Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3/1991. (III. 6.) BM rendelet

az 1991. évi illetmény-, illetve béremelésről

A Munka Törvénykönyvéről szóló, többször módosított, 1967. évi II. törvény végrehajtásáról rendelkező, többször módosított 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 100. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a munkaügyi miniszterrel és az érdekelt szakszervezetekkel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

E rendelet hatálya kiterjed:

- a Belügyminisztérium (a továbbiakban: BM) szakmai szervei, szolgálatai, valamint személyi titkárságai,

- a Rendőrség,

- a Kormányőrség,

- a Határőrség,

- a Tűzoltóság,

- a Polgári Védelem

hivatásos állományára, a kinevezett, a szerződéses polgári állományára és a BM alkalmazottakra.

2. §

E rendelet hatálya alá tartozókat - a 10. §-ban foglaltak kivételével - 1991. január 1-jei hatállyal illetmény, illetve béremelésben (a továbbiakban: béremelés) kell részesíteni.

3. §

A BM alkalmazottakat a bérfejlesztés végrehajtását követően 1991. június 1-ig át kell sorolni az államigazgatási és igazságszolgáltatási dolgozók bértarifa rendszere szerint.

4. §

(1) A béremelést a hivatásos állománynál a rendfokozati és a beosztási illetmények, a BM alkalmazottaknál és a kinevezett polgári alkalmazottaknál a törzs- és a munkaköri illetmények megemelésével kell végrehajtani.

(2) Az oktatói és a pedagógusi bérrendszerbe soroltak, valamint a szerződéses polgári alkalmazottak esetében a béremelés legkisebb mértéke az alapbér 10%-a, de legalább 800 Ft.

5. §

Kiemelt béremelést kell biztosítani - a 10. §-ban foglaltak kivételével - a Rendőrség, a Határőrség, a Tűzoltóság, a Kormányőrség és a Polgári Védelem alapfeladatot ellátó végrehajtó állománya részére. A személy szerinti béremelés a 4. §-ban foglaltakon túl alsó-felső határ megkötése nélkül, a dolgozó végzett munkájának mennyisége, minősége, teljesítménye szerint kerül megállapításra.

6. §

Béremelésre a BM költségvetési fejezet önálló címei, az állami költségvetésben biztosított bérautomatizmus főfoglalkozású béralapra jutó részét használhatják fel. A BM Igazgatási Kiadások címen belül a béralapok meghatározásáról - a belügyminiszter jóváhagyásával - a gazdasági helyettes államtitkár gondoskodik. Az állami tűzoltóság területi szervei béremelésre az 1990. évi december havi béralapjuk 20%-át használhatják fel.

7. §

A béremelést fel kell használni az egyes szervezeteken belül indokolatlanul kialakult béregyenlőtlenségek felszámolására is. A bértételek alsó határösszegét minden dolgozónál el kell érni. A béremelés időpontjában betöltetlen állások - a rendőri, határőri, tűzoltó, kormányőri, illetve polgári védelmi alapfeladatokat ellátó végrehajtó állomány és a fizikai dolgozók állásainak kivételével - 20%-os béremelését és bérfedezetének 50%-át 1991. december 31-ig zárolni kell. A betöltetlen állások bérfedezetének további 50%-a, valamint az egyéb forrásból származó bérmegtakarítás a béremelés során felhasználható. Ennek során olyan kötelezettség nem vállalható, amely az év során, vagy azt követően a béralap növelését (túllépését) vonná maga után.

8. §

Az 1991. évben megüresedő - a 7. § harmadik mondatában a gondolatjel között meghatározottak kivételével - státusok bérfedezetének 50%-át zárolni kell, a fennmaradó részből elsősorban túlmunka díjazás, valamint jutalom fizethető. A zárolt álláshelyek belügyminiszteri engedéllyel történő feltöltése, vagy e rendelet hatálya alá tartozó szervek közötti áthelyezés esetén az alkalmazó szervezet a feltöltésre kerülő álláshely zárolt bérfedezetét felhasználhatja.

9. §

A rendelet hatálya alá tartozó iskolai hallgató beosztási illetményének emelését tanulmányi eredményétől függően:

a) A rendőrtiszti Főiskola I-II. évfolyam tekintetében a Főiskola főigazgatója,

b) a Rendőrtiszti Főiskola III. évfolyama esetében a vezénylő szolgálati hely vezetője a Főiskola főigazgatója véleményének kikérésével,

c) a külföldi tanintézetek esetében a BM Továbbképző és Módszertani Intézet igazgatója és a vezénylő szolgálati hely vezetője (parancsnoka) együttesen,

d) a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia tekintetében - a Határőrség országos parancsnokának jóváhagyásával - a Határőr tanszék vezetője

határozza meg.

10. §

Nem részesülhet béremelésben az, akinek a munka-(szolgálati) viszonya megszüntetése - a nyugállományba helyezés kivételével - folyamatban van.

11. §

Fel lehet függeszteni a beosztási, munkaköri illetmény-, illetve alapbéremelés végrehajtását annál, aki ellen büntető-, vagy fegyelmi eljárás van folyamatban. Az eljárás befejezése után annak, akinek szolgálati, illetve munkaviszonya nem kerül megszüntetésre, beosztási, munkaköri illetménye, illetve alapbére emeléséről és annak hatályáról a rendeletben foglaltak betartásával a munkáltatói jogkör gyakorlója dönt.

12. §

A BM költségvetési fejezeten belül elkülönült címek (szervezetek, intézmények) vezetői saját hatáskörben intézkednek a béremelési keretösszeg felhasználásáról. A személy szerinti bérmegállapításnál biztosítsák a szakszervezet és az érdekvédelmi szervezet Munka Törvénykönyvében meghatározott jogait.

13. §

A béremelés szervezését, lebonyolítását úgy kell intézni, hogy minden dolgozó az 1991. március 5-ig esedékes bérfizetéskor már a megemelt összeget kapja kézhez.

14. §

A béremelésről készített részletes statisztikai adatszolgáltatást a BM Közgazdasági Főosztály részére legkésőbb a bérfejlesztés végrehajtását követő 15 napon belül kell megküldeni.

15. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit 1991. január 1-jétől kell alkalmazni. Egyidejűleg hatályát veszti a személyi állomány teljesítményelismeréséről szóló, többször módosított 20/1983. BM utasítás 1/c), 6/a), b) és 7. pontja, valamint az illetmény megállapítás és folyósítás szabályairól szóló, többször módosított 19/1987. BM utasítás 105. pontja. A 19/1987. BM utasításnak a 26/1990. (X. 5.) BM rendelettel megállapított 1. számú melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete, a 3. számú melléklete helyébe e rendelet 2. számú melléklete lép.[1]

Dr. Boros Péter s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] A mellékletek a Belügyi Közlönyben jelennek meg.