44/1993. (XII. 3.) FM rendelet
a szőlő bérfeldolgozás 1993. évi intervenciós támogatásáról
Az agrárpiaci rendtartásról szóló 1993. évi VI. törvény (a továbbiakban: Tv.) 21. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az ipari és kereskedelmi miniszterrel, a nemzetközi gazdasági kapcsolatok miniszterével, valamint a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. §
(1) Az e rendeletben foglaltak szerint a borszőlő (METJ 92-31-01) termés bérfeldolgoztatását végző egyéni szőlőtermelő (a továbbiakban: termelő) a Tv. 9. § (1) bekezdés e) pontja alapján - mint egyéb pénzügyi intézkedés -intervenciós támogatásban részesül az 1993. évi szőlőfel-dolgozási idényben.
(2) A támogatás csak az élelmiszerekről szóló 1976. évi IV. törvény előírásainak megfelelő szőlőfeldolgozóval rendelkező és a társasági adóról szóló 1991. évi LXXXVI. törvény 2. § (1) bekezdés a)-c) pontjaiban meghatározott, valamint a 2. § (1) bekezdés f) pontja alá tartozó -legalább 20 millió forint éves árbevételt igazoló - vállalkozói adóalany igényelheti (a továbbiakban: feldolgozó). Az ágazati kutató és oktatási intézmények által végzett szőlő bérfeldolgozás után is igényelhető a támogatás.
(3) A támogatás mértéke:
a) Fehérbor - szőlőfeldolgozási technológia esetén 1400 Ft/tonna;
b) Vörösbor - szőlőfeldolgozási technológia, továbbá a Tokajhegyaljai borvidéken legalább 19.1 magyar mustfokú szőlő bérfeldolgozása esetén 1900 Ft/tonna.
(4) A támogatás igénybevételének részletes feltételeit a melléklet tartalmazza.
2. §
(1) A támogatást a feldolgozó csak akkor igényelheti, ha a beszállított összes szőlő kipréselésével a bérfeldolgozás befejeződött.
(2) A feldolgozó támogatásra vonatkozó igénylését a 33. számú igénylőlapon a 11. sor kitöltésével agrárpiaci támogatásként 1993. december 20-ig az illetékes elsőfokú állami adóhatósághoz nyújthatja be.
(3) A támogatás kiutalása a 232-90190-5526 ADIRA agrárpiaci támogatás folyósítási számláról történik a 3. § (2) bekezdésében említett értesítést követően. Az igénylőlap a kereskedelmi forgalomban beszerezhető.
(4) A támogatás jogszerűségét a rendelet mellékletében meghatározott feltételek alapján a feldolgozónak az Adó-és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal ellenőrzi. A jogtalanul igényelt támogatásért a feldolgozó az adózás rendjéről szóló, többször módosított 1990. évi XCI. törvény előírásai alapján felel.
3. §
(1) A feldolgozó a támogatás igénylésének benyújtásával egyidejűleg - legkésőbb december 23-ig - köteles az Agrárrendtartási Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) részére írásban megküldeni nevének és címének feltüntetésével a támogatás alapját képező szőlőmennyiségét és az igényelt támogatás összegét tartalmazó kimutatást. Ezeket az adatokat fehér és kék borszőlőre, valamint Tokajhegyaljai borszőlő-bontásban kell részletezni.
(2) Az (1) bekezdésben említett adatokat a Hivatal legkésőbb 1994. január 10-ig az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak megküldi.
4. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Szabó János s. k.,
földművelésügyi miniszter
Melléklet a 44/1993. (XII. 3.) FM rendelethez
A támogatás feltételei:
1. Legalább 1 tonna - alább részletezett követelményeknek megfelelő - szőlő bérfeldolgozására szóló szerződés.
2. Az 1. pontban meghatározott mennyiségű szőlőből az a szőlőmennyiség, amelynek cukortartalma
- a Tokajhegyaljai borvidéken október 28-tól, más termőhelyen a szüret kezdetétől legalább 16.1 magyar mustfok;
- a Tokaj hegyaljai borvidéken október 28-ig legalább 19.1 magyar mustfok.
3. Nem számít bele a támogatási alapba
- a meghatározott cukortartalmat el nem érő szőlőmennyiség (de beleszámít az 1. pontban meghatározott 1 tonna mennyiségbe);
- a 12 t/ha átlagtermést meghaladó szőlőmennyiség.
4. Az 1. pont szerinti szerződésnek tartalmaznia kell:
a) A termelő nyilatkozatát arról, hogy a saját jogán mekkora szőlőterületet művel (négyzetméterben kifejezve) részletezve:
- saját tulajdonában (beleértve a termelő társulások keretében művelt saját tulajdonú ültetvényt is),
- haszonbérben,
- részes művelésben, ennek termeléséből a termelőt megillető részarány, illetve a részaránynak megfelelő terület (a terület összegzése szempontjából a részesművelésű ültetvényeknek csak a részarányos hányadát szabad figyelembe venni).
Az itt meghatározott nyilatkozattal a szerződés utólag is kiegészíthető.
b) A felek megállapodását arról, hogy a bérfeldolgozásra kerülő szőlő (és abból származó must) a termelő tulajdonát képezi, azt a feldolgozó nem veszi saját készletére.
Nem tekinthető bérfeldolgozásnak az az eset, amikor a feldolgozó a vételár bármilyen ütemezésű kifizetésére vonatkozó megállapodás alapján a szőlőt saját készletére veszi. (Must a felvásárlási forgalomban nem képezheti adásvétel tárgyát.)
c) A feldolgozó nyilatkozatát arról, hogy a beszedett támogatás összegét a termelő javára jóváírja, és erről a megbízót értesíti. A termelő nyilatkozatát arról, hogy vállalja a szerződésben rögzített tényleges feldolgozási költség és a támogatás összege közötti különbözetet, valamint - ha ezt a szerződésben külön kikötik - a mustkezelési, az erjesztési, a borkezelési és a tárolási költség megfizetését.
5. Nem vesz át a feldolgozó bérfeldolgozásra olyan szőlőt, amelynek természetes összetételét a termelő bizonyíthatóan megváltoztatta.