102/1992. (VI. 19.) Korm. rendelet

a külkereskedelmi tevékenységgel kapcsolatban a devizahatósággal szemben fennálló egyes kötelezettségekről szóló 47/1991. (III. 27.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a tervszerű devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. törvényerejű rendelet 16. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

A külkereskedelmi tevékenységgel kapcsolatban a devizahatósággal szemben fennálló egyes kötelezettségekről szóló, a 146/1991. (XI. 29.) Korm. rendelettel és a 167/1991. (XII. 26.) Korm. rendelettel módosított 47/1991. (III. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 5. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az MNB biztosíték címén forintfizetési kötelezettséget írhat elő, ha a külkereskedelmi tevékenységet folytató személy)

"d) az importszerződéssel kapcsolatban a külföldi fél részére - akár saját, akár megbízója hibájából - kártérítést vagy más jogcímen egyébként elkerülhető kiadás miatt fizetést teljesít;"

(s ezáltal devizaveszteséget okoz.)

2. §

A R. a 7. § után a következő 7/A. §-sal egészül ki:

"7/A. § Ha a külkereskedelmi tevékenységet folytató személy a külkereskedelmi importszerződésben, illetőleg exportszerződésben a külföldi féllel forintfizetésben állapodik meg, a szerződés szerint teljesített és elfogadott forintfizetésekről az MNB-nek az 5. számú mellékletben meghatározott módon bejelentést köteles tenni."

3. §

A R. 10. §-a a következő (2)-(3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi szöveg (1) bekezdésre változik:

"(2) Ha a külkereskedelmi tevékenységet folytató személy figyelmeztetés ellenére az import céljára igénybe vett devizaértékek rendeltetésszerű felhasználásáról a 3. számú mellékletben meghatározott módon nem számol el, az MNB előírhatja az igénybe vett devizaértékek felhasználásáról történő tételes igazolást.

(3) Az MNB az (1)-(2) bekezdésben foglaltaktól eltérő esetben is előírhatja (pl. esetenkénti ellenőrzés céljából) a devizaértékek vételre felajánlási kötelezettsége teljesítésének vagy az igénybe vett devizaértékek felhasználásának tételes igazolását."

4. §

Ez a rendelet 1992. július 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a R. 3. §-ának c) pontja hatályát veszti.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 102/1992. (VI. 19.) Korm. rendelethez

"5. számú melléklet a 47/1991. (III. 27.) Korm. rendelethez

A 7/A. §-ban foglalt, a külkereskedelmi forintfizetésekkel kapcsolatos bejelentési kötelezettség szabályai a következők:

1. A külkereskedelmi tevékenységet folytató személy köteles olyan analitikus (operatív) nyilvántartást vezetni, amelyből a külföldi szállítók részére külkereskedelmi importszerződések alapján forintban teljesített átutalások, illetőleg a külföldi vevőkkel szemben külkereskedelmi exportszerződések alapján forintban fennálló követelések és az azokra történt forintátutalások mindenkor megállapíthatók.

2. A külkereskedelmi tevékenységet folytató személy köteles az 1. pont szerint nyilvántartott külkereskedelmi forintfizetésekről naptári félévenként az MNB-nek bejelentést tenni.

A bejelentésnek az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

a) az importszerződések alapján a külföldiek külkereskedelmi forintszámlái javára a naptári félévben forintban teljesített átutalások összege - ideértve az előleg- és előrefizetéseket is - a külföldi felek országakénti bontásban és összesen;

b) az exportszerződések alapján a külföldiek külkereskedelmi forintszámláiról a naptári félévben forintban kapott átutalások összege - ideértve az előleg- és előrefizetéseket is - a külföldi felek országakénti bontásban és összesen;

c) külön kell feltüntetni azokat az import és export vételár visszafizetéseket (forintban kapott vagy teljesített átutalásokat), amelynek alapügylete eredetileg is forintban volt megállapítva.

A forintfizetésekről az első félévi adatokat július hó, a második félévi adatokat február hó végéig kell az MNB-nek bejelenteni.

3. Ha a külkereskedelmi tevékenységet folytató személy a külkereskedelmi szerződés alapján fennálló követelését forintban nem tudja behajtani, vagy ha követelését csak peres eljárás keretében tudja érvényesíteni, köteles követelését forintról konvertibilis devizára - az érvényes árfolyam alkalmazásával - átszámítani, továbbá devizában nyilvántartani és behajtani. A devizában nyilvántartott követelés bejelentésének a 6. § (1) bekezdésében meghatározott módon kell eleget tenni."

Tartalomjegyzék