14/1992. (VI. 26.) NM rendelet
a kézilőfegyverek, lőszerek, gáz- és riasztófegyverek megszerzésének és tartásának egészségi alkalmassági feltételeiről és vizsgálatáról szóló 22/1991. (XI. 15.) NM rendelet módosításáról
A kézilőfegyverekről és lőszerekről, a gáz- és riasztófegyverekről, valamint a légfegyverekről és lőterekről szóló 115/1991. (IX. 10.) Korm. rendelet 35. § (3) bekezdésében, továbbá - a 8. § tekintetében - a térítési díj ellenében igénybevehető egészségügyi szolgáltatásokról és térítésük módjáról szóló 107/1992. (VI. 26.) Korm. rendelet 9. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem:
1. §
A kézilőfegyverek, lőszerek, gáz- és riasztófegyverek megszerzésének és tartásának egészségi alkalmassági feltételeiről és vizsgálatáról szóló 22/1991. (XI. 15.) NM rendelet (a továbbiakban: R.) 5. § (2) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(2) Az orvosi alkalmassági vizsgálat során nem lehet lőfegyver tartására alkalmasnak tekinteni azt a személyt, aki az 1. számú melléklet I. pontjában meghatározott betegségek valamelyikében szenved, illetőleg, akinél az ott meghatározott egészségi állapotok bármelyike, vagy más olyan megbetegedés, testi fogyatékosság áll fenn, amely a vizsgált személy lőfegyver biztonságos tartására való alkalmasságát kétségessé teszi."
2. §
A R. 5. §-a az alábbi (3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a korábbi (3)-(6) bekezdések számozása (4)-(7) bekezdésekre változik:
"(3) Az Országos Munka és Üzemegészségügyi Intézetben e célra szervezett szakértői bizottság által elvégzett vizsgálatot követően - annak eredményétől függően -lehet lőfegyver tartására alkalmasnak minősíteni azt a személyt, aki az 1. számú melléklet II. pontjában meghatározott betegségek valamelyikében szenved, illetőleg, akinél az ott meghatározott egészségi állapotok bármelyike áll fenn."
3. §
A R. 7. § (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) Az a lőfegyvertartási engedéllyel rendelkező személy, aki
a) 40. életévet még nem töltötte be, 4 évenként orvosi és pszichológiai;
b) 40. életévét betöltötte, de 60. életévét még nem töltötte be, 2 évenként orvosi, 4 évenként pszichológiai;
c) 60. életévét betöltötte, évenként orvosi, 2. évenként pszichológiai időszakos alkalmassági vizsgálaton köteles részt venni, a (2) bekezdésre, illetve a 4. §-ra is figyelemmel."
4. §
A R. 7. §-a az alábbi (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a korábbi (2) és (3) bekezdések számozása (3), illetve (4) bekezdésekre változik:
"(2) Az a lőfegyvertartási engedéllyel rendelkező személy, aki a lőfegyvert a R. 17. § (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott sportcélból tartja és
a) 60. életévet még nem töltötte be, 4 évenként;
b) 60. életévét betöltötte, de 70. életévét még nem töltötte be, 2 évenként;
c) 70. életévét betöltötte, évenként
időszakos orvosi alkalmassági vizsgálaton köteles részt venni."
5. §
A R. 8. § (1) bekezdésének a) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"a) a II. alkalmassági csoportra elvégzett vizsgálat esetén az illetékes háziorvos, illetve, ha a vizsgálatra jelentkező személy a Magyar Államvasutak alkalmazottja, az illetékes vasút üzemorvos;"
6. §
A R. az alábbi 8/A. §-sal egészül ki:
"8/A. § (1) A pszichológiai alkalmasság előzetes első fokú vizsgálata során az I. alkalmassági csoportba tartozó személyeknél a 3. számú mellékletben meghatározott vizsgálatok közül a 2-8. számúakat kell elvégezni. A II. alkalmassági csoportba tartozó személyek esetén a vizsgálatot kérő orvos dönt arról, hogy elegendő-e az 1. számú vizsgálat elvégzése, vagy a 2-8. számú vizsgálatok elvégzése szükséges.
(2) A pszichológiai alkalmasság időszakos, illetve soron kívüli első fokú vizsgálatánál - mindkét alkalmassági csoport esetén - az alkalmassági vizsgálat szükségességének jellege határozza meg az elvégzendő vizsgálatok körét."
7. §
A R. 9. §-a az alábbi (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Az orvosi alkalmassági véleménnyel szemben benyújtott felülvéleményezési kérelem esetén az orvosi alkalmasságot másodfokon vizsgáló szerv a vizsgálatra jelentkezőt az 5. § (3) bekezdésében meghatározott szakértői vizsgálatra nem kell beutalja, ha a bizottság az első fokú vizsgálat során az érintett személyt - az általa vizsgált szempontok szerint - már alkalmasnak minősített."
8. §
A R. az alábbi 15/A. §-sal egészül ki:
"15/A. § A pszichológiai alkalmasság első fokú vizsgálata során a külön jogszabályban meghatározott térítési díjak konkrét mértékének kiszámítását az e rendelet 3. számú mellékletére figyelemmel kell elvégezni."
9. §
A R. 1. számú melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép, és a R. kiegészül az e rendelet 2. számú mellékletében foglalt 3. számú melléklettel.
10. §
(1) Az akinek az e rendelet hatálybalépését megelőzően elvégzett egészségi alkalmassági vizsgálat során az e rendelettel megállapított 1. sz. melléklet II. pontjában felsorolt betegség, egészségi állapot fennállása következtében a lőfegyvertartásra való egészségi alkalmatlanságát állapították meg, a hatálybalépéstől számított 30 napon belül kérheti az orvosi alkalmasság első fokú megállapítására jogosult szervtől a szakértői vizsgálatra történő beutalást.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben az első fokú vizsgálat térítésmentes.
11. §
Ez a rendelet 1992. július 1-jén lép hatályba, egyidejűleg a R. 13. § (2) bekezdése hatályát veszti. A rendelet rendelkezéseit a folyamatban lévő alkalmassági vizsgálatok esetén is alkalmazni kell.
Dr. Surján László s. k.,
népjóléti miniszter
1. számú melléklet a 14/1992. (VI. 26.) NM rendelethez
"1. számú melléklet a 22/1991. (XI. 15.) NM rendelethez
I. Lőfegyver megszerzését és tartását külön mérlegelés nélkül kizáró egészségi okok:
1. Eszméletvesztéssel, illetve agyi oxigénhiánnyal járó kórkép (bel- és ideggyógyászat).
2. Veleszületett, vagy szerzett mentális károsodás.
3. Alkoholizmus, narkománia.
4. Személyiségzavarok.
5. Elmebetegség bármely formája.
II. Az 5. § (3) bekezdésében meghatározott szakértői vizsgálat elvégzését szükségessé tevő egészségi okok:
1. Az egyik szemen 5/5 (1,0), a másik szemen 5/8 (0,7) látásélességnél rosszabb érték, korrekcióval.
2. Színérzészavar, adaptációs zavar, egyszeműség, kancsalság, lencsehiány. A látást korlátozó és ezzel a biztonságos fegyverhasználatot befolyásoló egyéb betegség vagy maradványtünet.
III. Lőfegyver megszerzésére, tartására való egészségi alkalmasság vizsgálata kapcsán szakmai mérlegelést szükségessé tevő egészségi okok:
1. Beszéd útján történő kommunikáció nehezített volta (hangképzési, beszéd- és/vagy hallászavar).
2. Egyensúlyzavarral járó kórképek.
3. Érzészavarok, amelyek a lőfegyver biztonságos kezelését akadályozzák.
4. A passzív és aktív mozgásrendszer (csont-, ízület-, izomrendszer) minden, a fogáskészséget vagy a lőfegyver kezelését gátló veleszületett vagy szerzett rendellenessége.
5. A szív és keringés azon megbetegedései, amelyek a lőfegyver biztonságos használatát megakadályozzák:
- olyan állapotok, amelyekben az akut szívelégtelenség hirtelen, bármikor felléphet;
- a keringési szervek gyógyszerrel nem befolyásolható idült elégtelensége;
- a szív ingerképzési, ingervezetési zavarai.
6. Központi és perifériás idegrendszer bármilyen betegsége, és annak maradványtünetei, ha olyan funkciókiesést okoznak, hogy a lőfegyver biztonságos használatát befolyásolják.
7. Azok a megbetegedések (testi fogyatékosságok), amelyek következtében a lőfegyver tartása a lőfegyvert tartó, használó vagy más számára veszélyt jelent."
2. számú melléklet a 14/1992. (VI. 26.) NM rendelethez
"3. számú melléklet a 22/1992. (XI. 15.) NM rendelethez
A pszichológiai alkalmasság vizsgálatának tartalma és térítési díja első fokon:
1. klinikai pszichológiai interjú 1 000,- Ft
2. pszichológiai exploráció 500,- Ft
3. figyelemvizsgálat 300,- Ft
4. reakcióidő vizsgálata 200,- Ft
5. szenzomotoros koordináció vizsgálat 200,- Ft
6. pszichovegetatív paraméterek vizsgálat 300,- Ft
7. mentális funkciók vizsgálata 800,- Ft
8. személyiségvizsgálat
- kérdőívekkel 600,- Ft
- projektív tesztekkel 1 600,-Ft."