23/1993. (IX. 9.) KHVM rendelet
a távközlőhálózatok alapvető műszaki terveiről
A távközlésről szóló 1992. évi LXXII. törvény (a továbbiakban: Tt.) 17. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
(1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - kiterjed a Tt. melléklete 24. pontjában meghatározott távközlőhálózatok tervezésére, létesítésére, üzemeltetésére és az azokon történő szolgáltatások nyújtására.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a Tt. 2. §-ának (1) bekezdésében meghatározott, saját célú, külön célú és zárláncú távközlőhálózatokra.
2. §
(1) A távközlőhálózatok és -szolgáltatások minőségi, műszaki, technológiai együttműködését szolgáló alapvető műszaki tervek:
a) I. A közcélú távbeszélő-hálózat struktúraterve.
b)[1] II. A közcélú távközlő-hálózatok azonosítóinak felosztási tervéről,
c) III. A közcélú távbeszélő-hálózat forgalomirányítási terve.
d) IV. A távközlőhálózat jelzésterve.
e) V. A távközlőhálózat átviteli terve.
f) VI. A távközlőhálózat szinkronizálási terve.
g)[2]
h) VIII. A közcélú távközlőhálózat szolgáltatás- és hálózatvédelmi terve.
i) IX. A közcélú távközlőhálózat csatlakoztatási terve.
j) X. A közcélú távközlőhálózat használhatósági és megbízhatósági terve.
k) XI. A közcélú rádiótávközlő-hálózat besugárzási és struktúraterve.
(2) A távközlőhálózatok alapvető műszaki terveinek fogalmi meghatározásait a rendelet melléklete tartalmazza.
(3) Az (1) bekezdés a)-k) pontjaiban felsorolt egyes alapvető műszaki terveket külön miniszteri rendeletek mellékletei tartalmazzák.
3. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.
Dr. Schamschula György s. k.,
közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter
Melléklet a 23/1993. (IX. 9.) KHVM rendelethez
A rendelet alkalmazásában az alapvető műszaki tervek fogalma a következő:
I. A közcélú távbeszélő-hálózat struktúraterve (struktúraterv)
A struktúraterv meghatározza a közcélú távbeszélő-hálózat funkcionális szerkezetét, azaz részhálózatokra tagolását, a részhálózatok feladatkörét és kapcsolatát, valamint az egyes részhálózatokban használatos kapcsolási funkciókat és azok kötelező egymáshoz rendelését. Kijelöli a primer körzeteket. A terv kitér a más hálózatokkal létesítendő csatlakozási pontokra, így azokra érvényes szabályozást is tartalmaz.
II. A közcélú távközlő-hálózatok azonosítóinak felosztási terve[3]
A közcélú távközlő-hálózatok azonosítóinak felosztási terve tartalmazza
a) a közcélú távbeszélő-, mobil rádiótelefon- és személyhívó-hálózatok számozási tervét, amely meghatározza a közcélú távbeszélő- és ISDN, a közcélú mobil rádiótelefon- és a közcélú személyhívó-hálózatokban használatos számok típusát, a különböző típusú számok felépítését, terjedelmét, a kijelölhető számok mennyiségét, illetőleg az előtéteket és a tárcsázási eljárásokat;
b) a közcélú mobil rádiótelefon-hálózatokban használt nemzetközi mobil előfizető azonosítók felosztási tervét, amely meghatározza a közcélú mobil rádiótelefon-hálózatok végberendezéseinek és előfizetőinek azonosítására szolgáló azonosítók típusát, felépítését, terjedelmét, a kijelölhető azonosítók mennyiségét;
c) a közcélú kapcsolt adathálózatok számozási tervét, amely meghatározza a kapcsolt adathálózatok elérésére alkalmazott azonosítók felépítését, terjedelmét és a kijelölhető azonosítókat. A számozási terv nem foglalkozik a hálózatokhoz tartozó előfizetők azonosítóival (adatvégberendezések, illetőleg adatáramköri végberendezések azonosítói), ezeket a hálózatok üzemeltetői osztják ki;
d) a közcélú hálózatokban alkalmazott jelzéspont kódok felosztási tervét, amely meghatározza a jelzéspont kódok (mint azonosítók) felépítését, terjedelmét és a kijelölhető tartományokat, illetőleg az egyedi azonosítókat.
III. A közcélú távbeszélő-hálózat forgalomirányítási tervi (forgalomirányítási terv)
A forgalomirányítási terv meghatározza, hogy a struktúraterv által előírt kötelező összeköttetéseken kívül a közcélú távbeszélő-hálózat központjai között hol létesíthetők közvetlen összeköttetések, és azok milyen rendeltetésű forgalom lebonyolítására használhatók. Rögzíti az adott célponthoz használható irányok választási sorrendjét. Megadja a központközi áramkörnyalábok megengedett veszteségi valószínűségét.
IV. A távközlőhálózat jelzésterve (jelzésterv)
A jelzésterv meghatározza a kapcsolások felépítéséhez fenntartásához, bontásához és az áramkörökkel kapcsolatos üzemfelügyeleti tevékenységekhez tartozó jelzései készleteit, valamint a járulékos szolgáltatások jelzéstámogátasát. Tartalmazza a jelzéseket hordozó fizikai jelek adá-sára és vételére vonatkozó követelményeket, a fizikai jelek kódjait, azok teljes kapcsolatra vagy annak részeire irány adó értelmezését. A jelzésterv két részből áll:
a) áramkörhöz rendelt jelzés;
b) közös csatornás jelzés.
V. A távközlőhálózat átviteli terve (átviteli terv)
Az átviteli terv meghatározza a távközlőhálózat két szolgáltatás-hozzáférési pontja közötti összeköttetések át-viteltechnikai követelményeit, tartalmazza azok felosztá-sát az összeköttetésben részt vevő áramkörök és végberendezések között.
VI. A távközlőhálózat szinkronizálási terve (szinkronizálási terv)
A szinkronizálási terv meghatározza a távközlőhálózatban használt digitális áramkörök és kapcsolóeszközök, valamint az azokból álló hálózatok szinkronizálási alapel-veit, a szinkronizálási eljárásokat és a hálózati csomópontokban alkalmazott szinkronizált órákra vonatkozó pontossági követelményeket.
VII.[4]
VIII. A közcélú távközlőhálózat szolgáltatás- és hálózat-védelmi terve (szolgáltatás- és hálózatvédelmi terv)
A szolgáltatás- és hálózatvédelmi terv tartalmazza azoknak az intézkedéseknek a körét, amelyek a közcélú távközlő hálózat működőképességének fenntartására irányulnak forgalmi túlterhelés, áramkörök vagy kapcsolóeszközök meghibásodása, természeti csapás vagy háborús események bekövetkeztekor. A terv meghatározza az üzemfel-ügyeleti rendszerrel szemben támasztott követelményeket és azok hatósági ellenőrzését.
IX. A közcélú távközlőhálózat csatlakoztatási terve (hálózat csatlakoztatási terv)
A hálózat csatlakoztatási terv a többi alaptervvel összefüggésben meghatározza a közcélú távközlöhálózatokban alkalmazható csatlakozási felületek műszaki ós használati jellemzőit.
X. A közcélú távközlőhálózat használhatósági és megbízhatósági terve (használhatósági ós megbízhatósági terv)
A használhatósági ós megbízhatósági terv tartalmazza azokat az előírásokat, amelyek a felhasználóknak nyújtott szolgáltatás folyamatosságát ós a nemzetközi ajánlások szerinti minőségét biztosítják. A használhatósági követelmények egy egység rendelkezésre állásának időtartamára vonatkoznak.
XI. A közcélú rádiótávközlő-hálózat besugárzási és struktúraterve (besugárzási terv)
A közcélú rádiótávközlő-hálózat besugárzási és struktúraterve meghatározza a rádióhálózat működésének körzetét, a hálózat funkcionális szerkezetét és a hálózat részei közötti kapcsolatokat. A terv rögzíti azokat a műszaki adatokat, amelyek szükségesek az előírt minőségi szolgáltatáshoz, illetőleg megfelelnek a nemzeti és nemzetközi együttműködési feltételeknek.
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 10/2001. (III. 27.) MeHVM rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 2001.04.04.
[2] Hatályon kívül helyezte a 48/1997. (III. 14.) Korm. rendelet 17. § (4) bekezdése. Hatálytalan 1997.03.29.
[3] Megállapította a 10/2001. (III. 27.) MeHVM rendelet 4. § (4) bekezdése. Hatályos 2001.04.04.
[4] Hatályon kívül helyezte a 48/1997. (III. 14.) Korm. rendelet 17. § (4) bekezdése. Hatálytalan 1997.03.29.