24/1993. (IX. 9.) KHVM rendelet

a közcélú távbeszélő-hálózat számozási tervéről

A távközlésről szóló 1992. évi LXXII. törvény 17. §-ának (1) bekezdésében, illetőleg 33. §-a (1) bekezdésének f) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

A közcélú távbeszélő-hálózat számozási tervéről szóló alapvető műszaki tervet e rendelet mellékleteként kihirdetem.

2. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

Dr. Schamschula György s. k.,

közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter

Melléklet a 24/1993. (IX. 9.) KHVM rendelethez[1]

Bevezetés

A számozási terv meghatározza a közcélú távbeszélő-hálózatban alkalmazott számstruktúrát, a belföldi rendeltetési számok, az előfizetői számok és a speciális számok kiosztását, valamint az előtéteket és a tárcsázási eljárásokat. A számozási terv kiterjed a közcélú távbeszélő-hálózatból elérhető közcélú mobil rádiótelefon-hálózatokra, az országos közcélú személyhívó-hálózatokra is. A részletes előfizetői számkiosztás nem tárgya a számozási tervnek, az az egyes primer körzetek, illetve számozási körzetek szolgáltatójának feladata.

1. A közcélú távbeszélő-hálózatban alkalmazott hívószámok felépítése

1.1. Nemzetközi szám

A nemzetközi szám felépítése: OS + BRS+ ES

ahol:

OS Országhívószám

BRS Belföldi rendeltetési szám

ES Előfizetői szám

Az OS egy, kettő vagy három számjegyből álló szám, amely azonosítja az adott országot, nemzetközi szolgáltatást vagy globális szolgáltatót. Az egyes országhívószámokat a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) jelöli ki.

Magyarország országhívószáma: 36.

1.2. Belföldi szám

A belföldi szám felépítése: BRS+ ES

A belföldi számstruktúra zárt számozási rendszerű. A belföldi szám hossza egységesen 8 számjegy. Egyjegyű BRS esetében az ES hossza hét, kétjegyű BRS esetében hat számjegy.

1.2.1. Belföldi rendeltetési szám (BRS)

A belföldi rendeltetési szám egy vagy két számjegyből áll, előtétet nem tartalmaz. Körzetkijelölő vagy szolgáltatás-, illetve hálózatválasztó funkciója van. Minden BRS vagy

- földrajzi alapon egy számozási (primer) körzetet határoz meg, mint körzetszám (KS), vagy

- funkcionális alapon szolgáltatást vagy hálozatot jelöl ki, mint szolgáltatás- vagy hálózatkijelölő szám (SHS).

A BRS tehát a hívás rendeltetésére utal, ha a hívott a hívóval nem azonos számozási körzetben lévő előfizető.

1.2.1.1. Körzetszám (KS)

A körzetszám a struktúraterv szerinti primer körzetek azonosítója, távhívás esetében ez jelöli ki a hívott primer körzetet. A körzetszám lehet egy (A) vagy két (AB) számjegyes.

- a körzetszám nem kezdődhet 0-val (AÖ0);

- csak Budapest körzetszáma egyjegyű (A=1);

- kétjegyű körzetszám nem kezdődhet 1-gyel (AÖ1);

- a körzetszám második számjegye nem lehet 0 sem 1 (BÖ0,1);

1.2.1.2. Szolgáltatás- vagy hálózatkijelölő szám (SHS)

A szolgáltatás- vagy hálózatkijelölő szám két számjegyből áll: AB, ahol A=2...9 és B=0 vagy B=1. Több azonos szolgáltatást nyújtó és közös SHS-t használó szolgáltató esetében az egyes szolgáltatók az előfizetői szám első néhány számjegyével különböztethetők meg.

1.2.2. Előfizetői szám (ES)

Az előfizetői szám egy BRS által meghatározott számozási körzetben egy előfizetői vagy szolgáltatás-hozzáférési pont hívására, illetve azonosítására szolgál. Előfizetői szám 0-val nem kezdődhet. Az előfizetői szám lehet:

a) a közcélú távbeszélő-hálózat egy primer körzetében lévő előfizetői szolgáltatás-hozzáférési pont hívószáma;

b) egy közcélú mobil rádiótelefon-hálózatban lévő előfizetői szolgáltatás-hozzáférési pont hívószáma;

c) egy személyhívó-hálózatban az előfizető szolgáltatás-hozzáférési pont hívószáma;

d) SHS-sel megjelölt szolgáltatás előfizetőjének (pl. belföldi ingyenes hívás) vagy szolgáltatás-hozzáférési pontjának (pl. belföldi emeltdíjas szolgáltatások) hívószáma.

Az előfizetői számok a budapesti primer körzetben hétjegyűek, a vidéki primer körzetekben, a mobil- és személyhívó-hálózatokban, valamint az SHS-sel megjelölt szolgáltatások esetében hatjegyűek.

1.2.3. Speciális szám (SP)

A speciális számok segélyhívó vagy valamely közérdekű szolgáltatáshoz való hozzáférést biztosító rövid számok. A speciális számok kettő- vagy háromjegyűek. A speciális számok belföldi használatúak, a nemzetközi számmal definiált számstruktúrában nem szerepelnek.

2. Számkiosztás

2.1. A belföldi rendeltetési számok kiosztása

2.1.1. A körzetszámok kiosztása

- Egyjegyű körzetszám: Budapest A=1.

- Kétjegyű körzetszámok: a struktúraterv szerinti vidéki primer körzetek körzetszámai

2.1.2. A szolgáltatás- vagy hálózatkijelölő számok kiosztása

Szolgáltatás- vagy hálózatkijelölő számok

2.2. Előfizetői számok kiosztása

Az előfizetői számok kiosztására a számozási terv feltételeket határoz meg.

2.2.1. A közcélú távbeszélő-hálózat előfizetői számai

Az egyes központok számtartományát a szolgáltató javaslatára a hatóság jelöli ki, a részletes számkiosztás a szolgáltatók feladata.

- Az előfizetői számok első számjegye 2, 3, 4, 5 vagy 6 lehet (a=2, 3, 4, 5, 6).

- A budapesti primer körzetben a még használatban levő 1-gyel kezdődő előfizetői számokat fokozatosan meg kell szüntetni, ebbe a számsíkba új központ előfizetői számai nem kerülhetnek.

- A vidéki primer körzetekben az analóg központok előfizetői számai csak 3-mal kezdődhetnek.

- Az alközponti beválasztás (a CENTREX esetében is) a zárt számozási rendszer keretén belül a helyi központok számmezejének részeként oldandó meg, és erre a célra az igényeknek megfelelő számmezőt tartalékolni kell.

2.2.2. A közcélú mobil rádiótelefon-hálózatok előfizetői számai

- A közcélú mobil rádiótelefon-hálózatokban az előfizetői számok első számjegye 2-9 lehet (a=2-9). A hatóság az egyes szolgáltatók részére kijelölt számmező vagy SHS telítődése esetében új számmezőt jelöl ki.

2.2.3. Az országos közcélú személyhívó-hálózatok előfizetői számai

- Az országos közcélú személyhívó-hálózatok előfizetői számai 2-9 számjeggyel kezdődnek. Az előfizetői szám első számjegye a szolgáltatót jelöli (jelenleg a=3 az EUROHÍVÓ Magyarország Személyhívó Koncessziós Rt., a=4 az EasyCall ERMES Hungary Rt.). A hatóság az egyes szolgáltatók számára kijelölt mező telítődése vagy új tarifaszerkezetű szolgáltatás bevezetése esetében új számmezőt jelöl ki.

2.2.4. Az SHS-sel megjelölt szolgáltatások előfizetői számai

- Az SHS-sel megjelölt szolgáltatások (belföldi helyi hívás, belföldi ingyenes hívás, belföldi emeltdíjas szolgáltatások) előfizetői számai 2-9 számjeggyel kezdődnek

2.3. Speciális számok kiosztása

A speciális számok a közcélú távbeszélő-hálózatban és a közcélú mobil rádiótelefon-hálózatban azonosak. A speciális számok terén megkezdődik a fokozatos áttérés a hagyományos rendszerű 0b és 0bc alakú számokról az új rendszerű 1bc alakú számokra. Az áttérés szabályai:

a) A hagyományos speciális számok (beleértve a segélyhívó számokat is) megszüntetéséről a hatóság rendelkezik.

b) Az új rendszerű speciális számok primer körzetenként és mobilhálózatonként a szolgáltató döntése szerint vezethetők be. A hagyományos nem segélyhívó speciális számok párhuzamos működtetése megengedett, de nem kötelező.

c) A 112-es egységes segélyhívó számot országosan egyszerre kell bevezetni, bevezetésének időpontját a hatóság határozza meg.

A hívott szolgáltatás mindig annak a földrajzi körzetnek vagy hálózatnak a szolgáltatása, melyből a hívás kiindul, de több számozási körzetre kiterjedő szolgáltatás is létrehozható.

A segélyhívó számokat a közcélú távbeszélő-hálózat minden primer körzetében és a mobil rádiótelefon-hálózatokban biztosítani kell. A többi speciális szám alkalmazása nem kötelező, de alkalmazásuk esetében a következő táblázatban felsorolt speciális számok csak a táblázatban adott szolgáltatásokhoz használhatók.

A speciális számok:

A táblázatban *-gal jelölt számok a budapesti primer körzetben egyelőre nem használhatók. A 143 helyett átmenetileg a 103 használható.

2.3.6. Egyedi szolgáltatások

17c, ahol c=0,1...9

Az ebbe a csoportba tartozó speciális számokat minden közcélú távbeszélő- és rádiótelefon-szolgáltató az általa meghatározott szolgáltatásokhoz rendelheti hozzá. Az ide sorolt szolgáltatások köre tetszőleges, de nem lehet azonos a 2.3.1-2.3.5. szolgáltatások egyikével sem. A 17c mezőben bevezetni kívánt szolgáltatásokat a hatósággal egyeztetni kell.

3. Előtétek és tárcsázási eljárások

Az előtét egy vagy több számjegyből áll, használatával a belföldi vagy a nemzetközi számformátumok közül lehet választani. A belföldi előtét BE=06 a belföldi szám tárcsázását, a nemzetközi előtét NE=00 a nemzetközi szám tárcsázását jelzik. Az előtét nem része a számnak.

3.1. Tárcsázási eljárások a közcélú távbeszélő-hálózatban

A közcélú távbeszélő-hálózatban az előtét tárcsázása után a központ távhívó tárcsahangot ad (TT) a belföldi vagy nemzetközi szám ezután tárcsázható. A műszaki akadályok elhárulása után a távhívó tárcsahang alkalmazása megszűnik, az előtét után a belföldi, illetve nemzetközi szám folyamatosan tárcsázható lesz. A távhívó tárcsahang megszüntetésének időpontját a hatóság határozza meg.

3.1.1. Primer körzeten belüli hívás

Elegendő az előfizetői számot tárcsázni.

A belföldi számmal - BE-saját KS-ES formában - való hívást az előfizetői számos hívással azonos módon kell kezelni.

3.1.2. Primer körzetből kilépő belföldi hívás

A tárcsázási folyamat: BE - TT - belföldi szám

Az SHS-sel hívható szolgáltatásoknál az azonos SHS-hez tartozó előfizetők egymást közvetlenül, SHS nélkül nem hívhatják.

3.1.3. Más országokba irányuló hívás esetében

A tárcsázási folyamat: NE - TT - nemzetközi szám

3.1.4. Speciális számok hívása

A speciális számok a közcélú távbeszélő-hálózatban csak közvetlen formában hívhatók, előtét (BE, NE), illetve belföldi rendeltetési szám (KS vagy SHS) után nem.

3.2. Tárcsázási eljárások a közcélú mobil rádiótelefon-hálózatokban

A mobilhálózatokban tárcsahangok nem használatosak.

3.2.1. Mobilhálózaton belüli hívás esetében

Elegendő az előfizetői számot tárcsázni, előtétre nincs szükség.

A belföldi számmal - BE-saját SHS-ES formában - való hívást, valamint a nemzetközi számmal - '+' 36-saját SHS-ES formában - való hívást az előfizetői számos hívással azonos módon kell kezelni.

3.2.2. Mobilhálózatból kilépő belföldi hívás

A tárcsázási folyamat: BE - belföldi szám

A nemzetközi számmal - '+' 36-BRS-ES formában - való hívásnak a belföldi számos hívással azonos lekezelése ajánlott. Megvalósítása esetén a hívott, illetve a csatlakozó hálózatnak a hívás a belföldi számos hívással azonos formában továbbítandó.

3.2.3. Mobilhálózatokból más országokba irányuló hívás esetében

A tárcsázási folyamat: NE - nemzetközi szám

NE helyett megengedett a '+' alkalmazása is.

3.2.4. Speciális számok hívása mobilhálózatokból

A speciális számok a közcélú mobil rádiótelefon-hálózatban csak közvetlen formában hívhatók, belföldi rendeltetési szám (körzetszám vagy SHS) után nem.

3.3. Személyhívó-hálózat

A személyhívó-hálózatok egyirányú kommunikációt valósítanak meg, így értelemszerűen a személyhívó-hálózati előfizetőktől hívások nem indulnak ki.

Függelék

Fogalmi meghatározások

F1. Előtét (prefix)

Az előtét egy vagy több számjegyből álló szám, melynek tárcsázásával belföldi vagy nemzetközi számformátumok közül lehet választani. Az előtét nem része a számnak.

F2. Nemzetközi előtét (NE) (international prefix)

A hívó előfizető által egy másik országbeli előfizető hívásakor, a nemzetközi szám előtt tárcsázott előtét.

F3. Belföldi előtét (BE) (national/trunk prefix)

A hívó előfizető által - saját országon belül - egy másik primer körzet vagy másik hálózat, illetve szolgáltatás hívásakor a belföldi szám előtt tárcsázott előtét.

F4. Országhívószám (OS) (country code)

Az országhívószám egy, kettő vagy három számjegyből álló szám, amely azonosítja a hívott országot, nemzetközi szolgáltatást vagy globális szolgáltatót.

F5. Belföldi rendeltetési szám (BRS) (national destination code)

A belföldi rendeltetési szám egy vagy két számjegyből álló, előtétet nem tartalmazó szám, amelynek körzetkijelölő vagy szolgáltatás-, illetve hálózatválasztó funkciója van. Minden BRS egy külön számozási körzetet határoz meg területi (primer körzetek) vagy funkcionális (szolgáltatások, hálózatok) alapon. A BRS a hívás rendeltetését mutatja meg, ha a hívott a hívóval nem azonos számozási körzetben lévő előfizető.

F6. Körzetszám (KS) (trunk code)

Egy vagy két számjegyből álló szám, amely azonosítja a hívott primer körzetet. Akkor kell tárcsázni, ha a hívó és a hívott előfizető nem azonos primer körzetben van.

F7. Szolgáltatás- vagy hálózatkijelölő szám (SHS) (destination network code)

Két számjegyből álló szám, amely meghatározza az igényelt szolgáltatást vagy a hívott másik közcélú hálózatot.

F8. Előfizetői szám (ES) (subscriber number)

Az előfizetői szám egy primer körzeten belül egy előfizető elérése érdekében tárcsázandó szám. A szolgáltatás- vagy hálózatkijelölő szám mögött is minden esetben előfizetői szám áll, amely tartozhat előfizetőhöz (közcélú mobil rádiótelefon-hálózat vagy közcélú országos személyhívó-hálózat előfizetőjéhez, belföldi ingyenes híváshoz) vagy szolgáltatás-hozzáférési ponthoz (pl. belföldi emeltdíjas szolgáltatásokhoz).

F9. Speciális szám (SP) (short number)

A speciális szám segélyhívó vagy valamely más közcélú szolgáltatáshoz tartozó, a szokásos előfizetői számnál rövidebb szám.

F10. Belföldi szám (national/significant number)

A belföldi szám egy másik primer körzetben lévő, vagy egy másik hálózathoz tartozó előfizető, valamint SHS-sel jelölt szolgáltatás elérése érdekében tárcsázandó szám, amely tartalmazza a BRS-t és az ES-t, de nem tartalmazza a belföldi előtétet.

F11. Nemzetközi szám (international number)

A nemzetközi szám egy másik országbeli előfizető elérése érdekében tárcsázandó szám, amely tartalmazza az országhívószámot és a hívott előfizető belföldi számát, de nem tartalmazza a nemzetközi előtétet.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 7/1997. (V. 9.) KHVM rendelet 1. §-a. Hatályos 1997.05.24.

Tartalomjegyzék