7/1992. (IV. 8.) PM-NGKM együttes rendelet
a vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet módosításáról
A vám- és pénzügyőrségről, valamint a vámjog szabályozásáról szóló 1966. évi 2. törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező 9/1966. (II. 5.) Korm. rendelet 18. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendeljük:
1. §
A vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló - többször módosított* - 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 9. §-ának (6) és (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:[1]
"(6) Ipari vámszabadterület létesítése import anyagok és alkatrészek felhasználásával történő export célú tevékenységre engedélyezhető. Ha a kérelmezett vagy a folytatott tevékenység ezen előírásnak nem felel meg, nemzetgazdasági szempontokra tekintettel különleges méltánylást érdemlő esetekben a pénzügyminiszter - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - eltérő feltételeket állapíthat meg. Erre irányuló kérelmet az országos parancsnoksághoz kell előterjeszteni.
(7) Vámszabadterületen végzett üzemi tevékenység az áruval kapcsolatos minden olyan művelet, amely nem minősül e rendelet 44. § (1) bekezdésében meghatározott raktárműveletnek."
2. §
A R. 10. §-ának (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A vámszabadterületről belföldre behozott áru olyan elbírálás alá esik, mintha az közvetlenül külföldről (származási országból) került volna behozatalra. A vámszabadterületen előállított termékek belföldre történő behozatala esetén a vámszabadterületre a külföldről ténylegesen beszállított, illetve a vámszabadterületre közvetlenül vagy közvetve bevitt vámárukat kell a vámfizetési kötelezettség megállapításánál figyelembe venni.
(5) Belföldről vámszabadterületre szállított áru olyan elbírálás alá esik, mintha azt közvetlenül külföldre vitték volna ki. Ha az ilyen árut akár változatlan, akár állagváltozáson átment állapotban részben vagy teljes egészében belföldre visszahozzák a 71. § (4) és (5) bekezdésében foglalt szabályokat kell alkalmazni."
3. §
A R. 11. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Külföldről raktárművelet, illetve üzemi tevékenység folytatása céljából vámszabadterületre bevitt áruk, valamint a vámszabadterületen létesített üzem működéséhez szükséges külföldről behozott termelőeszközök, felszerelési és berendezési tárgyak, illetve az üzemi tevékenység keretében felhasznált anyagok (üzemanyagok) nem esnek vámfizetési kötelezettség alá. A vámszabadterületen más célból felhasznált vagy elfogyasztott vámáru vámfizetési kötelezettség alá esik."
4. §
A R. 12. §-a új, (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) Az országos parancsnokság köteles annak az ipari vámszabadterületnek az engedélyét visszavonni, amelynek tevékenysége a 9. § (6) bekezdésében foglalt rendelkezéseknek nem felel meg."
5. §
A R. 71. §-a új, (4)-(5) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Vámmentes a vámszabadterületre belföldről végleges rendeltetéssel kiszállított és onnan változatlan vagy feldolgozott (megmunkált) állapotban belföldre visszaszállított belföldi áru (a továbbiakban: vámszabadterületről visszahozott áru), ha belföldi eredetét igazolják. A vámszabadterületről visszahozott áru igazolására a kiszállításra vonatkozó okmányokat csatolni kell.
(5) A (4) bekezdésben foglalt vámmentesség csak a kizárólag belföldi eredetű árukra alkalmazható. Azokra az import eredetű árukra, amelyekre a vámszabadterületre történő kiszállításkor - az exportra vonatkozó szabályok szerint - vámvisszatérítést vettek igénybe, belföldre visszahozatalukkor a visszatérített vám összegét ismételten meg kell fizetni."
6. §
A R. 92. §-a kiegészül az alábbi (7) bekezdéssel:
"(7) Vámszabadterületre külföldről közvetlenül vagy közvetve szállított és ott felhasznált (feldolgozott) vámáruk vámértékét - az általános szabályoktól eltérően - a vámszabadterületre történő beviteli állapotuknak megfelelően kell megállapítani, ha azokat a vámszabadterületről belföldre szállítják és a belföldi forgalom számára való vámkezelését kérik."
7. §
A R. 100. §-a kiegészül a következő (4) bekezdéssel:
"(4) E jogszabály rendelkezéseinek alkalmazása szempontjából a külföldre történő kiszállítás fogalmával egy tekintet alá esik, ha az árut a jogszabály előírásainak megfelelően vámszabadterületre igazoltan kiszállították."
8. §
A R. 104. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Mentes a vámkezelésidíj-fizetési kötelezettség alól az a vámáru, amelynek vámkezelése a 92. § (7) bekezdésében foglaltak szerint történt."
9. §
(1) E rendelet 1992. április 8-án lép hatályba.
(2) Rendelkezéseit a hatálybalépését követően beérkező vámáruk vámkezelésénél kell alkalmazni.
(3) Azok az ipari vámszabadterületek, amelyek a R. 9. § (6) bekezdésében foglalt rendelkezéseknek nem felelnek meg, tevékenységüket 1992. december 31-ig folytathatják. A vámszabadterületek engedélyezési eljárását érintő egyéb jogszabályváltozásokat a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
Dr. Kupa Mihály s. k.,
pénzügyminiszter
Dr. Kádár Béla s. k.,
a nemzetközi gazdasági kapcsolatok minisztere
Lábjegyzetek:
[1] * Egységes szerkezetben megjelent a Pénzügyi Közlöny 1992. évi 4. számában.