100/1992. (VI. 19.) Korm. rendelet

a külkereskedelmi szerződésekkel kapcsolatos devizafizetések lebonyolításának rendjéről szóló 52/1990. (III. 21.) MT rendelet módosításáról

A Kormány a tervszerű devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. törvényerejű rendelet 16. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

A külkereskedelmi szerződésekkel kapcsolatos devizafizetések lebonyolításának rendjéről szóló, a 36/1991. (II. 28.) Korm. rendelettel és a 146/1991. (XI. 29.) Korm. rendelettel módosított 52/1990. (III. 21.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) E rendelet hatálya kiterjed az áruk, szolgáltatások és anyagi értéket képviselő jogok (a továbbiakban együtt: áru) kivitelét, illetőleg behozatalát folytatókra (a továbbiakban: külkereskedelmi tevékenységet folytató személy), továbbá a devizaműveletek végzésére felhatalmazott pénzintézetekre (a továbbiakban: felhatalmazott pénzintézet), valamint - a 10/A. § tekintetében - a külkereskedelmi tevékenységet folytató személlyel külkereskedelmi szerződést kötő külföldire (a továbbiakban: külföldi)."

2. §

A R. 2. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § (1) Ha meghatározott ország viszonylatában a külkereskedelmi szerződésekkel kapcsolatos elszámolások pénznemét államközi (kormányközi) megállapodás megállapítja, külkereskedelmi szerződést kötni, számlát kiállítani, fizetési kötelezettséget vállalni vagy teljesíteni, illetőleg fizetést elfogadni csak ebben a pénznemben szabad. Az ettől való eltérésre a Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériuma engedélyt adhat. Az említett államközi (kormányközi) megállapodások és pénznemek felsorolását a Bank a Pénzügyi Közlönyben teszi közzé.

(2) Ha a külkereskedelmi szerződésekkel kapcsolatos elszámolások pénznemét államközi (kormányközi) megállapodás nem állapítja meg, külkereskedelmi szerződést kötni, számlát kiállítani, fizetési kötelezettséget vállalni vagy teljesíteni, illetőleg fizetést elfogadni szabad

a) olyan konvertibilis elszámolású pénznemben, amelyet a Bank a hivatalos devizaárfolyamok cím alatt közzé tesz;

b) a Bank engedélyével más konvertibilis elszámolású vagy nem konvertibilis pénznemben;

c) forintban."

3. §

A R. 4. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § (1) A külkereskedelmi tevékenységet folytató személy - feltéve, hogy államközi (kormányközi) megállapodás vagy jogszabály másként nem rendelkezik - a külkereskedelmi importszerződésben a külföldi féllel a fizetés módjában (váltó, csekk, átutalás, beszedési megbízás, okmányos meghitelezés stb.) - ide nem értve a készpénzfizetést - szabadon állapodhat meg.

(2) Ha az okmányos meghitelezés külföldi kifizetésű, a felhatalmazott pénzintézet csak a külföldi fizető banknak a fizetési kötelezettség beálltáról szóló értesítése kézhez vételétől számított harmadik napon történő fizetésre vállalhat kötelezettséget. A külföldön felmerülő bankköltségek viselését sem a külkereskedelmi tevékenységet folytató személy, sem a felhatalmazott pénzintézet nem vállalhatja magára.

(3) Konvertibilis elszámolású pénznemben kötött külkereskedelmi importszerződés kapcsán előleget fizetni vagy a teljes ellenértéket előre kifizetni (előleg)visszafizetési bankgarancia és elismervény ellenében szabad.

(4) A (2)-(3) bekezdésben foglaltaktól való eltérésre a Bank engedélyt adhat.

(5) A külkereskedelmi tevékenységet folytató személy jogosult a vele külkereskedelmi importszerződést kötő féllel - legfeljebb az áru külkereskedelmi szerződés szerinti szállítási határidejétől számított egy éves lejáratú - halasztott fizetésben (áruhitel) is megállapodni. A három hónapnál hosszabb lejáratú halasztott fizetésben való megállapodást a külkereskedelmi tevékenységet folytató személy köteles bejelenteni a Banknak."

4. §

A R. 6. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az (1) bekezdésben foglaltak nem alkalmazandók, ha a külkereskedelmi importszerződésben meghatározott devizaérték kiegyenlítése a Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank (a továbbiakban: Világbank) vagy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank által nyújtott kölcsön terhére történik."

5. §

A R. 9. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"A Világbank általi finanszírozás esetén a külkereskedelmi tevékenységet folytató személy köteles minden egyes esetben megküldeni a Banknak még az import versenytárgyalás kiírása előtt a tenderdokumentációnak, külföldi szakértő (konzultáns) igénybevételére vonatkozó külkereskedelmi szerződések esetén a szerződéstervezetnek, valamint - az előbbiektől függetlenül - a külkereskedelmi tevékenységet folytató személy által megkötött 50 000 000 forintot meghaladó összegű külkereskedelmi importszerződésnek egy példányát."

6. §

A R. a 10. § után a következő 10/A. §-sal egészül ki:

"10/A. § (1) A külkereskedelmi szerződésekkel kapcsolatos forintfizetések a külföldiek külkereskedelmi forintszámláján bonyolódnak le. A külkereskedelmi szerződésekkel kapcsolatos forintfizetéseket a külkereskedelmi tevékenységet folytató személy a külföldi javára e számlára, a külföldi pedig a külkereskedelmi tevékenységet folytató személy részére e számláról teljesíti.

(2) A külföldiek külkereskedelmi forintszámlájára fizetést csak a külkereskedelmi tevékenységet folytató személy, érvényes külkereskedelmi szerződés alapján teljesíthet. A számlára történő fizetéshez a külkereskedelmi szerződést mellékelni kell. A felhatalmazott pénzintézet a forintszámlára történő fizetés feltételeinek meglétét a külkereskedelmi szerződés alapján ellenőrizni köteles.

(3) A külföldiek külkereskedelmi forintszámláján lévő egyenleget a külföldi felhasználhatja

a) külkereskedelmi szerződés alapján Magyarországról kiszállítandó áru ellenértékének kiegyenlítésére;

b) forintban kötött külkereskedelmi szerződéssel kapcsolatban külkereskedelmi tevékenységet folytató személyt megillető összeg megfizetésére;

c) belföldön felmerülő költségei fedezésére, ide nem értve azokat a fizetéseket, amelyeket a külföldi külön jogszabály szerint külföldi pénznemben köteles teljesíteni.

(4) A külföldiek külkereskedelmi forintszámlájának egyenlege külföldi pénznemre nem váltható át, erről a számláról külföldre átutalás nem teljesíthető.

(5) A külkereskedelmi tevékenységet folytató személy a külfölditől külkereskedelmi szerződéssel kapcsolatos forintfizetést csak a külföldiek külkereskedelmi forintszámlájáról fogadhat el. A számlát vezető pénzintézet a kedvezményezettnek szóló átutalási megbízáson (jóváírási értesítésen) - e jogszabályra való utalással - köteles feltüntetni, hogy a fizetés a külföldiek külkereskedelmi forintszámlájáról történt.

(6) A külföldiek külkereskedelmi forintszámlájáról - a (3) bekezdés c) pontjának esetében - készpénzkifizetés is teljesíthető.

(7) A külföldiek külkereskedelmi forintszámlájáról a külföldi által felvett összeg erre a számlára nem fizethető vissza, csak a külföldiek számára külön jogszabály szerint rendelkezésre álló forintszámlára."

7. §

Ez a rendelet 1992. július 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a R. címében a "devizafizetések" szövegrész helyébe "fizetések" szöveg, 6. §-ának (1) bekezdésében és 8. §-ának (1) bekezdésében a "felhatalmazott bank" szövegrészek helyébe "felhatalmazott pénzintézet" szöveg lép, továbbá a R. 10. §-ának (3)-(4) bekezdése, a 36/1991. (II. 28.) Korm. rendelet 1-3. §-ai és 5. §-a, valamint a 146/1991. (XI. 29.) Korm. rendelet 1. §-a hatályát veszti.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök