Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/1991. (I. 14.) KHVM rendelet

közüzemi vízműből szolgáltatott ivóvízért, illetőleg a közüzemi csatornamű használatáért fizetendő díjakról

Az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény 7. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) Az ivóvíz- és csatornaszolgáltatás igénybevételéért a jogi személy és a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezet - a 4. §-ban meghatározott kivételekkel - az 1. számú mellékletben megállapított ivóvíz- és csatornadíjat köteles fizetni.

(2) Ezt a díjat kell az egyéni vállalkozónak is fizetni a lakásától elkülönített, illetve elkülöníthető telephelyén végzett gazdasági tevékenységéhez felhasznált vízmennyiségért.

2. §

(1) A közüzemű víz- és csatornamű vállalat által szolgáltatott ivóvízért az 1. § hatálya alá tartozó vízhasználó - az 1. számú mellékletben megállapított ivóvízdíjon felül - a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel ivóvízhasználati pótdíjat köteles fizetni.

(2) Nem kell ivóvízhasználati pótdíjat fizetnie

a) a társadalmi szervezetnek, egyháznak (egyházi intézményeknek) kivéve a gazdasági tevékenységéhez felhasznált ivóvizet,

b) a közfürdőnek és a temetkezési vállalatnak (intézetnek),

c) állami és helyi önkormányzati költségvetési szervnek, kivéve a gazdasági tevékenységéhez felhasznált ivóvizet,

d) a közterület tisztántartásával (locsolásával) kapcsolatos feladat- és tevékenységi kört ellátó gazdálkodó szervezetnek és egyéni vállalkozónak, az e célra felhasznált ivóvízmennyiség után,

e) a tűzoltásra felhasznált ivóvízmennyiség után.

(3) Az ivóvízhasználati pótdíj mértéke

a) a Fővárosi Vízművek által szolgáltatott ivóvízért 4 Ft/m3

b) az összes többi vállalat által szolgáltatott ivóvízért 1,80 Ft/m3

3. §

A közüzemi víz- és csatornamű vállalatok egymás között az átadott ivóvizet az átadó vállalatra, az elvezetésre (tisztításra) átadott szennyvizet az átvevő vállalatra érvényes díjjal számlázzák.

4. §

Az ivóvíz- és csatornaszolgáltatás igénybevételéért

a) a magánszemélynek a lakás és üdülő célját szolgáló ingatlanon felhasznált vízmennyiség után,

b) az önkormányzati tulajdonban lévő bérlakásokat kezelő szervezetnek a bérlakások után,

c) az egyéb tulajdonban (kezelésben) lévő lakás (bér-, szolgálati lakás) tulajdonosának a lakások után

d) lakásszövetkezetnek az általa fenntartott lakások után,

e) a lakosság részére a távhő- és melegvízszolgáltatást végző vállalkozónak az a)-d) pontokban meghatározottak részére a lakások céljára szolgáltatott használati melegvízhez felhasznált vízmennyiség után a 2. számú mellékletben megállapított ivóvíz- és csatornadíjat kell fizetni.

5. §

(1) A díj fizetésének alapjául szolgáló ivóvízmennyiség megállapítása során a közműves vízellátás és a közműves csatornázás szabályainak kiadásáról szóló 27/1975. (X. 30.) MT rendeletet (a továbbiakban: R.) kell alkalmazni.

(2) A R. 33. §-ának (1) bekezdésében meghatározott esetekben az egyes fogyasztókra vonatkozó átalánymennyiségeket a 3. számú melléklet állapítja meg.

(3) A vízfogyasztás eltérő mértéke megállapításának feltételeit a 4. számú melléklet tartalmazza.

(4) A csatornadíj alapja a csatornaműbe bekötött ingatlanon felhasznált teljes vízmennyiség, tekintet nélkül arra, hogy annak beszerzése honnan történt. Ez a vízmennyiség a (5)-(6) bekezdésben foglaltakon kívül - egyéb címen (bedolgozás, párolgás, szivárgás, elfolyás stb.) nem csökkenthető.

(5) Ha a nem lakossági vízhasználó saját szennyvízelvezető művel rendelkezik, a csatornadíj alapjául szolgáló vízmennyiséget az abban elvezetett szennyvíz mennyiséggel csökkenteni kell.

(6) Ha hatósági intézkedés miatt az egyéni vállalkozó a gazdasági tevékenységéből keletkezett szennyvizet a közcsatornába nem vezetheti be, a gazdasági tevékenységéhez felhasznált vízmennyiséggel csökkenteni kell az 1. számú melléklet szerint meghatározott csatornadíj alapjául szolgáló vízmennyiséget.

6. §

A jelen rendelet hatálybalépésének időpontja 1991. január 14; egyidejűleg a gazdálkodó szervezetek részére közüzemi vízműből szolgáltatott ivóvízért, illetőleg a gazdálkodó szervezetek által igénybe vett közüzemi csatornamű használatáért fizetendő díjról szóló 148/1989. (ÁSZ. 37.) ÁH ármegállapítás, a lakosság részére közüzemi vízműből szolgáltatott ivóvízért, illetőleg a lakosság által igénybe vett közüzemi csatornamű használatért fizetendő díjakra vonatkozó 6/1990. (ÁSZ. 1.) ÁH ármegállapítás, a közműves vízellátás és a közműves csatornázás egyes kérdéseiről szóló 4/1975. (XI. 26.) OVH rendelkezés 6. §-a és a 2. számú melléklete, a lakossági vízfogyasztás átalánymennyiségeinek megállapításáról és a vízdíjak számlázásáról szóló 3/1977. (IV. 22.) OVH rendelkezés, a gazdálkodó szervezetek részére közüzemi vízműből szolgáltatott ivóvízért, illetve a gazdálkodó szervezetek által igénybe vett közüzemi csatorna használatáért fizetett díjakról szóló 7/1982. (VIII. 2.) OVH-ÁH rendelkezéssel módosított 4/1979. (XI. 27.) OVH rendelkezés hatályát veszti.

Siklós Csaba s. k.,

közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter

1. számú melléklet a 2/1991. (I. 14.) KHVM rendelethez

A rendelet 1. §-ában meghatározott vízhasználók által fizetendő ivóvíz és csatorna díjak mértéke

2 számú melléklet a 2/1991. (I. 14.) KHVM rendelethez

A rendelet 4. §-ában meghatározott vízhasználók után fizetendő ivóvíz és csatorna díjak mértéke

3. számú melléklet a 2/1991. (I. 14.) KHVM rendelethez

Az ivóvíz- és csatornadíjat a nem lakossági vízhasználó tulajdonában (kezelésében) lévő üdülők, idényszállók, táborok, kempingek stb. vízfogyasztása után az idény (nyitástól zárásig) időtartamára kell felszámítani.

Az I/1-4 pontok alatti vízfogyasztást az állandó bejelentett lakosok, az I/9. pont alattit pedig a férőhelyek száma szerint kell megállapítani.

Az átalány-mennyiségek kiszámításához szükséges adatokat (személyek, kórházi ágyak száma stb.) a vállalat évenként egyszer köteles meghatározni és rendszeresen ellenőrizni.

A fel nem sorolt - és nem mért - vízfogyasztások mennyiségét műszakilag megalapozott becsléssel kell meghatározni.

4. számú melléklet a 2/1990. (I. 14.) KHVM rendelethez

A lakossági vízfogyasztás átalány-mennyiségeinek megállapítása az átlagostól eltérő körülmények esetén

1. Ha az egyes lakossági fogyasztók vízfogyasztásának konkrét körülményei (adottságai) nem mindenben felelnek meg az átalány-mennyiség megállapításánál alapul vett feltételeknek (3. számú melléklet I/2-4. pontok), a fogyasztóra érvényes átalányt eggyel alacsonyabb kategória szerint kell megállapítani.

2. Ha a településen elrendelt vízfelhasználási korlátozás locsolási, illetőleg gépkocsimosási tilalmat is tartalmaz, a korlátozás időtartamára a locsolási, illetőleg gépkocsimosási vízfogyasztásért (3. számú melléklet I/5-6. pontok) vízdíj nem számlázható.

3. Minden olyan településen, amelyen a közműves víztermelés és szolgáltatás, illetőleg a lakossági vízfogyasztás az országos jellemzőktől lényegesen eltér (pl. a vízmű által termelt vízmennyiség nem fedezi a normában előírtak alapján kiszámítható fogyasztói igényt), s ennek következtében az átalánymennyiségek alapján számlázott összes vízmennyiség - éves időszakban - meghaladná a víziközmű által termelt vízmennyiség mértékét, a lakossági vízfogyasztás reális mértékének érvényesülése érdekében a számlázásnál az átalánymennyiségeket ún. települési együttható meghatározásával kell korrigálni.

A vízmű vállalat az előző évi tényleges termelési adatok alapján határozza meg azokat a településeket, amelyeken a vízmennyiség, vagy a lakossági vízfogyasztás sajátosságai miatt települési együttható alkalmazása szükséges.

A települési együttható meghatározása a következőképpen történik:

- a vízmű által termelt víz mennyiségéből le kell vonni a vízmérés alapján számlázott vízfogyasztás és a nem lakossági átalány-mennyiségek alapján a számlázott vízmennyiségek együttes értékét;

- az ezek után fennmaradó termelt vízmennyiséget csökkenteni kell a vízmű tényleges műszaki állapotának (adottságainak) és szolgáltatási körülményeinek reálisan megfelelő hálózati veszteség mértékével;

- e vízmennyiség (egy tört-képletben mint számláló) és a lakossági vízfogyasztás átalány-mennyiségei alapján a lakosság részére számlázható vízmennyiség (mint a tört nevezője) hányadosa alkotja a települési együtthatót.

Az így nyert települési együtthatóval (amely 1,0-nál nagyobb értelemszerűen nem lehet), a számlázásnál minden lakossági átalánydíjas fogyasztó vízfogyasztását be kell szorozni, az így nyert mennyiséget kell a fogyasztó terhére számlázni.

Azokon a településeken, amelyeken a lakosság részére a vízdíj-számlázás egy évnél rövidebb (havi, kéthavi, negyedévi, félévi) időszakra történik, a települési együtthatót az előző év azonos és azt közvetlenül megelőző számlázási időszakának együttes adatai alapján kell meghatározni. Kivéve a tárgyévi utolsó számlázási időszakot, amikor a települési együtthatót a tárgyévi adatok összességének figyelembevételével kell meghatározni.

4. Azoknál az átalánydíjas lakossági fogyasztóknál, akik a vízmérő felszerelését megrendelik, a megrendelés beérkezésének napját követő hó 1. napjától a vízmérő felszerelésének időpontjáig, a vízfogyasztás számlázásánál a rájuk a fentiek szerint érvényes átalány mennyiségeket 50%-kal csökkentett mértékben kell figyelembe venni.

Tartalomjegyzék