Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/1991. (II. 16.) MüM rendelet

a mérleg szerinti bérköltség viszonyítási alapjának megállapításáról

Az anyagi érdekeltségi rendszer egyes kérdéseiről szóló 84/1988. (XII. 15.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 8. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

E rendelet hatálya a R. hatálya alá tartozó adóalanyra (a továbbiakban: vállalat) terjed ki.

2. §

(1) A mérleg szerinti bérköltség (a továbbiakban: bérköltség) és az éves képzett létszám (a továbbiakban: képzett létszám) viszonyítási alapját a vállalatnak a következő esetekben kell megállapítania, illetve módosítania:

a) a vállalat 4. § szerinti átszervezésekor,

b) új vállalat 5. § szerinti létesítésekor,

c) a vállalat 6. §szerinti tárgyévi évközi megszűnésekor,

d) a képzett létszám bázishoz viszonyított 5%-ot elérő növekedésekor,

e) a képzett létszám bázishoz viszonyított 5%-ot meghaladó csökkenésekor,

f) a munkaügyi miniszter által - az Érdekegyeztető Tanács egyetértésével - megállapított, az a)-e) pontokban nem említett egyéb esetekben.

(2) A 3. számú melléklet szerinti vállalat, valamint - a létesítést követő évben - az 5. §-ban említett új vállalat a 7. § (1) bekezdésében foglaltakat akkor is alkalmazhatja, ha a képzett létszám bázishoz viszonyított növekedése nem éri el az 5%-ot.

3. §

Az e rendeletben használt egyes fogalmakat és a számítási eljárásra vonatkozó előírásokat az 1. számú, új vállalat létesítése során a felveti teljes munkaidős dolgozók bérének bázisaként alkalmazandó átlagos havi béreket a 2. számú melléklet tartalmazza.[1]

4. §

(1) A bázis megállapítása (módosítása) szempontjából átszervezésnek minősül

- a vállalatok összevonása, szétválása,

- a gazdálkodási forma váltás (átalakulás).

- a vállalattól kiváló részleg(ek) önállóvá válása.

Az önállóvá váló részleggel azonosan kell eljárnia annak a vállalatnak is, amelyből a kiváló részleg önálló szervezetté alakul.

Az átszervezés útján létrejött vállalat e rendelet szempontjából nem minősül új vállalatnak.

(2) Az átszervezés útján létrejött vállalat tárgyévi bérköltségének, valamint a képzett létszámának a bázisát azon vállalat(ok), részleg(ek) dokumentált bázisévi adatainak felhasználásával kell meghatározni, amely(ek)ből létrejött. Ezeket az adatokat

- a szervezeti változást megelőző naptári évre vonatkozóan, illetve

- ha a változás a tárgyévben évközben történt, a tárgyév január 1-jétől a szervezeti változás napjáig eltelt időszakra is, továbbá

- az átszervezés napját

jegyzőkönyvben rögzíteni kell.

(3) A jegyzőkönyvben rögzítendő adatok meghatározásánál a R. 3. §-ának (4) bekezdése, a 4. §, a 4/A. §-a és a mellékletének 1. és 3. pontjai, valamint a jelen rendelkezés 8. §-a előírásait is figyelembe kell venni.

(4) Az átszervezés útján létrejött, illetőleg az átszervezésben érintett vállalat bérköltségének és képzett létszámának bázisát, ha az átszervezés

a) a tárgyév január 1-jén történt: a vállalatnak az átszervezés előtt megfelelő szervezeti egység(ek)re (a továbbiakban: részleg) kimutatott, jegyzőkönyvben rögzített bázisévi éves adat(ok),

b) a bázisévben évközben történt: a bázisév január 1-jétől az átszervezés napjáig eltelt naptári napokra az önálló szervezetté alakult vállalatokra, részleg(ek)re kimutatott, jegyzőkönyvben rögzített adattal növelt (amely vállalatból a részleg kivált, ott csökkentett) bázisévi vállalati adatok. (A képzett létszámot értelemszerűen átlagolással kell meghatározni),

c) a tárgyévben évközben történt: a vállalatok, részleg(ek) bázisévi, jegyzőkönyvben rögzített éves adatainak, valamint az átszervezés napjától december 31-éig eltelt naptári napok és a tárgyévi összes naptári napok hányadosának a szorzata,

illetve ezek 7. § alkalmazásával módosított adatai képezik.

(5) A (2)-(4) bekezdésben foglaltakat értelemszerűen kell alkalmazni, ha a tervek szerint az átszervezés az éven belül nem egy, hanem több fázisban valósul meg.

(6) Az a bázisévben évközben átszervezés útján létrejött vállalat, amely a bázisévben nem tartozott a R. 2. §, 3. §, 4. §-a hatálya alá, a bázisadatok kialakításakor az 5. § (5) bekezdése előírásai szerint is eljárhat.

5. §

(1) Új vállalat tárgyévben történő létesítése esetén a vállalat tárgyévi bérköltségének bázisa a (2)-(4) bekezdésben előírt módon meghatározott bérösszeg.

(2) A vállalathoz felvett teljes munkaidős dolgozók béreként a 2. számú mellékletben megjelölt átlagos havi béreket kell személyenként számításba venni. Ezeket az átlagos béreket az érintett dolgozó bérpótlékra való jogosultsága esetén - a túlóra pótlék kivételével - a bérpótlékokról rendelkező jogszabályban előírt pótlék kollektív szerződésben (munkaügyi szabályzatban) rögzített mértékével növelni kell.

(3) A (2) bekezdésben említett bérpótlékokkal azonosként kezelendő a munkabér - kiegészítő fizetésként megjelenő - természetben kifizetett részének fogyasztói áron megállapított értéke.

(4) A dolgozók (2)-(3) bekezdés szerint - személyenként - meghatározott átlagos havi bérét a dolgozók tárgyévi tényleges foglalkoztatási idejére kell vetíteni. A bérköltség bázisa az így megállapított személyenkénti bérek összegének, valamint a tárgyévi bérköltség és a teljes munkaidősöknek elszámolt tárgyévi bérköltség hányadosának a szorzata.

(5) A bázisévben évközben alakult vállalat tárgyévi képzett létszámának a bázisa a bázisévi tényleges adat, a tárgyévi bérköltségének a bázisa - a 7. § figyelembevételével módosított - bázisévi tényleges adat.

6. §

(1) A tárgyévben évközben megszűnő Vállalatnál a tárgyévi bérköltség és képzett létszám bázisát - a R.-ben és a jelen rendelet 4. §, 5. § és 8. §-aiban előírtak figyelembevételével megállapított - teljes évi bázis adatoknak a tárgyévi megszűnésig eltelt naptári napokra vetített időarányos része, illetve ennek a 7. § alkalmazásával módosított adatai képezik.

(2) A mutatók (1) bekezdés szerinti időarányos része a mutatók teljes évre vonatkozó bázisának, valamint a tárgyév január 1-jétől a vállalat megszűnésének napjáig eltelt naptári napok és a tárgyévi összes naptári nap hányadosának a szorzata.

7. §

(1) A tárgyévi bérköltség bázisa

a) a képzett létszám 2. § (1) bekezdés d) pontjának megfelelő növekedése esetén: a tárgyévi és a bázisévi képzett létszám hányadosával szorzott bázisévi bérköltség;

b) a képzett létszám 2. § (1) bekezdése e) pontjának megfelelő csökkenése esetén: a képzett létszám csökkenés 5%-ot meghaladó részének százalékos mértékével csökkentett bázisévi bérköltség.

(2)[2] Az (1) bekezdés alkalmazásakor, valamint a R. 3. §-ának (5) bekezdésében szereplő egy főre jutó bérköltség növekmény számításakor bázisévi bérköltségként a R. szerinti és a jelen rendelet 4-6., és 8. §-ai alapján már korrigált (megállapított) adatot kell figyelembe venni.

Vegyes rendelkezések

8. §

(1) Annak a vállalatnak, amely a Foglalkoztatási Alapból munkahely teremtő beruházáshoz támogatást vett igénybe, az Állami Fejlesztési Intézettel kötött szerződés alapján felvett teljes munkaidős dolgozók éves átlagos állományi létszámát a képzett létszám számításánál, az ugyanezen dolgozóknak történt - bérköltségként elszámolt - kifizetéseket a tárgy- és bázisévi adatoknál - a R. és e rendelet előírásainak alkalmazásakor - figyelmen kívül kell hagyni.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak az ott említett szerződés szerinti létszám (részleges vagy teljes) feltöltésének évében, legfeljebb a szerződésben vállalt - a teljes létszám feltöltésére vonatkozó - határidőt követő évben kell alkalmazni.

(3) Ha az 1991. évi vállalati bérköltség éves szintű (törtévi működés esetén az arra átszámított) bázisának 3%-át eléri a munkabérek - 1991. év során külön jogszabályban meghatározott időponttól érvényes - legkisebb összegének (a továbbiakban: minimális bér) biztosításához kimutatott vállalati szintű bértömeg éves szintre számított összege, akkor - a R. 3. § (2) bekezdése alkalmazása során a tárgyévi bérköltséget 1991-ben az ez évre eső résszel, 1992-ben ennek a teljes évire kiegészítő összegével csökkentetten lehet figyelembe venni.

(4) A (3) bekezdésben említett feltétel meglétének vizsgálata során figyelembe vehető, valamint - a feltétel megléte esetén - 1991-ben és 1992-ben a tárgyévi mérleg szerinti bérköltségből levonható összeget az 1. számú melléklet 6-9. pontjai szerint kell megállapítani.

(5)[3] Ha a mezőgazdasági termelés (3111) szakágazatba tartozó - 1990. évben külön jogszabály szerint - aszálykárosnak minősült vállalat 1991. évi tárgyévi bérköltségének bázishoz viszonyított - százalékban kifejezett -, növekménye nagyobb, mint 18,25%, a R. 3. § (2) bekezdésének alkalmazásakor az 1991. évi tárgyévi bérköltségét legfeljebb az 1. számú melléklet 10. pontjában meghatározott összeggel csökkentetten veheti figyelembe.

Záró rendelkezések

9. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit első ízben az 1991. évi bérköltség és képzett létszám bázisának meghatározásánál kell alkalmazni.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a mérleg szerinti bérköltség és hozzáadott érték mutató viszonyítási alapjának megállapításáról, módosításáról szóló 6/1989. (VII. 13.) ÁBMH rendelkezés, az ezt módosító 5/1990. (II. 28.) ÁBMH rendelkezés és a 3/1990. (XII. 18.) MüM rendelet. Rendelkezéseiket azonban az 1990. évi elszámolásoknál - a 6/1989. (VII. 13.) ÁBMH rendelkezésnek a 3/1990. (XII. 18.) MüM rendelettel megállapított 10. §-a (9)-(10) bekezdéseiben, és az 1. számú melléklete 9-10. pontjaiban foglaltakat még az 1991. évi elszámolásoknál is - alkalmazni kell.

Dr. Kiss Gyula s. k.,

munkaügyi miniszter

1. számú melléklet a 2/1991. (II. 16.) MüM rendelethez

A rendeletben használt fogalmak[4]

1. Részleg kiválása [a 4. § (1) bekezdéséhez]

a vállalat Szervezeti és működési szabályzatában elkülönített szervezeti egység (pl. gyáregység, üzemegység, hálózati egység) önálló szervezetté válása.

2. A vállalat 4-5. §-ok szerinti létesítésének dátuma

az alapító okirat, gazdasági társaságnál a társasági szerződés megkötésének, részvénytársaságnál az alapszabály elfogadásának napja.

3. Foglalkoztatási idő [az 5. § (4) bekezdéséhez]:

A foglalkoztatási időt hónapokban kell kifejezni. Ennek során a törthónap a törthavi foglalkoztatás alatti naptári napok és adott hónap naptári napjainak hányadosa.

4. A rendeletben előírt számításoknál

- a bérköltséget (bértömeget) és ennek módosítására szolgáló összegeket: ezer forint,

- az átlagos bért és az egyes dolgozók bérét: forint,

- a képzett létszámot: egy tizedesjegy,

- a 3. pontban említett hányadost: két tizedesjegy,

- a 7. §-ban említett hányadost és a 6. § (2) bekezdése szerinti adatokat: négy tizedesjegy[5]

pontossággal kell - a kerekítés általános szabályaira is tekintettel - meghatározni.

5. A képzett létszám megállapítása (a 2. §-nak a d)-e) pontjaihoz és a 7. §-hoz):

a) A részmunkaidőben foglalkoztatottak részére kifizetett bérköltségből a bázisévben annak 153,6 ezer Ft-tal (havi 12,8ezer Ft-tal), a tárgyévben annak 199,2 ezer Ft-tal (havi 16,6 ezer Ft-tal) való osztásával számított létszámot kell meghatározni.

b) A képzett létszám a teljes munkaidőben foglalkoztatottak átlagos statisztikai állományi létszámának és az a) pont szerinti átszámított létszámnak az összege.

6. Az 1991. év során - külön jogszabály szerinti időponttól hatályos - minimális bér (a továbbiakban: a felemelt minimális bér) eléréséhez 1991-ben felhasznált egy hóra eső bérösszeg kiszámítása [a 8. § (3)-(4) bekezdéséhez]:

a) a külön jogszabály hatálybalépésének napján munkaviszonyban állók statisztikai állományi létszámára dolgozónként kell kimutatni

- a teljes munkaidőben foglalkoztatott időbéreseknél a felemelt minimális bér havi összege és a dolgozó korábbi havi bérének pozitív különbözetét.

A korábbi havi bérként a dolgozónak a felemelt minimális bér hatálybalépése előtti munkanapon érvényes alapbére és az 1991. január havi - a fizetett ünnepnapot is magába foglaló - teljes munkaidő alapulvételével számított bért kell tekinteni.

- a teljes munkaidőben foglalkoztatott teljesítménybéres dolgozónál a felemelt minimális bér és a 100%-os teljesítményhez kapcsolódó - az 1991. január havi teljes munkaidőre számított - teljesítménybér pozitív különbözetét.[6]

b) A minimálbérrel kapcsolatos külön jogszabályban említett heti munkaidőnél hosszabb teljes munkaidő és a teljes munkaidőnél rövidebb munkaidő esetén az 1991. év során jogszabály szerint megállapított felemelt minimális bér figyelembevételével kell az a) pontban leírtakat értelemszerűen alkalmazni.

c) A munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszonyban állók közül a számítást azon dolgozókra lehet elvégezni, akiknek az alap-, illetve a teljesítménybérét legalább - az 1991. év során a felemelt minimális bérre vonatkozó - jogszabályban meghatározott időponttól és az attól hatályos mértékig ténylegesen felemelték.

7. A minimális bér miatti 1991. évre vonatkozó korrekció feltételének vizsgálatához alkalmazott bérösszeg a 6. pont szerint - dolgozónként kimutatott és vállalati szintre összesített - egy hóra vonatkozó bérösszeg 12-szerese [a 8. § (3)-(4) bekezdéséhez].[7]

8. 1991-ben a tárgyévi mérleg szerinti bérköltségből - az 1991. évi felemelt bérrel összefüggésben - levonható összeg a 6. pont szerint - dolgozónként kimutatott és vállalati szintre összesített - egy hóra vonatkozó bérösszeg és a felemelt minimális bér hatálybalépésétől 1991. év végéig eltelt hónapok számának a szorzata [a 8. § (3)-(4) bekezdéséhez].[8]

9. Az 1992-ben a tárgyévi mérleg szerinti bérköltségből - az 1991. évi felemelt minimális bérrel összefüggésben - levonható összeg a 7. és a 8. pont szerinti összegek különbözete [a 8. § (3) bekezdéséhez].[9]

10. Az 1991-ben a tárgyévi mérleg szerinti bérköltségből - az 1990. évi aszálykárral összefüggésben - levonható összeg a vállalat 1990. évi bérköltsége bázisa 1,16-szorosának és az 1990. évi mérleg szerinti bérköltségének a pozitív különbözete [a 8. § (5) bekezdéséhez].

2. számú melléklet a 2/1991. (II. 16.) MüM rendelethez

Az 5. § alkalmazása során az 1991. évi bérköltség bázisának meghatározásánál a táblázatban közölt átlagos béreket kell figyelembe venni.

I. Az 5/1983. (XI. 12.) ME rendelet alapján besoroltak*

1. Fizikai dolgozók

2. Vezetők

(A-B)

3. Ügyintézők

(C)

4. Ügyviteli dolgozók

(D)

II. A 18/1983. (XII. 17.) ÁBMH rendelkezés alapján besoroltak

(gépjárművezetők)

III. A 23/1983. (XII. 17.) ÁBMH rendelkezés alapján besoroltak (kutatóintézeti dolgozók)

1. Tudományos vezetők és kutatók*

2. Nem tudományos munkakörök

2.1. Vezetők

2.2. Fizikai dolgozók

2.3. A szakalkalmazottak (ügyintézők) és az ügyviteli dolgozók esetében a melléklet 1. pontjának ügyintézőkre és ügyviteli dolgozókra vonatkozó táblázatait kell alkalmazni.

3. számú melléklet a 2/1991. (II. 16.) MüM rendelethez

A 2. § (2) bekezdését kell alkalmazni:

- a villamosenergiaipar (12) ágazatban,

- műszergyártás (1451) szakágazatból a Fogtechnikai Vállalatnál, a Gyógyászati Segédeszközök, a Röntgen- és Kórháztechnikai Vállalatnál,

- a gázgyártás és -elosztás (1612) szakágazatban,

- a gyógyszeripar (1618) szakágazatból a Humán Oltóanyagtermelő és Kutató Intézetnél,

- a kézmű- és háziipar (177) alágazatban,

- a mosás, festés, vegytisztítás (1812) szakágazatban,

- a beruházás és építményfenntartás szervezése, lebonyolítása és beruházási fővállalkozás szakágazatból az Egészségügyi Beruházó Vállalatnál,

- a mezőgazdasági termelés (3111) szakágazatból a Munkaterápiás Intézetnél,

- a vasúti közlekedés (411) alágazatban,

- az autóbusz közlekedés (4122) szakágazatban,

- a posta és távközlés (42) ágazatban,

- kötöttpályás helyi közlekedés (4131) szakágazatban,

- a belkereskedelem (51) ágazatban,

- a víztermelés, vízellátás, szennyvízelvezetés és tisztítás, fürdőszolgáltatás (6111) szakágazatban,

- a személyi és háztartási szolgáltatások (73) ágazatban, kivéve a fényképészet, videofelvétel szakágazatot,

- az állami bérlakások és egyéb ingatlanok kezelése (7611) szakágazatban,

- a város- és községgazdálkodási szolgáltatás (762) alágazatban,

- a környezet- és természetvédelem (77) ágazatban.

Lábjegyzetek:

[1] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1991/21. száma. Megjelent 1991.02.26.

[2] Megállapította a 8/1991. (X. 31.) MüM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 1991.10.31.

[3] Módosította a 8/1991. (X. 31.) MüM rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 1991.10.31.

[4] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1991/21. száma. Megjelent 1991.02.26.

[5] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1991/21. száma. Megjelent 1991.02.26.

[6] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1991/58. száma. Megjelent 1991.05.31.

[7] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1991/21. száma. Megjelent 1991.02.26.

[8] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1991/21. száma. Megjelent 1991.02.26.

[9] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1991/21. száma. Megjelent 1991.02.26.

Tartalomjegyzék