Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/1992. (I. 13.) MüM rendelet

az adóköteles bérnövekmény kiszámításához alkalmazott mutatók meghatározásáról

Az adóköteles bérnövekmény megállapításáról szóló 178/1991. (XII. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 6. §-a (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

E rendelet hatálya a R. hatálya alá tartozó adóalanyra (a továbbiakban: vállalat) terjed ki.

2. §

A teljes munkaidőben foglalkoztatottak éves átlagos statisztikai állományi létszáma (teljes munkaidős munkavállalók) és éves bérük (együtt: adatok), valamint az egy teljes munkaidős munkavállalóra jutó bér viszonyítási alapját (bázisát) a következő esetekben kell - korrekciós úton - megállapítani:

a) a vállalat 3. § szerinti átszervezésekor,

b) az Érdekegyeztető Tanács állásfoglalása alapján a munkaügyi miniszter által engedélyezett, az a) pontban nem említett egyéb esetekben.

3. §

(1) A bázis megállapítása (módosítása) szempontjából átszervezésnek minősül

a) a vállalat szétválása,

b) a vállalattól kiváló részleg(ek) önállóvá válása (ideértve az önállóvá vált részleget és a vállalatot is, amelyből a részleg kivált),

c) a vállalatok összevonása,

d) a gazdálkodási forma váltás (megszűnéssel egyidejű átalakulás).

(2) Az (1) bekezdés b) pontja alkalmazása szempontjából részleg kiválásának minősül a vállalati szervezeti és működési szabályzatban elkülönített szervezeti egység, valamint a hálózati egység önálló szervezetté (adóalannyá) válása.

(3) Az átszervezés útján létrejött vállalat e rendelet szempontjából nem minősül - a 6. § szerinti - új vállalatnak.

(4) Az átszervezés útján létrejött, illetve az átszervezésben érintett vállalat a teljes munkaidős munkavállalók tárgyévi létszáma és bére bázisát azon vállalat(ok), részleg(ek) dokumentált bázisévi adatainak felhasználásával határozza meg, amely(ek)ből létrejött. Ezeket az adatokat a szervezeti változást megelőző naptári évre vonatkozóan, továbbá, ha a változás a tárgyévben év közben történt, a tárgyév január 1-jétől a szervezeti változás napjáig eltelt időszakra is jegyzőkönyvben rögzíteni kell. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell az átszervezés napját is.

(5) A jegyzőkönyvben rögzítendő adatok meghatározásánál a R. előírásait is figyelembe kell venni.

4. §

(1) A bázisévben év közben a 3. § (1) bekezdése a) és b) pontja szerinti átszervezésben érintett vállalat a tárgyévi adatainak bázisát az 1991. december 31-én statisztikai állományi létszámban lévő teljes munkaidős munkavállalóinak az 1991. évi, a vállalatnál kifizetett éves - törtévi munkaviszony esetén a naptári napok figyelembevételével évesre átszámított - béradatai alapján alakítja ki. A bázisév egy teljes munkaidős munkavállalóra jutó bért a munkavállalónkénti éves (évesre átszámított) bér együttes összegének és az 1991. december 31-i - fent említett - teljes munkaidősök létszámának a hányadosa képezi.

(2) A bázisévben év közben kizárólag a 3. § (1) bekezdésének c) és d) pontja szerinti átszervezésben érintett vállalat tárgyévi adatainak a bázisa az átszervezés előtti vállalat(ok) és az átszervezést követően létrejött vállalat bázisévi együttes (éves) adata. A bázisévi egy teljes munkaidős munkavállalóra jutó bért ezen összevont éves adatok hányadosaként kell meghatározni.

5. §

(1) A tárgyévben a 3. § (1) bekezdésének a) és b) pontja szerinti átszervezés útján létrejött vállalat adatainak a bázisát,

a) ha az átszervezés a tárgyév január 1-jén történt: a vállalatnál az átszervezés előtt megfelelő szervezeti egy-ség(ek)re (a továbbiakban: részleg) a 4. § (1) és (2) bekezdésének, illetve a R. előírásainak megfelelően kimutatott bázisadatok képezik;

b) ha az átszervezés a tárgyévben év közben történt: a vállalatok, részleg(ek) bázisévi - a 4. § (1) és (2) bekezdésének, illetve a R. előírásainak megfelelő módon kimutatott - éves adatainak, valamint az átszervezés napjától december 31-ig eltelt naptári napok és a tárgyévi összes naptári napok hányadosának a szorzata képezi.

(2) Az a vállalat, amelyből a tárgyévben kiváló részleg(ek) önálló szervezetté alakul(nak), adatainak bázisát értelemszerűen a kiváló részleg(ek) bázisaként kimutatott - jegyzőkönyvben rögzített - adataival csökkentve alakítja ki.

(3) Az (1) és a (2) bekezdésben érintett vállalatok a bázisévi egy teljes munkaidős munkavállalóra jutó bért az ott meghatározott módon kialakított bázisévi adatok hányadosaként határozzák meg.

(4) A 3. § (1) bekezdése c) és d) pontja szerint a tárgyévben létrejött vállalat a tárgyévi egy teljes munkaidős dolgozóra jutó bér bázisát azon vállalat(ok) bázisévi éves adataiból (adatai összegéből) képezi, amely(ek)ből létrejött

6. §

Új vállalat tárgyévi létesítése esetén a vállalat bázisadatokkal nem rendelkezik.

7. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit az 1992. évi elszámolás során kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a mérleg szerinti bérköltség viszonyítási alapjának megállapításáról szóló 2/1991. (II. 16.) MüM rendelet, továbbá az egyes munkaügyi rendelkezések módosításáról szóló 8/1991. (X. 31.) MüM rendelet 4. §-a. Rendelkezéseiket az 1991. évi elszámolásoknál még alkalmazni kell.

Dr. Kiss Gyula s. k.,

munkaügyi miniszter