6/1991. (I. 29.) KHVM rendelet

a belföldi távközlési szolgáltatások legmagasabb díjairól

Az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény 7. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem.

I. rész

TÁVBESZÉLŐ SZOLGÁLTATÁSOK

I. fejezet

Beszélgetési díjak

Általános rendelkezések

1. §

(1)[1] A távbeszélő szolgáltatások díját (helyi, távhívó, kézi kapcsolású)

a) nappali díjazású csúcsidőszakra: hétfőtől péntekig 9 és 15 óra között;

b) nappali díjazású időszakra: hétfőtől péntekig 7 és 9 óra, valamint 15 és 18 óra között;

c) kedvezményes díjazású időszakra:

- hétfőtől péntekig 5 és 7 óra között, valamint 18 és 22 óra között,

- szombaton, vasárnap és munkaszüneti napokon 5 és 22 óra között;

d) éjszakai kedvezményes díjazású időszakra: minden nap 22 és 5 óra között

a rendelet melléklete tartalmazza.

(2) Nem kell a beszélgetésért díjat fizetni, ha a hívó fél

- mentőket (04 vagy 004),

- tűzoltókat (05 vagy 005)

- rendőrséget (07 vagy 007) vagy

- a távbeszélő szolgáltató hibafelvevő munkahelyét hívja.

(3) A beszélgetések időtartamának számlálása a hívott fél jelentkezésével kezdődik és az összköttetés megbontásáig (kézibeszélő visszahelyezése) tart.

(4) A helyi és távhívással lebonyolított beszélgetések időtartamának számlálása, mérése a szolgáltató távbeszélő központjaiban lévő számlálóberendezéseken történik.

(5) A kézi kapcsolású beszélgetések időtartamának számlálását, mérését a kezelő (szolgáltató dolgozója) végzi.

(6) Előfizetői állomásokról lebonyolított beszélgetések díjait a távbeszélő számlán feltüntetett számlazárási határnapot megelőző hónapra vonatkozóan utólag kell megfizetni.

(7) Nyilvános állomásokról lebonyolított beszélgetések díjait beszélgetésenként előre kell megfizetni.

Helyi beszélgetés

2. §

(1) A helyi beszélgetésre megállapított díjat kell fizetni, ha a beszélgetést ugyanazon helység (helységek) távbeszélő központjaiba kapcsolt előfizetők egymás között folytatják.

(2) A helyi beszélgetések díjait a melléklet Ma pontja tartalmazza.

Távolsági beszélgetés távhívó forgalomban

3. §

(1) A távhívó beszélgetésre megállapított díjat kell fizetni, ha a beszélgetést különböző helységek távbeszélő központjaiba kapcsolt olyan előfizetők folytatják egymással - kezelő közreműködése nélkül - akik nincsenek egységes helyi hálózatba bekötve.

(2) Díjalkalmazás tekintetében:

I. díjtávolság: az ugyanazon automatizált körzet (azonos körzethívószámú) előfizetője között folytatott beszélgetés,

II. díjtávolság: két területileg szomszédos automatizált körzet (eltérő körzethívószámú) előfizetője között folytatott beszélgetés,

III. díjtávolság: minden területileg nem szomszédos automatizált körzet előfizetője között folytatott beszélgetés.

(3) A távhívó távolsági beszélgetések díjait a melléklet 1/b) pontja tartalmazza.

(4) Ha automatizált körzetek előfizetői nem távhívással, hanem kezelő (szolgáltató személyzete) igénybevételével folytatják beszélgetésüket, akkor 50 Ft kézikapcsolású pótdíjat kell beszélgetésenként fizetni.

Távolsági beszélgetés kézikapcsolású forgalomban

4. §

(1) A kézi kapcsolású távolsági beszélgetésre megállapított díjat kell fizetni, ha a beszélgetést két különböző helység (helységek) távbeszélő központjába kapcsolt előfizető, kezelő (szolgáltató személyzete) igénybevételével folytatja.

(2) A kézikapcsolású távolsági beszélgetések díjait a melléklet 1/c) pontja tartalmazza.

(3) A beszélgetés díja a 3 perces díjnál kevesebb nem lehet.

(4)[2] A kézi kapcsolású távolsági beszélgetésnél a) igen sürgősként bejelentett beszélgetés esetében háromszoros a beszélgetési díj, ha 15 percen belül létrejön a kapcsolat;

b) amennyiben az igen sürgősként bejelentett beszélgetés 15 percen túl, de 30 percen belül jön létre, akkor kétszeres beszélgetési díj számítható fel;

c) a sürgősként bejelentett beszélgetés esetében kétszeres a beszélgetési díj, ha 30 percen belül létrejön a kapcsolat;

d) amennyiben a sürgősként bejelentett beszélgetés 30 percen túl jön létre, akkor csak egyszeres beszélgetési díj számítható fel.

(5) Díjalkalmazás szempontjából:

I. díjtávolság: a 25 kilométeren belüli

II. díjtávolság: a 25-100 kilométeren belüli

III. díjtávolság: a 100 kilométeren felüli

távolságnak felel meg.

(6) Amennyiben a beszélgetés időtartama két eltérő díjazási időszakot érint (áthúzódó beszélgetés) a díjazás szempontjából a beszélgetés megkezdésének időpontja az irányadó.

II. fejezet

Előfizetési díjak

5. §

(1) Minden szolgáltatási hozzáférési ponthoz (előfizetői állomások, alközponti főáramkörök, közvetlen összeköttetések) történő csatlakozásért a melléklet 2. pontjában meghatározott havi előfizetési díjat kell fizetni.

(2) Az előfizetési díjat a tárgyhavi távbeszélőszámla tartalmazza.

Állomás és főáramkör

6. §

(1) A havi előfizetési díj berendezésenként, előfizetői kategóriánként és kapcsolási mód szerint változik. Eszerint

a) gépi kapcsolású központokhoz csatlakozó távbeszélő állomások lakossági előfizetői részére biztosított kedvezmények:

1. A feltüntetett előfizetési díj 20 beszélgetési egységnek (impulzus - ami a nappali díjazású időszakban egy háromperces helyi beszélgetést jelent -) megfelelő beszélgetési díját tartalmazza. Beszélgetési díjként csak az ezen felüli forgalmat kell megfizetni. Ha a beszélgetések száma kevesebb 20 beszélgetési egységnél az előfizetési díj nem csökkenthető.

2. Az előfizetési díjból 50 Ft kedvezményt kell adni a távhívásra nem alkalmas, valamint az alacsonyabb szolgáltatási színvonalat nyújtó berendezésekhez (PAM és PDM mellékközpontok, CK koncentrátorok) kapcsolódó előfizetőinek;

b) a mellékletben meghatározott előfizetési díj kétszeresét kell fizetni abban az esetben, ha az előfizető nem abba a helyi távbeszélő központba kéri csatlakoztatását, amelybe az előfizető területileg tartozik;

c) meg kell fizetni az előfizetési havi díjat abban az esetben is, ha a távbeszélő állomást az előfizető kérésére kapcsolják ki:

d) ha az előfizető a berendezését üzemzavar miatt megszakítás nélkül 15 napnál hosszabb ideig nem használhatja, a tárgyhavi előfizetési díjat vissza kell téríteni;

e) a berendezés felszerelésének hónapjára, ha az üzembehelyezés legkésőbb a hónap 15. napján megtörtént, a teljes havi előfizetési díjat kell megfizetni, egyébként a felszerelés hónapjára nem kell díjat fizetni.

(2) Ha a leszerelés a hónap 15. napja után történt, a teljes havi előfizetési díjat kell megfizetni. Ha a berendezés leszerelése a hónap 15. napja előtt történt, a tárgyhóra nem kell előfizetési díjat fizetni. A leszerelés napjának a felmondási idő utolsó napját kell tekinteni.

Közvetlen összeköttetés

7. §

(1) A közvetlen összeköttetés keretében végzett távközlési szolgáltatásért a melléklet 2.2. pontja szerinti díjakat kell fizetni.

(2) A távolsági közvetlen összeköttetés havi előfizetési díja a helyi áramkör díját is magában foglalja.

(3) Ha a távolsági közvetlen összeköttetéshez a helyi áramkört, a távolsági áramkört, vagy annak egy szakaszát a saját hálózatából az előfizető biztosítja, akkor az összeköttetés díjából ezen szakaszok díját le kell vonni.

(4) Távolsági közvetlen összeköttetés üzemzavara esetén az üzemzavar minden egyes naptári napja után a havi előfizetési díj 1/30 részét vissza kell téríteni azokra a napokra, amelyeken az üzemzavar időtartama a 12 órát meghaladja. A 3 órát meghaladó, de 12 órát el nem érő üzemzavar esetén, az üzemképtelenség minden órájára a napi töredékdíj 1/24-ed részét vissza kell téríteni.

(5) Közvetlen összeköttetés fel- és leszerelésnél a munka elvégzésének napja irányadó az előfizetési díj megállapításánál. A felszerelést követő napokra a havi előfizetési díj 1/30-át kell megfizetni.

(6) A havi előfizetési díjat az igénybevett kéthuzalos előfizetői és főközpontokat összekötő átkérő áramkörönként vagy csatornánként kell megfizetni. Több kéthuzalos áramkör igénybevételénél a helyi előfizetés díját áramkörönként külön-külön meg kell fizetni.

(7) A kiterjesztett használatú távolsági összeköttetés havi előfizetési díján felül a beszélgetések díját is meg kell fizetni.

(8) A pont-pont közötti közvetlen összeköttetésekre (a melléklet 2.2. a) pontja) megállapított havi előfizetési díjat kell fizetni

a) az olyan állomásért, illetőleg alközponti főáramkörért, amelynek felhívásakor a hívó állomás számláló berendezése a beszélgetéseket nem számlálja,

b) két alközpontot összekötő illetve a mellékállomás áramköréért, ha az áramkör létesítéséhez átkérő, helyi, illetve távolsági áramkört használnak fel.

(9)[3] A közvetlen összeköttetés díjainak a díjtávolságok szerinti alkalmazásával a 3. § (2) bekezdésében foglaltakat kell figyelembe venni.

II. rész

TÁVIRAT SZOLGÁLTATÁS

A távirat díja

8. §[4]

(1) A távirat díja az első 5 szóra megállapított díjból és a további 5 szavankénti szócsoportok díjából áll.

(2) A táviratfajták díjait, valamint a szószám megállapításának módját a melléklet 3. pontja tartalmazza.

(3) Munkanapokon a közönséges és állami táviratot a feladástól számított 6 órán belül, a sürgős, a statisztikai és az elsőbbséggel kezelendő állami táviratot 4 órán belül, a levéltáviratot 24 órán belül kézbesíti a szolgáltató azokon a helyeken, ahol alkalmi kézbesítő igénybevételére nincs szükség. A fenti időtartamokba a postahivatalok zárvatartási ideje nem számít bele.

(4) Szombaton és munkaszüneti napokon csak a sürgős, a statisztikai és az elsőbbséggel kezelendő állami táviratot kézbesíti a szolgáltató, ha a távirat a városokban 14 óráig, egyéb helyeken reggel 8 óráig a kézbesítőhivatalba érkezik. Az egészségügyi intézmények által feladott, véradásra behívó vagy elhalálozásról tájékoztató távirat kézbesítése a "sürgős" jelzésű táviratokéval azonos módon történik, a közönséges távirat díjáért.

(5) Ha a szolgáltató a (3)-(4) bekezdésben meghatározott időtartamokon belül a táviratot nem kézbesíti, a táviratért fizetett díjat visszafizeti.

(6) A feladó úgy rendelkezhet, hogy a Budapestre címzett sürgős, statisztikai és elsőbbséggel kezelendő állami táviratát pótdíj megfizetése ellenében "éjjel" 21-7 óra között is kézbesítsék. A pótdíjat nem kell megfizetni, ha a táviratot telefon, telex vagy telefax útján kézbesítik, vagy ha a távirat rendkívüli véradásra történő behívást tartalmaz. Az "éjjel" szolgáltatással kért táviratért fizetett pótdíjat a szolgáltató visszafizeti, ha a táviratot 21-7 óra között nem kézbesíti.

(7) A táviratot postahivatalban, távbeszélőn vagy telexen lehet feladni. A távirat díját a postahivatalban a távirat feladásakor vagy utólagosan a számlán (távbeszélő, telex) kell megfizetni.

Záró rendelkezések

9. §

Ez a rendelet 1991. február 1. napján lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti az Országos Árhivatal elnökének a távbeszélő szolgáltatások hatósági díjaira vonatkozó 26/1989. (Ász. 4.) ÁH ármegállapítása és a módosítására kiadott 28/1990. (Ász. 2.) ÁH ármegállapítás, valamint az Országos Árhivatal elnökének a távhőszolgáltatások hatósági díjaira vonatkozó 1/1990. (Ász. 1.) ÁH ármegállapítása.

Siklós Csaba s. k.,

közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter

Melléklet 6/1991. (I. 29.) KHVM rendelethez[5]

A belföldi távközlési szolgáltatások legmagasabb hatósági díjai

Távbeszélő szolgáltatások

1. Beszélgetési díjak

2. Előfizetési díjak

2.1. Állomás, főáramkör

Az időmérés nélküli kézi kapcsolású központokhoz csatlakozó előfizetőknél, amelyeknél a helyi beszélgetések száma nem kerül meghatározásra

- az a) pontba sorolt előfizetők egységesen 100 Ft,

- a b) pontba sorolt előfizetők egységesen 50 Ft havi előfizetési díjat fizetnek.

2.2. Közvetlen összeköttetések keretében végzett távközlési szolgáltatások díjai

a) Pont-pont közötti a közvetlen összeköttetés, ha két állomás között távközlési kapcsolóközpont igénybevétele nélkül teszi lehetővé az összeköttetést.

b) Kiterjesztett használatú a közvetlen összeköttetés, ha az területileg más, távhívásra alkalmas helyi hálózat központjához csatlakozik.

c) Helyi a közvetlen összeköttetés, ha mindkét csatlakozási pontja ugyanannak a helyi hálózatnak a területén van.

d) Távolsági a közvetlen összeköttetés, ha a két csatlakoztatási pont más-más helyi hálózat területén van.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 3/1993. (I. 30.) KHVM rendelet 1. §-a. Hatályos 1993.02.01.

[2] Megállapította a 3/1993. (I. 30.) KHVM rendelet 2. §-a. Hatályos 1993.02.01.

[3] Beiktatta a 3/1993. (I. 30.) KHVM rendelet 3. §-a. Hatályos 1993.02.01.

[4] Megállapította a 2/1992. (I. 23.) KHVM rendelet 1. §-a. Hatályos 1992.02.01.

[5] Megállapította a 3/1993. (I. 30.) KHVM rendelet 4. §-a. Hatályos 1993.02.01.

Tartalomjegyzék