Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

22/1993. (VII. 1.) FM rendelet

az Európai Közösségek tagállamaiba kiszállításra kerülő, friss fogyasztásra szánt gyümölcs és zöldség minőségének kötelező vizsgálatáról

Az élelmiszerekről szóló, 1988. évi IV. törvénnyel módosított 1976. évi IV. törvény 37. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed az Európai Közösségek tagállamaiba kiszállításra kerülő, az 1. számú mellékletben felsorolt friss fogyasztásra szánt gyümölcsre és zöldségre. A vizsgálatra kötelezett gyümölcs- és zöldségfajok köre folyamatosan bővíthető.

(2) E rendelet alkalmazásában

a) friss fogyasztásra szánt gyümölcs és zöldség: az a gyümölcs és zöldség, amely a fogyasztói piacon frissen kerül értékesítésre;

b) tétel: az a termékmennyiség, amely a vizsgálatkor a származás, a feladó és csomagoló, a termék fajtája, a minőségi osztály, a méret, valamint a csomagolás szempontjából egységesnek tekinthető;

c) mintavétel: meghatározott mennyiségű termék elkülönítése a tételből megfelelési vizsgálat céljára;

d) elemi minta: a tételből elkülönített csomagolási egység, ömlesztett áru esetén a tételből egy helyen elkülönített termékmennyiség;

e) teljes minta: a tételből vizsgálat céljára elkülönített elemi minták összessége;

f) csökkentett minta: a teljes mintából elkülönített reprezentatív mennyiség, amely lehetővé teszi az értékelést egy bizonyos jellemzőre vonatkozóan. Egy teljes mintából több csökkentett minta vehető;

g) megfelelési vizsgálat: bármely fizikai vagy adminisztratív ellenőrzés, amit az e rendeletben foglalt eljárás szerint végeznek el, és célja annak megállapítása, hogy a gyümölcs, a zöldség megfelel-e a Magyar Élelmiszerkönyv vonatkozó minőségi előírásainak (a továbbiakban: előírások);

h) azonosság vizsgálat: annak ellenőrzése, hogy a termékeket pontosan határozták-e meg a kísérő dokumentumokban vagy bizonyítványokban;

i) ellenőr: olyan szakirányú képzettségű személy, aki a vizsgálatok elvégzésére alkalmas, továbbá arra felhatalmazással bír.

2. §

A Magyar Köztársaságból az Európai Közösségek tagállamaiba - friss fogyasztásra szánt - gyümölcsöt és zöldséget csak tételes vizsgálat alapján kiadott vizsgálati bizonyítvánnyal lehet kiszállítani.

3. §

A tétel vizsgálata kiterjed

a) az elemi minták alapján a csomagolás és a külső megjelenés értékelésére (a csomagolás az előírt tiszta anyagok felhasználásával történt-e, továbbá, hogy a külső megjelenés megfelelő-e);

b) annak megállapítására, hogy a megjelölés pontos-e; továbbá

c) a termékek azonosságának és megfelelőségének ellenőrzésére.

4. §

A vizsgálat célja annak megállapítása, hogy a kiszállítani kívánt gyümölcs- és zöldségtétel - exportőr által jelzett - minősége megfelel-e az előírásoknak.

5. §

(1) A vizsgálatot az állategészségügyi és élelmiszer ellenőrző hálózat végzi, a következőkben megjelölt egységein keresztül:

- Győr-Moson-Sopron Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás,

- Fejér Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás,

- Somogy Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás,

- Zala Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás,

- Bács-Kiskun Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás,

- Csongrád Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás,

- Békés Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás,

- Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás,

- Heves Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás,

- Fővárosi Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás,

(a továbbiakban együtt: állomás).

(2) A feltételek megléte esetén egyéb szervek is kérhetik kijelölésüket a földművelésügyi minisztertől a vizsgálat elvégzésére és igazolására.

6. §

A vizsgálat iránti igényt az exportőrnek a vizsgálat kért időpontját megelőző munkanapon 12 óráig, a szállítóeszközbe való berakás helyéhez legközelebbi kijelölt állomáson kell bejelentenie. Az állomás a vizsgálati igényt köteles elfogadni, és a vizsgálatot elvégezni a megfelelő időpontban, nem akadályozva a berakodást és szállítást. A vizsgálat elvégzéséhez szükséges feltételeket (az áru és azzal összefüggő minden szükséges információ, a tétel esetleges átrakása stb.) az exportőrnek kell biztosítania.

7. §

(1) A megfelelési vizsgálatot - a tételből véletlenszerűen, különböző helyekről vett, a tételre jellemzőnek tekinthető teljes minta értékelésével - minden tételre el kell végezni.

(2) A tétel minősítéséhez szükséges teljes mintához a 2. számú mellékletben meghatározott mennyiségű elemi mintát kell kivenni.

8. §

(1) A tétel értékeléséhez szükséges teljes minta méretét az ellenőr határozza meg.

(2) Az ellenőr jogosult megjelölni azokat a csomagokat a tételben, amelyeket vizsgálni kíván, illetőleg ömlesztett áru esetén a tétel azon részeit, ahonnan mintát kíván venni. Az exportőr köteles bemutatni a kívánt mintát, és megadni az áruk meghatározásával és a tételekkel kapcsolatos minden információt.

9. §

A belső hibákat, ha a vizsgálati eljárás káros hatással lehet a termék minőségére, a tétel megítéléséhez szükséges legkisebb mennyiségű csökkentett minta segítségével kell ellenőrizni. A teljes mintából a csökkentett mintát az ellenőr választja ki, amennyiben belső hiba vagy annak gyanúja merül fel. A csökkentett minta nem haladhatja meg az eredetileg vizsgálatra szánt teljes minta 10%-át. A kijelölt állomás nem köteles a teljes mintának a vizsgálat alatt tönkrement részeit pótolni.

10. §

(1) A vizsgálandó terméket teljesen el kell távolítani a csomagolásából. Az egyöntetűséget, a minimum követelményeket, a minőségi és méretbeli osztályozást a teljes minta alapján kell ellenőrizni. Hiba észlelése esetén az ellenőr megállapítja az előírástól eltérő termékek darabszám vagy tömeg szerinti arányát.

(2) Az érettség megállapítására az ellenőr felhasználhatja a minőségi előírásokban e célból meghatározott eszközöket és módszereket. Alma esetében hagyatkozhat a színmérési skálára, vagy alkalmazhatja a jód-tesztet.

11. §

(1) Az ellenőr a vizsgálat befejeztével, annak eredményei alapján megállapítja, hogy a termék megfelel-e az előírásoknak, vagy sem.

(2) Ha a vizsgálat alapján az ellenőr nem tud dönteni, a vizsgálatot megismételheti, és a kél eredmény átlaga alapján hozza meg az (1) bekezdés szerinti döntését.

12. §

Ha a termék megfelel a vonatkozó előírásoknak, az ellenőr erről a 3. számú melléklet szerinti vizsgálati bizonyítványt állítja ki. A vizsgálati bizonyítvány nem helyettesít egyéb, külön jogszabályban előírt hatósági igazolást. A vizsgálati bizonyítvány érvényességi idejét a termék jellemzőit figyelembe véve úgy kell meghatározni, hogy a termék megőrizze minőségét az érvényességi idő alatt. A lejárt érvényességű vizsgálati bizonyítvány az Európai Közösségek vámterületén való szabad mozgást kizárja.

13. §

Ha a termék nem felel meg az előírásoknak, az ellenőr tájékoztatja az exportőrt, hogy a termék, mely követelményeknek nem felel meg, és megtiltja annak friss fogyasztásra szánt termékként történő kiszállítását. Az exportőrnek lehetősége van a terméket kiszállításra alkalmassá tenni, és új vizsgálatot kérni.

14. §

A vizsgálatot igénylő viseli a vizsgálat és a bizonyítvány kiadásának költségét, amelyet a mindenkori árak alapján számított, a vizsgálat érdekében felmerülő indokolt közlekedési költség, a vizsgálattal eltöltött idő és az esetleg felmerült laboratóriumi vizsgálati díj alapján kell meghatározni. A költségek befizetését az állomás a bizonyítvány kiadásának feltételéül szabhatja.

15. §

A rendelet 1993. szeptember 1. napján lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit 1994. január 1. napjától kell kötelezően alkalmazni.

Dr. Szabó János s. k.,

földművelésügyi miniszter

1. számú melléklet a 22/1993. (VII. 1.) FM rendelethez[1]

2. számú melléklet a 22/1993. (VII. 1.) FM rendelethez

A tétel minősítéséhez szükséges elemi minta mennyisége:

a) Csomagolt termék esetén:

b) Ömlesztett termék esetén:

3. számú melléklet a 22/1993. (VII. 1.) FM rendelethez

Vizsgálati bizonyítvány

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 51/1994. (VIII. 19.) FM rendelet 1. §-a (lásd Melléklet). Hatályos 1994.09.18.

Tartalomjegyzék