2/1992. (II. 29.) PM-NGKM együttes rendelet

a vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet módosításáról

A vám- és pénzügyőrségről, valamint a vámjog szabályozásáról szóló 1966. évi 2. törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező 9/1966. (II. 5.) Korm. rendelet 18. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendeljük:

1. §

A vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló - többször módosított -39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az áruk vámkezelésére, a vám kiszabására és beszedésére (ideértve a vám helyesbítését, visszatérítését és törlését is, valamint nemzetközi szerződés alapján a szállítási bizonyítvány kiadását) - ha e jogszabály eltérően nem rendelkezik - első fokú hatósági jogkörben az a vámhivatal, vagy vámhivatali kirendeltség (a továbbiakban együtt: vámhivatal) illetékes, ahol az árut vámkezelés, illetve kiviteli ellenőrzés céljából bemutatták."

2. §

(1) A R. 6. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A közvetlen felügyelet alatt nem tartott vámáru után járó vám és vámmal együtt fizetendő adók, illetékek és díjak együttes összegének erejéig - a (3) bekezdésben foglalt esetek kivételével - vámbiztosítékot kell nyújtani."

(2) A R. 6. § (5) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kezességi nyilatkozatnak tartalmaznia kell)

"f) a vám, a vámmal együtt fizetendő adók, vámpótlék, vámkezelési díj és statisztikai illeték megfizetésére vonatkozó készfizető kezességvállalást;"

3. §

A R. 28. § (1)-(4) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek, és a § az alábbi (7) bekezdéssel egészül ki:

"(1) A vámáru származásának megállapításánál azt kell figyelembe venni, hogy a vámáru mely ország terméke, avagy mely országban került lényeges megmunkálásra. Szerződéses vámtétel alkalmazásához a származás megállapításának szabályait az erre vonatkozó nemzetközi szerződés tartalmazza.

(2) Az (1) bekezdésben említett lényeges megmunkálás fogalma alá az a művelet tartozik, amelynek eredményeként a készáru értékében a megmunkálás 50%-nál nagyobb értéknövekedést eredményezett.

(3) A vámáru származását nemzetközi szerződés alapján meghatározott vámtételek alkalmazásának eseteit kivéve a fuvarlevélből és egyéb iratokból (számla, konszignáció stb.), az áru jellegéből (faj, fajta, minőség, állapot), jeleiből, a csomagoláson levő jelekből és adatokból vagy származási bizonyítványból lehet megállapítani. Származási bizonyítványt csak abban az esetben kell bemutatni, ha az áru származása más módon nem állapítható meg, vagy ha azt jogszabály külön elrendeli.

(4) Nemzetközi szerződés végrehajtására kiadott jogszabály egyes vámáruk és áruk származásának megállapításához, az (1) és (3) bekezdésben meghatározottakon kívül eltérő, illetve kiegészítő feltételeket is megállapíthat."

"(7) Az Európai Közösségek tagországaiból származást, illetve a közvetlen szállítást EUR. 1 szállítási bizonyítvány vagy EUR. 2 nyomtatvány bemutatásával kell igazolni. Az említett okmányok iránti kérelem benyújtásának valamint azok kiállításának feltételeit a 7. számú melléklet tartalmazza."

4. §

(1) Az 59. § (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A kiviteli ellenőrzést - amennyiben jogszabály eltérően nem rendelkezik - írásbeli árunyilatkozattal kell kérni. Az Európai Közösségek tagországaiba irányuló küldemények esetében, amennyiben az áru származását az exportőr igazolni kívánja, a vámkezelési kérelemhez megfelelően kitöltött EUR. 1 szállítási bizonyítványt is csatolni kell."

(2) Az 59. § (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(3) A vámvizsgálat igazolásával ellátott részletes jegyzék alapján a kiviteli ellenőrzés újabb vámvizsgálat tartása nélkül elvégezhető, ha az áru azonossága kétségtelen, vagy ha a szállítmányt EUR. 1 szállítási bizonyítvány kíséri, és az áru származása bizonyított. Az EUR. 1 szállítási bizonyítvány igazolása iránti kérelem visszautasítása államigazgatási határozattal történik. Az EUR. 1 szállítási bizonyítvány hitelesítésének megtagadása azonban nem jelenti a kiviteli ellenőrzés elvégzésének mellőzését is, ha a kiviteli ellenőrzés elvégzésének jogszabályi feltételei biztosítottak."

5. §

A R. 67. § (1) bekezdése az alábbi mondattal egészül ki:

"Tömegáruk esetében a kiviteli engedély vám példányát a kiviteli ellenőrzésnél vagy a kiléptetésnél kell bemutatni."

6. §

A R. 74. § helyébe a következő rendelkezés lép:

"74. § Vámmentes a külkereskedelmi áruforgalomban: az Afganisztáni Demokratikus Köztársaságból, Bangladesi Népi Köztársaságból, Benin Népi Köztársaságból, Bhutáni Királyságból, Bissau-Guineai Köztársaságból, Botswanai Köztársaságból, Burkina Fasoból, Burundi Köztársaságból, Comorei Szövetségi Iszlám Köztársaságból, Csád Köztársaságból, Dzsibuti Köztársaságból, Egyenlítői Guineai Köztársaságból, Szocialista Etiópiából, Gambiai Köztársaságból, Guineai Forradalmi Népi Köztársaságból, Haiti Köztársaságból, Jemeni Köztársaságból, Kambodzsából, Kiribatiból, Közép-Afrikai Köztársaságból, Laoszi Népi Demokratikus Köztársaságból, Lesothó Királyságból, Malawi Köztársaságból, Maldiv Köztársaságból, Mali Köztársaságból, Mauritániai Iszlám Köztársaságból, Mozambiki Népi Köztársaságból, Myanmari Unióból, Nepáli Királyságból, Niger Köztársaságból, Nyugat-Számoai Független Államból, Ruandai Köztársaságból, Salamon-szigetekről, Sao-Tome és Principe Demokratikus Köztársaságból, Sierra Leone-ból, Szomáli Demokratikus Köztársaságból, Szudáni Demokratikus Köztársaságból, Tanzániai Egyesült Köztársaságból, Togó Köztársaságból, Tuvaluból, az Ugandai Köztársaságból, Vanuatu Köztársaságból, Zaire Köztársaságból, Zambiai Köztársaságból, valamint a Zöld-foki Köztársaságból származó és közvetlenül a származási országból vásárolt vámáru."

7. §

A R. 88. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Vámmentes a belépő motorkerékpár, személygépkocsi üzemeltetéséhez szükséges és ilyen gépjárművek e célra gyárilag rendszeresített tartályában behozott üzemanyag, illetve más közúti gépjárművek esetében - ha nemzetközi egyezmény ettől eltérő rendelkezést nem tartalmaz - 200 1 mennyiségű üzemanyag."

8. §

A R. 93. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"93. § (1) A külföldi fizetőeszközben kifejezett vámértéket - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - az MNB által a vámkiszabást megelőző napon (vagy ha e napon nem történt árfolyammegállapítás, az azt megelőző utolsó árfolyammegállapítás napján) közzétett devizaeladási árfolyamon kell forintra átszámítani.

(2) A nem külkereskedelmi áruforgalomban beérkező vámáru vámértékét az MNB által a vámkiszabást megelőző napon (vagy ha ezen a napon nem történt árfolyammegállapítás, az azt megelőző utolsó árfolyammegállapítás napján közzétett valutaeladási árfolyamon kell forintra átszámítani."

9. §

A R. 98. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A lízingszerződés alapján behozott és a belföldi forgalom számára vámkezelt termelőeszközökre - a lízing futamidejére, de legfeljebb 60 hónapra - a vámkezelést végző vámhivatal a kiszabott vámra részletfizetést engedélyezhet. Amennyiben az importlízing ügyletre az exportfejlesztő pályázati rendszerben kötött megállapodás alapján kerül sor, a részletfizetést kamatmentesen kell engedélyezni. A törlesztő részletek fizetését 6 hónaponkénti egyenlő összegben kell megállapítani. A részletfizetési kedvezmény használt termékre nem engedélyezhető. E rendelkezés alkalmazásában termelőeszköznek kell tekinteni az 1988. évi XXIV. törvény 18. 5-ában foglaltakat. Lízing fogalmán pedig az 1991. évi LXXXVI. törvény 3. 5 (1) bekezdésében foglaltakat kell érteni."

10. §

A R. 100. § (1) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A befizetett vámot vissza kell téríteni, ha)

"f) az exportőr a vám visszatérítésére vonatkozó igény elévülési idején belül igazolja, hogy az általa külföldről behozott és a belföldi forgalom számára vámkezelt árut változatlan állapotban, másik külkereskedelmi szerződés alapján külföldre kiszállítja és a kiléptetés megtörténtét igazolja."

11. §

(1) A R. 103. 5 (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) Ha a vámfizetésre kötelezett a vámot a megállapított teljesítési határidőig nem utalja át, nem fizeti meg, a határidő lejártától a vám megfizetése napjáig a jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő kamatot kell fizetnie."

(2) A R. 103. § (13) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"A vámfizetésre kötelezett terhére késedelmi pótlék csak akkor állapítható meg, ha pótbevételezés történik."

12. §

A R. 103. §-a kiegészül az alábbi (14) bekezdéssel:

"(14) Az exportőrnek az eladási ár 1%-át, legalább 50 000 Ft, de legfeljebb 250 000 Ft bírságot kell okmányonként fizetnie, ha az EUR. 1 szállítási bizonyítványt, vagy az EUR. 2 okmányt a külföldi vámhatóság reklamációs céllal visszaküldi Magyarországra, és utólagos ellenőrzés során a felszólamlás jogosnak bizonyul."

13. §

A R. 104. § (4) bekezdés a) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

(A vámkezelési díjat vissza kell téríteni, ha)

"a) a vámot a 100. § (1) bekezdés a), b), d), e) és f) pontja alapján visszatérítették;"

14. §

(1) A R. 105. §-ának (10) bekezdése az alábbi mondattal egészül ki:

"A költségtérítés összege az áru vámértékét nem haladhatja meg."

(2) A R. 105. §-a (11) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(11) Ideiglenesen megnyitott határátkelőhelyen végzett vámszolgálat ellátásáért, valamint a 3. § (2) bekezdésében említett kísérésért - a segélyszállítmányok kivételével - költségtérítést kell fizetni. A költségtérítés mértékét az ideiglenes megnyitást kérővel történt megállapodás alapján kell megállapítani, ennek legkisebb összege 500 Ft/óra/fő lehet. A vámáru kíséret útján történő ellenőrzés alatt tartás esetén a költségtérítés mértéke 500 Ft/óra/fő. A Fizetés módját és esedékességét a megállapodásban, illetve a kísérés elrendeléséről szóló határozatban kell rögzíteni."

15. §

A R. 112/A. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A vámudvar az ott működő vagy ott szolgálati helyet fenntartó vámhivatal hivatalos helyének minősül. A vámkezelést kérő - amennyiben árunyilatkozat-adási és árubemutatási kötelezettségének a vámudvar közreműködése nélkül eleget tud tenni, az áru (vámáru) vámkezelést a vámhivataltól a vámudvar szolgáltatásainak igénybevétele nélkül közvetlenül jogosult kérni."

16. §

(1) A R. 1. számú melléklete e rendelet 1. számú melléklete szerint módosul.

(2) A R. kiegészül az e rendelet 2. számú melléklete szerinti 7. melléklettel.

17. §

(1) Ez a rendelet 1992. március 1-jén lép hatályba. Rendelkezéseit - amennyiben e § másként nem rendelkezik - a hatálybalépését követően végzett vámkezelésnél kell alkalmazni.

(2) Egyidejűleg a R. 27. § (4) bekezdéséből az "és az adatszolgáltatáshoz" szövegrész a R. 33. § (5) bekezdés f) pontjából "adóigazgatási számmal rendelkező a külkereskedelmi regisztrációs számot" mondatrész, a R. 59/A. §-a, a R. 73. § (8) bekezdésének utolsó mondata és a R. 92/A. § (4) bekezdéséből a "vagy ennek fotómásolatát" mondatrész, valamint a R. 105. §-ának (11) bekezdése hatályát veszti.

(3) Az 1992. január 1. után behozott vámáruk vámkezelésénél

a) a feldolgozásos devizahiteles ügyletek keretében behozott vámáruk esetében a vonatkozó szerződés megkötése napján érvényes szabályok szerint kell eljárni;

b) az exportfejlesztő pályázati rendszer keretében az Exportfejlesztő Tárcaközi Bizottság által 1991. december 31-ig elfogadott pályázatokhoz kapcsolódó lízingszerződések (pályázati lízing) alapján 1992. január 1. után behozott vámáruk vámkezelésére az 1991. december31-ig érvényes szabályok szerint kell eljárni;

c) a nem pályázati lízingszerződés keretében behozott vámáruk behozatali előjegyzésben történő vámkezelésének feltétele, hogy az arra jogosult pénzintézettől a devizahatósági hozzájárulást 1991. december 18-ig megkapták, és a lízingszerződést 1991. december 31-ig megkötötték. A vámelőjegyzésben történő vámkezelésre az előszerződés nem jogosít.

(4) A R. 98. § (7) bekezdésében foglalt rendelkezések 1992. január 1-jétől alkalmazhatók.

(5) E rendelet 3., 4., 12. §-a és 7. számú melléklete az Európai Gazdasági Közösséggel kötött Ideiglenes Megállapodás hatálybalépésével egyidejűleg lép hatályba.

(6) A R. 7. számú mellékletének 5. pontjában említett egyszerűsített eljárásra kérelmet a vámhivatalok 1993. január 1-jéig nem fogadhatnak el.

Dr. Kupa Mihály s. k.,

pénzügyminiszter

Dr. Bogár László s. k.,

a Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériumának politikai államtitkára

1. számú melléklet a 2/1991 (II. 29.) PM-NGKM rendelethez:

A R. 1. számú mellékletének 1. a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"a) gépkocsi vagy lakóautó, tehergépkocsi vagy autóbusz családonként 1 db/év"

A R. 1. számú mellékletének 9. pontja a következő d) ponttal egészül ki:

"d) a devizajogszabályok alapján belföldinek tekintendő utasokat az a) és a b) pontban említett kedvezmény naponként egy belépés alkalmával illeti meg."

Az 5. pont 3. francia bekezdése szövegébe pótlólag a szeszes ital szövegrész után a "kávét" szót kell felvenni.

2. számú melléklet a 2/1992. (II. 29.) PM-NGKM rendelethez

A R. az alábbi 8. számú melléklettel egészül ki:

8. számú melléklet a 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelethez

Egyrészt a Magyar Köztársaság, másrészt az Európai Gazdasági Közösség* és az Európai Szén- és Acélközösség közötti, a kereskedelemről és a kereskedelemmel kapcsolatos ügyekről szóló Ideiglenes Megállapodás 1992. március 1-jén hatályba lépteti az Európai Közösségekkel és azok tagállamaival kötött Társulási Megállapodás kereskedelmi rendelkezéseit. Az Ideiglenes Megállapodás 4. sz. Jegyzőkönyve "a származó termék fogalmának meghatározásáról és az adminisztratív együttműködés módszereiről" a vámhatóságot tette felelőssé az áruk származásának igazolásáért és a szállítási bizonyítványban szereplő adatok ellenőrzéséért.[1]

I. A származás igazolása, az EUR. 1 bizonyítvány** kiadása[2]

1. Az exportőrnek, amennyiben a kedvezményes elbánás rendszerét igénybe kívánja venni, származási bizonyítvány kiadása iránti kérelmét kell előterjesztenie a vámkezelést végző vámhivatalnál a kiviteli ellenőrzés, illetve előzetes áruvizsgálat alkalmával a mellékletben szereplő minta szerinti EUR. 1 szállítási bizonyítványon.

Ha az EUR. 1 szállítási bizonyítvány a kiszállítandó áru részére vonatkozik (az exportálni kívánt áruk egy része minősül származónak), akkor csak a származó terméket kell bizonyítványon feltüntetni. A kereskedelmi számlán a származó és a nem származó terméket elkülönítetten kell szerepeltetni.

Az exportőrnek az EUR. 1 szállítási bizonyítvány 1-10. és 12., valamint a 2. példány hátoldalán lévő "Exportőr Nyilatkozata" rovatait kell írógéppel kitölteni. Az 1. és 2. példányok 1-10 rovatait másoló eljárással kell kiállítani. A 3. példány az exportőr példánya, kitöltése nem kötelező (a vámhatóság előtt igazolásul nem szolgál).

A 4. példány a magyar nyelvű fordítást tartalmazza. Ha a bizonyítvány idegen nyelven kerül kiállításra, akkor kitöltése kötelező.

Rovatok kitöltése:

1. rovat: Exportőr (neve, pontos címe, ország neve). A pontos címmegjelölés: ország, város, utca és házszám feltüntetése.

2. rovat: Magyarország és azon ország vagy országcsoport megnevezése, amelynek forgalmában a bizonyítvány kiadásra kerül.

3. rovat: Címzett (neve, pontos címe, ország neve) a rovat kitöltése nem kötelező.

4. rovat: A származó ország vagy országcsoport megnevezése. Ebbe a rovatba a 4. számú Jegyzőkönyv szerinti tényleges származási hely kerül feltüntetésre.

5. rovat: A rendeltetési ország vagy országcsoport megnevezése. A rovatban szerepelhet EGK vagy az EGK egyik tagországa, Lengyelország vagy Cseh és Szlovák Köztársaság.

6. rovat: Fuvarozási adatok - kitöltése nem kötelező.

7. rovat: Megjegyzések - csak jegyzőkönyvben meghatározott esetekben lehet, illetve kötelező kitölteni.

8. rovat: Azonosító számok és jelek, csomagok száma és a csomagolás módja (hordó, zsák, doboz, láda stb.). Az árumegnevezés előtt sorszámot kell feltüntetni. A sorok közötti távolságot úgy kell megválasztani, hogy az kizárjon minden kiegészítő vagy visszaélést lehetővé tevő hozzáírást.

9. rovat: Bruttó súly vagy más mérték (liter, m, méter stb.)

10. rovat: Számlaszámok - nem kötelező kitölteni.

11. rovat: Vámhatóság igazolása - mindig a vámhatóság tölti ki, kivéve az egyszerűsített eljárás bizonyos eseteit. A vámhatóság itt tünteti fel a vámhivatal megnevezését a nyilvántartási tételszámát, a bélyegző lenyomatát és a dátumot függetlenül attól, hogy az a bélyegzőlenyomaton szerepel. Az itt feltüntetett dátum az igazolvány érvényességi határidejének kezdő napja.

12. rovat: Az exportőr felelősségvállalása a bizonyítványon feltüntetett adatok valódiságáért. Az exportőrnek jól látható bélyegzőlenyomatával és saját kezű olvasható aláírásával kell ellátni a rovatot. Ezen kívül a kiállítás helyét és idejét is fel kell tüntetni a rovatban.

13. rovat: Az exportőr ország vámhatósága megjelöli a rovatban azt a szervet, ahová az utólagos ellenőrzés iránti kérelmet az importőr ország vámhatósága megküldheti. A rovatot az importőr ország vámhatósága bélyegzi le akkor, ha utólagos ellenőrzés iránti kérelemmel fordul az exportőr ország vámhatóságához. Az egyszerűsített eljárással kiadott bizonyítványok esetén az exportőr kötelessége a bizonyítvány igazolására illetékes hatóság nevének és címének a megjelölése.

14. rovat: A megerősítésre vonatkozó vizsgálat eredménye (az exportőr ország vámhatósága tölti ki).

Az EUR. 1 szállítási bizonyítvány - második példány hátlapján lévő "Exportőr nyilatkozata" rovatának kitöltése az exportőr kötelessége. A nyilatkozat kitöltése során a "Kijelentem..." címszót követően az áru tarifális megnevezését és tarifaszámát kell feltüntetni. A "Meghatározom..." címszót követően azt kell feltüntetni, hogy az áru származásának meghatározása a jegyzőkönyv melyik cikkelye alapján történt. (Pl.: harmadik országból behozott termék a Jegyzőkönyv II. számú Mellékletében foglaltak alapján válik származóvá akkor: a termék megfelel a 4. számú Jegyzőkönyv II. számú Mellékletében található jegyzékben felsorolt vtsz-hoz tartozó előírásoknak.)

A kérelem benyújtásakor minden olyan okmányt csatolni kell, amivel a fenti nyilatkozat alátámasztható. Ezek az okmányok lehetnek:

- a felhasznált nem származó anyagok szállítóinak számlái

- az importált áruk vámnyilatkozatai

- az EUR. 1 vagy EUR. 2 bizonyítványok

A vámszervek a fent felsorolt okmányokon kívül kérhetnek minden kiegészítő igazolást, amelyet szükségesnek ítélnek, és minden hasznosnak látott ellenőrzést elvégezhetnek.

A bizonyítvány nem tartalmazhat átírásokat, a hibás, rossz adatokat áthúzással kell javítani. Minden javítást a vámhatóságnak igazolnia kell.

2. EUR. 1 utólagos (visszamenőleges hatállyal történő) kiállítása

Az EUR. 1 szállítási bizonyítványok utólagos (visszamenőleges hatállyal) történő kiadása iránti kérelmet az áru kiviteli ellenőrzését végző vámhivatalnál kell előterjeszteni. Az EUR. 1 bizonylat minden rovatát a fenti előírásoknak megfelelően ki kell tölteni, a 7. Megjegyzés rovatban pedig a megállapodásban meghatározott megjelölést kell beírni. Ezen felül az exportőr nyilatkozatában szükséges feltüntetni a kiviteli ellenőrzést végző vámhivatal megjegyzését, nyilvántartási tételszámát, a kiviteli ellenőrzés időpontját. Továbbá igazolni kell, hogy a kivitelkor nem állítottak ki EUR. 1 szállítási bizonyítványt és ennek okát is közölni kell.

Az utólagosan kiállított szállítási bizonyítvány a Vámhivatal hitelesítésének dátumakor lép érvénybe.

Ezt az eljárást kell alkalmazni olyan áruk esetében is, melyek harmadik országban nemzetközi kiállítás címén kerültek értékesítésre a Közösségben, Lengyelországban vagy a Cseh és Szlovák Köztársaságban.

3. Másodlat kiállítása

Az EUR. 1 bizonyítvány ellopásának, elvesztésének esetén az exportőr a hitelesítést végző vámhivataltól másodlatot kérhet. Az ehhez benyújtandó EUR. 1 szállítási bizonyítványt a kiviteli okmányoknak megfelelően kell kiállítani. Az illetékes vámhivatal a bizonyítványt hitelesíti. A hitelesítési záradékban az eredeti bizonyítványon szereplő adatokat kell feltüntetni. Ezen felül a vámhivatal a 7. számú Megjegyzések rovatban feltünteti a megállapodásban előírt megjelölést.

4. Hosszú lejáratú EUR. 1 szállítási bizonyítvány (LT)

Hosszú lejáratú EUR. 1 szállítási bizonyítvány kiállítására van lehetőség, ha ugyanolyan típusú származónak minősülő termékek kerülnek kiszállításra ugyanahhoz az átvevőhöz vagy szállítóhoz. A bizonyítvány érvényességi időtartama maximum 1 év.

Az EUR. 1 szállítási bizonyítványt az általános szabályok szerint kell kitölteni azzal az eltéréssel, hogy a csomagok jelét és számát, valamint a csomagok jellegére és súlyára vonatkozó megjegyzések beírása nem kötelező. Ezzel szemben a 7. Megjegyzések rovatban fel kell tüntetni a megállapodásban előírt megjelölést.

Az LT bizonyítvány fedezetével szállított áruk számlái az alábbi adatokat kell, hogy tartalmazzák a vámjogszabályban előírt egyéb adatokon kívül:

- az LT bizonyítvány száma,

- a bizonyítvány érvényességi ideje,

- ezzel a bizonyítvánnyal kísért áruk származási országa.

5. Egyszerűsített eljárás a bizonyítványok kiadására

A megállapodás lehetővé teszi a bizonyítványok kiadásának egyszerűsített eljárását. Az erre vonatkozó kérelmet a területileg illetékes vámhivatalnál lehet előterjeszteni.

6. Normál eljárás keretében egy EUR. 1 szállítási bizonyítvány adható a terjedelme miatt szétszerelve vagy összeszereletlen állapotban, külön fuvareszközben szállított árura, amennyiben az a Harmonizált Rendszer 84. vagy 85. Árucsoportja alá tartozik.

7. A bizonyítványok helyettesítése:

Egy vagy több EUR. 1 bizonyítvány az új exportáló írásos kérelme alapján helyettesíthető egy vagy több EUR. 1 bizonyítvánnyal.

Az EUR. 1 4. rovatában szerepelnie kell az eredeti EUR. 1 bizonyítvány kiállítási dátumának.

II. A szállítási bizonyítvány elfogadása a származás igazolására import esetén

1. Az import esetén a vámhatóság csak a 4. számú Jegyzőkönyvben meghatározott formátumú bizonyítványokat fogadja el a származás igazolására.

Az egyezményben foglaltaktól eltérő formátumú nyomtatvány benyújtása esetén, illetve ha azon az exportőr ország vámhatóságának a bélyegzője nem szerepel a szerződéses vámtétel nem alkalmazható, a vámkezelést az általános szabályok szerint a Kereskedelmi Vámtarifa II. hasábjának vámtételével kell végrehajtani.

Amennyiben az okmányok hitelességével, vagy a valódi származással kapcsolatosan kétely merül fel, a vámkezelés okmányait a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságához kell felterjeszteni, a vámkezelést pedig a kérdés tisztázásáig fel kell függeszteni.

Ilyen eset például, ha a 11. rovat olyan bélyegzőt tartalmaz, amelynek lenyomatát a vámszervekkel hivatalosan nem közölték.

2. Az EUR. 1 bizonyítvány fedezetével, a Harmonizált Rendszer 84. és 85. Árucsoportja alá tartozó részszállítmányok beérkezése esetén a részszállítmányok vámkezelésekor a beérkező mennyiséget a vámhivatal leírja, a bizonyítványt csak a teljes mennyiség beérkezése után vonja be. Az importőrnek ebben az esetben kötelezettséget kell vállalnia arra vonatkozóan, hogy a több részletben feladott árut ugyanannál a vámhivatalnál fogja vámkezeltetni.

3. Hosszú távú EUR. 1 szállítási bizonyítvány (LT) beérkező vámáruk esetében az első behozatal alkalmával vagy az azt megelőzően az importőrnek a bizonyítványt a vámkezelést végző vámhivalathoz be kell nyújtania. Ha a vámkezelést nem ugyanazon vámhivatal végzi, az importőr köteles minden vámkezelésnél a bizonyítvány fénymásolt példányát benyújtani. A másolaton az eredeti iratot őrző vámhivatal megnevezését fel kell tüntetni.

Az LT bizonyítvány benyújtása estén az importált áruk származó helyzetét a megállapodás szerint kiállított számla bizonyítja.

Az LT bizonyítványra vonatkozó számlák, amennyiben azok a vámkezelés időpontjában nem állnak az importőr rendelkezésére, utólag is benyújthatók a kiállításuktól számított négy hónapon belül, amennyiben az LT bizonyítvány még érvényben van.

4. Abban az esetben, ha az EUR. 1 igazolvány fedezetével behozott vámárut ideiglenes eljárás alá vonják (behozatali előjegyzésben vámkezelik, vámraktáron kívül raktározzák, konszignációs vagy vállalati vámraktárba betárolják) az igazolvány érvényességi időtartama megszakad.

IV. Származás igazolása EUR. 2 okmánnyal

Az EUR. 2 nyomtatványt az exportőr vagy annak jogosult képviselője kizárólag saját felelősségére állítja ki. A vámhatóság az okmányt nem hitelesíti.

Az exportőrnek az EUR. 2 nyomtatványt csatolnia kell a fuvarlevélhez vagy levélpostai feladás esetén a csomagban kell elhelyeznie.

Az EUR. 2 nyomtatvány nem állítható ki az áruk exportálása után.

Az EUR. 1 kiállítása kérhető viszont:

- utólagosan, ha az EUR. 2 nyomtatványt nem állították ki a származó áruk exportjának időpontjában, vagy ha a kiállított EUR. 2 nyomtatvány elveszett, tönkrement

- a bizonyítvány helyettesítése válik szükségessé."

Lábjegyzetek:

[1] * Európai Közösségek tagállamai: Belga Királyság, Dán Királyság, Német Szövetségi Köztársaság, Görög Köztársaság, Spanyol Királyság, Francia Köztársaság, Írország, Olasz Köztársaság, Luxemburgi Nagyhercegség, Holland Királyság, Portugál Köztársaság, Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyság.

[2] ** Az EUR. 1 és EUR. 2 okmányt a közigazgatási megyeszékhelyi vámhivataloknál, illetve a Magyar Gazdasági Kamara területi kirendeltségeinél az okmány árának megfizetése mellett lehet beszerezni.

Tartalomjegyzék