75/1991. (VI. 13.) Korm. rendelet

a területfejlesztési és munkahelyteremtést szolgáló támogatásokról

Az állami pénzügyekről szóló 1979. évi II. törvény 66. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

Az elmaradott térségek fejlesztését és a munkahelyteremtést szolgáló támogatás (továbbiakban: támogatás) beruházások megvalósítását segítő pénzügyi eszköz, amelynek célja

a) elősegíteni az ország társadalmi-gazdasági szempontból elmaradott területein a gazdasági alapok megerősödését, a munkalehetőségek számának és választékának bővítését, az infrastrukturális feltételek javítását, hosszabb távon az önerős gazdasági fejlődés feltételeinek megteremtését;

b) ösztönözni a gazdasági szerkezetváltást segítő hatékony munkahelyteremtést és a vállalkozások feltételeinek javítását azokban a munkanélküliséggel leginkább sújtott foglalkoztatási körzetekben, amelyekben az egyoldalú korszerűtlen gazdasági struktúra átalakításának igénye a legerőteljesebben jelentkezik.

2. §

(1) A támogatás szempontjából kedvezményezett területek

a) a társadalmi és gazdasági szempontból elmaradott térségek;

b) azok a foglalkoztatási körzetek, amelyekben a nyilvántartott munkanélkülieknek az aktív keresőkhöz viszonyított aránya a lehatárolás időpontjában kétszeresen meghaladja az országos átlagot, továbbá a Kormány egyedi szerkezetváltási döntése következtében tömeges munkanélküliséggel veszélyeztetett települések.

(2) Indokolt esetben támogathatók az (1) bekezdésben lehatárolt területekhez közeli foglalkoztatási vonzáskörzetekben megvalósuló fejlesztések is.

(3) A rendelet hatálya alá tartozó települések jegyzékét a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter, a belügyminiszter, a munkaügyi miniszter és a pénzügyminiszter együttesen állapítják meg.

3. §

(1) A támogatás a 2. §-ban meghatározott területeken megvalósuló munkahelyteremtő és azok megvalósításához közvetlenül kapcsolódó infrastrukturális beruházásokhoz, továbbá a vállalkozásokat segítő non profit üzleti szolgáltatások kiépítéséhez vehető igénybe. A 2. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott területeken támogathatók olyan beruházások is, amelyek egy, vagy több település termelő és lakossági infrastrukturális ellátását egyaránt szolgálják.

(2) A támogatások odaítélésénél előnyben részesülnek azok a beruházások, amelyek

a) az adott térség természeti-, társadalmi-, gazdasági adottságaival összhangban segítik a térség előnyeinek kihasználását;

b) hozzájárulnak a térség eltartóképességének növeléséhez, a tartósan piacképes, hatékony gazdasági tevékenység meghonosításához és bővítéséhez;

c) elősegítik a helyi foglalkoztatási lehetőségek bővítését, a munkanélküliek újraelhelyezkedését;

d) kedvező infrastrukturális feltételeket teremtenek a működő tőke bevonásához, az induló vállalkozások gyarapodásához;

e) hozzájárulnak a térségek szellemi potenciáljának erősödéséhez, a települések népességmegtartó erejének fokozásához, a helyi társadalmi életfeltételeinek megteremtéséhez

f) elősegítik az önkormányzatok, gazdasági, illetve társadalmi szervezetek együttműködésén alapuló térségi fejlődését;

g) ösztönzik az önerős fejlődést tanácsadó, üzletfejlesztő szolgáltatások létrehozásával;

h) hozzájárulnak a környezet-, természet- és tájvédelmi-követelmények öszhangjának megvalósításához.

4. §

(1) A támogatás forrása: az állami költségvetés.

(2) A támogatás éves összegét az állami költségvetésről szóló törvény az állami felhalmozási kiadások között állapítja meg.

(3) A támogatás elkülönített alapszerű kezeléséről az Állami Fejlesztési Intézet (a továbbiakban: ÁFI) gondoskodik.

5. §

(1) A támogatás vissza nem térítendő tőkejuttatás, mely a jogszabályban meghatározott beruházási kifizetésekhez használható fel.

(2) A támogatás igénybevétele a saját erő (és más források) felhasználásával arányosan történhet.

(3) A támogatásra bel- és külföldi jogi- és magánszemélyek, illetve magánszemélyek jogi személyiséggel nem rendelkező társaságai ágazati és szektorális megkülönböztetés nélkül pályázhatnak.

(4) Megkezdett beruházásokhoz - az e rendelet hatálybalépésének évében megkezdett beruházások kivételével - támogatás nem adható.

6. §

(1) Az odaítélhető támogatás felső határa az elmaradott térségekben a munkahelyteremtő beruházás esetén a fejlesztési költség 30%-a, infrastrukturális beruházás esetén 50%-a, az egyéb kedvezményezett területeken a fejlesztési költség 20%-a.

(2) A munkahelyteremtő beruházások esetén a támogatás további feltételei:

a) a beruházásnak a támogatás elnyerésétől számítva 2 éven belül meg kell valósulnia és a foglalkoztatás tervezett bővítését 3 éven belül el kell érnie;

b) a támogatással létrehozott új munkahelyeknek a megvalósításuktól számított 5 évig fenn kell maradniuk;

c) az egy munkahelyre jutó támogatás felső határa 500 ezer Ft;

d) a beruházásnak 10 éves időszakon át reálértékben legalább 12%-os belső megtérülési rátát kell biztosítania.

(3) Az állami forrásokból származó összes beruházási célú támogatás nem haladhatja meg: munkahelyteremtő beruházás esetén a fejlesztési költség 50%-át, infrastrukturális beruházás esetén a fejlesztési költség 70%-át.

7. §

(1) A pályázatokat az ÁFI-hoz kell benyújtani.

(2) A pályázathoz csatolni kell a természetvédelmi, illetve nemzeti park igazgatóság, környezetvédelmi felügyelőség, munkahely létesítés esetén a megyei munkaügyi központ állásfoglalását, valamint a számlavezető, illetőleg a beruházáshoz hitelt nyújtó pénzintézet nyilatkozatát.

(3) A (2) bekezdésben felsorolt szervek véleményüket a megkereséstől számított 8 napon belül kötelesek megadni.

(4) Az ÁFI ellenőrzi a pályázat formai követelményeinek teljesítését, beszerzi a beruházás helye szerint illetékes települési önkormányzat véleményét, majd a pályázatot a benyújtásától számított 30 napon belül saját véleményének csatolásával a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztériumnak megküldi.

(5) A támogatásról a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter, a munkaügyi miniszter, a pénzügyminiszter, a belügyminiszter, az ipari és kereskedelmi miniszter, a földművelésügyi miniszter, a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter, a nemzetközi gazdasági kapcsolatok minisztere által kijelölt képviselőkből, valamint az ÁFI szakértőjéből álló bizottság a felterjesztéstől számított 60 napon belül dönt.

(6) A Bizottság az egyes pályázatok jellegének megfelelően más államigazgatási szerv képviselője vagy külső szakértő véleményét is kikérheti.

(7) A pályázati döntések előkészítésével, a támogatási szerződések megkötésével, továbbá a szerződésben foglaltak teljesítésének ellenőrzésével kapcsolatos feladatokat az ÁFI látja el.

(8) Szerződésszegésnek minősül és a támogatás arányos, késedelmi kamattal növelt összegének visszavonásával jár, ha a beruházás során

- a foglalkoztatási kötelezettség csak részben valósul meg;

- a jóváhagyott beruházás célkitűzései csak részben valósulnak meg.

(9) Súlyos szerződésszegésnek minősül és a támogatás teljes, késedelmi kamattal növelt visszavonásával jár, ha

- a beruházás nem került megvalósításra vagy elkészülte után úgy értékesítik vagy adják bérbe, hogy az új tulajdonos (bérlő) nem vállalja a foglalkoztatási kötelezettséget;

- az elfogadott céltól eltérően más rendeltetésű beruházást valósítanak meg;

- a szerződésben vállalt foglalkoztatási kötelezettség a támogatást felvevőnek felróható okból nem teljesül a megállapodott határidőig.

(10) Szerződésszegés esetén a polgári jog szabályai szerint kell eljárni.

8. §[1]

Rendkívül indokolt, sürgős esetben, így különösen válsághelyzet elhárítása érdekében, a támogatás odaítéléséről a Kormány e rendeletben foglaltaktól eltérően határozhat.

9. §[2]

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) Egyidejűleg a 10/1990. (II. 14.) BM-OT-PM együttes rendelettel módosított 4/1989. (VI. 5.) BM-OT-PM együttes rendelet hatályát veszti.

(3) A környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter felhatalmazást kap a pályázati felhívás közzétételére. A felhívás alapján benyújtott pályázat a 2. § (1) bekezdés b) pontja szerinti lehatárolás változása esetén is érdemben elbírálható.

(4) A Területfejlesztési és Szervezési Alapból és a Foglalkoztatási Alapból korábbi döntések alapján visszterhesen kihelyezett beruházási támogatások visszafizetett összege, valamint a támogatott beruházások megvalósításának ellenőrzése során visszavont és visszafizetett, továbbá a Területfejlesztési és Szervezési Alap decentralizált részéből fel nem használt támogatási összegek az adott év támogatási keretét növelik.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Beiktatta a 110/1991. (VIII. 29.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1991.08.29.

[2] Számozását módosította a 110/1991. (VIII. 29.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1991.08.29.