11/1991. (XII. 28.) NGKM rendelet

az 1992. I. félévi fogyasztási cikk globálkvóta közzétételéről

Az áruk, szolgáltatások és anyagi értéket képviselő jogok kiviteléről, illetőleg behozataláról szóló 112/1990. (XII. 23.) Korm. rendelet 7. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

Az 1992. I. félévi fogyasztási cikk globálkvótát e rendelet 1-5. számú mellékletei állapítják meg.

2. §

Ez a rendelet 1992. január 1. napján lép hatályba.

Dr. Kádár Béla s. k.,

a nemzetközi gazdasági kapcsolatok minisztere

1. számú melléklet a 11/1991. (XII. 28.) NGKM rendelethez

I.

1. A fogyasztási cikk import globálkvótába tartozó áruk jegyzékét az áruk, szolgáltatások és anyagi értéket képviselő jogok kiviteléről, illetőleg behozataláról szóló 112/1990. (XII. 23.) Korm. rendelet végrehajtásáról szóló 6/1990. (XII. 29.) NGKM rendelet 2. számú melléklete tartalmazza. A hivatkozott rendelet 2. számú mellékletében felsorolt áruk konvertibilis elszámolású importja kizárólag az e rendeletben foglaltak szerint valósítható meg. A globálkvóta áruköreinek felsorolása jelen rendelet 2. számú mellékletében található.

E rendelet tárgyi hatálya alá tartozik az ügylet, viszonylattól függetlenül akkor is, ha

a) az áru indikatív listán szerepel,

b) a behozatal kapcsolt ügylet (pl. barter, kooperáció) formájában realizálódik,

c) kereskedő, termelő cégek vagy az idegenforgalom, pl. szállodák igényeinek kielégítését szolgálja,

d) devizamozgás nélküli,

e) külföldi alapanyagból megvalósított bérmunka, függetlenül annak devizamentes jellegétől,

f) magyar alapanyagból megvalósított bérmunka esetén a bérmunkadíj (lásd 4. számú melléklet),

g) az egyéni vállalkozók saját devizaszámlájáról történik a beszerzés.

Nem tartozik a rendelet tárgyi hatálya alá

a) a devizamentes ügylet (vagy ügyletrész),

b) a valutáért történő értékesítés céljára importált fogyasztási cikk [136/1991. (X. 25.) Korm. rendelet szerint].

2. Az 1992. évi fogyasztási cikk globálkvóta összértéke 750 M USD.

3. A globálkvóta jelenleg meghirdetésre kerülő értékplafonjainak áruösszetételét a 2. számú melléklet tartalmazza, értékplafonjainak nagyságáról, kvótakódjairól, továbbá arról, hogy egy pályázó az értékplafon értékének mekkora hányadát kérelmezheti, a 3. számú melléklet ad tájékoztatást. E szempontból pályázónak az engedélykérelmen feltüntetett belföldi átvevő számít.

II.

1. Az engedélykérelem benyújtása 1992. január 27-től, az engedély kérelmezés érvényes szabályainak betartásával, kizárólag tértivevénnyel ellátott ajánlott levélben történhet, a következő címre:

Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériuma, Engedélyezési Főosztály

Budapest, Postafiók 728.,1365.

A borítékon fel kell tűntetni a "Fogyasztási cikk kvóta pályázat" utalást, valamint a 3. számú melléklet szerint az értékplafon számát és megnevezését is.

2. Az engedélykérelem benyújtásának utolsó napja 1992. február 3., kivéve a 13. és 14. számú értékplafon áruköreit, ahol folyamatos.

Azon értékplafonoknál, ahol az utolsó napig feladott engedélykérelmekkel sem merült ki a meghirdetett érték, további engedélykérelmek benyújtására van mód.

3. Az engedélykérelem benyújtása napjának az a nap tekintendő, amely napon a posta a levelet kézbesítésre átvette.

4. Az egyes engedélykérelmeket külön-külön borítékolva kell beküldeni. Kivételt képez a bérmunka konstrukció, melynek valamennyi engedélykérelmét egy borítékban kell beküldeni.

Az engedélykérelemhez - ajánlott levélnek megfelelően bérmentesített - nagy alakú válaszborítékot kell csatolni.

5. Az engedélykérelemhez csatolni kell az 1%-os importilleték befizetésének tényét igazoló eredeti banki pecséttel ellátott bizonylatot, vagy postai feladóvevényt. Az illetéket az APEH import illeték bevételi számlára (232-90107-9142) postai befizetéssel is teljesíteni lehet. Az illeték kiszámítása a hónap első munkanapján érvényben levő árfolyamon történik, minimálisan 1000 Ft.

6. A 12. számú értékplafon árukörének saját számlára történő behozatalához meg kell szerezni az NGKM külön engedélyét is. (Mellékletben csatolni kell az engedélykérelemhez.)

7. A nemesfémek passzív bérmunkában történő feldolgoztatására vonatkozó engedélykérelemhez mellékelni kell a Magyar Nemzeti Bank Emissziós Főosztályának engedélyét is.

III.

1. A fogyasztási cikk globálkvóta elosztása a kérelmek benyújtási időrendje (postai felvétel, illetve átvétel napja) szerint történik.

2. Az engedélyek kiadására 1992. február 3-tól kezdődően kerül sor folyamatosan.

3. Az engedélyek első érvényességi napja: a kiadás napja.

4. A kiadott engedélyek érvényességi ideje 120 nap, de utolsó napja 1992. június 30., kivéve a 14. számú értékplafont, ahol 1992. december 31.

Az érvényességi idő 1992. június 30-i határnapig kérelmezhető.

A kiadott engedély, különös figyelemmel az érvényességi időre, nem módosítható.

5. A fogyasztási cikk kvóta engedély kiadásának helyzetéről a Világgazdaság és a Napi Világgazdaság c. napilap rendszeres tájékoztatást ad.

Itt kerül közzétételre a II/2. pontban jelzetteknek megfelelően a további engedélykérelem beadás lehetősége.

6. A kérelmek a szerződéses paritásos áruértékkel terhelik a kvótát. Vámkezeléskor az áruk származását igazolni kell. Déligyümölcsnél a származási viszonylat megjelölésétől eltekintünk, ha a szerződő ország európai, de a származási ország nem európai. (Minden európai származású déligyümölcs importnál a származási ország - vagy országcsoport, Európai Közösség - megjelölése kötelező.)

IV.

1. A Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériuma az engedélykérelmek tárgyában határozattal dönt.

2. A kérelmet az engedélyező szerv elutasítja, ha

a) az engedélykérelmet nem megfelelően töltötték ki, továbbá, ha az nem felel meg a II/1-7. pontokban foglalt követelményeknek;

b) a II/1. pontban rögzített időpont előtt adták postára;

c) a II/2. pontban rögzített határidőt követően adták postára;

d) a kérelem tárgyát képező értékplafon kimerült (más kihasználatlan értékplafon terhére az engedély megadható);

e) az egy pályázó által igénybe vehető értéket túllépi;

f) passzív bérmunka esetén nem elegendő módon igazolták a bérmunka alapanyagának magyar származását.

3. Az érvényes szabályozásnak megfelelően az import illeték az elutasított engedélykérelmek után nem igényelhető vissza.

4. Az elutasító határozattal szemben az áruk, szolgáltatások és anyagi értéket képviselő jogok kiviteléről, illetőleg behozataláról szóló 112/1990. (XII. 23.) Korm. rendelet 12. §-a (2) bekezdésének megfelelően fellebbezés nyújtható be.

2. számú melléklet a 11/1991. (XII. 28.) NGKM rendelethez

Az 1992. I. félévi fogyasztási cikk globálkvóta értékplafonjainak árutartalma

(KTJ-számokkal)

3. számú melléklet a 11/1991. (XII. 28.) NGKM rendelethez

Az 1992. I. félévi fogyasztási cikk import globálkvóta értékplafonjainak nagysága, kvótakódjai és az egy pályázó által az egyes értékplafonokból kérelmezhető részarány

4. számú melléklet a 11/1991. (XII. 28.) NGKM rendelethez

A fogyasztási cikk globálkvótát terhelő bérmunka ügyletekre benyújtandó engedélykérelmek és kitöltésük

1. Ha az alapanyag behozatala a 112/1990. (XII. 23.) Korm. rendelet 1/b) melléklete szerint engedélyköteles és importengedélyt már kiváltottak rá:

a) devizamentes exportengedély-kérelem az alapanyag kivitelére (17. rovata üres, 20. rovata üres, 21. rovatában: "passzív bérmunka devizamentes export"),

b) devizaköteles importengedély-kérelem a bérmunkadíjra (17. rovatában 0009, 20. rovatában 01 és a 3. számú melléklet szerinti kód, 21. rovatában: "passzív bérmunka díja"),

c) devizamentes importengedély-kérelem a készáru behozatalára az a) alatti devizamentes exportengedély-kérelemben feltüntetettel azonos értékre (17. rovata üres, 20. rovatában 01 és a 3. számú melléklet szerinti kód, 21. rovatában: "passzív bérmunka devizamentes importja").

2. Ha az alapanyag behozatala engedélyköteles és importengedélyt még nem váltottak ki rá:

a) devizaköteles importengedély-kérelem az alapanyag behozatalára, függetlenül attól, hogy az alapanyagot az országba behozzák-e vagy sem (17. rovata üres, 20. rovata üres, 21. rovatában: "import passzív bérmunkához"),

b) devizamentes exportengedély-kérelem az alapanyag kivitelére,

c) devizaköteles importengedély-kérelem a bérmunka díjra,

d) devizamentes importengedély-kérelem a készáru behozatalára az a), b) és d) alatti engedélykérelmeken azonos értéket kell feltüntetni, a b), c) és engedélykérelem kódolása azonos az "alapanyag behozatal engedélyköteles és importengedélyt már kiváltottak rá" változat a), b), illetve c) engedélykérelmének kitöltésével.

3. Ha az alapanyag behozatal nem engedélyköteles, a benyújtandó három engedélykérelem jellege és kódolása a fentiek alapján értelemszerű.

4. Ha az alapanyag magyar:

a) devizamentes exportengedély-kérelem az alapanyag kivitelére (17. rovata üres, 20. rovata üres, 21. rovatában: "passzív bérmunka devizamentes exportja"),

b) devizaköteles importengedély-kérelem a bérmunkadíjra (17. rovatában 0009, 20. rovatában 01 és a 3. számú melléklet szerinti kód, 21. rovatában: "passzív bérmunka díja"),

c) devizamentes importengedély-kérelem a készáru behozatalára.

5. számú melléklet a 11/1991. (XII. 28.) NGKM rendelethez

Az engedélykérelem egyes rovatainak kitöltése és kódolása

A fenti KTJ kód az engedélykérelem 6-os, KTJ kód rovatának első (bal oldali) pozíciójától kezdődően írandó be, a ki nem töltött pozíciókat üresen kell hagyni.

Az eljárás azt jelenti, hogy ha pl. a globálkvótára 58-as KTJ számú árukörre kérelmeznek és kapnak engedélyt, az engedély alapján a jelen közlemény 2. számú mellékletében feltüntetett valamennyi olyan áru, amelynek KTJ száma 58-cal kezdődik, importálható.

Ez a gyűjtőcikkszám kizárólag csak a globálkvóta pályázat keretében használható és itt csak a fentiek szerint (a vámbizonylaton természetesen fel kell tüntetni a konkrét 7 jegyű KTJ számokat).

Két vagy három számjegyű KTJ kód esetén, értelemszerűen nem kell kitölteni a 7., 8., 11. rovatokat.

Konkrét termék megnevezést csak akkor kell feltüntetni, ha az engedély alapján csak egyetlen árut kívánnak importálni.

Az engedélykérelem 15. rovatát kitöltetlenül kell hagyni. Ha a kérelmező 120 napnál hosszabb érvényességet igényel, akkor az legfeljebb 1992. június 30-ig kérhető és a rovat kitöltendő.[1]

Az engedélykérelem 20. rovatába a globálkvóta 01 jele mellé a 3. számú melléklet szerinti kódszámokat kell beírni.

A fogyasztási cikk globálkvóta értékplafonjaira (kivétel: személygépkocsik importja) benyújtandó engedélykérelmek 4. és 5. rovatába az Európai Közösség államaiból történő import esetén gyűjtő országkódot kérjük feltüntetni. Kódjel: XE (Az Európai Közösség tagállamai: Belgium, Németország, Dánia, Spanyolország, Franciaország, Nagy-Britannia, Görögország, Ír Köztársaság, Olaszország, Luxemburg, Hollandia, Portugália.)

Az engedélykérelem kitöltésénél egyébként a Külkereskedelmi Tájékoztatóban leírtak érvényesek.

A déligyümölcsök közül a narancs I. MSZ 16477-1988-nál, a mandarin I. MSZ 16477-1988-nál, a banán MSZ 16479-1988 2.2. pontjában rögzítettnél gyengébb minőségben nem importálható.

-[2]

Lábjegyzetek:

[1] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1992/8. száma. Megjelent 1992.01.24.

[2] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1992/8. száma. Megjelent 1992.01.24.

Tartalomjegyzék