188/1994. (XII. 30.) Korm. rendelet
a könyvvizsgálat rendjéről szóló 46/1992. (III. 13.) Korm. rendelet módosításáról
A számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvény 94. §-ának d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:
1. §
(1) A könyvvizsgálat rendjéről szóló 46/1992. (III. 13.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-nak (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A könyvvizsgálat a gazdálkodó szervezet által jogszabály előírásai szerint készített beszámoló [éves beszámoló, egyszerűsített éves beszámoló, összevont (konszolidált) éves beszámoló, egyszerűsített mérleg, éves költségvetési beszámoló, pénztári beszámoló, alapok éves beszámolója] felülvizsgálata annak megállapítása céljából, hogy az a számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) előírásai alapján megbízható és valós összképet ad-e a gazdálkodó szervezet vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről, a működés eredményéről."
(2) Az R. 1. §-a kiegészül az alábbi (4) bekezdéssel:
"(4) Az (1)-(3) bekezdés szerinti könyvvizsgálatot, vagy más jogszabály alapján a könyvvizsgálat keretébe tartozó tevékenységet csak olyan természetes személy, illetve szövetkezet és gazdasági társaság (a továbbiakban: társaság) folytathat, aki/amely erre jogosító - a pénzügyminiszter által kiadott - engedéllyel rendelkezik."
2. §
(1) Az R. 2. §-ának (3) bekezdése b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"[Könyvvizsgálói tevékenység folytatására jogosító engedélyt az a természetes személy kap, aki:]"
"b) az okleveles könyvvizsgálói képesítés megszerzését megelőzően vagy azt követően, bejegyzett könyvvizsgálóval kötött munkaszerződés, illetve munkavégzéssel járó tagsági viszony alapján végzett hároméves szakmai gyakorlatot igazol, és"
(2)[1] Az R. 2. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Aki erre jogosító engedély nélkül folytat könyvvizsgálatot, az a jogosulatlan könyvvizsgálat megállapítását követő öt évig könyvvizsgálói engedélyt nem kap-r hat.
3. §
Az R. 4. §-ának (2) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:
" [A Könyvvizsgáló Igazolvánnyal rendelkező könyvvizsgálót az évenként közzéteendő névsorból törölni kell, ha:]"
"c) a könyvvizsgáló engedélyét visszavonták."
4. §[2]
Az R. 5. §-a kiegészül a következő (3) bekezdéssel:
"(3) A 2. § (4) bekezdése, valamint az 5. § (2) bekezdése szerinti gyakorlati alkalmassági vizsga írásbeli és szóbeli részből áll. A vizsgának ki kell terjednie a következő szakterületek ismeretére: a számvitel elmélete és gyakorlata, az éves beszámolók rendszere, elemzése, közzététele, a könyvvizsgálat, a számvitelhez kapcsolódó hatályos társasági jogi, illetve adójogszabályok.
5. §
(1) Az R. 7. §-a előtti cím a következőképpen módosul:
"Társaságok könyvvizsgálói engedélyének szabályai"
(2) Az R. 7. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A könyvvizsgálói tevékenység végzésére az a társaság kap engedélyt,
a) amelynek tevékenységi körében alapvetően könyvvizsgálatot, illetve ahhoz közelálló tevékenységet jelöltek meg (adótanácsadás, számviteli, pénzügyi tanácsadás, oktatás, könyvelés),
b) amelynek keretében a Könyvvizsgálói Névjegyzékbe bejegyzett természetes személyek végzik a könyvvizsgálói tevékenységet,
c) amelynél a szavazati jogok többségével a bejegyzett könyvvizsgálók, a bejegyzett könyvvizsgáló társaságok rendelkeznek,
d) amelynek vezető tisztségviselői között a bejegyzett könyvvizsgálók többségben vannak.
(2) A társaság engedélye - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik és az (1) bekezdésben foglalt valamennyi feltételnek megfelelt - öt évre szól, amely kérelemre az (1) bekezdés szerinti feltételek figyelembevétele alapján újabb öt évre - többször is - megújítható."
(3) Az R. 7. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az engedélyt a pénzügyminiszter adja ki. Az engedéllyel rendelkezők bejegyzéskori névsorát évente - a 3. § (4) bekezdésében meghatározott névsorral együtt (a névsor tartalmazza a könyvvizsgáló, a társaság nevét, címét, bejegyzési számát - a Pénzügyi Közlönybe a közzé kell tenni."
6. §
Az R. 11. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő bekezdés lép, és a § kiegészül a következő (3) bekezdéssel:
"(2) Azok a társaságok, amelyek 1994. december 31-ig kaptak engedélyt a könyvvizsgálói tevékenység folytatására és időközben eleget tettek a 7. § (1) bekezdésének 1992. III. 13-1994. XII. 31. közötti hatályos szövegében szereplő előírásoknak, kérelemre engedélyüket - a kiadástól számított 5 évre - megkapják, illetőleg ha a 1994. XII. 31. után hatályos 7. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelnek, új kérelemmel kérhetik az engedély megújítását.
(3) Azon - már működő - társaságok engedélye, amelyek 1994. december 31-e előtt 5 évre kaptak engedélyt a könyvvizsgálói tevékenység folytatására és az 1992. III. 13.- 1994. XII. 31. között hatályos feltételeknek továbbra is megfelelnek, az abban foglalt határnapig érvényes."
Záró rendelkezések
7. §
(1) Ez a rendelet 1995. január 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépését követően beadott kérelmekre kell alkalmazni.
(2) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg az R. 2. § (1) bekezdése és az R. 6. §-a hatályát veszti.
(3) Az R. 2. § (3) bekezdésének b) pontjában foglalt 3 év helyett 1995-ben 1 évet, 1996-ban 2 évet kell igazolni.
(4) Az R. 7. § (1) bekezdés d) pontjában foglalt feltételeknek 1995. december 31-ig, a c) pontjában foglaltaknak 1996. december 31-ig kell eleget tenni.
(5) Amennyiben a társaság az R. 7. § (1) bekezdésében előírt feltételeknek a (4) bekezdés szerint tesz eleget, a 7. § (1) bekezdésének c) és d) pontjában szereplő feltételek teljesítése előtt a társaság részére a könyvvizsgálói engedély az R. 7. § (1) bekezdésének d) pontja esetében csak 1995. december 31-ig, az R. 7. § (1) bekezdésének c) pontja esetében csak 1996. december 31-ig adható ki abban az esetben, ha a társaság kötelezettséget vállal, hogy a feltételeket a határidőig teljesíti.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1995/12. száma. Megjelent 1995.02.14.
[2] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1995/12. száma. Megjelent 1995.02.14.