 52/1967. (XI. 24.) Korm. rendelet, a tanácsok információs rendszerének továbbfejlesztéséről szóló 1009/1971. (IV. 15.) Korm. határozat, valamint az 1970. évi népszámlálás végrehajtásáról szóló 1/1969. (IX. 24.) KSH rendelkezés hatályát veszti.
Németh Miklós s. k.,
a Minisztertanács elnöke
Melléklet a 78/1990. (IV. 25.) MT rendelethez[7]
Országos Statisztikai Adatgyűjtési Program
A Programban az adatgyűjtés jellege rovatban használt rövidítések jelentése:
V = változatlan adatgyűjtés
M = módosított adatgyűjtés
Ú = új (első ízben elrendelt) adatgyűjtés
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 152/1992. (XI. 20.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1992.12.01.
[2] Megállapította a 163/1991. (XII. 20.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1992.01.01.
[3] Beiktatta a 152/1992. (XI. 20.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1992.12.01.
[4] Megállapította a 152/1992. (XI. 20.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 1992.12.01.
[5] Megállapította a 152/1992. (XI. 20.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 1992.12.01.
[6] Megállapította a 152/1992. (XI. 20.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 1992.12.01.
[7] Beiktatta a 152/1992. (XI. 20.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1992.12.01.