Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

20/1994. (IV. 22.) FM rendelet

a tenyészállat-állomány Mezőgazdasági Fejlesztési Alapból történő támogatásáról

A földművelésügyi alapokról szóló 1992. évi LXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 27. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

A támogatás célja

1. §

A hazai tenyészállat-állomány minőségi és genetikai javítására és ebből eredően a piacképes termékelőállítás elősegítésére a Mezőgazdasági Fejlesztési Alapból (a továbbiakban: Alap); a Tv. 20. §-ának d) 2. pontja alapján támogatás igényelhető a nőivarú szarvasmarha, sertés és juh meghatározott körének (a továbbiakban: tenyészállatok) - a rendelet hatálybalépése napját követő - állománynövekedésére, illetve tenyészcseréjére.

2. §

A támogatás igénylésére jogosult

a) az a jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, egyéni vállalkozó és más magánszemély, akinek (amelynek) a rendelet hatálybalépésének napján a rendelet szerinti feltételeknek megfelelő tenyészállat már a tulajdonában volt, vagy az ezt követően 1994. december 31-ig történő beszerzéssel kerül a tulajdonába (a továbbiakban: termelő); valamint

b) nyilatkozatban kötelezettséget vállal arra, hogy a támogatás alapjául szolgáló nőivarú tenyészállatot a későbbiekben is leelleti, és az 1996. december 31-ig tenyésztésében tartja; valamint

c) gondoskodik a tulajdonában lévő teljes tenyészállatállomány tartós jelöléséről és tenyésztő szervezet útján való nyilvántartásáról.

3. §

(1) Az 1. §-ban meghatározott célra, vissza nem térítendő támogatás vehető igénybe, amelyet a termelő a Tv. 3. §-ában foglaltak alapján a fejlesztési célra juttatott támogatások szabályai szerint számolhat el.

(2) E rendelet alapján egy tenyészállat után csak egy alkalommal igényelhető támogatás.

A támogatás igénylésének feltételei állalfajonként

4. §

(1) A szarvasmarha esetében támogatás igényelhető az igazoltan legalább három hónapos vemhességi állapotú tej-, kettős- és húshasznú vemhes üszőre (a továbbiakban: előhasi üsző), ha

a) az folyamatosan termelésellenőrzés alatt álló hazai tenyészetben van, vagy abból szerezték be;

b) tenyésztési nyilvántartásban nem szereplő magyar tarka esetében az elismert tenyésztő szervezet* tenyésztési nyilvántartásba vette;[1]

c) külön jogszabályban foglaltak alapján behozatali engedéllyel importálták és az állatfaj szerinti elismert tenyésztő szervezet nyilvántartásba vette;

d) az brucellózis, tuberkulózis és leukózis mentes vagy leukózis mentesítést megkezdett tenyészetben van.

(2) A termelő, ha a támogatást igénybe veszi

a) köteles az 1993. december 31. napján meglévő tehénállományát az előhasi üszők tenyésztésbe állításával növelni oly módon, hogy

b) az e rendelet alapján támogatott vásárolt, illetőleg saját beállítású előhasi üszők összesített darabszámának legalább 80%-a a tehénállomány növelését szolgálja,

c) továbbá az így megnövelt tehénlétszámot 1996. december 31-ig nem csökkentheti.

Az elszámolás alapjául szolgáló 1993. december 31. napján meglévő tehénlétszám legfeljebb 10%-kal csökkenthető, a leukózis mentesítési program keretében kiselejtezett tehenek számával.

(3) Termelőnek a támogatás igénybevételéhez az (1) bekezdés szerinti beszerzést saját nevére szóló adásvételi bizonylattal (számla, szerződés); a saját tenyésztésű előhasi üszőbeállítást és annak mértékét, a tenyésztési nyilvántartást végző tenyésztő szervezet nyilatkozatával kell igazolnia.

(4) A termelő az egyed származását, továbbá az (1)-(3) bekezdésben foglalt feltételeket a támogatás igénylésekor köteles igazolni és vállalni.

(5) A támogatás összege egyedenként 20 000 forint, amely egy összegben igényelhető.

5. §

(1) Sertés esetén támogatás igényelhető az igazoltan vemhes előhasi kocára, ha

a) azt a termelő vásárolta és a vásárlást igazolja;

b) a hazai tenyészetből - állami minősítéssel rendelkező sertés alapfajta, hibrid és törzstenyészetből, vagy hiteles törzskönyvi ellenőrzésbe vont szaporítótelepről - származik;

c) a tenyészet állategészségügyi besorolása "hármasmentes", az egyed üzemi saját teljesítmény vizsgálati (ÜSTV) indexe legalább 90 pont, a küllemi bírálata legalább hármas;

d) a termelő rendelkezik a tenyészállat hiteles származás igazolásával; továbbá

e) az igazoltan tenyészcserére szolgál.

(2) Az (1) bekezdés szerinti vásárlást a termelőnek saját nevére szóló adásvételi bizonylattal (számla, szerződés) igazolnia kell.

(3) A termelő az egyed származását, továbbá az (1)-(2) bekezdésben foglalt feltételek teljesítését a támogatás igénylésekor köteles igazolni.

(4) A támogatás összege egyedenként 5000 forint, amely egy összegben igényelhető.

6. §

(1) Juh esetén támogatás igényelhető a hazai tenyésztésű állománynövelést szolgáló vemhes toklyóra, ha az folyamatosan termelésellenőrzés alatt álló hazai tenyészetben van, vagy abból szerezték be.

(2) A termelő, ha a támogatást igénybe veszi,

a) köteles az 1993. december 31. napján meglévő anyajuh állományát a vemhes toklyók tenyésztésbe állításával megnövelni oly módon, hogy

b) az e rendelet alapján vásárolt, illetőleg saját beállítású vemhes toklyók összesített darabszámának legalább 80%-a az anyajuh állomány növelését szolgálja,

c) továbbá az így megnövelt anyajuh létszámot 1996. december 31-ig nem csökkentheti.

(3) A termelőnek a támogatás igénybevételéhez az (1) bekezdés szerinti vásárlást saját nevére szóló adásvételi bizonylattal (számla, szerződés); a saját tenyésztésű vemhes toklyó beállítást és annak darabszámát, a tenyésztési nyilvántartást végző tenyésztő szervezet nyilatkozatával igazolnia kell.

(4) A termelő az egyed származását, továbbá az (1)-(3) bekezdésben foglalt feltételeket a támogatás igénylésekor köteles igazolni és vállalni.

(5) A támogatás összege egyedenként 3000 forint, amely egy összegben igényelhető.

7. §

A termelő köteles elszámolást készíteni a megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatal (a továbbiakban: földművelésügyi hivatal) részére a támogatás feltételeinek teljesítéséről a nyilvántartást végző tenyésztő szervezet igazolásának bemutatásával. Az elszámolást legkésőbb az állomány ellésének teljesülését követő harminc napon belül kell benyújtani.

A támogatás igénylésének és kifizetésének módja

8. §

(1) A támogatást az állattartó telephelye szerint illetékes földművelésügyi hivatalnál lehet igényelni. A kérelmet a földművelésügyi hivatalnál beszerezhető - a rendelet melléklete szerinti - nyomtatvány felhasználásával, keltő példányban kell előterjeszteni.

(2) Az igényléshez be kell mutatni

a) az e rendelet alapján beszerzett tenyészállatra kiállított marhalevelet;

b) a tenyészállat származási igazolását, továbbá a saját tenyésztésbe állítás igazolását.

(3) Az igényléshez csatolni kell

a) az adásvételi bizonylat és a saját tenyésztésbe állítás igazolásának másolatát;

b) a hatósági állatorvos igazolását a 4. § (2) bekezdés szerinti leukózis mentesítési program keretszámáról, a szarvasmarha állomány 4. § (1) bekezdés d) pontja szerinti és az előhasi koca 5. § (1) bekezdés c) pontja szerinti állategészségügyi mentességéről, továbbá a tartási feltételek megfelelőségéről;

c) sertés esetében a tenyészcsere igazolására szolgáló, vágóhídi tenyészfelesleg (TF) koca átvételi bizonylatot, vagy a hatósági állatorvos igazolását a kényszervágásról, illetve elhullásról.

9. §

(1) A támogatás odaítéléséről a földművelésügyi miniszter megbízásából az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet (a továbbiakban: OMMI) szakvéleményének figyelembevételével a földművelésügyi hivatal dönt.

(2) A támogatás juttatásáról szóló kifizetési engedélyező iratot a földművelésügyi hivatal állítja ki, és 30 napon belül intézkedik a támogatás összegének a jogosult részére való postai átutalásáról.

(3) A támogatás felhasználásának ellenőrzését a minisztérium megbízásából a földművelésügyi hivatal végzi, az OMMI, valamint az elismert tenyésztő szervezetek bevonásával. A földművelésügyi hivatal indokolt esetben vércsoport-vizsgálatot rendelhet el.

(4) A földművelésügyi hivatal állapítja meg a jogtalanul igénybe vett állami támogatást, és rendelkezik annak visszafizetéséről.

10. §

(1) A Tv. 6. §-ában foglaltak szerinti, jogtalanul igénybe vett állami támogatásnak minősül és a támogatás teljes, illetve arányos késedelmi kamattal növelt összegének az Alap számlájára való visszafizetésével jár, ha a termelő

a) a rendelet előírásai szerint vállalt létszámnövelésre, illetve annak szinten tartására vonatkozó kötelezettségét nem teljesíti;

b) az e rendeletben foglaltak végrehajtásának ellenőrzését meghiúsítja vagy, az akadályozza;

c) a támogatás összegét a rendeltetéstől eltérő célra használja fel.

(2) Nem minősül jogtalanul igénybe vett állami támogatásnak, ha a termelő az állatorvos által igazolt kényszervágás vagy elhullás miatt, valamint a tenyésztési selejtnek minősülő támogatás alapjául szolgáló egyedet - az ok bekövetkezésétől számított hatvan napon belül - saját költségére pótolja.

11. §

Az e rendelet szerinti támogatás nyújtása az Alap pénzeszközeinek megosztott felhasználásával történik, ezért az Alap számlájának kezelésére, forráshiányára, a pályázatok befogadására, a kifizetés szüneteltetésére a bevételek és a kiadások forgalmára a módosított 6/1993. (I. 30.) FM rendelet 1. §-ában foglalt szabályokat kell alkalmazni.

12. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. A támogatás igénybejelentését a termelő a rendelet hatálybalépésének napja és 1994. december 31. napja közötti tenyésztésbe állítás alapján teheti meg, legkésőbb 1995. január 15-ig.

Dr. Szabó János s. k.,

földművelésügyi miniszter

Melléklet a 20/1994. (IV. 22.) FM rendelethez

Lábjegyzetek:

[1] * Magyar Tarka Tenyésztők Egyesülete.

Tartalomjegyzék