4/1996. (V. 24.) MüM rendelet
a szakmai vizsgáztatás általános szabályairól és eljárási rendjéről szóló 10/1993. (XII. 30.) MüM rendelet módosításáról
A szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Szt.) 4. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a művelődési és közoktatási miniszterrel, valamint a szakmai és vizsgáztatási követelményrendszer meghatározására feljogosított miniszterekkel és a Központi Statisztikai Hivatal elnökével (a továbbiakban: szakképesítésért felelős miniszter) egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. § (1) A szakmai vizsgáztatás általános szabályairól és eljárási rendjéről szóló 10/1993. (XII. 30.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(1) A rendelet hatálya kiterjed]
"a) a szakközépiskolai, a szakmunkásképző iskolai, a szakiskolai (a továbbiakban: szakképző iskola) és a speciális szakiskolai szakmai tanulmányokat lezáró vizsga (a továbbiakban: szakmai vizsga) megszervezésére, lefolytatására,"
(2) Az R. 1. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A rendeletben foglaltakat kell alkalmazni a felsőoktatási intézményben folyó szakképzés keretében megszervezett szakmai vizsgára, ha az az OKJ-ben meghatározott szakképesítés megszerzésére irányul."
2. § Az R. 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A vizsgarészek és tantárgyak felsorolását, illetőleg azok sorrendjét a szakképesítésért felelős miniszter által szakképesítésenként meghatározott szakmai és vizsgáztatási követelmény tartalmazza."
3. § (1) Az R. 3. §-ának (1) bekezdése a következő második mondattal egészül ki:
"A fegyveres erőknél és a rendvédelmi szerveknél folyó szakképzés tekintetében a szakmai vizsgarészek időpontjáról a belügyminiszter, illetőleg a honvédelmi miniszter külön rendelkezhet."
(2) Az R. 3. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A gyakorlati vizsga - ha a szakmai és vizsgáztatási követelmény másképp nem rendelkezik - és a szóbeli vizsga időpontját a szakképző iskola, a speciális szakiskola, a munkaerő-fejlesztő és -képző központ, a felsőoktatási intézmény, továbbá a szakképesítésért felelős miniszter által a szakmai vizsga szervezésére feljogosított intézmény (a továbbiakban együtt: szakmai vizsgát szervező intézmény) vezetője állapítja meg."
4. § (1) Az R. 8. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az iskolarendszeren kívüli szakképzésben az (1) bekezdésben felsorolt vizsgaidőszakoktól eltérő időben is szervezhető szakmai vizsga, amelyet a megkezdésétől számított negyvenöt napon belül be kell fejezni."
(2) Az R. 8. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A szakmai vizsgára történő jelentkezéskor - a tanulói jogviszonyban állók kivételével - be kell mutatni a személyi igazolványt. A jelentkezéshez csatolni kell a szakképesítéshez előírt iskolai tanulmányok elvégzését tanúsító bizonyítvány hiteles másolatát, a vizsgával kapcsolatos kérelmet (nem magyar nyelv használata, mentesítés stb.) és az elbíráláshoz szükséges iratokat vagy azok hiteles másolatát, javító- vagy pótlóvizsgára való jelentkezéskor a szakmai vizsga törzslapkivonatának hiteles másolatát."
(3) Az R. 8. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A szakképző iskola befejező évfolyamára járó tanuló bizonyítványának hiteles másolatát utólag kell csatolni az iratokhoz."
5. § Az R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"9. § (1) A szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője alakítja ki a vizsgacsoportokat.
(2) Több vizsgarész egy napra - ha a szakmai és vizsgáztatási követelmény másképp nem rendelkezik - nem szervezhető.
(3) Az iskolarendszeren kívüli szakképzésben a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője akkor alakíthat ki vizsgacsoportokat, ha a vizsgára a 8. § (1) és (3) bekezdésében meghatározott vizsgaidőszakban legalább 10 fő jelentkezett. A vizsgacsoport létszáma akkor csökkenthető, ha arra a szakképesítésért felelős miniszter felmentést ad. A felmentést - indokolással ellátva - a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője a szakmai vizsga előkészítéséről szóló jelentésében kezdeményezheti."
6. § (1) Az R. 10. §-ának (1) bekezdése a következő negyedik mondattal egészül ki:
"A szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője a vizsgabizottság elnökének személyére vonatkozó javaslatát, elsősorban a szakképesítésért felelős miniszter által megjelentetett szakmai szakértői (vizsgaelnöki) névjegyzék alapján teheti meg."
(2) Az R. 10. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője a 8. § (2) bekezdésében meghatározott határidőt követő tizenöt napon belül kéri fel a szakképesítés szerint illetékes területi gazdasági kamarát, vagy ha a szakképesítés nem tartozik egyik gazdasági kamara hatáskörébe sem, a szakképzést folytató intézményt, illetőleg ha az megegyezik a szakmai vizsgát szervező intézménnyel, a szakképesítésért felelős miniszter által kijelölt szakmai szervezetet (a továbbiakban együtt: területi gazdasági kamara), hogy bízza meg képviselőjét a vizsgabizottságban való részvételre."
(3) Az R. 10. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Amennyiben a szakmai vizsga megszervezésére a 8. § (3) bekezdése alapján kerül sor, a szakmai vizsga előkészítéséről szóló jelentést, valamint a (2) bekezdés szerinti felkérést a szakmai vizsga megkezdése előtt legalább harminc nappal kell megküldeni a szakképesítésért felelős miniszternek, illetőleg a területi gazdasági kamarának."
7. § Az R. 11. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A gyakorlati vizsgát az érdekelt gazdálkodó szervezettel kötött megállapodásban foglaltak alapján tanműhelyben, tangazdaságban, tanboltban, tankórteremben, tankertben, tanudvarban, tankonyhában, tanirodában, laboratóriumban, demonstrációs teremben, gyakorló- és szaktanteremben, számítógépteremben stb. vagy egyéb gyakorlati helyen, munkahelyen (a továbbiakban: gyakorlati vizsga helye) lehet lefolytatni."
8. § Az R. 14. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Ha a vizsgabizottság elnöke megállapítja, hogy a szakmai vizsgát nem készítették elő megfelelően és a mulasztás rövid idő alatt nem pótolható, megtiltja a vizsga megkezdését, és azonnal jelentést tesz a megbízójának."
9. § (1) Az R. 15. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A szakmai vizsgát szervező intézmény képviselője a gyakorlati vizsga előkészítésével kapcsolatos feladatait a gyakorlati oktatás vezetőjének bevonásával - ha gazdálkodó szervezetnél folyik a gyakorlati vizsga, a területi gazdasági kamara képviselőjének részvételével - látja el."
(2) Az R. 15. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A területi gazdasági kamara képviselője a (2) bekezdésben foglaltakon kívül elsősorban a gyakorlati feladatokhoz szükséges szakmai feltételek és biztonságos vizsgakörülmények ellenőrzésében, továbbá a gyakorlati vizsgafeladatok kiválasztásában, a vizsgamunkák átvizsgálásában és a vizsgázók gyakorlati teljesítményének értékelésében működik közre."
10. § (1) Az R. 18. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az (1) bekezdés szerinti értekezlet akkor határozatképes, ha a teljes vizsgabizottság jelen van."
(2) Az R. 18. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A vizsgabizottság elnökét, tagjait és jegyzőjét, a vizsgabizottság munkáját segítő pedagógust a vizsgabizottság határozatai tekintetében - azok kihirdetéséig - titoktartási kötelezettség terheli."
11. § Az R. 20. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A vizsgabizottsági értekezletről készített jegyzőkönyvet a vizsgabizottság elnöke, tagjai és a jegyzője írja alá a vizsga utolsó napját követő nyolc napon belül."
12. § (1) Az R. 22. §-ának (1) bekezdése a következő második mondattal egészül ki:
"Az írásbeli vizsgarész tételei kiadásáról a szakképesítésért felelős miniszter a szakmai és vizsgáztatási követelményben eltérően is rendelkezhet."
(2) Az R. 22. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) Az írásbeli feladatok kidolgozásához - ha a szakmai és vizsgáztatási követelmény vagy a vizsgatétel másképp nem rendelkezik - legfeljebb 180 perc áll a vizsgázó rendelkezésére. Ebbe az időbe a feladat ismertetésének ideje nem számít bele."
13. § (1) Az R. 24. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A gyakorlati vizsga munkafeladatát - ha a szakmai és vizsgáztatási követelmény másképp nem rendelkezik - a szakmai vizsgát szervező intézmény dolgozza ki, és a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetőjének a javaslatára - a gyakorlati vizsga megkezdése előtt - a vizsgabizottság elnöke a területi gazdasági kamarát képviselő vizsgabizottsági taggal egyetértésben hagyja jóvá."
(2) Az R. 24. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A munkafeladat végrehajtásához - ha a szakmai és vizsgáztatási követelmény vagy a vizsgatétel másképp nem rendelkezik - a vizsgázónak a munkafeladattól függően legfeljebb 300 perc áll a rendelkezésére. Ebbe az időbe a munkafeladat ismertetésének ideje nem számít bele. A gyakorlati vizsga végrehajtásához rendelkezésre álló idő feladatok szerinti megosztása tekintetében a munkafeladat leírása tartalmazhat rendelkezéseket (részidőket stb.)."
14. § Az R. 25. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A vizsgázó gyakorlati felkészültségének átfogóbb felmérése érdekében a szakmai és vizsgáztatási követelmény a szakmai vizsgát megelőzően külön gyakorlati vizsgaremek készítését (vagy egyéb vizsgaprodukció megvalósítását, illetőleg szakdolgozat készítését) is előírhatja."
15. § Az R. 27. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A szóbeli vizsgarészen a vizsgázó a szakképesítésért felelős miniszter által meghatározott tantárgy(ak)ból és tétel(ek) alapján - a teljes vizsgabizottság előtt - ad számot tudásáról. A tételek kiadásának módjáról a szakképesítésért felelős miniszter rendelkezik."
16. § (1) Az R. 33. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A sikertelen szakmai vizsga, a pótlóvizsga és a javítóvizsga - a vizsga időpontjában érvényes vizsgakövetelmények szerint - legfeljebb két éven belül megismételhető."
(2) Az R. 33. §-a a következő (5)-(6) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Ha a szakmai vizsgán a vizsgázó tudását elégtelenre minősítették valamelyik vizsgarészből, illetőleg tantárgyból - ha a szakmai és vizsgáztatási követelmény másképp nem rendelkezik -, a vizsgát más vizsgarészből, illetőleg tantárgyból folytathatja.
(6) A sikertelen szakmai vizsga és a javítóvizsga
a) ugyanazon vizsgaidőszakban, illetőleg
b) a vizsgaidőszakoktól eltérő időben szervezett szakmai vizsga esetében a vizsga befejezését követő 30 napon belül
nem tehető le."
17. § Az R. 35. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A törzslapot (a külív első oldalán) a vizsgabizottság elnöke, tagjai és jegyzője, valamint a szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője írja alá."
18. § Az R. 36. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A vizsgázó érdemjegyeit és osztályzatait a szakmai vizsgát szervező intézmény által biztosított osztályozóívre kell rávezetni."
19. § Az R. 37. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A szakmai vizsgát szervező intézmény vezetője által elkészíttetett szakmai vizsgabizottság körbélyegzője külső ívén a szakmai vizsgát szervező intézmény megnevezését, a belső ívén a "mellett működő szakmai vizsgabizottság" szöveget, valamint a szakmai vizsgát szervező intézmény székhelyének a nevét, közepén a Magyar Köztársaság címerét tartalmazza."
20. § Az R. 38. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A törzslap és a bizonyítvány közokirat. A törzslap (külív, belív) és a bizonyítvány nyomtatvány használata a szakmai vizsgán kötelező. A nyomtatványok megrendelésére és átvételére csak a szakmai vizsgát szervező intézmény jogosult. A sorozatjellel és sorszámmal ellátott bizonyítvány nyomtatvány szoros elszámolási kötelezettség alá esik. Az elrontott példányokat selejtezést követően meg kell semmisíteni."
21. § Az R. 38. §-ának (3) bekezdése a következő második mondattal egészül ki:
"A szakmai vizsgát szervező intézmény irattárában elhelyezésre kerülő törzslap nyomtatványok elláthatók folyamatos sorszámozással és a tárgyév végén bekötve irattározhatóak."
22. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 10. napon lép hatályba, rendelkezéseit az 1996. szeptember 1. napját követően megtartott szakmai vizsgára kell alkalmazni.