8/1993. (IV. 9.) NGKM rendelet
a kontingentált vállalkozási export engedélyezéséről
Az áruk, szolgáltatások ós anyagi értéket képviselő jogok kiviteléről, illetőleg behozataláról szóló 112/1990. (XII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 5. § (4) bekezdésében, valamint a 15. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az ipari és kereskedelmi, valamint a munkaügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1)[1] A R. 5. § (4) bekezdésében foglalt határozat (engedély) iránti kérelmet a Gazdasági Minisztérium Közigazgatási Hivatalához (a továbbiakban: Közigazgatási Hivatal) az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtani. A nemzetközi egyezményekben vállalt kötelezettségek, kontingensek betartásának biztosítása érdekében szükséges teljesítési nyilatkozatot minden negyedével követő hó 10-ig kell szintén a minisztériumba eljuttatni. Az engedélykérelem formanyomtatványát az e rendelet 1/a) számú melléklete, a teljesítési nyilatkozat formanyomtatványát pedig az 1/b) számú melléklete tartalmazza.
(2) Az (1) bekezdés szerinti kérelemhez - első alkalommal - csatolni kell a szakmai, gazdasági érdekképviseleti szervezetek által létrehozott Vállalkozói Érdekegyeztető Fórumnak az írásban rögzített értékelő szakvéleményét.
(3) Az engedély iránti kérelem kitöltéséről és az engedélyezés szakmai szempontjairól e rendelet 2. számú melléklete rendelkezik.
(4)[2] Az engedélyt - az érdekelt országos gazdasági kamarák és érdekképviseleti szervezetek véleményének kikérésével - az Gazdasági Minisztérium Engedélyezési és Közigazgatási Hivatala adja ki.
2. §
A Vállalkozói Érdekegyeztető Fórum szakvéleményében véleményt formál a kérelmező munkáltató által biztosítható, vállalkozási szerződés teljesítéséhez szükséges, olyan szakmai, pénzügyi, gazdasági feltételekről, amelyek munkavállalóknak külföldre történő kiküldéséhez (a kontingentált vállalkozási exporthoz) szükségesek.
3. §
A kontingentált vállalkozási export tárgyát képező tevékenység KTJ szerinti besorolását e rendelet 3. számú melléklete tartalmazza.
4. §
(1) Az e rendelet tárgyi hatálya alá tartozó tevékenységet a nemzetközi gazdasági kapcsolatok minisztere, az ipari és kereskedelmi miniszter, a munkaügyi miniszter, valamint a Magyar Nemzeti Bank elnöke ellenőrzi, és a minisztérium a további engedély kiadását megtagadja, ha a kérelmező munkáltató tevékenységét az engedélyben foglaltak, illetve a vonatkozó jogszabályok megsértésével folytatja.
(2) A kontingentált vállalkozási exportból a jelen § (1) bekezdése alapján kizárt munkáltató, az engedély megtagadásáról szóló határozatban megjelölt időpontot követően újabb engedély iránti kérelmet már csak az 1. § (2) bekezdésében megjelölt értékelő szakvélemény csatolásával nyújthat be.
5. §
(1) Ez a rendelet 1993. április 15. napján lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépését megelőzően a kontingentált vállalkozási export megvalósítására irányuló engedéllyel rendelkező munkáltatónak az 1. § (2) bekezdésében meghatározott értékelő szakvéleményt legkésőbb 1994. december 31-ig kell benyújtania.
Dr. Kádár Béla s. k.,
a nemzetközi gazdasági kapcsolatok minisztere
1/a) számú melléklet a 8/1993. (IV. 9.) NGKM rendelethez
1/b) számú melléklet a 8/1993. (IV. 9.) NGKM rendelethez
2. számú melléklet a 8/1993. (IV. 9.) NGKM rendelethez
Az engedély iránti kérelem, valamint a teljesítés jelentés kitöltése és az engedélyezés szakmai szempontjai
I. A kérelmező munkáltató (a továbbiakban: vállalkozó) külföldi vállalkozásra való szakmai megfelelőségének megállapítása:
A szakmai megfelelőség megállapítása a szakmai, gazdasági érdekképviseleteknek a Vállalkozói Érdekegyeztető Fóruma által kidolgozott, az NGKM-mel, a MüM-mel és az IKM-mel egyeztetett szabályzata alapján történik.
II. A kontingentált vállalkozási export iránti engedélykérelemnek, valamint mellékleteinek a kitöltése:
1. Az engedélykérelmek benyújtása a R. 1/a) számú mellékletében meghatározott formanyomtatványon (a Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériumának Engedélyezési Főosztályán, 1054 Budapest, Hold u. 17.) történik.
2. Az engedélykérelmeket az engedélyezés célországbeli időigényességére figyelemmel a munka kezdési időpontja előtt legalább 40 nappal előbb célszerű benyújtani. Amennyiben a vállalkozási szerződés több évre szól, az engedélykérelmeket éves bontásban kell elkészíteni és azokat egyszerre kell beterjeszteni.
3. Az engedélykérelem 1., 2., 3. és 4. sorát a termékek forgalmi engedély kérelmeinek területén alkalmazott gyakorlatnak megfelelően kell kitölteni.
A 7., 8., 11., 14. és 19. rovatát nem kell kitölteni.
Az 5. rovatban a rendeltetési ország mellett fel kell tüntetni a külföldi cég nevét, címét és a külföldi munkahely címét (város, község, azaz közigazgatási egység nevét; több munkahely esetén az első címet az engedélykérelmen, és a többit külön mellékletben kell közölni).
Az export kontingens terhelése szempontjából mindig a rendeltetési ország (a célország) a meghatározó.
A 12. rovatban a szolgáltatási árbevételnek, az anyag- és berendezésszállítás, valamint a Ieasingdíj stb. kapcsolódó külföldi alvállalkozási szerződések együttes értékének értéktöbblet adó nélküli mérőszáma, azaz a teljesítési, beruházási szerződés árbevétele (jele: A) írandó. A teljesítési szerződést az engedélykérelemhez mellékelni kell.
A 15. rovatban kell feltüntetni a magyar vállalkozó munkavállalóinak a célországban - munkavállalási céllal történő - tartózkodásának első és utolsó napját.
(Ennek az időtartamnak egyezni kell a teljesítési szerződésben megadott határidőkkel.)
Az árbevételeket statisztikai munkahónap arányosan kell évekre bontani.
A megadott kezdési időponthoz képest 2 hónapi késedelem akkor megengedett (új engedélykérelem nélkül):
- ha ezáltal a 21. rovatban megadott statisztikai munkahónap nem nő,
- a bruttó szolgáltatási árbevétel nem csökken,
- a következő évekre többletterhelést, azaz statisztikai munkahónap növekedést az adott szerződésnél nem eredményez.
A fentiekből valamelyik feltétel hiánya esetén az engedély 3 példányát a kérelem másodpéldányával együtt kell az NGKM Engedélyezési Főosztályára visszajuttatni. Az okmányokat cégszerűen aláírva "aktualitását vesztette" jelzéssel kell ellátni. A módosított, korrigált adatokat tartalmazó kapcsolódó új engedélykérelmet csak ezekkel együtt lehet benyújtani.
A 17. rovatban kell feltüntetni: 0011-es kódot, ha az építőipari vállalkozási szerződés anyag- és berendezésszállítási kötelezettséget nem tartalmaz,
0012-es kódot, ha a szerelőipari vállalkozási szerződés anyag- és berendezésszállítási kötelezettséget nem tartalmaz,
0013-as kódot, ha az egyéb vállalkozási szerződés anyag- és berendezésszállítási kötelezettséget nem tartalmaz,
0014-es kódot, ha az építőipari vállalkozási szerződés kizárólag nem magyar anyag- és berendezésbeszállítási kötelezettséggel jön létre,
0015-ös kódot, ha a szerelőipari vállalkozási szerződés kizárólag nem magyar anyag- és berendezésbeszállítási kötelezettséggel jön létre,
0016-os kódot, ha az egyéb vállalkozási szerződés kizárólag nem magyar anyag- és berendezésbeszállítási kötelezettséggel jön létre,
0017-es kódot, ha az építőipari vállalkozási szerződés magyar anyag- és berendezésbeszállítási kötelezettséggel jön létre,
0018-as kódot, ha a szerelőipari vállalkozási szerződés magyar anyag- és berendezésbeszállítási kötelezettséggel jön létre,
0019-es kódot, ha az egyéb vállalkozási szerződés magyar anyag- és berendezésbeszállítási kötelezettséggel jön létre.
A 20. rovatot a következők szerint kell kitölteni:
"a" mezőbe kerül:
07 a vállalkozási export kontingens kódja
"b" mezőbe kerül:
1 kód, ha a célországban munkavállalási engedélyt a kérelmező vállalat nevére kérik (az engedélykérelem első rovata a kérelmező vállalat neve); és, ha az üzlet sajátszámlás (ebben az esetben az engedélykérelem első és harmadik rovata azonos).
3 kód, ha a munkavállalási engedélyt a külkereskedelmi forgalmi engedélykérelem belföldi vállalkozójának (3. rovat) a nevére kérik.
A kontingens címzettje, a külföldi munkavállalási engedéllyel rendelkező magyar vállalkozó!
"c" mezőbe kerül:
1 kód, ha építőipari a vállalkozás;
2 kód, ha nem építőipari a vállalkozás;
3 kód, ha a magyar vállalkozó által foglalkoztatottak a 300 főt, az éves árbevétele pedig a 3(X) millió Ft-ot nem haladja meg;
4 kód, ha a rendeltetési ország Németország és a vállalkozási export olyan kis, vagy közepes német vállalkozóhoz kapcsolódik, ahol a foglalkoztatottak száma a 65 főt, az éves árbevétel a 10 millió DEM-et nem haladja meg.
"d" mezőbe kerül:
1 kód, ha az e rendelet hatálybalépését megelőzően kontingenst szerzett a vállalkozó (a meghirdetett minimál feltételek vállalása esetén;
2 kód, ha az e rendelet hatálybalépését megelőzően kontingenst szerzett a vállalkozó, és a konkrét kérelménél a fajlagos szolgáltatási árbevétel 40%-kal nagyobb a fajlagos szolgáltatási árbevétel minimumánál (FSZA>1,4 FSZA min.);
3 kód, ha az e rendelet hatálybalépését megelőzően kontingenst szerzett a vállalkozó, és a konkrét kérelménél anyagos fajlagos szolgáltatási árbevétel egyenlő vagy nagyobb a fajlagos szolgáltatási árbevétel minimum háromszorosánál (AFSZA > 3 FSZA min.);
4 kód, ha a kontingenst illetően kezdő magyar vállalkozó, működésének első évében, a kontingens irányszám terhére kért és adott engedélynél, a meghirdetett minimál feltételeket vállalja;
5 kód, ha a kontingenst illetően kezdő magyar vállalkozó, működésének első évében, és a konkrét kérelménél a FSZA 40%-kal nagyobb a FSZA minimumánál (FSZA > 1,4 FSZA min.);
6 kód, ha a kontingenst illetően kezdő magyar vállalkozó működésének első évében van, és a konkrét kérelménél az anyagos, fajlagos szolgáltatási árbevétel értéke egyenlő vagy nagyobb a minimális fajlagos szolgáltatási árbevétel értékének háromszorosánál (AFSZA ≥ 3 FSZA min.).
"e" mezőbe kerül:
1 kód, ha a szerződés külföldi alanya részben vagy egészben magyar tulajdonhányadot is tartalmaz;
2 kód, az előző ponttól eltérő alapszerződés esetén.
"f' mezőbe kerül:
1 kód, vállalkozási alapszerződés esetén;
2 kód, garanciális javításra vonatkozó szerződésnél.
A 21. rovatban a következő adatokat szükséges megadni:
a) a statisztikai munkahónapok számát;
b) a kiutazó munkavállalók maximális létszámát, valamint átlaglétszámát;
c) a szolgáltatási bevételt;
d) a fajlagos szolgáltatási árbevételt;
e) az anyag- és berendezésköltséggel növelt fajlagos szolgáltatási árbevételt;
f) garanciális szerződés esetén az eredeti engedély számát;
g) nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy az árbevétel a szállásköltséget tartalmazza, vagy nem.
A 21. rovatban szereplő adatok magyarázata Németországba irányuló kérelem esetén a következő:
Az előzőek pontos értelmezése céljából szükséges tudni, hogy a külföldi munkavállalók létszámát minden hónap 25-én a kiváltott és érvényes személyre szóló munkavállalási engedélyek alapján kell kiszámítani és ez terheli a kontingenst.
A létszámterv kiszámítása, illetve a statisztikai munkahónap terhelés készítése során a következőkre is figyelemmel kell lenni:
- Amennyiben a kint dolgozó hazautazik éves szabadságra, és ha a munkavállalási engedély nem kerül visszaadásra, akkor őt a havi létszámterv kiszámításánál figyelembe kell venni és a kontingenst is terheli.
- Amennyiben a tárgyhó 25-e ünnepnapra esik, ez esetben is a 25-én érvényes munkavállalási engedélyekkel kell számolni. Abban az esetben, ha a munkát előbb befejezték, vagy az tartósan megszakadt, akkor az érintett munkavállalási engedélyt soron kívül vissza kell adni, mert az egyébként a kontingenst terheli.
ad a) A statisztikai munkahónap számítása, oly módon történik, hogy az egyes hónapok 25. napjára kiváltani tervezett munkavállalási engedélyek számát össze kell adni. (Ez az adat azonos a német hatóságok által használt Mann/Monat mutatóval.)
ad b) A maximális létszám, az a) pontban foglaltaknak megfelelően az érintett hónapokra havi bontásban kiszámított létszámtervek közül a legmagasabbal azonos.
Az átlaglétszám kiszámítása, oly módon történik, hogy a statisztikai munkahónapok számát az érintett hónapok számával kell elosztani.
ad c) Szolgáltatás árbevételét (SZA) úgy kell kiszámítani, hogy a vállalkozás értéktöbblet adó nélküli teljes árbevételéből le kell vonni az anyag és a berendezés árát, valamint a nem magyar alvállalkozót megillető ellenértéket.
ad d) A fajlagos szolgáltatási árbevétel mutatójának (FSZA) kiszámítása úgy történik, hogy a szolgáltatás árbevételét (SZA) el kell osztani a statisztikai munkahónapok számával.
ad e) A magyar eredetű anyag és berendezés szerződéses értékével növelt szolgáltatási bevételt (ASZA) úgy kell kiszámítani, hogy a vállalkozás értéktöbblet adó nélküli árbevételéből le kell vonni a nem magyar székhelyű alvállalkozók árbevételét, valamint a nem magyar származású anyagok és berendezések értékét. A magyar eredetű, anyag- és berendezésszállítás értékével növelt fajlagos szolgáltatási árbevétel (AFSZA) egyenlő a magyar eredetű anyag- és berendezésszállítás értékével növelt szolgáltatási árbevétel elosztva a statisztikai munkahónappal.
A 22. rovatban kell feltüntetni a kérelemhez csatolt mellékleteket, úgymint:
- a szakmai érdekképviseletek értékelő szakvéleményét,[3]
- a vállalkozási és a teljesítési szerződést, valamint a német hatóság felé benyújtandó Erklárungot (nyilatkozatot),
- a külföldi munkahelyek pontos címjegyzékét,
- a létszámtervet,
- garanciális munkák esetén a reklamációs jegyzőkönyvet,
- egyéb (a vállalkozó által szükségesnek tartott okiratot).
III. Az engedélyezés szempontjai:
Az éves kvóta irányszámok meghatározása vállalkozásonként (cégenként), a vállalkozások bázisévi adatainak és a célországban elért országos átlagteljesítménynek a figyelembevételével történik.
Az éves kvótát terhelő konkrét szerződésekre vonatkozó forgalmi engedélykérelmek benyújtása, engedélyezése - a korábbi időszak teljesítményének figyelembevételével meghatározott minimális fajlagos szolgáltatási árbevételhez való viszonyítás alapján - folyamatosan történik. A minimális fajlagos szolgáltatási árbevételt a német viszonylatba irányuló export esetén a német bértarifa-előírások és a teljesítmények alapján arányosan kell meghatározni. Ennek értékét a hatóságoktól a vállalatok felé a szakmai, gazdasági érdekképviseletek továbbítják.
A kontingens címzettje. A kontingentált piacon kezdő vállalkozó egy évig az adott tevékenységi körben az előző évben alkalmazott átlaglétszám legfeljebb 50-70%-ával vállalkozhat. Ez évi maximum 200 statisztikai munkahónapra ad lehetőséget.
A vállalkozók a számukra meghatározott éves kvóta irányszámon felüli forgalmi engedélykérelmet akkor nyújthatnak be:
- ha az adott ügylet fajlagos szolgáltatási bevétele legalább 40%-kal meghaladja a meghirdetett minimális fajlagos szolgáltatási bevételt (FSZA > 1,4 FSZA min.);
- ha az adott ügylet fajlagos anyagos szolgáltatási bevétele legalább háromszorosa a meghirdetett minimális fajlagos szolgáltatási bevétel elvárásnak (AFSZA > 3 FSZA min.).
Ezeknek a szerződéseknek az értékelése a devizabefolyás figyelembevételével szerződésenként történik.
Jelen rendelet hatálybalépését megelőzően engedéllyel rendelkező, a célországba szóló kontingens címzettjének kettéválása, összeolvadása, névváltozása és székhelyváltozása esetén a vállalkozásból kiváló szakembereket átvevő, a célországi tevékenységet tovább folytató vállalkozóknak az értékelő szakvéleményt 1994. december 31-ig kell csatolni. A felszámolást és a jogutódlást cégbírósági végzéssel (hivatalos másolattal) kell igazolni, valamint a szakemberállomány átvételét szerződéssel kell igazolni.
IV. A teljesítési nyilatkozat kitöltése
Csak kontingentált vállalkozási export esetén kell a teljesítési nyilatkozatot kitölteni.
A teljesítési nyilatkozatot a rendelet \/b) mellékletét képező formanyomtatványon engedélyenként, az engedély érvényességének kezdetétől havonta kell kitölteni és negyedévente kell a minisztériumba elküldeni, akkor is, ha kezdési határidő eltolódás miatt még nem kezdődött meg a munka, illetve a munkavállalási engedélyeket sem váltották ki. Kivéve, ha az eredeti engedély három példányát és az engedélykérelem másodpéldányát tárgytalan, a munkavégzés meghiúsult jelzéssel visszaküldték a Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériumának Engedélyezési Főosztályára.
A vállalkozási export teljesítési nyilatkozat 1. és 4. rovatát a forgalmi engedélykérelmek kitöltését ismertető általános előírások szerint kell kitölteni.
Az 5. rovatban a tárgynegyedév sorszámát arab számmal kell beírni!
A 6. rovatban az engedélyen feltüntetett adatokat kell beírni.
Az árbevételek adatait csak a munka befejezésekor, a következő évre áthúzódó szerződéseknél az év végén kell közölni, a közben esetlegesen végrehajtott szerződésmódosítások figyelembevételével.
A tárgyhavi statisztikai munkahónap egyenlő a tárgyhó 25-én kint lévő, érvényes, a szerződéshez kapcsolódó munkavállalási engedélyek számával. A szerződés befejezésekor, illetve negyedévente összesíteni kell a tárgynegyedévi munkahónapok adatait. Az összesítést az év végével akkor is el kell készíteni, ha a szerződésteljesítés átnyúlik a következő évre, mivel áthúzódó részt külön sorszámú engedély tartalmazza.
A várható statisztikai munkahónap egyenlő a tárgynegyedévet követően a munka befejezéséig -, a tárgyévet meghaladó szerződés esetén - az év végégig a hónapok 25-ei várhatóan kint lévő érvényes munkavállalási engedélyek számával.
A megjegyzés rovatba kell írni:
- a munka folytatódik,
- a munka befejeződött,
- a munka engedély hiánya, vagy a külföldi fél miatt késedelemmel indul,
- a külföldi fél leállította stb. jelzést.
A havonta rendszeresen kitöltött teljesítési nyilatkozat egy példányát negyedévente cégszerű aláírással ellátva, a tárgynegyedévet követő hónap 10-ig a minisztérium Engedélyezési Főosztályára (1054 Budapest, Hold u. 17. alá) el kell juttatni. Másodpéldányát az engedéllyel együtt a cégnél meg kell őrizni.
Kiadott forgalmi engedélyek csak abban az esetben érvényesek, ha az annak megfelelő tartalmú munkavállalási engedélyt a célországban beszerezték. A célország külföldi munkavállalókra vonatkozó előírásainak betartása, illetve betartatása a szerződésben érintett, kontingentált vállalkozási exportot megvalósító, magyar fő- és alvállalkozók feladata.
A vonatkozó kormányközi megállapodás értelmében a megállapodásban meghatározott kontingenslétszámok betartása érdekében magyar részről az egyes vállalkozási szerződésekre kiadott létszámot szintén nyilván kell tartani. Továbbra is érvényben maradnak, hogy a Németországba irányuló vállalkozási export esetén a német munkaügyi hatóság végrehajtási utasításában előírja, miszerint csak olyan vállalkozási szerződések fogadhatók el a német engedélyezési eljárás lefolytatására, amelyeket a Magyar Köztársaság kölni Kereskedelmi Kirendeltsége - az Engedélyezési Főosztály által kiadott forgalmi engedély alapján - ellenjegyzett.
A rendelet érvénybelépésével egyidejűleg a 16/1992. Külkereskedelmi Tájékoztatóban megjelent azonos tárgyú közlemény vonatkozó része érvényét veszti.
3. számú melléklet a 8/1993. (IV. 9.) NGKM rendelethez
A kontingentált vállalkozási export tárgyát képező tevékenység KTJ szerinti besorolása
1111097 Lignittel kapcsolatos tevékenység
1112097 Barnaszénnel kapcsolatos tevékenység
1120097 Kőolajjal kapcsolatos tevékenység, kutatás
1130097 Földgáz kitermeléssel kapcsolatos tevékenység
1210097 Vasérc kitermeléssel kapcsolatos tevékenység
1230097 Rézbánya kutatás
1260097 Bauxitminta vizsgálata
1310097 Ásványbányászati termeléssel kapcsolatos tevékenység
1350097 Ásványőrleménnyel kapcsolatos tevékenység
1380097 Kaviccsal és homokkal kapcsolatos tevékenység
1540097 Építési durvakerámiai termékekkel kapcsolatos tevékenység
1560097 Tűzállóanyag-ipari alapanyaggal kapcsolatos tevékenység
1570097 Tűzállóanyag-ipari késztermékekkel kapcsolatos tevékenység
1600010 Félkész épület
1600100 Komplett épület, ipari
1600197 Építőipari tevékenység, ipari épület
1600297 Építőipari tevékenység, mezőgazdasági épület
1600397 Építőipari tevékenység, közlekedési
1600497 Építőipari tevékenység, kereskedelmi
1600597 Építőipari tevékenység, tároló épület
1600697 Építőipari tevékenység, igazgatási
1600797 Építőipari tevékenység, művelődési
1600897 Építőipari tevékenység, egyéb
1600997 Építőipari tevékenység, lakó-szálló
1603197 Víziépítménnyel kapcsolatos tevékenység
1650097 Vasbeton magasépítési elemekkel kapcsolatos tevékenység
1684097 Könnyűszerkezetes épülettel kapcsolatos tevékenység
1710097 Építési kerámiatermékkel kapcsolatos tevékenység
1740097 Finomkerámiatermékkel kapcsolatos tevékenység
1939097 Egyéb vegyes alapú szigetelő termékkel kapcsolatos tevékenység
2120097 Nyersacéllal kapcsolatos tevékenység
2130097 Vasalapanyagú öntvénnyel kapcsolatos tevékenység
2160097 Melegen hengerelt rúd- és idomacéllal kapcsolatos tevékenység
2180097 Csővezeték építés
2260097 Csőkészítménnyel kapcsolatos tevékenység
2291097 Sodrott acélhuzallal kapcsolatos tevékenység
2292097 Hegesztő-elektródával kapcsolatos tevékenység
2310097 Réz termékkel kapcsolatos tevékenység
2360097 Egyéb színesfémmel kapcsolatos tevékenység
2410097 Timföldgyári termékkel kapcsolatos tevékenység
2420097 Alumínium termékkel kapcsolatos kutatás
2510097 Hídépítés (fémszerkezetes)
2520097 Raktározási szolgáltatás
2521097 Fémvázas épületszerkezettel kapcsolatos tevékenység
2526097 Fa nyílászáró szerkezettel kapcsolatos tevékenység
2529097 Egyéb fémépülel szerkezettel kapcsolatos tevékenység
2530197 Alagutak és föld alatti építményekkel kapcsolatos tevékenység
2539097 Egyéb mélyépítési fémszerkezetekkel kapcsolatos tevékenység
2560097 Ipari fémszerkezettel kapcsolatos tevékenység
2570097 Tárolótartállyal, fémtartállyal kapcsolatos tevékenység
2580097 Csővezetékelemekkel kapcsolatos tevékenység
2590097 Egyéb fémszerkezettel kapcsolatos tevékenység
2610097 Kéziszerszámokkal kapcsolatos tevékenység
2621097 Préslégszerszámmal kapcsolatos tevékenység
2622097 Egyéb energiafelhasználású kéziszerszámmal kapcsolatos tevékenység
2623097 Hidraulikus energiával meghajtott kéziszerszámokkal kapcsolatos tevékenység
2630097 Egyélű fémforgácsoló gépszerszámokkal kapcsolatos tevékenység
2640097 Többélű forgácsoló szerszámokkal kapcsolatos tevékenység
2660097 Forgács nélküli gépszerszámmal kapcsolatos tevékenység
2670097 Forgács nélküli gépszerszámmal kapcsolatos tevékenység
2682097 Szerszám és szerszámgéppel kapcsolatos tevékenység
2710097 Ipari szerelvényekkel kapcsolatos tevékenység
2720097 Speciális ipari fémszerelvényekkel kapcsolatos tevékenység
2750097 Fém épületberendezéssel kapcsolatos tevékenység
2770097 Zárral kapcsolatos tevékenység
2790097 Tűzoltókészülékkel és -berendezéssel kapcsolatos tevékenység
283(X)97 Fémcsomagoló eszközzel kapcsolatos tevékenység
2840097 Fémcsomagoló eszközökkel kapcsolatos tevékenység
2911097 Tüzelőberendezéssel kapcsolatos tevékenység
2920097 Háztartási géppel és eszközzel kapcsolatos tevékenység
3110097 Áttétművel kapcsolatos tevékenység
3130097 Hidrosztatikus energiaátviteli berendezésekkel kapcsolatos tevékenység
3140097 Csapággyal kapcsolatos tevékenység
3190097 Általános rendeltetésű gépépítő elemekkel kapcsolatos tevékenység
32(X)097 Általános rendeltetésű géppel kapcsolatos tevékenység
3210097 Belsőégésű motorral kapcsolatos tevékenység
3220097 Erőgéppel kapcsolatos tevékenység
3230097 Kazán hőerőművel kapcsolatos tevékenység
3240097 Folyadékszivattyúval kapcsolatos tevékenység
3250097 Kompresszor szellőzőkkel kapcsolatos tevékenység
3260097 Légállapot-szabályozókkal kapcsolatos tevékenység
3270097 Emelő szállítóberendezésekkel kapcsolatos tevékenység
3280097 Aprító keverő stb. gépekkel kapcsolatos tevékenység
3310097 Bányászati kutatás, feltárás
3310197 Bányakutatás építményeivel kapcsolatos tevékenység
3318097 Brikettezőgéppel kapcsolatos tevékenység
3319097 Bányaipari géppel kapcsolatos tevékenység
3320097 Mélyfúró berendezéssel kapcsolatos tevékenység
3321097 Kőolajfúrás
3323097 Kőolaj-, földgáz-, vízkitermeléssel kapcsolatos tevékenység
3330097 Ipari kemencével kapcsolatos tevékenység
3340097 Hengerdei berendezéssel kapcsolatos tevékenység
3350097 Öntödei berendezéssel kapcsolatos tevékenység
3360097 Építőanyag-ipari géppel kapcsolatos tevékenység
3364097 Hídépítés
3370097 Építőipari géppel kapcsolatos tevékenység
3375097 Útépítés
3376097 Vasútépítés
3378097 Csatornaépítés
3380097 Kommunális létesítményekkel kapcsolatos tevékenység
3400097 Szerszámgéppel kapcsolatos tevékenység
3460097 Köszörűvel és felületfinomítóval kapcsolatos tevékenység
3472097 Gépipari sajtolóval kapcsolatos tevékenység
3480097 Lemezmegmunkáló gépekkel kapcsolatos tevékenység
3510097 Forgácsoló szerszámgéppel kapcsolatos tevékenység
3520097 Dróthúzó kábelgyártó géppel kapcsolatos tevékenység
3530097 Híradástechnikai géppel kapcsolatos tevékenység
3546097 Vákuumtechnikai géppel kapcsolatos tevékenység
3550097 Fémfelületkezelő berendezéssel kapcsolatos tevékenység
3553097 Elektrosztatikus festőberendezéssel kapcsolatos tevékenység
3560097 Járműápolási géppel kapcsolatos tevékenység
3570097 Összetett műveletet alakító célgéppel kapcsolatos tevékenység
3580097 Szerelőipari géppel kapcsolatos tevékenység
3610097 Vegyipari géppel kapcsolatos kutatás
3630097 Diffúziós művelet gépeivel kapcsolatos tevékenység
3650097 Vegyipari géppel kapcsolatos tevékenység
3660097 Egyéb speciális vegyipari géppel kapcsolatos tevékenység
3710097 Faipari géppel kapcsolatos tevékenység
3716097 Faipari fúrógéppel kapcsolatos tevékenység
3720097 Papíripari géppel kapcsolatos tevékenység
3730097 Nyomdaipari géppel kapcsolatos tevékenység
3740097 Bőr, szőrme, cipőipari géppel kapcsolatos tevékenység
3750097 Fonodai, szövödei, kötődei géppel kapcsolatos tevékenység
3760097 Konfekcióipari stb. géppel kapcsolatos tevékenység
3765097 Mosodaipari géppel kapcsolatos tevékenység
3800097 Élelmiszeripari gép kutatás
3811097 Vágóhídi szolgáltatás
3812097 Baromfiipari géppel kapcsolatos tevékenység
3814097 Tejipari géppel kapcsolatos tevékenység
3815097 Konzervipari géppel kapcsolatos tevékenység
3816097 Malomipari géppel kapcsolatos tevékenység
3820097 Élelmiszeripari géppel kapcsolatos tevékenység
3830097 Kereskedelmi géppel és berendezéssel kapcsolatos tevékenység
3840097 Csomagológéppel kapcsolatos tevékenység
3910097 Traktorral kapcsolatos tevékenység
3920097 Talajművelőgéppel kapcsolatos tevékenység
3930097 Vető-, ültető-, trágyázógéppel kapcsolatos tevékenység
3940097 Növényvédelmi gépekkel és eszközökkel kapcsolatos tevékenység
3950097 Terménybetakarító stb. géppel kapcsolatos tevékenység
3960097 Takarmánybetakarító stb. géppel kapcsolatos tevékenység
3970097 Állattenyésztési célú géppel kapcsolatos tevékenység
3990097 Egyéb mezőgazdasági géppel kapcsolatos tevékenység
4110097 Vasúti vontató önhajtású járművel kapcsolatos tevékenység
4120097 Vasúti vontatott járművel kapcsolatos tevékenység
4130097 Közúti gépjárművel kapcsolatos tevékenység
4140097 Gépi hajtóerő nélküli járművel kapcsolatos tevékenység
4150097 Hajó úszóművel kapcsolatos tevékenység
4160097 Légijárművel kapcsolatos tevékenység
4210097 Villamos forgógéppel kapcsolatos tevékenység
4220097 Transzformátorral kapcsolatos tevékenység
4230097 Kisfeszültségű készülékkel kapcsolatos szolgáltatás
4240097 Nagyfeszültségű készülékkel kapcsolatos tevékenység
4250097 Egyenirányítóval kapcsolatos tevékenység
4310097 Villamos kéziszerszámmal kapcsolatos tevékenység
4320097 Hegesztőgéppel kapcsolatos tevékenység
4331097 Savas akkuval kapcsolatos tevékenység
4340097 Villamos világítótesttel kapcsolatos tevékenység
4360097 Villamosvezetőkkel és kábellel kapcsolatos tevékenység
4370097 Villamos szerelési cikkel stb. kapcsolatos tevékenység
4380097 Háztartási villamosgéppel kapcsolatos tevékenység
4411097 Távírókészülékkel és berendezéssel kapcsolatos tevékenység
4413097 Telefonközponttal kapcsolatos tevékenység
4414097 Átviteltechnikai berendezéssel kapcsolatos tevékenység
4415197 Biztonsági jelzőberendezéssel kapcsolatos tevékenység
4415297 Személyhívó berendezéssel kapcsolatos tevékenység
4416197 Hírszolgálati stb. berendezéssel kapcsolatos tevékenység
4420097 Vezeték nélküli hírközlő berendezéssel kapcsolatos tevékenység
4430097 Erősítő stúdióberendezéssel kapcsolatos tevékenység
4450097 Vevő, lejátszó berendezéssel kapcsolatos tevékenység
4470097 Híradástechnikai termékkel kapcsolatos tevékenység
4520097 Villamos fényforrásokkal kapcsolatos tevékenység
4540097 Egyéb vákuumtechnikai termékkel kapcsolatos tevékenység
4610097 Orvosi kézieszközzel kapcsolatos tevékenység
4620097 Gyógyászati készülékkel kapcsolatos tevékenység
4640097 Optikai eszközzel kapcsolatos tevékenység
4650097 Laborberendezéssel kapcsolatos tevékenység
4660097 Laborkészülékkel kapcsolatos tevékenység
4670097 Ügyviteltechnikai berendezéssel kapcsolatos tevékenység
4700097 Mérőeszközzel és -műszerrel kapcsolatos tevékenység
4721097 Mechanikai technológiai mérővel kapcsolatos tevékenység
4725097 Elektronikusan működő mérőműszerrel kapcsolatos tevékenység
4754097 Vagy műszer, vagy mennyiség mérésével kapcsolatos tevékenység
4760097 Koncentráció mérőműszerrel kapcsolatos tevékenység
4786097 Ipari klgs. műszerrel kapcsolatos tevékenység
4788097 Komplex klgs. mérővel kapcsolatos tevékenység
4800197 Számítástechnikai eszköz kapacitás átadása
4800297 Gépadatfeldolgozó munkaerővel kapcsolatos tevékenység
4800397 Programtermeléssel kapcsolatos tevékenység
4850097 Számítógépes információs szolgálat
4850197 Softwarekkel kapcsolatos tevékenységi tanácsadás
4858097 Elektronikus logikai gépekkel és alkatrészekkel kapcsolatos tevékenység
4860097 Irányítástechnikai termékek kutatása
4870097 Vezérlő, szabályozó berendezéssel kapcsolatos tevékenység
4880097 Analóg számítógéppel kapcsolatos tevékenység
5100097 Egyéb szervetlen vegyi anyaggal kapcsolatos tevékenység
5200097 Szerves vegyi alapanyaggal kapcsolatos tevékenység
5250097 Szerves finomvegyszerrel kapcsolatos tevékenység
5300097 Gyógyszertermékekkel kapcsolatos kutatás
5382097 Állati tápszer kiegészítővel kapcsolatos tevékenység
5510097 Kőolaj- és gázfeldolgozással kapcsolatos tevékenység
5520097 Pakura, fűtőolaj feldolgozással kapcsolatos tevékenység
5533097 Különleges olajjal kapcsolatos tevékenység
5541097 Parafinnal kapcsolatos tevékenység
5631097 Gumiabronccsal kapcsolatos tevékenység
5650097 Különféle ipari gumigyártmánnyal kapcsolatos tevékenység
5670097 Közhasználatú gumigyártmánnyal kapcsolatos tevékenység
5718097 Műgyantagyártással kapcsolatos tevékenység
5731097 Fóliával kapcsolatos tevékenység
5732097 Csővel, rúddal, huzallal kapcsolatos tevékenység
5750097 Műszaki műanyagcikkel kapcsolatos tevékenység
5860097 Kozmetikai és testápolószerrel kapcsolatos tevékenység
5869097 Kozmetikummal kapcsolatos kutatás
5911097 Pigmentekkel kapcsolatos tevékenység
5912097 Festékekkel, lakkokkal stb. kapcsolatos tevékenység
5913097 Lakk festékipari segédanyaggal kapcsolatos tevékenység
5914097 Műgyanta alapú bevonattal kapcsolatos tevékenység
5922097 Építőipari vegyi segédanyaggal kapcsolatos tevékenység
5925297 Ragasztási szolgáltatás
5925997 Egyéb különféle ipari, vegyi segédanyaggal kapcsolatos tevékenység
5930097 Mezőgazdasági célú vegyi termékkel kapcsolatos tevékenység
5940097 Fotócikkel kapcsolatos tevékenység
5990097 Egyéb vegyipari termékkel kapcsolatos tevékenység
6130097 Lemezipari termékkel kapcsolatos tevékenység
6210097 Fa nyílászáró szerkezettel kapcsolatos tevékenység
6220097 Fapadlóburkolattal kapcsolatos tevékenység
6240097 Árnyékoló berendezéssel kapcsolatos tevékenység
6250797 Favázas épülettel kapcsolatos tevékenység, művelődési
6250997 Favázas épülettel kapcsolatos tevékenység, lakó-szálló jellegű
6272097 Tetőszerkezettel kapcsolatos tevékenység
6310097 Csomagoló és tároló fatermékkel kapcsolatos tevékenység
6410097 Fényezett bútorral kapcsolatos tevékenység
6470097 Bútorállvánnyal és alkatrésszel kapcsolatos tevékenység
6510097 Papíripari r. féltermékkel kapcsolatos tevékenység
6530097 Papírtermékkel kapcsolatos tevékenység
6600097 Nyomdaipari termékkel kapcsolatos tevékenység
6610097 Műszaki információ
6640097 Marketing tanulmány
6740097 Kész szőrmés bőrrel kapcsolatos tevékenység
6900097 Vegyes jellegű szolgáltatás
6950097 Sportszerrel, hangszerrel, játékkal kapcsolatos tevékenység
6952797 Hang- és képrögzítővel kapcsolatos tevékenység
6980097 Szobor-, sírkőrestaurálással kapcsolatos szolgáltatás
6994097 Műalkotással stb. kapcsolatos tevékenység
6995097 Nép- és iparművészeti termékkel kapcsolatos tevékenység
6999097 Kiállítási berendezéssel kapcsolatos szolgáltatás
7300097 Szövetgyártással kapcsolatos szolgáltatás
7320097 Pamutszövet-gyártással kapcsolatos szolgáltatás
7380097 Kötött-hurkolt kelmével kapcsolatos tevékenység
7390097 Textíliával kapcsolatos szolgáltatás
7410097 Varrócérnával, kézimunkafonallal kapcsolatos tevékenység
7860097 Kalap- és sapkagyártással kapcsolatos tevékenység
8010097 Csontos nyershússal kapcsolatos tevékenység
8047097 Nyers sertével és szőrrel kapcsolatos tevékenység
8048097 Nyersbőr kikészítésével kapcsolatos tevékenység
8100097 Vágott baromfival kapcsolatos tevékenység
8310097 Gyümölcskonzervvel kapcsolatos szolgáltatás
8320097 Főzelékkonzervvel kapcsolatos szolgáltatás
8420097 Hántolmánnyal kapcsolatos tevékenység
8430097 Malomipari takarmánnyal kapcsolatos szolgáltatás
8440097 Takarmánykoncentrátummal kapcsolatos szolgáltatás
8450097 Takarmánykeverékkel kapcsolatos tevékenység
8680097 Olajipari melléktermékkel kapcsolatos tevékenység
9110097 Szemesterménnyel, hüvelyes terménnyel kapcsolatos szolgáltatás
9120097 Ipari növény termesztési szolgáltatás
9124097 Gyógynövény-kutatással kapcsolatos együttműködés
9130097 Burgonyával kapcsolatos szolgáltatás
9140097 Szálas lédús stb. takarmánnyal kapcsolatos szolgáltatás
9210097 Zöldségtermeléssel kapcsolatos tevékenység
9220097 Gyümölcstermeléssel kapcsolatos tevékenység
9240097 Virágokkal és dísznövényekkel kapcsolatos tevékenység
9300097 Élőállatokkal és állati termékekkel kapcsolatos tevékenység
9373097 Tenyésztett nagyvaddal kapcsolatos tevékenység
9382097 Kisállattenyésztéssel kapcsolatos tevékenység
9400097 Erdészeti termékekkel kapcsolatos tevékenység
A kimutatásban nem szereplő szolgáltatások pontos KTJ-meghatározása a kérelmező feladata; a Magyarországon először előforduló szolgáltatás esetében a besoroltatásért a Központi Statisztikai Hivatalhoz kell fordulni.
Lábjegyzetek:
[1] Módosította a 12/1999. (II. 1.) Korm. rendelet 5. § (2) bekezdés i) pontja. Hatályos 1999.02.01.
[2] Módosította a 12/1999. (II. 1.) Korm. rendelet 5. § (2) bekezdés i) pontja. Hatályos 1999.02.01.
[3] A kontingentált piacon a rendelet hatálybalépésének időpontja után induló kezdő vállalkozóknak az első engedélykérelemhez, a piacon hagyományosan dolgozó vállalkozóknak 1994. december 31-ig kell az értékelést az engedélykérelemhez mellékelni.