Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

7/1991. (X. 16.) HM rendelet

a honvédségi közúti járművek üzembentartásáról

A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 2. §-ának (4) bekezdésében, valamint a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzembentartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet 26. §-ának (8) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1)[1] A rendelet hatálya kiterjed a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) valamennyi katonai szervezetére (a továbbiakban: honvédségi szervezet), valamint a honvédségi szervezet közúti járműveit (a továbbiakban: honvédségi jármű) üzemeltetőkre és igénybe vevőkre.

(2)[2] E rendelet hatálya a 13/A. §-ban meghatározott eltérésekkel - kiterjed a katonai nemzetbiztonsági szolgálatokra is.

(3)[3] E rendelet hatálya a 10. § (3) bekezdése vonatkozásában kiterjed a külföldi fegyveres erők állományába tartozó személyekre is.

(4)[4] Nem terjed ki a rendelet hatálya a közúti közlekedés szabályairól szóló jogszabály szerint járműnek nem minősülő gépjárműtechnikai eszközökre.

2. §[5]

A honvédségi szervezet az állománytáblájában meghatározott fajtájú és darabszámú honvédségi járművet üzemeltethet. Az állománytáblában rögzített mennyiségen felüli honvédségi jármű üzemeltetéséhez a Honvéd Vezérkar főnökének engedélye szükséges.

3. §

(1) A honvédségi jármű a rendeltetésének és igénybevételi jellegének megfelelően szolgálati feladat végrehajtására, továbbá az e rendeletben meghatározott kulturális, sport és magáncélú használatra, valamint szolgáltatásra vehető igénybe.

(2)[6] A honvédségi járművet üzemeltető honvédségi szervezet parancsnoka és a logisztikai biztosítást irányító helyettese felel a jármű rendeltetésének megfelelő gazdaságos használatáért, az üzem- és közlekedésbiztonsági, munkavédelmi, valamint környezetvédelmi követelményeket kielégítő műszaki állapotának és hadrafoghatóságának biztosításáért, továbbá az üzemeltetéssel kapcsolatos jogszabályi, hatósági és egyéb előírások, illetőleg bizonylati fegyelem megtartásáért.

4. §

(1) Honvédségi jármű a közúti forgalomban csak megfelelő esztétikai és műszaki állapotban, továbbá a jogszabályokban és a honvédségi belső rendelkezésekben előírt menetokmányokkal vehet részt.

(2)[7] A honvédségi jármű rendeltetésének és igénybevételi jellegének megváltoztatását - indokolt esetben -az MH logisztikai tevékenységért felelős szerv gépjárműtechnikai ügyekben illetékes szervezetének vezetője (a továbbiakban: illetékes szolgálatfőnök) engedélyezheti.

5. §[8]

A honvédségi szervezet az MH hivatásos és szerződéses állományú tagjai, polgári alkalmazottai és nyugdíjasai, valamint közvetlen hozzátartozóik szállítására - az illetékes szolgálatfőnök által meghatározott feltételek szerint - szolgálati és bevásárló (piaci) autóbuszjáratot indíthat. Járat indítását az elöljáró hadtestparancsnok, illetőleg az illetékes szolgálatfőnök engedélyezheti.

6. §

Az MH sport és művelődési tevékenysége, a sorállomány kulturális alapellátása és az egyéb szolgáltatások honvédségi járművel való ellátásának rendjét - az érdekelt MH szervek vezetőivel egyetértésben - az illetékes szolgálatfőnök állapítja meg.

7. §

(1)[9] Az üzemeltetési, illetőleg hajtóanyag-fogyasztási kerettel rendelkező honvédségi szervezet parancsnoka a hivatásos és szerződéses katona, a közalkalmazott, köztisztviselő, illetőleg a nyugdíjas részére magáncélú igénybevételt - a (7) bekezdésben foglalt kivétellel - a (2)-(4) bekezdésben foglalt feltételek szerint engedélyezhet.

(2)[10] Költségtérítés nélkül - a (7) bekezdésben foglalt kivétellel - személygépkocsi és autóbusz igénybevétele betegség vagy haláleset esetén engedélyezhető.

(3) Kedvezményes költségtérítéssel engedélyezhető:

a) személygépkocsi igénybevétele a (2) bekezdésben foglaltakon kívüli egyéb szociális szempontok alapján;

b)[11] a honvédségi szervezetekhez biztosított 8-9 személyes személygépkocsi és autóbusz igénybevétele közösségi kirándulásra és családi rendezvényhez;

c) tehergépkocsi, darus gépkocsi, vízszállító gépkocsi és áramforrás igénybevétele lakás (lakóház) építésével, bővítésével, felújításával kapcsolatos munkához, költözködéshez, tüzelőanyag, élelmiszer és egyéb ingóság szállításához.

(4) A (3) bekezdésben foglaltakon kívül egyéb magáncélú szállításhoz tehergépkocsi és darus gépkocsi igénybevétele teljes költségtérítés mellett engedélyezhető.

(5) A (2)-(4) bekezdés szerinti magáncélú igénybevételt az engedélyezésre egyébként jogosult parancsnok esetében a közvetlen szolgálati elöljáró engedélyezi.

(6)[12] A lakás és a munkahely közötti utazással kapcsolatos személygépkocsi-használatot a honvédelmért felelős miniszter engedélyezi.

(7)[13] A korlátozott személyes személygépkocsi-használatot a honvédelemért felelős miniszter engedélyezi.

(8)[14] A (3) bekezdés b) pontja szerinti 8-9 személyes személygépkocsi igénybevételénél kedvezményes költségtérítéssel az adott eszköz éves kilométer kiszabatának legfeljebb 20%-a használható fel a tárgyévben.

8. §[15]

(1) Kedvezményes költségtérítéssel történő igénybevétel esetén a honvédségi készletből felhasznált hajtóanyag értékét kell megtéríteni.

(2) Teljes költségtérítéssel történő igénybevétel esetén az (1) bekezdésben meghatározott értéken felül a jármű fenntartási költsége címén meg kell téríteni:

a) a benzin üzemű jármű használata esetén a ténylegesen megtett - a felszámítható módosító tényezők figyelembevételével növelt - kilométer hajtóanyag szükséglete és a hajtóanyag beszerzési ára alapján számított költség 30%-át,

b) dízel üzemű jármű használata esetén a ténylegesen megtett - a felszámítható módosító tényezők figyelembevételével növelt - kilométer hajtóanyag szükséglete és a hajtóanyag beszerzési ára alapján számított költség 50%-át.

(3) A hajtóanyag értékét az általános forgalmi adóval növelt beszerzési ár alapján kell megállapítani.

(4) A megfizetendő igénybevételi díjakra az általános forgalmi adót kell felszámítani.

(5) A teljes költségtérítésű díjtétel és a kedvezményes költségtérítésű díjtétel közötti különbözet, valamint a költségtérítés nélküli igénybevétel természetbeni juttatásnak minősül, amely után a munkáltatót terhelő adófizetési kötelezettség a Magyar Honvédséget terheli. A 7. § (6) bekezdés alapján engedélyezett lakás és munkahely közötti utazást a magánszemélyek jövedelemadójáról szőlő törvény rendelkezései szerinti személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség terheli.

9. §

(1) Az állománytáblája szerint honvédségi járművel nem rendelkező önálló honvédségi és más szervezet részére a működéséhez szükséges járműveket - ide értve a magáncélú használatot is - a befogadó vagy megalakító honvédségi szervezet, illetőleg a terület i elhelyezkedés szerint illetékes helyőrségparancsnok biztosítja az e rendeletben foglaltak szerint.

(2)[16] A honvédségi jármű országhatáron kívüli használata - a közösségi kirándulásokra, illetőleg sportrendezvényekre igénybe vett 8-9 személyes személygépkocsi és autóbusz kivételével - kizárólag szolgálati célból és csak abban az esetben engedélyezhető, ha ez a megoldás a közforgalmú közlekedési eszköz igénybevételénél gazdaságosabb.

(3)[17] A honvédségi jármű országhatáron kívüli igénybevételét az illetékes szolgálatfőnök engedélyezi.

(4)[18] A (3) bekezdés szerinti engedélyezésre irányuló kérelmet az igénybevétel előtt legalább 15 nappal az illetékes szolgálatfőnöknek kell megküldeni.

10. §

(1)[19] Honvédségi járművet - a (2)-(3) és (5) bekezdésben foglalt kivétellel - csak az adott gépjárműkategóriára érvényes vezetői engedéllyel rendelkező, rendszeresített gépjárművezetői beosztást betöltő katona vagy honvédségi közalkalmazott, továbbá páncélos- és gépjárműtechnikus tiszt, zászlós és tiszthelyettes, valamint a szolgálati gépjármű vezetésére kiadott engedéllyel rendelkező személy vezethet.

(2)[20] Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérő beosztású tényleges állományú katonai és polgári személy, közvetlen elöljárója (felettese) engedélyével, a honvédségi járművek közül - a kiképzési tervekben szereplő gépjárművezetési gyakorlat kivételével - csak B kategóriába sorolt járművet és csak ideiglenes jelleggel vezethet, feltéve, hogy e járműkategóriára érvényes vezetői engedélye van.

(3)[21] Honvédségi járművet erre irányuló nemzetközi kötelezettségvállalás alapján, szolgálati elöljárója (felettese) engedélyével külföldi fegyveres erők állományába tartozó személy is vezethet, amennyiben az adott járműkategóriára a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 16. §-ának (1)-(2) bekezdésében meghatározottak szerint érvényes (megfelelő) vezetői engedéllyel, valamint az adott gépjárműtípus vezetéséhez szükséges elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkezik.

(4)[22] Honvédségi jármű vezetésére jogosító igazolást az illetékes szolgálatfőnök adja ki.

(5)[23] Honvédségi járművet a 7. § (7) bekezdésében foglalt igénybevétel során kizárólag a jogosult vezethet.

11. §[24]

Honvédségi jármű - a 7. § (7) bekezdésében foglalt kivétellel - honvédségi szervezet zárt területén, valamint őrzés alatt álló honvédségi, illetve közhasználatú parkolóhelyen tárolható. Az illetékes szolgálatfőnök a lakás és munkahely közötti személygépkocsi használati engedéllyel rendelkező személyek részére egyedi elbírálás alapján - amennyiben az MH Támogató Ezred parancsnoka nem tud gépjárművezetőt biztosítani, valamint a gépjármű biztonságos tárolása megoldott - a parkírozást más helyen is engedélyezheti.

12. §[25]

A honvédségi járművek üzemben tartásával, nyilvántartásával, menetokmányaival, használatával, ellenőrzésével, a költségtérítés elszámolásával, továbbá a bekövetkezett balesetek helyszínelésével, kivizsgálásával és jelentésével kapcsolatos részletes előírásokat az illetékes szakállamtitkár és a HM Honvéd Vezérkar főnöke együttesen határozza meg.

13. §

A járandósági és személyi használatú személygépkocsi használatára, a jogosultak körére és az üzemeltetés rendjére külön rendelkezések az irányadók.

13/A. §[26]

(1)[27] E rendeletet a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok által üzemeltetett (igénybe vett) közúti gépjárművekre a következő eltérésekkel kell alkalmazni:

a) a 2. §-ban, a 7. § (1), (2), (3) és (4) bekezdéseiben meghatározott engedélyezési hatásköröket az érintett katonai nemzetbiztonsági szolgálati főigazgatója, a főigazgatók vonatkozásában pedig a honvédelemért felelős miniszter gyakorolja,

b) a 8. § (5) bekezdése szerinti - a munkáltatót terhelő -adófizetési kötelezettség a katonai nemzetbiztonsági szolgálatot terheli,

c) a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok által üzemeltetett (igénybe vett) közúti gépjárművek szolgálati célból történő országhatáron túli használata engedélyezésénél - a 9. § (2) bekezdésben meghatározottaktól eltérően -elsődlegesen a nemzetbiztonsági érdek az irányadó,

d) a 7. § (7) bekezdés szerinti korlátozott személyes személygépkocsi-használat nem engedélyezett - ide nem értve a főigazgatókat és helyetteseiket - a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok állománya, valamint az általuk üzemeltetett közúti gépjárművek vonatkozásában.

(2) A katonai nemzetbiztonsági szolgálatok által üzemeltetett (igénybe vett) közúti gépjárművek tekintetében:

a) az R. 12. §-ában írt feladatok végrehajtását, illetve

b) a gépjárművek vezetésére jogosító hivatalos igazolás kiadását és annak feltételeit - a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény rendelkezéseivel összhangban - az érintett katonai nemzetbiztonsági szolgálatok főigazgatói határozzák meg.

(3) A katonai nemzetbiztonsági szolgálatok által üzemeltetett (igénybe vett) közúti gépjárművek országhatáron kívüli használatára az érintett főigazgató által meghatározott szabályok az irányadóak.

14. §

Ez a rendelet 1991. október 25-én lép hatályba; egyidejűleg a honvédségi gépjárműtechnikai eszközök üzembentartásának szabályozásáról szóló 33/1980. (HK 13.) HM utasítás, valamint a honvédségi gépjárműtechnikai eszközök szabályozásáról szóló 33/1980. (HK 13.) HM utasítás kiegészítéséről szóló 95/1982. (HK 37.) HM utasítás a hatályát veszti.

Dr. Für Lajos s. k.,

honvédelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 40/2002. (VII. 24.) HM rendelet 1. §-a. Hatályos 2002.07.29.

[2] Megállapította a 4/2007. (II. 13.) HM rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.02.21.

[3] Beiktatta a 12/2003. (III. 13.) HM rendelet 1. §-a. Hatályos 2003.03.13.

[4] Számozását módosította a 12/2003. (III. 13.) HM rendelet 1. §-a. Hatályos 2003.03.13.

[5] Módosította a 40/2002. (VII. 24.) HM rendelet 2. §-a. Hatályos 2002.07.29.

[6] Módosította a 40/2002. (VII. 24.) HM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 2002.07.29.

[7] Megállapította a 4/2007. (II. 13.) HM rendelet 2. §-a. Hatályos 2007.02.21.

[8] Módosította a 40/2002. (VII. 24.) HM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 2002.07.29.

[9] Megállapította a 2/2004. (I. 28.) HM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.01.31.

[10] Megállapította a 2/2004. (I. 28.) HM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.01.31.

[11] Megállapította a 40/2002. (VII. 24.) HM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.07.29.

[12] Megállapította a 4/2007. (II. 13.) HM rendelet 3. §-a. Hatályos 2007.02.21.

[13] Megállapította a 4/2007. (II. 13.) HM rendelet 3. §-a. Hatályos 2007.02.21.

[14] Beiktatta a 40/2002. (VII. 24.) HM rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 2002.07.29.

[15] Megállapította a 13/1994. (X. 26.) HM rendelet 1. §-a. Hatályos 1994.11.03.

[16] Megállapította a 40/2002. (VII. 24.) HM rendelet 4. §-a. Hatályos 2002.07.29.

[17] Megállapította a 2/2004. (I. 28.) HM rendelet 2. §-a. Hatályos 2004.01.31.

[18] Megállapította a 2/2004. (I. 28.) HM rendelet 2. §-a. Hatályos 2004.01.31.

[19] Megállapította a 2/2004. (I. 28.) HM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.01.31.

[20] Módosította a 40/2002. (VII. 24.) HM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 2002.07.29.

[21] Beiktatta a 12/2003. (III. 13.) HM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.03.13.

[22] Számozását módosította a 12/2003. (III. 13.) HM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.03.13.

[23] Beiktatta a 2/2004. (I. 28.) HM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.01.31.

[24] Módosította a 2/2004. (I. 28.) HM rendelet 4. §-a. Hatályos 2004.01.31.

[25] Megállapította a 4/2007. (II. 13.) HM rendelet 4. §-a. Hatályos 2007.02.21.

[26] Beiktatta a 18/1997. (VII. 24.) HM rendelet 5. §-a. Hatályos 1997.08.01.

[27] Megállapította a 4/2007. (II. 13.) HM rendelet 5. §-a. Hatályos 2007.02.21.