Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

77/1992. (IV. 30.) Korm. rendelet

a köztársasági megbízott egyes feladatairól

A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 95. §-ának a) és d); a 98. §-ának d) pontjában, valamint a köztársasági megbízott jogállásáról, hivataláról és egyes feladatairól szóló 1990. évi XC. törvény 9. §-ában foglalt feladatok végrehajtására a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

(1) A helyi önkormányzat jegyzője, főjegyzője (a továbbiakban: jegyző) a köztársasági megbízottnak - kérésére - a kitűzött határidőre köteles rendelkezésre bocsátani azokat az iratokat, egyéb információkat, amelyek az önkormányzati döntés és működés jogszerűségének ellenőrzéséhez szükségesek.

(2) A képviselő-testület bizottsága és a polgármester önkormányzati ügyben - a képviselő-testület által átruházott hatáskörben - hozott határozatát, jogszabály végrehajtására kiadott belső szabályzatát, egyéb döntését a helyi önkormányzat jegyzője - a köztársasági megbízott törvényességi ellenőrzési feladatainak teljesítése érdekében - köteles a döntés meghozatalától számított 15 napon belül megküldeni.

(3) A (2) bekezdés hatálya nem terjed ki az önkormányzati hatósági ügyekben hozott határozatokra.

2. §

Ha a köztársasági megbízott a képviselő-testület rendeletének törvényességi ellenőrzésekor törvénysértést észlel, a rendeletet tartalmazó jegyzőkönyv megküldését követően - lehetőleg 60 napon belül - hívja fel a képviselő-testületet - határidő tűzésével - a törvénysértés megszüntetésére.

3. §

A köztársasági megbízottat feladatai ellátása érdekében az államigazgatási feladatot ellátó szervekkel kapcsolatban az alábbi jogok illetik meg:

a) tájékoztatást, iratokat, egyéb információkat kérhet;

b) előzetes értesítés alapján a helyszínen tájékozódhat;

c) koordinációs értekezletet hívhat össze.

4. §

A köztársasági megbízott közreműködik a belügyminiszter ágazati felelősségi körébe tartozó hatósági tevékenység korszerűsítésével, az államigazgatási feladatot ellátó szervek működésének továbbfejlesztésével, valamint e szervek egymás közötti kapcsolatrendszerének kialakításával összefüggő feladatok végrehajtásában.

5. §

A köztársasági megbízott az illetékességi területén működő szervek államigazgatási feladat- és hatásköreinek gyakorlása során:

a) véleményezi a hatósági ügyintézésre vonatkozó belső szabályzatokat, utasításokat és egyéb általános érvényű döntéseket;

b) elemzi az államigazgatási feladat ellátásának feltételeit, javaslatot tehet a szükséges intézkedések megtételére.

6. §

(1) A köztársasági megbízott az illetékességi területén összehangolja a centrális alárendeltségű államigazgatási szervek ügyfélfogadását, a közigazgatási szakemberekre irányuló képzési-továbbképzési tevékenységét.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt feladatok végrehajtása érdekében a köztársasági megbízott véleményezi.

a) az ügyfélfogadás idejének megállapítását;

b) a képzési-továbbképzési tervet.

(3) A köztársasági megbízott figyelemmel kíséri a centrális alárendeltségű államigazgatási szervnek az (1) bekezdésben meghatározott tevékenységét. Ha ennek során a tervek, szabályzatok hiányát, illetve azoktól való eltérést, vagy jogszabálysértést észlel:

a) felhívja a szerv vezetőjét, hogy a hiányzó döntést hozza meg vagy a kifogásolt döntést bírálja felül;

b) kezdeményezi a felettes szervnél a döntés végrehajtásának felfüggesztését és a szükséges intézkedés megtételét, ha a szerv vezetője a döntést nem semmisítette, illetve változtatta meg.

7. §

(1) A köztársasági megbízott a centrális alárendeltségű államigazgatási szerv felettes szervénél kezdeményezheti a szerv tevékenységének ellenőrzését, ha

a) a szerv tevékenysége az önkormányzatok vagy más szervek jelzése szerint nem felel meg a jogszabályoknak;

b) ha az előtte folyó más eljárásban a szerv tevékenységében sorozatos mulasztást, törvénysértő gyakorlatot észlel.

(2) Az (1) bekezdés b) pontjában foglaltak megállapítása esetén a köztársasági megbízott értesíti az illetékes ügyészt.

8. §

(1) A köztársasági megbízott a centrális alárendeltségű államigazgatási szerv illetékességi területe meghatározásának előzetes véleményezése során figyelembe veszi, különösen:

a) az illetékességi területén már működő más centrális alárendeltségű államigazgatási szervek illetékességi területét, valamint;

b) a lakosságnak a hivatali ügyintézéshez fűződő érdekeit.

(2) A köztársasági megbízott az (1) bekezdésben foglaltakat figyelembe véve véleményezi és javasolhatja a centrális alárendeltségű államigazgatási szerv hivatali kirendeltségei, ügyfélszolgálati irodái illetékességi területének, valamint a szerv székhelyének meghatározását.

(3) A köztársasági megbízott kezdeményezi az illetékességi terület felülvizsgálatát, ha az (1) bekezdésben foglalt körülményekben lényeges változás történt.

9. §

(1) A köztársasági megbízott véleményét ki kell kérni az illetékességi területén lévő centrális alárendeltségű államigazgatási szerv helyi szervének megszüntetése előtt.

(2) A köztársasági megbízott a véleményezés során figyelembe veszi, hogy a centrális alárendeltségű államigazgatási szerv helyi szervének a megszüntetése nem nehezíti-e jelentősen az államigazgatási feladat ellátását, a lakosság ügyeinek intézését, illetve más szerv hatáskörének gyakorlását.

10. §

A köztársasági megbízott az illetékességi területén összehangolja az államigazgatási szerveknek a polgármester (főpolgármester), a jegyző, a képviselőtestület hivatala ügyintézője, a megyei jogú város kerületi hivatalának vezetője által ellátott államigazgatási feladatok ellenőrzésére irányuló tevékenységét.

11. §

(1) A 10. §-ban meghatározott tevékenység ellenőrzésére hatáskörrel rendelkező szervek minden év december 5-ig megküldik a köztársasági megbízott részére az illetékességi területén ellenőrzésre ütemezett szervek nevét, az ellenőrzés célját, tárgyát, valamint kezdő időpontját és várható időtartamát tartalmazó programtervet.

(2) A köztársasági megbízott a programtervek alapján minden év december 31-ig összeállítja a regionális ellenőrzési programot, és azt megküldi az illetékes szerveknek.

12. §

(1) A regionális ellenőrzési program összeállítása során a köztársasági megbízott - az ellenőrzést végző szervek bevonásával - gondoskodik az időszerű ellenőrzési feladatok és egyéb rendszeresen visszatérő ellenőrzések összhangjáról.

(2) Az átfogó ellenőrzések, valamint az egymáshoz kapcsolódó tárgykörű ellenőrzések együttes elvégzése érdekében a köztársasági megbízott az ellenőrzésért felelős szerveket vizsgálatra kérheti fel.

13. §

A 11. §-ban meghatározott szervek - az érintett önkormányzat polgármestere mellett - kötelesek a köztársasági megbízott részére az ellenőrzés megkezdését írásban bejelenteni és a befejezését követően a köztársasági megbízott kérelmére az ellenőrzésről készített jegyzőkönyvet megküldeni.

14. §

(1) Ha elháríthatatlan kárral vagy veszéllyel járó körülmény (elemi csapás járványveszély, ipari szerencsétlenség, tömeges menekülés stb.) hatásának enyhítése több államigazgatási feladatot ellátó szerv hatáskörébe tartozik, a köztársasági megbízott az illetékességi területén összehangolja e szervek tevékenységét.

(2) Az (1) bekezdés alapján a köztársasági megbízott:

a) területi koordinációs bizottságot hozhat létre az érintett szervek képviselőjének részvételével;

b) felhívhatja az érintett szerveket a feladat- és hatáskörükbe tartozó, a megelőzéshez vagy elhárításhoz szükséges intézkedések megtételére.

15. §

A köztársasági megbízott az illetékességi területén közreműködik a belügyminiszter településfejlesztéssel kapcsolatos térségi koordinációs feladatainak ellátásában, valamint a térségi kormányprogramok megvalósításában. Ennek során az érintett ágazati szervek, önkormányzatok, önkormányzati érdekképviseleti szervek, más gazdálkodó szervezetek részvételével szakmai egyeztetést szervezhet az önkormányzatokat érintő ágazatfejlesztési programok előkészítése, megvalósítása érdekében.

16. §

A köztársasági megbízott önkormányzati kérésre:

a) szakmai segítséget nyújt a társulások, közös intézmények létrehozásához;

b) egyeztető tárgyalást hívhat össze a vitás kérdések rendezése érdekében;

c) módszertani segítséget adhat.

17. §

A köztársasági megbízott az illetékességi területén a közigazgatási szakemberek képzésével, továbbképzésével kapcsolatban:

a) közreműködik a belügyminiszter feladatkörébe tartozó képzések, továbbképzések szervezésében;

b) feladatkörében az önkormányzatok önkéntes részvételén alapuló továbbképzést szervezhet.

18. §

A köztársasági megbízott közreműködik:

a) a belügyminiszternek a menekültekkel kapcsolatos feladatai ellátásában;

b) a külön jogszabályok által a belügyminiszter hatáskörébe tartozó alapok kezelésében.

19. §

A köztársasági megbízott javaslatot tesz a belügyminiszternek az Alkotmánnyal ellentétesen működő helyi képviselőtestület feloszlatására vonatkozó országgyűlési előterjesztés benyújtásának kezdeményezésére.

20. §

A köztársasági megbízott a belügyminiszter előkészítő hatáskörébe tartozó területszervezési döntések megalapozása keretében véleményezi a jogszabályban előírt feltételek meglétét.

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

21. §

Ha az államigazgatási feladatot ellátó szerv illetékességi területe több köztársasági megbízott illetékességi területét érinti, a részükre biztosított jogköröket az államigazgatási feladatot ellátó szerv székhelye szerint illetékes köztársasági megbízott gyakorolja az érintett többi köztársasági megbízott véleményének figyelembevételével.

22. §

(1) E rendelet alkalmazásában államigazgatási feladatot ellátó szerven - a minisztérium és az országos hatáskörű szerv kivételével - az államigazgatási szervet, valamint törvény, illetve kormányrendelet alapján államigazgatási ügy intézésére feljogosított más szervet kell érteni.

(2) E rendelet hatálya nem terjed ki a fegyveres erőkre, a rendőrségre, a nemzetbiztonsági szolgálatokra, valamint a vám- és pénzügyőrségre.

23. §

E rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék