Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1991. évi XLII. törvény

a Magyar Köztársaság 1990. évi állami költségvetésének végrehajtásáról[1]

Az Országgyűlés az állami pénzügyekről szóló 1979. évi II. törvény (a továbbiakban: Ápt.) 10. § (1) bekezdésének a) pontja alapján az 1990. évi állami költségvetés végrehaj -tásáról a következő törvényt alkotja.

A főösszegek

1. § Az Országgyűlés a Magyar Köztársaság 1990. évi állami költségvetéséről szóló 1989. évi L. törvény végrehajtását

640 897 000 000 (hatszáznegyvenmilliárd-nyolcszázkilencvenhétmillió) forint bevétellel,

642 266 000 000 (hatszáznegyvenkétmilliárd-kétszázhatvanhatmillió) forint kiadással és

1 369 000 000 (egymilliárd-háromszázhatvankilencmillió) forint hiánnyal

jóváhagyja.

Az állami költségvetés végrehajtásának mérlegét e törvény 1. számú melléklete tartalmazza.

A bevételek részletezve

2. § A vállalkozók - kivéve a pénzintézeteket - (a továbbiakban: gazdálkodó szervezet) befizetéseinek az összege 257 752 millió forint, az összes bevétel 40,2%-a.

3. § A fogyasztáshoz kapcsolódó adók összege 254 985 millió forint, az összes bevétel 39,8%-a. Ebből az általános forgalmi adó 146 789 millió forint, a fogyasztási adó 108 196 millió forint.

4. § A lakosság adó- és illetékbefizetéseinek az összege 62 119 millió forint, az összes bevétel 9,7%-a. Ebből 5767 millió forint a társasági, a gépjármű- és a szeszadó-bevétel, valamint a vámbevétel összege, 4071 millió forint az illetékbefizetés, 52 281 millió forint pedig a magánszemélyek jövedelemadójából származó, a központi költségvetést megillető bevétel.

5. § A központi költségvetési szervek költségvetési befizetéseinek az összege 1116 millió forint, ez az összes bevétel 0,2%-a. A befizetés egyes költségvetési fejezetek közötti megoszlását e törvény 2. számú melléklete tartalmazza.

6. § Az elkülönített állami pénzalapokból - a Központi Műszaki Fejlesztési Alapból - való elvonás összege 2000 millió forint, az összes bevétel 0,3%-a.

7. § A nemzetközi pénzügyi kapcsolatokból származó - kormányhitel-felvétellel és -törlesztéssel kapcsolatos -, valamint más bevételek összege - a 20. § (2) bekezdés a) pontjában foglalt műveletekből származó 395 millió forinttal együtt - 5544 millió forint, az összes bevétel 0,8%-a.

8. § A pénzintézetek vállalkozási nyereségadó-befizetésének, az általuk az állami részvénytulajdon után fizetett osztaléknak az összege 48 585 millió forint, az összes bevétel 7,6%-a. Ebből az állami részvénytulajdon után fizetett osztalék összege 2589 millió forint.

9. § Az egyéb forrásokból származó különféle bevételek összege 8796 millió forint, az összes bevétel 1,4%-a. Ebből a 20. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt műveletekből származó bevétel 4337 millió forint.

A kiadások részletezve

10. § A gazdálkodó szervezetek támogatása 70 076 millió forint, az összes kiadás 10,9%-a. Ebből az élelmiszertermékek normatív exporttámogatása 23 209 millió forint.

11. § A fogyasztással összefüggő fogyasztói árkiegészítés összege 36 865 millió forint, az összes kiadás 5,7%-a.

12. § Felhalmozási kiadásokra 55 014 millió forint, az összes kiadás 8,6%-a használható fel. Ebből központi beruházásokra 20 689 millió forintot, a magánerőből való lakásépítés támogatására 25 692 millió forintot, a gazdálkodó szervezetek beruházási tevékenységének segítésére 5900 millió forintot, központi készletezésre és a gazdálkodó szervezetek vagyonalapjának kiegészítésére együttesen 1278 millió forintot, állami értékpapírok fedezetére - a 20. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt műveletek keretében - 1455 millió forintot fordítottak. Utóbbi összegből a Postabank és Takarékpénztár Rt. 805 millió forint, a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. 450 millió forint, az INNOFINANCE Általános Innovációs Pénzintézet Rt. 200 millió forint értékű részvényét vásárolta meg az állam.

13. § (1) A központi költségvetési szervek feladatainak támogatására 188 508 millió forint, az összes kiadás 29,4%-a szolgált. Ebből védelemre és az egyéb fegyveres testületek körében 60 720 millió forintot, az összes kiadás 9,5%-át használták fel.

(2) A támogatások egyes költségvetési fejezetek közötti megoszlását e törvény 2. számú melléklete tartalmazza.

14. § Az önkormányzatoknak (tanácsoknak) feladataik ellátásához nyújtott állami támogatás 113 327 millió forint volt, az összes kiadás 17,6%-a. Ebből az egyes megyei, illetőleg a fővárosi önkormányzatokat (tanácsokat) az e törvény 3. számú mellékletében szereplő összegek illették meg.

15. § Az elkülönített állami pénzalapok támogatása 67 210 millió forint volt, az összes kiadás 10,5%-a. Ebből a Lakás Alap támogatása 44 500 millió forint.

16. § A nemzetközi pénzügyi kötelezettségek teljesítésére - többek között rubel - és nem rubelelszámolású viszonylatokban a kivitel növelését elősegítő kormányhitelek nyújtására, a korábbi években a kétoldalú kereskedelmi forgalomban keletkezett magyar tartozás fedezésére és más célokra, a Szovjetunió által nyújtott kormányhitelek visszafizetésére, a Világbanktól a Magyar Állam által fölvett hitelek törlesztésére, segélyek nyújtására 20 398 millió forint szolgált, az összes kiadás 3,2%-a.

17. § A költségvetés adósságszolgálati kötelezettségeinek teljesítésére és kamattérítésre 70 749 millió forintot, az összes kiadás 11%-át használták fel. Ebből:

(1) az előző évek költségvetési hiányának fedezésére és más feladatokra felvett hitelek és kibocsátott államadóssági kötvények esedékes részleteinek törlesztésére - beleértve a 20. § (2) bekezdés b) pontjában foglalt műveletekből származó források által fedezett összeget is - 8511 millió forint szolgált;

(2) az előző évek hiányát és más költségvetési feladatokat fedező költségvetési kölcsönök és az államadóssági kötvények kamatainak fizetésére 37 757 millió forintra volt szükség. Ebből a Magyar Nemzeti Banknak 7%-os kamatláb mellett 35 280 millió forintot kellett kifizetni;

(3) a költségvetés hiányát finanszírozó, illetőleg likviditását javító kincstárjegyek kamatainak fizetésére 2859 millió forintot;

(4) a beruházási állami alapjuttatás forrását képező refinanszírozási hitelek kamatára, más kamat- és egyéb kiadásokra 21 622 millió forintot

kellett felhasználni.

18. § Egyéb kiadásokra - beleértve a 20. § (1) bekezdés b) pontjában és (2) bekezdés b) pontjában foglalt műveletek keretében eszközölt tételeket is - 20 119 millió forintot fordítottak, ez az összes kiadás 3,1%-a. Ebből a pártok támogatása 778 millió forint, a társadalmi szervezetek támogatása 531 millió forint volt.

Vegyes és záró rendelkezések

19. § Az Országgyűlés tudomásul veszi, hogy az 1989. évi L. törvény 19. §-ában foglalt 3100 millió forint tartalék részben az Országgyűlés, részben a Kormány döntéseivel felhasználásra került.

20. § Az Országgyűlés tudomásul veszi, hogy

(1) a Népgazdasági elszámolások költségvetési fejezet letéti számláján kezelt összegből a Kormány

a) 7700 millió forintot - a költségvetés likviditásának javítására - az állami forgóalapba befizetett,

b) a számláról az 1990. évet megelőzően átmenetileg megelőlegezett, a költségvetési feladatok körébe tartozó műveletek elszámolási rendnek megfelelő rendezése forrásául, a költségvetés 1990. évi egyéb bevételei közé 4337 millió forintot befizetett. Ebből az összegből került visz-szafizetésre felhalmozási kiadásként az állami értékpapírvásárlások, adósságszolgálati, kamattérítési kiadásként a Budapesti Húsnagykereskedelmi Vállalat, a Szekszárdi Húsipari Vállalat, a Borsod megyei Húsipari Vállalat, a Heves megyei Húsipari Vállalat, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Húsipari Vállalat, a Fejér megyei Húsipari Vállalat, a Szabolcs-Szatmár megyei Húsipari Vállalat, a Kaposvári Húskombinát, a Húsipari Hizlaló Vállalat, az Ózdi Kohászati Üzemek, a Lenin Kohászati Művek, a Fővállalkozási Ifjúsági Lakásépítő Közös Vállalat kölcsöntartozásai átvállalásának egy része, egyéb kiadásként az 1989. január 1-jétől önállósult Társadalombiztosítási Alap induló forgóalapja;

(2) az állami költségvetés és a Magyar Nemzeti Bank között az 1990. évet megelőzően keletkezett, egymással szembeni tartozások, illetőleg követelések az 1990. évi költségvetés javára, illetőleg terhére azonos összegben - az állami költségvetés hiányát nem befolyásolva - kerültek elszámolásra a következők szerint:

a) a Magyar Nemzeti Bank a nemzetközi pénzügyi kapcsolatokból származó bevételek közé - a Nemzetközi Beruházási Banktól kapott 1990. évi osztalék és a fejlődő országok támogatásának maradványa címén - 395 millió forintot, egyéb bevételei közé - az 1985. előtt működött vállalati tartalékalapok elvonási maradványa és a megszűnt Hitelfedezeti Alap maradványa címén - 1321 millió forintot fizetett be;

b) az állami költségvetés adósságszolgálati, kamattérítési kiadásai terhére 1281 millió forintot soron kívül törlesztett az 1968. évi új gazdasági mechanizmus kapcsán a vállalatok forgóalap-ellátására felvett MNB hitelből, egyéb kiadásai tehére 436 millió forintot fizetett ki a Szovjetunióval érvényben volt gabona-hús egyezmény keretében eszközölt kőolaj-behozatal miatt keletkezett követelésre és kamatára.

21. § (1) Az Országgyűlés megállapítja, hogy a helyi önkormányzatok (tanácsok) 1990. évi normatív állami hozzájárulásának elszámolása - a tervezett és a tényleges mutatók alapján - a költségvetési év lezárását követően e törvény 4. számú melléklete szerint megtörtént. Az elszámolás alapján a helyi önkormányzatoknak (tanácsoknak) - egyenlegében - 1852 millió forintot kell visszafizetniük az állami költségvetésbe a törvény kihirdetését követő 30 napon belül, a Pénzügyminisztérium által megjelölt számlára. Annak a helyi önkormányzatnak (tanácsnak), amely visszafizetési kötelezettségének e határidőig nem tesz eleget, a pénzügyminiszter az 1991. évi normatív állami hozzájárulása folyósítását a tartozás kiegyenlítéséig felfüggeszti. Az Országgyűlés felhatalmazza a pénzügyminisztert pótlólagos állami támogatás ugyanezen időpontig történő kiutalására azon helyi önkormányzatok (tanácsok) részére, amelyek az őket megillető összegnél kevesebb állami támogatásban részesültek.

(2) Az állami költségvetésbe visszafizetésre kerülő összeg 1991. évi felhasználásáról külön törvény intézkedik.

22. § Az Országgyűlés

(1) jóváhagyja a Kormánynak és a pénzügyminiszternek az 1990. évi állami költségvetés végrehajtását szolgáló - az 1990. évi L. törvény 23. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján kifejtett előirányzat - átcsoporto-sítási tevékenységét;

(2) tudomásul veszi, hogy az 1989. évi L. törvény 23. § (2) bekezdésében foglalt támogatások közül

a) a Magyar Államvasutak 4000 millió forint, a Szanálási Alap 2500 millió forint, a jóváhagyottal azonos összegű támogatásban részesült;

b) a Felszámolási Alapnak nyújtott támogatás 1025 millió forint volt a jóváhagyott 3000 millió forinttal szemben, a társadalmi szervek támogatása pedig - a 18. §-ban jóváhagyott 544 millió forinttal szemben - 531 millió forint;

c) a pártok támogatása - a 18. §-ban jóváhagyott 700 millió forint összeggel szemben - 778 millió forint, a Lakás Alap támogatása - a 15. §-ban jóváhagyott 42 300 millió forint összeggel szemben - 44 500 millió forint volt.

23. § Az Országgyűlés tudomásul veszi, hogy

(1) az 1. § szerinti hiányt a kincstárjegyek forgalomban lévő állományának 1617 millió forint növekménye teljes egészében fedezte úgy, hogy a hiány összegén felüli növekmény az állami forgóalapot növelte. A kincstárjegyek állománya 1990. végén 10 242 millió forint volt, amiből 2286 millió forinttal a kamatozó, 7956 millió forinttal a diszkont-kincstárjegyek részesedtek;

(2) az állami tulajdon privatizációjából származó 511 millió forint forrást a költségvetés a Magyar Nemzeti Banknál fennálló adósságai közül - az e törvény 17. §-a (1) bekezdésében elszámolt összegen felül - az 1968. évi új gazdasági mechanizmus kapcsán vállalatok forgóalap ellátására felvett hitel soron kívüli törlesztésére fordította.

24. § Az Országgyűlés tudomásul veszi, hogy az 1989. évi L. törvény 25. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Magyar Nemzeti Bank az állami költségvetés folyamatos fizetőképességének fenntartására, azért, hogy a megfelelő bevételek rendelkezésre állása előtt az esedékes kiadások teljesítése forráshiány miatt ne hiúsuljon meg, 1990-ben

(1) jegybanki alapkamat mellett 10 napon összesen 23 823 millió forint;

(2) a napi bankközi pénzpiaci kamat mellett 4 napon 3457 millió forint

likviditási hitelt nyújtott.

25. § E törvény a kihirdetése napján lép hatályba.

Göncz Árpád s. k.,

a Köztársaság elnöke

Szabad György s. k.,

az Országgyűlés elnöke

1. számú melléklet a törvény 1. §-ához

Az állami költségvetés mérlege

(millió forintban)

2. számú melléklet a törvény 5., 13. §-ához

Az önálló költségvetési fejezetet alkotó központi költségvetési szervek kapcsolata az állami költségvetéssel*

(ezer forintban)

3. számú melléklet a törvény 13. §-ához

Az önkormányzatok állami támogatásának összesítője (ezer forintban)

4. számú melléklet a törvény 19. §-ához

Helyi és területi önkormányzatok alanyi jogú támogatása

(ezer forintban)

Helyi és területi önkormányzatok alanyi jogú támogatása (folytatás)

(ezer forintban)

Lábjegyzetek:

[1] A törvényt az Országgyűlés az 1991. szeptember 24-i ülésnapján fogadta el.

Tartalomjegyzék