16/1992. (V. 26.) FM-NM együttes rendelet
az állati eredetű élelmiszerek élelmiszerhigiéniai vizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló 30/1981. (XII. 30.) MÉM-EüM együttes rendelet módosításáról
Az állategészségügyről szóló 1981. évi 3. törvényerejű rendelet 20. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - az állati eredetű élelmiszerek élelmiszerhigiéniai vizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló, a 44/1991. (III. 14.) Korm. rendelettel módosított 30/1981. (XII. 30.) MÉM-EüM együttes rendeletet a következők szerint módosítom:
1. §
Az állati eredetű élelmiszerek élelmiszerhigiéniai vizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló, a 44/1991. (III. 14.) Korm. rendelettel módosított 30/1981. (XII. 30.) MÉM-EüM együttes rendelet melléklete (a továbbiakban: melléklet) 67. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"67. § (1) A tejtermelés és feldolgozás élelmiszerhigiéniai ellenőrzése az Állomás hatósági, állategészségügyi feladata. A termelői tej minősítésének hatósági felügyeletét, ellenőrzését, valamint a tejhigiéniai rendelkezések betartásának és végrehajtásának koordinálását az országban a Fővárosi Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomáson működő Tejellenőrzési Felügyelet (a továbbiakban: Tejellenőrzési Felügyelet) részben önállóan, részben az illetékes Állomások útján látja el."
2. §
A melléklet a következő 67/A. §-sal egészül ki:
"67/A. § (1) A Tejellenőrzési Felügyelet hatáskörébe tartozik
a) a tej műszeres, objektív vizsgálatára alkalmas laboratóriumok kijelölése,
b) a kijelölt laboratóriumok vizsgálati bizonylatainak hitelesítése,
c) indokolt esetben a kijelölt laboratórium hatósági intézkedéseket megalapozó tevékenységének felfüggesztése,
d) a laboratóriumok, valamint az állomások közötti információcsere irányítása,
e) a higiéniai rendelkezések végrehajtásának koordinálása, különös tekintettel a tőgygyulladás elleni védekezésre és a tejidegen anyagok (pl. antibiotikumok, tisztítószerek, fertőtlenítőszerek stb.) kiküszöbölésére.
(2) Árkonzekvens minőségi osztályba sorolást kizárólag a Tejellenőrzési Felügyelet által hitelesített vizsgálati bizonylat alapján lehet végezni.
(3) Az a laboratórium, amelynek hatósági intézkedést megalapozó tevékenységét az (1) bekezdés c) pontja alapján felfüggesztették, árkonzekvens minőségi osztályba sorolást nem végezhet. A Tejellenőrzési Felügyelet vezetője dönt a laboratórium hatósági intézkedést megalapozó tevékenységének felfüggesztéséről, valamint a felfüggesztés megszüntetéséről."
3. §
(1) A melléklet 71. §-a előtti "A tejtermelés állatorvosi ellenőrzése" cím "A tejtermelés ellenőrzése" címre változik.
(2) A melléklet 71. §-a (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"71. § (1) A tejtermelő gazdaságban, tejgyűjtő helyeken a hatósági állatorvosnak helyszíni élelmiszerhigiéniai szemlét kell végeznie."
(3) A melléklet 71. §-ának (3)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"71. § (3) A feldolgozásra és a forgalombahozatalra szánt
a) üzemi elegytejet havonta legalább három alkalommal a vonatkozó nyerstej-szabvány követelményei szerint a kijelölt nyerstej-minősítő laboratóriumokban kell minősíteni,
b) termelői tej fogyaszthatóság szempontjából való elbírálása érdekében a Tejellenőrzési Felügyelet kezdeményezheti a gyakoribb minősítést.
(4) A tejtermelő- és tej gyűjtőhelyeken az (1) bekezdésben és a (3) bekezdés b) pontjában foglaltak ellenőrzésének gyakoriságát az illetékes Állomás határozza meg."
4. §
A melléklet a következő 71/A. §-sal egészül ki:
"71/A. § (1) A Tejellenőrzési Felügyelet kezdeményezése alapján az illetékes Állomás figyelmeztetésben részesíti azokat a termelőket és forgalmazókat, akiknél a nyerstejben
a) 1 000 000 bakt/cm3-nél magasabb összcsíraszámot,
b) egy naptári negyedévben három alkalomnál többször 700 000-1 000 000 sejt/cm3 közötti szomatikus sejtszámot,
c) tejidegen anyagokat,
d) idegen vizet
mutattak ki.
(2) A Tejellenőrzési Felügyelet kezdeményezése alapján az illetékes Állomás felfüggeszti azoknak a termelőknek és forgalmazóknak a tejátvételét, akiknél a nyerstejben
a) egy naptári negyedévben három alkalomnál többször 1 000 000 bakt/cm3-nél magasabb összcsíraszámot,
b) 1 000 000 sejt/cm3-nél több szomatikus sejtszámot,
c) egy naptári negyedévben egy alkalomnál többször tejidegen anyagot,
d) egy naptári negyedévben egy alkalomnál többször idegen vizet
mutattak ki. A felfüggesztés mindaddig tart, amíg a termelő, illetve forgalmazó nem bizonyítja, hogy az élelmezésegészségügyi előírásoknak megfelelő minőségű tejet képes termelni, illetve forgalmazni.
(3) A felfüggesztés megszüntetéséről a termelő, illetve a forgalmazó kezdeményezésére és költségére, az illetékes nyerstej-minősítő laboratóriumban elvégzett ellenőrző vizsgálat eredménye alapján - a Tejellenőrzési Felügyelet szakvéleményének figyelembevételével - az Állomás helyszíni élelmiszerhigiéniai szemle alapján dönt. Ha a vizsgálat eredményét az érdekelt kifogásolja, újabb vizsgálatot kell elvégezni, amelynek helyét a Tejellenőrzési Felügyelet határozza meg."
5. §
Ez a rendelet 1992. június 15. napján lép hatályba.
Dr. Gergátz Elemér s. k.,
földművelésügyi miniszter
Dr. Surján László s. k.,
népjóléti miniszter