39/1993. (IX. 16.) FM rendelet

az állategészségügyről szóló 1981. évi 3. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 6/1981. (IV. 12.) MÉM rendelet módosításáról

Az állategészségügyről szóló 1981. évi 3. törvényerejű rendelet 20. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a többször módosított 6/1981. (IV. 12.) MÉM rendeletet (a továbbiakban: Vhr.) - az érdekelt miniszterekkel és érdekképviseleti szervekkel egyetértésben - a következők szerint módosítom:

1. §

(1) A Vhr. 22. §-a (2) bekezdésének bevezető mondata és a (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"22. § (2) A Földművelésügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) előzetes állategészségügyi engedélyével lehet:

a) az 1. § (1) bekezdése a)-d) pontjaiban megnevezett állatokat, azok szaporítóanyagait, valamint - a 23. § (1) bekezdése b) és c) pontjaiban és a (2) bekezdésében meghatározott kivételekkel - az 1. § (1) bekezdése i) és j) pontjaiban megnevezett állati eredetű élelmiszer-nyersanyagokat, félkész és késztermékeket, növényi és állati eredetű takarmányokat, anyagokat, tárgyakat és eszközöket, továbbá kórokozó törzseket (a továbbiakban: áru) az országba behozni.

A minisztérium az előzetes engedélyt országok és áruk szerint általános érvénnyel, egyedi kérelem nélkül is - változtatásig vagy visszavonásig - kiadhatja. Ez esetben az engedély megadását, a feltételekkel együtt közzé kell tenni a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben. Az engedély érvényességének felfüggesztését vagy visszavonását a MÉM Értesítőben közzé kell tenni, sürgős esetben a tilalom a sajtó útján is közölhető."

(2) A Vhr. 22. §-ának (5) és (6) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(5) A szállítmányokat behozatalkor az engedélyben meghatározott feltételeket igazoló, míg átvitelkor a rendeltetési ország állategészségügyi feltételeit tartalmazó -a származási ország állami állatorvosa által szállítmányonként egy összefüggő lapon, a feladó és fogadó ország legalább egy-egy hivatalos nyelvén kiállított két- vagy többnyelvű - származási és állategészségügyi bizonyítványnak (a továbbiakban: származási bizonyítvány) kell kísérnie. A minisztérium átvitel esetén is előírhatja a magyar nyelvű bizonyítványt.

(6) A behozott állatokat - az 1. § (1) bekezdése e)-h) pontjaiban foglaltak kivételével - a tulajdonos költségére karanténozni kell. A karanténozás időtartama legalább 30 nap, baromfi és nyúl esetében legalább 15 nap."

(3) A Vhr. 22. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) Az állategészségügyi behozatali és átviteli engedély (a továbbiakban: engedély) tulajdonosa vagy a szállítást lebonyolító megbízott köteles - az engedély számának bejelentésével - a behozatalt megelőző két munkanapon belül a beléptető állategészségügyi határállomást és behozatal esetén a rendeltetési hely szerint illetékes hatósági állatorvost értesíteni."

2. §

(1) A Vhr. 23. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Előzetes állategészségügyi engedély nélkül, de származási bizonyítvánnyal lehet az országba behozni vagy az országon keresztül átvinni:

a) az 1. § (1) bekezdés e)-h) pontjaiban megnevezett állatot, ha a származási bizonyítványában a származási ország állami állatorvosa igazolta, hogy az állatot szállítás előtt megvizsgálta, egészségesnek találta és a származási helye az elszállításkor az illető állatfajra átragadó fertőző és parazitás betegségektől mentes volt.

Igazolni kell továbbá, hogy

- a kutya, macska származási helyén az utolsó 90 napban veszettség nem állt fenn, valamint a kutyát a szállítás előtt - legalább 30 nappal, de egy évnél nem régebben - veszettség ellen vakcinával beoltották,

- a versenyzési célból szállított sportlovat az elszállítást megelőző egy éven belül takonykórra és lovak fertőző kevésvérűségére megvizsgálták, s a vizsgálat eredménye negatív volt, valamint a származási helyén az elszállításkor egypatás állatokra átragadó fertőző betegség nem állt fenn,

- a röptetés céljából szállított sportgalamb származási állományában az elszállítás idején baromfira átragadó fertőző betegség nem állt fenn, valamint a származási helye nem áll állategészségügyi zárlat alatt;

az Európából, Észak-Amerikából, Ausztráliából és Új-Zélandból származó, nem étkezési és nem takarmányozási célú, további ipari feldolgozásra szánt állati eredetű terméket (pl. nyersgyapjú, nyersbőr, csont, toll, szaru, szarv, pata, szőr, halolaj, ipari zsír, organoterápiás szer, trófea), ha származási bizonyítványában a származási ország állami állatorvosa igazolta, hogy a termék egészségesen levágott vagy elejtett állattól származik, és a származási helye az elszállításkor mentes volt a termékkel terjeszthető minden állatbetegségtől.

A szállítmány tulajdonosa vagy a szállítást lebonyolító megbízott köteles a behozatalt megelőző két munkanapon belül értesíteni a beléptető állategészségügyi határállomást és a rendeltetési hely szerint illetékes hatósági állatorvost;

c) a legalább 72 °C-on 15 másodpercig hőkezelt tejterméket, fagyasztott, illetve előhűtött halat, rákot és más vízi állatot, valamint az ezekből készült konzerveket, ha a származási ország állami állatorvosa igazolja, hogy az állat, a termék, az anyag fertőző állatbetegségtől mentes helyről származik és nem, vagy legfeljebb az illető idegen anyagra, mikroorganizmusra megállapított legnagyobb megengedett mennyiségig tartalmaz az emberi, illetve az állati szervezetre káros anyagot, mikroorganizmust és parazitát, valamint radioaktív szennyezettsége nem haladja meg a meghatározott mértéket. Élelmiszerek esetében azt is igazolni kell, hogy a kifogott vízi állatokat, illetőleg az e pontban megnevezett terméket az illetékes hatóságok által engedélyezett helyen és módon, rendszeres egészségügyi és állategészségügyi hatósági felügyelet alatt nyerték, kezelték, tárolták, dolgozták fel, szállították, és hogy azok emberi fogyasztásra feltétel nélkül alkalmasak.

A bizonyítványt legalább a feladó ország nyelvén és magyarul, a 22. § (5) bekezdésében előírtak szerint kell kiállítani."

(2) A Vhr. 23. §-a (2) bekezdésének a) pontja a következő rendelkezéssel egészül ki, egyidejűleg b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(2) [Engedély és származási bizonyítvány nélkül hozhatók be az országba:]

a) ... élelmiszer. "Ez a kedvezmény nem vonatkozik a kézipoggyászban szállított és a postai küldeményként feladott nyers húsra és hőkezelésen át nem esett állati eredetű termékekre;

b) Európából, Észak-Amerikából, Ausztráliából és Új-Zélandból ipari eljárással kikészített vagy feldolgozott, nem étkezési és nem takarmányozási célra szolgáló állati eredetű termékek (pl. gyárilag mosott gyapjú, talpbőr, cserzett bőr, kész szőrme és bőrruházati termék)."

3. §

A Vhr. 24. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"24. § (1) Az állategészségügyi határállomás behozatal esetén a belépéskor, kivitel esetén a kilépéskor, átszállítás esetén mind a be-, mind a kilépéskor ellenőrzi az országon átmenő forgalomban az állategészségügyi rendelkezések megtartását, a dokumentumokat, az áruk azonosságát, a szállító eszközöket, az áruk alkalmasságát és az élő állatok egészségi állapotát.

(2) Ha az állategészségügyi határállomás a szomszédos országból származó vagy átszállítani kívánt áruk ellenőrzésekor rendellenességet állapít meg, a szállítmányt vissza kell irányítania. Ha a rendellenességet nem szomszédos országból belföldi rendeltetéssel érkező árun állapítják meg, a szállítmányt fel kell tartóztatni és a továbbiakban a minisztérium utasítása szerint kell eljárni."

4. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

Dr. Szabó János s. k.,

földművelésügyi miniszter