Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

10/1993. (XII. 30.) MüM rendelet

a szakmai vizsgáztatás általános szabályairól és eljárási rendjéről

A szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Szt.) 4. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a művelődési és közoktatási miniszterrel, valamint a szakmai és vizsgáztatási követelményrendszer meghatározására feljogosított miniszterrel és a Központi Statisztikai Hivatal elnökével (a továbbiakban: szakképesítésért felelős miniszter) egyetértésben - a következőket rendelem el:

Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed

a)[1] a szakközépiskolai, a szakmunkásképző iskolai, a szakiskolai (a továbbiakban: szakképző iskola) és a speciális szakiskolai szakmai tanulmányokat lezáró vizsga (a továbbiakban: szakmai vizsga) megszervezésére, lefolytatására,

b) a szakmai vizsga vizsgabizottságára (a továbbiakban: vizsgabizottság);

c) a szakmai vizsgára jelentkezőre (a továbbiakban: vizsgázó);

d) a vizsgabizottság munkáját segítő tanárra, gyakorlati oktatóra, szakoktatóra és más szakértőre (a továbbiakban együtt: a vizsgabizottság munkáját segítő pedagógus), továbbá közreműködő dolgozóra.

(2) A rendeletben foglaltakat kell alkalmazni az iskolarendszeren kívüli szakképzés keretében - ideértve a munkaerőfejlesztő és -képző központban, valamint a szakképesítésért felelős miniszter által feljogosított intézményben - megszervezett szakmai vizsgára, ha az az Országos Képzési Jegyzékben (a továbbiakban: OKJ) meghatározott szakképesítés megszerzésére irányul.

(3)[2] A rendeletben foglaltakat kell alkalmazni a felsőoktatási intézményben folyó szakképzés keretében megszervezett szakmai vizsgára, ha az az OKJ-ben meghatározott szakképesítés megszerzésére irányul.

2. §

(1) A szakmai vizsga írásbeli, gyakorlati és szóbeli részekből (a továbbiakban: vizsgarész), a vizsgarész tantárgyakból állhat.

(2)[3] A vizsgarészek és tantárgyak felsorolását, illetőleg azok sorrendjét a szakképesítésért felelős miniszter által szakképesítésenként meghatározott szakmai és vizsgáztatási követelmény tartalmazza.

3. §

(1)[4] A tanév rendjében kell meghatározni az írásbeli vizsga időpontját, továbbá a gyakorlati vizsga és a szóbeli vizsga lefolytatására rendelkezésre álló időszakot. A fegyveres erőknél és a rendvédelmi szerveknél folyó szakképzés tekintetében a szakmai vizsgarészek időpontjáról a belügyminiszter, illetőleg a honvédelmi miniszter külön rendelkezhet.

(2)[5] A gyakorlati vizsga - ha a szakmai és vizsgáztatási követelmény másképp nem rendelkezik - és a szóbeli vizsga időpontját a szakképző iskola, a speciális szakiskola, a munkaerő-fejlesztő és -képző központ, a felsőoktatási intézmény, továbbá a szakképesítésért felelős miniszter által a szakmai vizsga szervezésére feljogosított intézmény (a továbbiakban együtt: szakmai vizsgát szervező intézmény) vezetője állapítja meg.

4. §

Az írásbeli tételek egy szakmai vizsgán, a szóbeli tételek több szakmai vizsgán használhatók fel.

5. §

(1) Az írásbeli tételeket a szakmai vizsga megkezdése előtt a szakképesítésért felelős miniszter által meghatározott módon és időben kell átadni a szakmai vizsgál szervező intézmény vezetőjének vagy megbízottjának.

(2) Az írásbeli tételeket és a gyakorlati munkafeladatokat a titoktartásra vonatkozó szabályok megtartásával kell őrizni. Ha az előírásokai megszegik, a szakmai vizsgát szervező intézmény székhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) önkormányzat főjegyzője (a továbbiakban: főjegyző) a szakmai vizsga megkezdését, illetőleg folytatását a szakképesítésért felelős miniszter intézkedéséig felfüggeszti.

6. §

(1) A szakmai vizsga nyelve magyar, illetőleg a nemzetiségi tanítási nyelvű szakképző iskolákban a vizsgázó választása szerint magyar vagy a nemzetiség nyelve, vagy más idegen nyelv.

(2) Az oktatás nyelven ad számol tudásáról a vizsgázó abból a vizsgarészből, illetőleg tantárgyból, amelyei idegen nyelven tanult

7. §

(1) Ha a vizsgázót a tanulmányok során felmentették valamely vizsgalantárgy tanulása alól, kérelemre a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője a vizsgatantárgy követelményének teljesítése alól felmentést adhat.

(2) Ha a vizsgázó fogyatékossága miatt a vizsga írásbeli vagy szóbeli részének letételére nem képes, az írásbeli vizsga követelményeinek szóban, illetőleg a szóbeli vizsga követelményeinek írásban tehet eleget. A vizsgázó kérelmének indokoltságát - ha az a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője kéri - igazolni köteles.

(3) Abból a vizsgarészből vagy tantárgyból, amelyből a vizsgázó másik szakmai vizsga keretében eredményesen vizsgázott, újabb vizsgál nem köteles tenni. Ilyen esetben a vizsgarész vagy tantárgy osztályzatát, illetőleg érdemjegyét a másik szakmai vizsgán elért eredmény alapján kell megállapítani.

(4) A (3) bekezdés rendelkezését nem lehet alkalmazni. ha a szakmai vizsga letétele óta a szakmai és a vizsgáztatást követelmények megváltoztak.

(5) Mentesül az adott tantárgyban) a szakmai vizsga letétele alól az a vizsgázó, aki országos tanulmányi versenven, diákolimpián stb. stb. versenykiírásban meghatározott

A szakmai vizsga előkészítése

8. §

(1) Szakmai vizsgát kell lartani február-március, május-június és október hónapban (a továbbiakban: vizsgaidőszak).

(2) A szakmai vizsgára

a) februári-márciusi vizsgaidőszak esetén december hónap 15. napjáig:

b) májusi-júniusi vizsgaidőszak esetén február hónap 15. napjáig:

c) októberi vizsgaidőszak esetén augusztus hónap 15. napjáig

lehet jelentkezni a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetőjénél.

(3)[6] Az iskolarendszeren kívüli szakképzésben az (1) bekezdésben felsorolt vizsgaidőszakoktól eltérő időben is szervezhető szakmai vizsga, amelyet a megkezdésétől számított negyvenöt napon belül be kell fejezni.

(4)[7] A szakmai vizsgára történő jelentkezéskor - a tanulói jogviszonyban állók kivételével - be kell mutatni a személyi igazolványt. A jelentkezéshez csatolni kell a szakképesítéshez előírt iskolai tanulmányok elvégzését tanúsító bizonyítvány hiteles másolatát, a vizsgával kapcsolatos kérelmet (nem magyar nyelv használata, mentesítés stb.) és az elbíráláshoz szükséges iratokat vagy azok hiteles másolatát, javító- vagy pótlóvizsgára való jelentkezéskor a szakmai vizsga törzslapkivonatának hiteles másolatát.

(5)[8] A szakképző iskola befejező évfolyamára járó tanuló bizonyítványának hiteles másolatát utólag kell csatolni az iratokhoz.

9. §[9]

(1) A szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője alakítja ki a vizsgacsoportokat.

(2) Több vizsgarész egy napra - ha a szakmai és vizsgáztatási követelmény másképp nem rendelkezik - nem szervezhető.

(3) Az iskolarendszeren kívüli szakképzésben a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője akkor alakíthat ki vizsgacsoportokat, ha a vizsgára a 8. § (1) és (3) bekezdésében meghatározott vizsgaidőszakban legalább 10 fő jelentkezett. A vizsgacsoport létszáma akkor csökkenthető, ha arra a szakképesítésért felelős miniszter felmentést ad. A felmentést - indokolással ellátva - a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője a szakmai vizsga előkészítéséről szóló jelentésében kezdeményezheti.

10. §

(1)[10] A szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője a 8. § (2) bekezdésében meghatározott határidőt követő tizenöt napon belül jelentési küld a szakmai vizsga előkészítéséről a szakképesítésért felelős miniszternek, a jelentésben javaslatot tehet a vizsgabizottság elnökének személyére is. Ezzel egyidejűleg a jelentés másolatát tájékoztatásul megküldi a szakmai vizsgát szervező intézmény székhelye szerint illetékes főjegyzőnek, iskolarendszeren kívüli szakképzés esetén továbbá a megyei (fővárosi) munkaügyi központnak is. A vizsgacsoportonként összeállított jelentésnek tartalmaznia kell a vizsgázók számát, valamint a vizsgarészeket és tantárgyakat, megjelölve a szakképesítést. A szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője a vizsgabizottság elnökének személyére vonatkozó javaslatát, elsősorban a szakképesítésért felelős miniszter által megjelentetett szakmai szakértői (vizsgaelnöki) névjegyzék alapján teheti meg.

(2)[11] A szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője a 8. § (2) bekezdésében meghatározott határidőt követő tizenöt napon belül kéri fel a szakképesítés szerint illetékes területi gazdasági kamarát, vagy ha a szakképesítés nem tartozik egyik gazdasági kamara hatáskörébe sem, a szakképzést folytató intézményt, illetőleg ha az megegyezik a szakmai vizsgát szervező intézménnyel, a szakképesítésért felelős miniszter által kijelölt szakmai szervezetet (a továbbiakban együtt: területi gazdasági kamara), hogy bízza meg képviselőjét a vizsgabizottságban való részvételre.

(3)[12] Amennyiben a szakmai vizsga megszervezésére a 8. § (3) bekezdése alapján kerül sor, a szakmai vizsga előkészítéséről szóló jelentést, valamint a (2) bekezdés szerinti felkérést a szakmai vizsga megkezdése előtt legalább harminc nappal kell megküldeni a szakképesítésért felelős miniszternek, illetőleg a területi gazdasági kamarának.

11. §

(1) Az írásbeli és szóbeli vizsga helyét a szakmai vizsgát, szervező intézmény vezetője jelöli ki.

(2)[13] A gyakorlati vizsgát az érdekelt gazdálkodó szervezettel kötött megállapodásban foglaltak alapján tanműhelyben, tangazdaságban, tanboltban, tankórteremben, tankertben, tanudvarban, tankonyhában, tanirodában, laboratóriumban, demonstrációs teremben, gyakorló- és szaktanteremben, számítógépteremben stb. vagy egyéb gyakorlati helyen, munkahelyen (a továbbiakban: gyakorlati vizsga helye) lehet lefolytatni.

(3) A szakmai vizsga helyéről, időpontjáról és a szakmai vizsgával kapcsolatos tudnivalókról a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője - a vizsga napja előtt legalább tíz. nappal - tájékoztatja a vizsgabizottság elnökét és tagjait, a vizsgázókat, a vizsga szervezésében érdekelt gazdálkodó szervezetet, valamint a szakmai vizsgában közreműködő személyeket.

A vizsgabizottság

12. §

(1) Az Szt. 14. §-a szerinti vizsgabizottságot szakképesítésenként kell létrehozni.

(2) A vizsgabizottság elnökének és tagjainak a megbízásáról a vizsgaidőszak - a 8. § (3) bekezdése alapján szervezett szakmai vizsga esetén a szakmai vizsga megkezdése - előtt legalább tizenöt nappal értesíteni kell a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetőjét.

(3) Ha a vizsga nyelve nem a magyar nyelv, a vizsgabizottság elnökének a vizsgáztatás nyelvéből felsőfokú állami nyelvvizsgával, illetőleg azzal egyenértékű okmányokkal is kell rendelkeznie.

(4) A szakmai vizsgát szervező intézmény alkalmazottja nem lehel a vizsgabizottság elnöke abban az intézményben, amellyel közalkalmazotti jogviszonyban, illetőleg munkaviszonyban áll.

13. §

(1) A vizsgabizottság munkáját segítő pedagógust, valamint a vizsga jegyzőjét a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője bízza meg.

(2) A vizsgabizottság munkáját segítő pedagógus, valamint a vizsga jegyzője nem tagja a vizsgabizottságnak.

(3) A vizsgabizottság tagjának és jegyzőjének a megbízása határozott vagy határozatlan időre szólhat. Ha a vizsgabizottság tagja megbízását nem tudja ellátni, helyettesítéséről a megbízójának kell gondoskodnia.

14. §

(1) A vizsgabizottság munkáját az elnök irányítja. Az elnök feladata a szakmai vizsga szabályos megtartásának, zavartalan, tárgyilagos, a vizsgázót segítő nyugodt légkörének biztosítása.

(2) A vizsgabizottság elnöke

a) ellenőrzi a szakmai vizsga előkészítését, a szükséges szakmai feltételek, az egészséges és biztonságos vizsgakörülrnények meglétét;

b) vezeti a szakmai vizsgát és a vizsgabizottság értekezleteit;

c) ellenőrzi - a jelentkezési iratok alapján - a vizsgázó személyazonosságát, a vizsga letételére való jogosultság feltételeinek meglétét, a vizsgával kapcsolatos iratokat;

d) tájékoztatja a vizsgázókat a gyakorlati és a szóbeli vizsgarész előtt az őket érintő döntésekről, valamint a gyakorlati és a szóbeli vizsgarésszel kapcsolatos tudnivalókról;

e) átvizsgálja az írásbeli dolgozatokat és a gyakorlati vizsgamunkákat;

f) összegzi a szakmai vizsga előkészítésével, szervezésével és lefolytatásával kapcsolatos feladatok végrehajtását.

(3)[14] Ha a vizsgabizottság elnöke megállapítja, hogy a szakmai vizsgát nem készítették elő megfelelően és a mulasztás rövid idő alatt nem pótolható, megtiltja a vizsga megkezdését, és azonnal jelentést tesz a megbízójának.

15. §

(1) A szakmai vizsgát szervező intézmény képviselője látja el a szakmai vizsga előkészítésével és lefolytatásával kapcsolatos szervezési feladatokat, előkészíti a szakmai vizsga eredményének kihirdetését, gondoskodik a szakmai vizsga iratainak szabályszerű kiállításáról és továbbításáról.

(2)[15] A szakmai vizsgát szervező intézmény képviselője a gyakorlati vizsga előkészítésével kapcsolatos feladatait a gyakorlati oktatás vezetőjének bevonásával - ha gazdálkodó szervezetnél folyik a gyakorlati vizsga, a területi gazdasági kamara képviselőjének részvételével - látja el.

(3) A vizsgabizottság tagja az elnököt rövid ideig helyettesítheti a vizsgán.

(4)[16] A területi gazdasági kamara képviselője a (2) bekezdésben foglaltakon kívül elsősorban a gyakorlati feladatokhoz szükséges szakmai feltételek és biztonságos vizsgakörülmények ellenőrzésében, továbbá a gyakorlati vizsgafeladatok kiválasztásában, a vizsgamunkák átvizsgálásában és a vizsgázók gyakorlati teljesítményének értékelésében működik közre.

16. §

A vizsgabizottság munkáját segítő pedagógus feladatait a vizsgabizottság által elfogadott vizsgarend szerint látja el. segíti a vizsgabizottság tevékenységét, javaslatot tesz a vizsgázó teljesítményének értékelésére.

17. §

A vizsga jegyzője a szakmai vizsga előkészítésével és lefolytatásával kapcsolatos írásbeli feladatokat látja el, vezeti a vizsgabizottsági értekezletek jegyzőkönyvét, elkészíti annak mellékletét, kiállítja és vezeti a törzslapot, megírja a bizonyítványt és elvégzi a szakmai vizsgával kapcsolatos egyéb adminisztratív teendőket.

A vizsgabizottság működése

18. §

(1) A vizsgabizottság határozatait bizottsági értekezleten hozza. A vizsgabizottság értekezletet tart

a) a szóbeli vizsga megkezdése előtt,

b) a szóbeli vizsga befejezését követően,

c) a gyakorlati és a szóbeli vizsgarésszel kapcsolatban, ha a szakmai vizsga lefolytatását, megtartását, befejezését zavaró vagy gátló körülmény, illetőleg a vizsgázó által elkövetett szabálytalanság elbírálása vagy egyéb ok az szükségessé teszi.

(2)[17] Az (1) bekezdés szerinti értekezlet akkor határozatképes, ha a teljes vizsgabizottság jelen van.

(3) A vizsgabizottság határozatait nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén a vizsgabizottság elnökének szavazata dönt.

(4)[18] A vizsgabizottság elnökét, tagjait és jegyzőjét, a vizsgabizottság munkáját segítő pedagógust a vizsgabizottság határozatai tekintetében - azok kihirdetéséig - titoktartási kötelezettség terheli.

(5) Ha az elnök a vizsgabizottság eljárásával vagy határozatával nem ért egyet, óvást nyújthat be, és a határozat végrehajtását felfüggesztheti. Az óvást haladéktalanul meg kell küldeni a szakképesítésért felelős miniszternek, aki az úgy köteles elbírálni, hogy a vizsgázó számára kedvező döntése esetén, a vizsgázó a megkezdett vizsgaidőszakban lehetőleg befejezhesse vizsgáját. Az óvás elbírálásáig a Vizsgázó bizonyítványát nem lehel kiállítani.

19. §

(1) A szóbeli vizsga megkezdése előtti értekezleten a vizsgabizottság értékeli a vizsgázónak az írásbeli és a gyakorlati vizsgán nyújtott teljesítményéi, határoz a szabálytalan vizsgázással kapcsolatos bejelentésekről, megállapítja a szóbeli vizsgák időbeosztását, a vizsgázók és a vizsgatantárgyak sorrendjét, valamint a szakmai vizsga eredménye kihirdetésének időpontját.

(2) A szóbeli vizsga befejezését követő értekezleten a vizsgabizottság az egyes vizsgarészek eredményei alapján értékeli a. vizsgázó egyes tantárgyakból nyújtott teljesítményét, továbbá összegezi a vizsgák tapasztalatait.

20. §

(1) Minden vizsgabizottsági értekezletről jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvnek a következőket kell tartalmaznia:

a) az értekezlet helyét és idejét, a jelenlévő vizsgabizottsági tagok és a jegyző nevét;

b) annak a vizsgázónak a nevét, aki

- egy vagy több, esetleg valamennyi tárgyból, vizsgarészből elégtelen osztályzatot kapott és ezért javítóvizsgát kell lennie, megjelölve a tantárgyakat, illetőleg a vizsgarészeket,

- a szakmai vizsgát betegség vagy más elfogadható indok miatt nem tudta befejezni, megjelölve azokat a tantárgyakat, illetőleg vizsgarészeket, amelyekből pótlóvizsgát kell tennie,

- a szakmai vizsgán elfogadható ok nélkül nem jelent meg, illetőleg az alapos ok nélkül megszakította, vagy akit szabálytalanság miatt a vizsgabizottság a szakmai vizsga folytatásától eltiltott;

c) a vizsgabizottsági értekezleten elhangzottak rövid, indokolt esetben részletes leírását, a határozatokat, vita esetén a szavazás eredményét, az esetleges különvélemények feltüntetésével;

d) az óvást, a vizsgabizottsági határozat végrehajtásánalt felfüggesztését, az óvással kapcsolatos vizsgabizottsági megállapításokat;

e) az elnöknek a szakmai vizsga tapasztalataival kapcsolatos értékelését.

(2)[19] A vizsgabizottsági értekezletről készített jegyzőkönyvet a vizsgabizottság elnöke, tagjai és a jegyzője írja alá a vizsga utolsó napját követő nyolc napon belül.

(3) A szóbeli vizsga befejezését követő értekezleten készült jegyzőkönyvhöz kell csatolni a többi értekezlet jegyzőkönyvét, az osztályozóívez és a szakmai vizsga lételeit.

21. §

(1) A vizsgabizottság tagjai felelősek a szakmai vizsga szabályos és zavartalan lefolytatásáén.

(2) A szóbeli és a gyakorlati vizsgál az elnök és legalább egy vizsgabizottsági tag, továbbá a vizsgabizottság munkáját segítő pedagógus jelenlétében szabad megkezdeni, illetőleg folytatni.

Az írásbeli vizsga

22. §

(1)[20] Az írásbeli vizsgarészen a szakképesítésért felelős miniszter által kiadott írásbeli télel(ek) alapján a szakképesítés (tantárgy) egészéi átfogó összetett feladatot kell megoldani. Az írásbeli vizsgarész tételei kiadásáról a szakképesítésért felelős miniszter a szakmai és vizsgáztatási követelményben eltérően is rendelkezhet.

(2) A 8. § (2) bekezdésében meghatározott vizsgaidőszakban szervezettszakmai vizsga esetén az írásbeli vizsgát szakképesítésenként, illetőleg tantárgyanként országosan egyidőben kell megtartani.

(3) Az írásbeli vizsga ideje alatt a vizsgatermekben és a folyosókon állandó felügyeletről kell gondoskodni. A vizsga felügyeletével a tantárggyal megegyező szakos pedagógus nem bízható meg.

(4) Az írásbeli vizsga megkezdése előli a felügyelő pedagógus megállapítja a vizsgázók személyazonosságát és tájékoztatást ad a vizsga szabályairól, az alkalmazható segédeszközökről, továbbá a vizsgán elkövetettszabálytalanságok következményéről és gondoskodik a vizsga rendjének megtartásáról. Ezt követően a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője vagy megbízottja kihirdeti az írásbeli vizsga tételeit.

(5) A vizsgázó a feladat elkészítéséhez tanácsot vagy segítségei nem kérhet és nem kaphat.

(6)[21] Az írásbeli feladatok kidolgozásához - ha a szakmai és vizsgáztatási követelmény vagy a vizsgatétel másképp nem rendelkezik - legfeljebb 180 perc áll a vizsgázó rendelkezésére. Ebbe az időbe a feladat ismertetésének ideje nem számít bele.

(7) Az írásbeli vizsgarészt - a tantárgyak számától függetlenül - egy érdemjeggyel kell értékelni.

23. §

(1) A vizsgázó számára az írásbeli feladatok kidolgozásához a szakmai vizsgát szervező intézmény bélyegzőjének lenyomatával ellátott dolgozatpapírt kell biztosítani.

(2) A vizsgázó az első lapon fellünteti a nevét, a tanult szakképesítést, a tétel sorszámát és címét, továbbá a vizsga napjának a keltét. Ha a feladat kidolgozásához több lapot használ fel, a nevét valamennyi lapon fel kell tüntetnie, és a lapokat sorszámmal el kell látnia.

(3) Ha a vizsgázó befejezte a feladatok kidolgozását vagy a rendelkezésre álló idő letelt, a dolgozatát átadja a felügyelő pedagógusnak, aki közvetlenül a kidolgozási követően ráírja a dolgozat beadásának időpontját, és ellátja kézjegyével.

(4) Ha az írásbeli vizsga alatt a vizsgázónak el kell hagynia a vizsgatermet, engedélyt kér a felügyelő pedagógustól és egyidejűleg részére átadja a vizsgadolgozatát. A vizsgázó távozásának és visszaérkezésének Idejét rá kell vezetni a dolgozatra.

(5) Ha a felügyelő pedagógus az írásbeli vizsgán szabálytalanságot észlel, elveszi a vizsgázó dolgozatát, ráírja az elvétel pontos idejét és aláírja; a vizsgázói a vizsgateremből eltávolítja, és azonnal értesíti a szakmai vizsgát szervező intézmény képviselőjét.

(6) A szakmai vizsgát szervező intézmény képviselője a szabálytalanságról jegyzőkönyvet készít. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell minden olyan adatot és eseményt, amely lehetővé teszi a szabálytalanság elkövetésének megvizsgálását, az érinteti vizsgázó és felügyelő pedagógus nyilatkozatát, továbbá azt, hogy a vizsgázót tájékoztatták a szabálytalanság elbírálásával kapcsolatos eljárásról és a bebizonyított szabálytalanság következményeiről. A jegyzőkönyvet a szakmai vizsgát szervező intézmény képviselője, a szabálytalanságot észlelő pedagógus és a vizsgázó írja alá. A vizsgázó különvéleményét a jegyzőkönyvre rávezetheti.

(7) A jegyzőkönyvet a szakmai vizsgát szervező intézmény képviselője eljuttatja a vizsgabizottság elnökéhez. A jegyzőkönyv elkészítését követően a vizsgázó folytathatja a feladatok kidolgozását. A szabálytalanságról a vizsgabizottság dönt. A jegyzőkönyv elkészítésére fordított idő nem számít bele a feladat megoldásához rendelkezésre álló időbe.

A gyakorlati vizsga

24. §

(1) A gyakorlati vizsgán a szakképesítés tartalmát kifejező alapvető munkafolyamatokat, munkaműveleteket átfogó, a szakképesítésért felelős miniszter által meghatározott szakmai és vizsgáztatási követelmény figyelembevételével kidolgozott munkafeladatot kell megoldani.

(2)[22] A gyakorlati vizsga munkafeladatát - ha a szakmai és vizsgáztatási követelmény másképp nem rendelkezik - a szakmai vizsgát szervező intézmény dolgozza ki, és a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetőjének a javaslatára - a gyakorlati vizsga megkezdése előtt - a vizsgabizottság elnöke a területi gazdasági kamarát képviselő vizsgabizottsági taggal egyetértésben hagyja jóvá.

(3) A gyakorlati vizsgát akkor lehel megkezdeni, ha a vizsgabizottság elnöke meggyőződött a feltételek meglétéről. A gyakorlati vizsga a munkafeladat elvégzéséhez, szükséges személyi és tárgyi - beleértve a munkavédelmi, tűzvédelmi, egészségvédelmi - feltételek megléte esetén kezdhető meg, illetőleg folytatható.

(4) A gyakorlati vizsga megkezdése előtt a vizsgázókat tájékoztatni kell a gyakorlati vizsga rendjéről és a vizsgával kapcsolatos egyéb tudnivalókról, továbbá a gyakorlati vizsga helyére és a munkavégzésre vonatkozó munkavédelmi, tűzvédelmi, egészségvédelmi előírásokról.

(5)[23] A munkafeladat végrehajtásához - ha a szakmai és vizsgáztatási követelmény vagy a vizsgatétel másképp nem rendelkezik - a vizsgázónak a munkafeladattól függően legfeljebb 300 perc áll a rendelkezésére. Ebbe az időbe a munkafeladat ismertetésének ideje nem számít bele. A gyakorlati vizsga végrehajtásához rendelkezésre álló idő feladatok szerinti megosztása tekintetében a munkafeladat leírása tartalmazhat rendelkezéseket (részidőket stb.).

(6) Ha a munkafeladat végrehajtása, technológiája indokolja, a gyakorlati vizsga több napig is folyhat.

(7) Nem számítható be a munkafeladat végrehajtására rendelkezésre álló időbe a vizsgázónak fel nem róható okból (kényszerleállás, anyaghiba stb.) kieső idő.

(8) A munkafeladat végrehajtásához a vizsgázónak meg kell adni a szükséges útmutatásokat (a feladattal összefüggő munkavédelmi és szakmai követelményeket). A munka megkezdése után további útmutatás csak baleset megelőzése céljából adható.

(9) Ha balesetveszély, egészségi ártalom technológiai vagy más rendkívüli ok indokolja, az elnök a munkafeladatot megváltoztathatja. A döntésről jegyzőkönyvet kell készíteni.

(10) Ha a vizsgázó a munkafeladatot elvégezte, az közli a vizsgabizottság jelenlévő tagjával, aki ennek időpontját feljegyzi, illetőleg a munkát átveszi.

25. §

(1) A művészeti jellegű szakképesítések esetében - az utolsó évfolyam szorgalmi ideje alatt - a szakmai és vizsgáztatási követelményben meghatározottak szerint külön gyakorlati vizsgamunkát, vizsgaremeket, vizsgaművet (a továbbiakban: vizsgaremek) kell készíteni.

(2)[24] A vizsgázó gyakorlati felkészültségének átfogóbb felmérése érdekében a szakmai és vizsgáztatási követelmény a szakmai vizsgát megelőzően külön gyakorlati vizsgaremek készítését (vagy egyéb vizsgaprodukció megvalósítását, illetőleg szakdolgozat készítését) is előírhatja.

(3) A vizsgaremeket érdemjeggyel kell értékelni. Az értékelésben fel kell tüntetni a vizsgázó nevét, születési helyét és idejét, a szakképesítés megnevezését, a vizsgaremek tárgyát, a végzett munka értékelését és a javasolt érdemjegyet. Az értékelést a gyakorlati oktatás vezetője és az igazgató írja alá. Az intézmény körbélyegzőjével ellátott értékelést a gyakorlati vizsga rajzi vagy mintázási feladatához, kell csatolni.

(4) A vizsgázó gyakorlati vizsga osztályzatát a vizsgaremekre és a gyakorlati vizsga rajzi, illetőleg mintázási feladatára kapott érdemjegyek alapján kell meghatározni.

(5) Az elkészült vizsgaremek felhasználásáról a gyakorlati vizsgát szervező rendelkezik.

26. §

(1) Ha a szakmai vizsga keretében nincs lehetőség a szakképesítést jellemző munkafeladat megoldására, az utolsó évfolyam szorgalmi ideje alatt 10-30 gyakorlati képzési napig tartó - a szakmai és vizsgáztatási követelményben meghatározott - szakmai feladatot kell elvégeznie annak, aki szakmai vizsgára jelentkezett. A szakmai vizsgán a vizsgázó további munkafeladatot old meg.

(2) A (1) bekezdésben meghatározott szakképesítéseket a szakképesítésért felelős miniszter határozza meg.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott szakmai feladat megoldását a tanuló utolsó évfolyamon kapott gyakorlati osztályzatától függetlenül kell értékelni, és az a szakmai gyakorlat osztályzatának megállapításánál figyelembe kell venni.

A szóbeli vizsga

27. §

(1)[25] A szóbeli vizsgarészen a vizsgázó a szakképesítésért felelős miniszter által meghatározott tantárgy(ak)ból és tétel(ek) alapján - a teljes vizsgabizottság előtt - ad számot tudásáról. A tételek kiadásának módjáról a szakképesítésért felelős miniszter rendelkezik.

(2) A vizsgázó teljesítményét tantárgyanként külön-külön érdemjeggyel kell értékelni.

28. §

(1) A vizsgáztatás menetét (a vizsgatantárgyak sorrendje, vizsgázók beosztása stb.) a vizsgabizottság állapítja meg a szakmai vizsgát szervező intézmény képviselőjének javaslata alapján azzal a megkötéssel, hogy a vizsgabizottság egy nap tíz óránál többet nem fordíthat a vizsgázók meghallgatására.

(2) A vizsgateremben egyidőben legfeljebb hat vizsgázó tartózkodhat.

(3) A vizsgázó minden tantárgyból tételt húz A vizsgázó részére a felkészüléshez, tételenként legalább tizenöt perc időt kell biztosítani. A vizsgázó feleletének vázlatát a szakmai vizsgál szervező intézmény bélyegzőjével ellátott papíron rögzítheti, a szakmai vizsgát szervező intézmény által biztosított és a vizsgabizottság által engedélyezett segédeszközöket használhatja.

(4) A vizsgázó a tantárgy jellegének megfelelően önállóan felel. Felelete indokolt esetben szakítható meg.

A vizsgázó teljesítményének értékelése

29. §

(1) A vizsgázó az egyes vizsgarészeken elért teljesítménye alapján szakmai elméletből és szakmai gyakorlatból kap osztályzatot.

(2) A szakmai elmélet osztályzatát az írásbeli és a szóbeli vizsgarészen kapott érdemjegyek alapján kell meghatározni.

(3) Az érdemjegyek és az osztályzatok a következők: jeles (5), jó (4), közepes (3), elégséges (2) és elégtelen (1).

30. §

(1) Az írásbeli dolgozatot a vizsgabizottság munkáját segítő pedagógus javítja ki és értékeli.

(2) Ha a szakképesítésért felelős miniszter a vizsgatételhez értékelési útmutatót ad ki, az írásbeli dolgozatok javítását és értékelését ennek alapján kell végezni.

(3) A vizsgabizottság munkáját segítő pedagógus a szakmai vizsgát szervező intézmény képviselője állal meghatározott időpontig köteles kijavítani és a szakmai vizsgát szervező intézményben leadni a dolgozatokat. Ha a javítás során megállapítja, hogy a vizsgázó szabálytalanságot követett el a dolgozat elkészítésekor, a lehető legrövidebb időn belül szóban tájékoztatja a szakmai vizsgát szervező intézmény képviselőjét, és írásban jelentést készít.

(4) A vizsgázó - fiatalkorú vizsgázó esetén a szülő - a kijavított dolgozatot a vizsgabizottság által meghatározott módon megtekintheti.

(5) A kijavított és elbírált írásbeli dolgozatot, a szabálytalanság elkövetéséről készített jegyzőkönyvet vagy jelentést, az eredeti írásbeli vizsgatételek egy példányát, a vizsgafeladatok megoldását, az értékelési útmutatót, továbbá a szóbeli vizsgatételek jegyzékét - a szóbeli vizsga előtt legalább hét nappal - meg kell küldeni a vizsgabizottság elnökének.

31. §

A szóbeli vizsgán a vizsgázó feleletét tantárgyanként a jelenlévő vizsgabizottsági tagok egymástól függetlenül értékelik.

32. §

(1) A vizsgabizottság - a vizsgabizottság munkáját segítő pedagógus javaslata alapján - megállapítja

a) az utolsó vizsgarészt megelőző értekezleten az írásbeli érdemjegyéi és a gyakorlati vizsga osztályzatát;

b) az utolsó vizsgarészt követő értekezleten a szóbeli vizsga érdemjegyét, továbbá a szakmai elmélet osztályzatát.

(2) A vizsgabizottság elnöke az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott döntéskor kezdeményezheti az írásbeli vizsga javasolt érdemjegyének megváltoztatását, ha a dolgozat javításánál az értékelési útmutatóban foglaltakat nem vették figyelembe, vagy a dolgozatban téves javítást, illetőleg ki nem javított hibát talált.

(3) A szakmai vizsga eredményét - a vizsgabizottság tagjainak jelenlétében - a vizsgabizottság elnöke hirdeti ki. Az eredmény kihirdetése nyilvános.

(4) Sikertelen a szakmai vizsga, ha a vizsgázó az írásbeli vagy a gyakorlati vizsgarészen, továbbá, ha a szóbeli vizsgarészen bármelyik szakmai elméleti tantárgyból elégtelen érdemjegyet, illetőleg osztályzatot kapott.

33. §

(1) Ha a vizsgázó a szakmai vizsgát megkezdte, de az betegsége vagy más elfogadható indok miatt befejezni nem tudta, azokból a vizsgarészekből, illetőleg tantárgyakból, amelyekből még nem vizsgázott, pótlóvizsgát tehet.

(2) A szakképesítés megszerzéséhez javítóvizsgát kell tennie annak a vizsgázónak, aki

a) a szakmai vizsgán vagy a pótlóvizsgán a szakképesítésért felelős miniszter által meghatározott vizsgarészből, illetőleg egy vagy több - esetleg valamennyi - tantárgyból elégtelen osztályzatot kapott;

b) a szakmai vizsgán elfogadható ok nélkül nem jeleni meg, illetőleg az alapos indok nélkül megszakította; továbbá, akit

c) szabálytalanság miatt a vizsgabizottság a szakmai vizsga folytatásától eltiltott.

(3) Javítóvizsgát a (2) bekezdés a) pontjában felsorolt esetben abból a vizsgarészből, illetőleg tantárgyból kell tenni, amelyből a vizsgázó tudását elégtelenre minősítették. A (2) bekezdés b) és c) pontjában meghatározott esetben a vizsgát teljes egészében meg kell ismételni.

(4)[26] A sikertelen szakmai vizsga, a pótlóvizsga és a javítóvizsga - a vizsga időpontjában érvényes vizsgakövetelmények szerint - legfeljebb két éven belül megismételhető.

(5)[27] Ha a szakmai vizsgán a vizsgázó tudását elégtelenre minősítették valamelyik vizsgarészből, illetőleg tantárgyból - ha a szakmai és vizsgáztatási követelmény másképp nem rendelkezik -, a vizsgát más vizsgarészből, illetőleg tantárgyból folytathatja.

(6)[28] A sikertelen szakmai vizsga és a javítóvizsga

a) ugyanazon vizsgaidőszakban, illetőleg

b) a vizsgaidőszakoktól eltérő időben szervezett szakmai vizsga esetében a vizsga befejezését követő 30 napon belül

nem tehető le.

A köztes vizsga

34. §

(1) A képzés eredményességének mérésére a képzési folyamat nagyobb képzési szakaszainak (pl. szakmai alapképzés) lezárásaként szervezett köztes vizsga célja annak felmérése, illetőleg megállapítása, hogy a szakképzés során tanúsított előmenetel (szakmai tudás) megfelel-e az adott képzési szakaszra meghatározott szakmai követelményeknek.

(2) A köztes vizsga részeiről és feladatairól a szakképzést folytató intézmény vezetője határoz.

(3) A köztes vizsgán elért teljesítményt érdemjeggyel lehet értékelni és az érdemjegy az adott időszakot lezáró osztályzatba beszámít.

A szakmai vizsga iratai

A törzslap

35. §

(1) A vizsgázóról a szakmai vizsga megkezdése előtt két példányban az 1. számú melléklet szerinti törzslapot kell kiállítani.

(2) A törzslap tartalmazza a kiállító szakmai vizsgát szervező intézménynek, továbbá annak az intézménynek a nevét, amelyben a vizsgázó tanulmányait befejezte, a vizsgázó nevét, születési helyét és idejét, anyja leánykori nevét, a tantárgyakat és vizsgarészeket, az érdemjegyeket és osztályzatokat, továbbá a vizsgabizottság határozatait.

(3) A törzslapra az adatokat eredeti okiratok, illetőleg igazolások alapján a nyomtatvány kitöltési utasításának megfelelően kell bejegyezni.

(4) A törzslapot a nemzetiségi iskolában, továbbá, ha a vizsgázó a szakmai vizsgán az idegen nyelven kívül más tantárgyból is idegen nyelven köteles vizsgázni, a magyar nyelven kívül nemzetiségi és magyar nyelven is vezetni kell.

(5) A törzslappal egyező tartalmú törzslapkivonatot kérésre ki kell adni a vizsgázónak.

(6)[29] A törzslapot (a külív első oldalán) a vizsgabizottság elnöke, tagjai és jegyzője, valamint a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője írja alá.

Az osztályozóív

36. §

(1)[30] A vizsgázó érdemjegyeit és osztályzatait a szakmai vizsgát szervező intézmény által biztosított osztályozóívre kell rávezetni.

(2) Az osztályozóívet a vizsgabizottság elnöke, tagjai és jegyzője, valamint a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője, továbbá a vizsgabizottság munkáját segítő pedagógus írja alá. Az osztályozóívet a szakmai vizsga jegyzőkönyvéhez kell csatolni.

A szakképesítést igazoló bizonyítvány

37. §

(1) Ha a vizsgázó a szakmai vizsga követelményeinek megfelelően eredményes szakmai vizsgát tett, a Magyar Köztársaság címerével ellátott, a 2. számú melléklet alapján készült szakképesítést igazoló bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) kap.

(2) A vizsgabizottság jegyzője a törzslap alapján - a törzslapon szereplő adatokkal egyezően - kiállítja a bizonyítványt. A szakmai vizsgabizottság körbélyegzőjének lenyomatával ellátott bizonyítványt a vizsgabizottság elnöke és a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője írja alá.

(3) Az elveszett vagy megsemmisült bizonyítványról - kérelemre - a törzslap alapján

a) a szakmai vizsgát szervező intézmény,

b) ha a szakmai vizsgát szervező intézmény jogutód nélkül megszűnt vagy a szakmai vizsgát szervező intézmény iratai megsemmisültek, a főjegyző

bizonyítványmásodlatot állít ki.

(4) Törzslap hiányában a bizonyítvány megszerzését és tartalmát igazoló közokirat (személyi igazolvány, munkakönyv, munkaügyi nyilvántartás stb.) alapján a szakmai vizsgát szervező intézmény pótbizonyítványt állít ki. A pótbizonyítványban azokat az adatokat lehet feltüntetni, amelyek a kiállítás alapjául szolgáló közokiratból megállapíthatók.

(5) A nemzetiségi iskolában és a két tanítási nyelvű iskolában (osztályban, csoportban) szerzett bizonyítványt magyar nyelven, továbbá a nemzetiség, illetőleg az oktatás nyelvén kell kiállítani. Ezt a rendelkezést az elveszett vagy megsemmisült bizonyítványról készített bizonyítványmásodlat, illetőleg pótbizonyítvány kiállításakor is alkalmazni kell.

(6)[31] A szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője által elkészíttetett szakmai vizsgabizottság körbélyegzője külső ívén a szakmai vizsgát szervező intézmény megnevezését, a belső ívén a "mellett működő szakmai vizsgabizottság" szöveget, valamint a szakmai vizsgát szervező intézmény székhelyének a nevét, közepén a Magyar Köztársaság címerét tartalmazza.

Az iratkezelés, a záradékok és a selejtezés

38. §

(1)[32] A törzslap és a bizonyítvány közokirat. A törzslap (külív, belív) és a bizonyítvány nyomtatvány használata a szakmai vizsgán kötelező. A nyomtatványok megrendelésére és átvételére csak a szakmai vizsgát szervező intézmény jogosult. A sorozatjellel és sorszámmal ellátott bizonyítvány nyomtatvány szoros elszámolási kötelezettség alá esik. Az elrontott példányokat selejtezést követően meg kell semmisíteni.

(2) A vizsga irataira a vizsgabizottság határozatait záradék formájában kell rávezetni.

(3)[33] A törzslap egy példányát a szakmai vizsgát szervező intézmény irattárában, egy példányát pedig a főjegyzői hivatal irattárában kell elhelyezni. A szakmai vizsgát szervező intézmény irattárában elhelyezésre kerülő törzslap nyomtatványok elláthatók folyamatos sorszámozással és a tárgyév végén bekötve irattározhatóak.

(4) A szakmai vizsgával kapcsolatos levelek, iratok és egyéb küldemények iratkezelésére, irattárba helyezésére, selejtezésére, levéltári átadására, továbbá a törzslapon és a bizonyítványon a hibás bejegyzések javítására, illetőleg a névváltozás esetén alkalmazandó eljárásra a közoktatásról szóló törvény alapján a nevelési-oktatási intézmények működéséről kiadott jogszabályban foglaltakat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a szakmai vizsga iratainak őrzési ideje:

a) a törzslap nem selejtezhető, negyven év után az illetékes levéltárnak kell átadni;

b) a vizsgabizottság jegyzőkönyvei és az osztályozó-ívek tekintetében tíz év;

c) az írásbeli dolgozatok és feladatlapok tekintetében egy év.

Nemzetközi rendelkezések, külföldön szerzett szakképesítés honosítása

39. §

(1) Akit - nemzetközi megállapodás, annak hiányában viszonosság alapján - felmentettek szakmai tantárgy(ak) tanulása alól, annak a tantárgy(ak)ből szakmai vizsgát sem kell tennie.

(2) A Munkaügyi Minisztérium nemzetközi szerződés, egyezmény, ennek hiányában viszonosság alapján engedélyezheti, hogy a külföldi vizsgázó a rendeletben meghatározott vizsgaidőszaktól eltérő időben tegyen szakmai vizsgát.

40. §

(1) Olyan esetekben, amikor nemzetközi szerződés, egyezmény vagy jogszabály a külföldön szerzett szakképesítést igazoló bizonyítvány hazai szakképző iskolában szerzett bizonyítvánnyal való egyenértékűségét nem ismeri el, a külföldi bizonyítványt kérelemre a szakképesítésért felelős miniszter honosítja.

(2) A honosított bizonyítvány a hazai szakképzésben szerzett bizonyítvánnyal egyező szakképesítést igazol, és azzal azonos munkakör vagy foglalkozás (tevékenység) gyakorlására képesít.

(3) A honosítás iránti kérelemhez csatolni kell a külföldön szerzett bizonyítványt és annak hiteles magyar nyelvű fordítását.

(4) A (2) bekezdésben meghatározott esetben a bizonyítványt honosító záradékkal akkor lehet ellátni, ha a külföldön szerzett bizonyítványt olyan szakképesítésre adták ki, amely hazai intézményben is megszerezhető, illetőleg korábban megszerezhető volt. A szakképesítésért felelős miniszter szakmai gyakorlat megszerzéséhez és/vagy szakmai vizsga letételéhez kötheti a honosítást.

(5) A honosított bizonyítványokról a honosítást végző nyilvántartást köteles vezetni.

Záradékok

41. §

(1) A3. számú mellékletben felsorolt 1. számú záradékot a szakmai vizsga alapjául szolgáló iskolai (tanfolyami) bizonyítványra, illetőleg igazolásra, a 2-8. számú záradékot a törzslapra, illetőleg törzslapkivonatra, a 9. és a 10. számú záradékot a külföldön szerzett szakmai bizonyítványra kell rávezetni.

(2) Az 1-8. számú záradékot a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője, a 9. és a 10. számú záradékot a honosítást végző szakképesítésért felelős miniszter megbízottja írja alá és az intézmény, illetőleg a minisztérium körbélyegzőjével hitelesíti.

Záró rendelkezések

42. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napját követő 15. napon lép hatályba. Rendelkezéseit az iskolai rendszerű szakképzésben első ízben az 1994/1995. tanévre a szakképző iskolába felvett tanuló szakmai vizsgájára kell alkalmazni.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti

a) a külföldi szakmunkás-bizonyítványok honosításáról szóló 5/1960. (VI. 5.) MüM rendelet;

b) a szakmunkásbizonyítvány-másodlatok, illetőleg a szakmunkás-bizonyítványt helyettesítő igazolások kiadásáról a szakmunkásvizsga-anyakönyvek megsemmisülése esetén tárgyú 127/1966. (MüK. 15.) MüM utasítás.

Dr. Kiss Gyula s. k.,

munkaügyi miniszter

1. számú melléklet a 10/1993. (XII. 30.) MüM rendelethez

2. számú melléklet a 10/1993. (XII. 30.) MüM rendelethez

3. számú melléklet a 10/1993. (XII. 30.) MüM rendelethez

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[2] Beiktatta a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[3] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 2. §-a. Hatályos 1996.06.03.

[4] Módosította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[5] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[6] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[7] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[8] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[9] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 5. §-a. Hatályos 1996.06.03.

[10] Módosította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[11] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[12] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[13] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 7. §-a. Hatályos 1996.06.03.

[14] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 8. §-a. Hatályos 1996.06.03.

[15] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[16] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[17] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 10. § (1) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[18] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 10. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[19] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 11. §-a. Hatályos 1996.06.03.

[20] Módosította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 12. § (1) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[21] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 12. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[22] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 13. § (1) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[23] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 13. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[24] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 14. §-a. Hatályos 1996.06.03.

[25] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 15. §-a. Hatályos 1996.06.03.

[26] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 16. § (1) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[27] Beiktatta a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 16. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[28] Beiktatta a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 16. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.06.03.

[29] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 17. §-a. Hatályos 1996.06.03.

[30] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 18. §-a. Hatályos 1996.06.03.

[31] Beiktatta a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 19. §-a. Hatályos 1996.06.03.

[32] Megállapította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 20. §-a. Hatályos 1996.06.03.

[33] Módosította a 4/1996. (V. 24.) MüM rendelet 21. §-a. Hatályos 1996.06.03.

Tartalomjegyzék