Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

6/1993. (I. 30.) FM rendelet

a Mezőgazdasági Fejlesztési Alap kezelésének és felhasználásának egyes szabályairól

A földművelésügyi alapokról szóló 1992. évi LXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 27. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben, valamint az érdekképviseleti és szakmai szervezetek véleményét is kikérve - a következőket rendelem:

1. §

(1) A Tv. 1. §-ának d) pontja szerint létrehozott Mezőgazdasági Fejlesztési Alap (a továbbiakban: Alap) pénzeszközeit a Földművelésügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) a Magyar Nemzeti Banknál (a továbbiakban: MNB) vezetett Mezőgazdasági Fejlesztési Alap 232-90185-1001 számú számlán kezeli.

(2) Az Alap számlájának a Tv. 19. § és 20. §-ában meghatározott bevételi és kiadási jogcímek szerinti forgalmát az Alap számvitelében elkülönítetten kell kezelni.

(3) Az Alap bevételeit - a visszafizetési kötelezettséggel nyújtott támogatás törlesztőrészletének kivételével - közvetlenül az Alap számlájára kell befizetni.

(4) A földművelésügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) a pénzösszegeknek az Alap fő céljai szerint megosztott felhasználásáról évenként rendelkezik.

(5)[1] Az Alap forráshiánya esetén a minisztérium az Alapból teljesíthető támogatások elnyerésére vonatkozó pályázatok befogadását, illetőleg a kifizetést szüneteltetheti, továbbá szükség szerint megállapítja a földművelésügyi hivatalonként felhasználható támogatási keretösszeget.

(6) A Tv. 6. §-a szerinti visszafizetési kötelezettséget az Alapból történő kifizetést végző, valamint a felhasználási célok ellenőrzésében közreműködő szervek javaslatára a minisztérium rendeli el.

A mezőgazdasági és egyes erdőgazdálkodási beruházások, valamint mezőgazdasági érdekeltségű útberuházások támogatása

2. §

(1) A Tv. 20. § (1) bekezdésének a), b) és c) pontja alapján az Alapból támogatás adható:[2]

a)[3] a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszeréről közzétett 9017/1991. (SK. 8.) KSH közlemény értelmében az 1. számú mellékletben felsorolt mezőgazdaságinak minősülő tevékenységek - beleértve a halászatot is - folytatásához szükséges, azokat közvetlenül szolgáló beruházásokhoz, kivéve a teherszállító gépjármű beszerzéséhez;

b) az a) pontban meghatározott beruházások rendeltetésszerű működését biztosító infrastrukturális jellegű kiegészítő (vízellátás, víztisztítás, vízelvezetés, majori, tanyai mezőgazdasági bekötőút, térburkolat, villamosenergia-ellátás, helyi távközlés, terménytárolás) beruházásokhoz;

c) mezőgazdasági termelés szempontjából fontos összekötő vagy bekötőút beruházásokhoz, a földművelésügyi miniszter, valamint a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter közös pályázati felhívása alapján;

d) az erdőgazdálkodási alaptevékenységek folytatásához szükséges beruházások közül az erdőfeltárás létesítményeihez (erdőfeltáró út, erdei kisvasút, kötélpálya, rakodók és kapcsolódó létesítményeik);

e) az erdőtelepítés és -ápolás gépi berendezéseihez.

(2)[4] Az (1) bekezdés a), b), d) és e) pontjában meghatározott - pályázat alapján elfogadott - fejlesztések (a tárgyi eszközök, a vásárolt immateriális javak és a tartós készletek költsége) megvalósításához pénzintézettől felvett hitelek kamatterheinek mérsékléséhez a Tv. 20. §-a (1) bekezdésének f) pontja szerinti kamattámogatás adható.

(3)[5] Az (1) bekezdés a), b),d) és e) pontjában meghatározott beruházásokhoz, a Tv. 20. §-ának (2) bekezdése szerinti támogatás adható.

3. §

(1) A támogatás

a) a 2. § (1) bekezdésének a) és e) pontjában meghatározott beruházások esetében visszatérítendő kamatmentes juttatásként,

b) a 2. § (1) bekezdésének b), c) és d) pontjában meghatározott beruházások és a (2) bekezdésében szereplő fejlesztések esetében vissza nem térítendő juttatásként nyújtható.

(2) A támogatás szempontjából költségként ismerhető el a számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvény szerint új tárgyi eszközök - beleértve a meglevő tárgyi eszközök korszerűsítésének, bővítésének költségeit is - és a vásárolt immateriális javak beszerzésének, előállításának kiadásai.

(3)[6] Az e rendelet alapján támogatható fejlesztésekhez más támogatási rendszer által biztosított támogatás és kamattérítés - az Útalapból, a Területfejlesztési Alapból, a Központi Környezetvédelmi Alapból, a Vízügyi Alapból, a Foglalkoztatási Alapból és a Központi Műszaki Fejlesztési Alapból nyújtható támogatások kivételével - nem vehetők igénybe. A támogatások együttes összege nem haladhatja meg a fejlesztési költség 80%-át.

(4)[7]

4. §

(1) Az egyes célokhoz igénybe vehető támogatás módját, mértékét a 2. számú melléklet tartalmazza.

(2) A megítélt támogatások a beruházások tényleges megvalósítási üteméhez igazodóan, forrásarányosan vehetők igénybe.

(3) A visszafizetési kötelezettséggel nyújtott támogatások törlesztését a beruházások megvalósulását - ültetvénytelepítések esetében a termőre fordulást - követő első naptári évben kell megkezdeni.

(4) A visszafizetési kötelezettséggel igénybe vett támogatást négy év alatt egyenlő részletekben kell visszafizetni az Alapba.

(5) A törlesztőrészletek befizetésének esedékességi időpontja a tárgyév december 15-e.

(6) A támogatás visszafizetésének - a (4) bekezdésben meghatározott - éves ütemezését indokolt esetben a 7. § (1) bekezdésében megjelölt Bizottság javaslatára is figyelemmel a minisztérium módosíthatja.

5. §

(1) A támogatás feltételei:

a) a beruházásnak - ültetvénytelepítés kivételével - a támogatási szerződés megkötésétől számított két éven belül meg kell valósulnia;

b) a támogatandó beruházás megvalósíthatóságát a pályázatban, a 25 millió forint feletti beruházások esetén pedig üzleti terv készítésével kell alátámasztani;

c) a föld vagy erdőterület tulajdonjogát vagy hosszú távú (minimum 5 év) bérletét okiratokkal kell bizonyítani;

d) a fejlesztés megvalósításához - a támogatáson felül - szükséges források meglétét banki nyilatkozattal kell bizonyítani.

e)[8] a támogatásban részesíthető beruházás nagysága arányban legyen a termelő vállalkozásával, az általa művelt földterület nagyságával, továbbá a termés mennyiségével;

f)[9] a Tv. 20. § (2) bekezdése szerint meghatározott beruházások egy alkalommal történő vissza nem térítendő támogatásának igénybevételét a pályázati felhívás természetes személyekre, jogi személyekre vagy azok meghatározott körére korlátozhatja.

(2)[10] A pályázat részletes tartalmi és formai követelményeit, a pályázatok elbírálásának szempontjait, valamint az (1) bekezdés e) és f) pontja szerinti támogatásban részesülők körét a pályázati felhívás tartalmazza.

6. §

(1) Az Alapból adható támogatás pályázat útján nyerhető el.

(2) Pályázatot nyújthat be:

a)[11] a Tv. 2. §-ának hatálya alá tartozó gazdálkodó, akinek a mezőgazdasági és erdőgazdálkodási termelő tevékenységéből származó éves árbevétele az előző évben, szervezeti átalakulás miatt létrejövő vagy a tárgyévben alapított új vállalkozások esetében a pályázat benyújtásának évében nem haladja meg a 150 millió forintot (a továbbiakban: termelő),

b)[12]

(3) A pályázati felhívást a minisztérium a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben és egyéb módon (pl. országos napilapban, szaklapban) teszi közzé.

(4)[13] A támogatásra a termelők és szolgáltatók gazdasági tevékenységük méretével összhangban levő, 500 ezer forintot meghaladó, de 60 millió forintot el nem érő fejlesztéseikkel (a tárgyi eszközök, a vásárolt immateriális javak és a tartós készletek költsége) pályázhatnak.

(5)[14] A pályázatot az illetékes megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatalhoz, (a továbbiakban: földművelésügyi hivatal) kell benyújtani. A földművelésügyi hivatal a pályázatot - a 7. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott pályázatok kivételével - véleményével ellátva felterjeszti a minisztériumhoz.

(6)[15] Pályázatot csak a tárgyévben kezdődő beruházás támogatására, legfeljebb a tárgyév szeptember 30. napjáig, 25 millió Ft értékhatár alatti beruházás esetén október 15. napjáig lehet benyújtani. A gépbeszerzésre irányuló pályázatok esetében csak a tárgyévben megvalósuló beruházások támogathatók. Az R. 2. § (3) bekezdésében meghatározott támogatásra irányuló pályázat esetén a pályázónak nyilatkoznia kell arról, hogy a támogatást első alkalommal igényli.

(7)[16] A pályázat elbírálása előtt megkezdett beruházásokhoz támogatás nem adható. A beruházás megkezdése időpontjának

a) építéssel is járó beruházás vagy ültetvénytelepítés esetén az építési vagy telepítési naplóban történt első bejegyzés napját;

b) önálló gépvásárlás esetén a vételár kiegyenlítésének napját

kell tekinteni.

7. §

(1)[17] A pályázatot

a) 1 millió Ft értékhatár alatti, valamint a kizárólag gépbeszerzésre irányuló 2 millió Ft értékhatár alatti beruházás esetén a földművelésügyi hivatal;

b) egyéb esetben az e célra létrehozott Agrárfejlesztési Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) véleményét figyelembe véve a minisztérium

bírálja el.

(2) A Bizottság döntéselőkészítő, véleményező, javaslattételi jogkörrel rendelkezik, elnökét és tagjait a miniszter jelöli ki, illetve kéri fel. A Bizottság ügyrendjét maga állapítja meg.

(3)[18] A pályázatokat az R. 1. § (5) bekezdésében foglaltak kivételével, a beérkezést követő hatvan napon belül kell elbírálni.

(4)[19] A földművelésügyi hivatal, illetve a minisztérium a pályázattal kapcsolatos döntése alapján kifizetést engedélyező iratot állít ki. Ennek egy-egy példányát megküldi a pályázónak, az Állami Fejlesztési Intézetnek (a továbbiakban: ÁFI), két példányát a Bizottságnak. A kifizetést engedélyező irat alapján a pályázó támogatási szerződést köt az ÁFI-val.

(5) A minisztérium döntése érvényét veszti, ha a támogatási szerződés megkötésétől számított 4 hónapon belül a kivitelezés, beszerzés nem kezdődik el.

8. §

(1) Az ÁFI a kifizetések teljesítéséhez esedékes pénzösszeget szükség szerint igényli a minisztériumtól. A pénzforgalomról havonta jogcímenként köteles elszámolni és a visszatérített juttatásokat az Alap számlájára átutalni.

(2)[20] A támogatási szerződésben foglaltak teljesítésének ellenőrzésével kapcsolatos feladatokat - a 7. § (1) bekezdésében meghatározott döntési jogkör figyelembevételével - a minisztérium, illetve a földművelésügyi hivatal látja el az ÁFI bevonásával. A földművelésügyi hivatal a saját hatáskörben végzett ellenőrzéséről készített jelentést negyedévenként - intézkedést igénylő esetben azonnal - megküldi a Bizottságnak.

9. §

(1) Szerződésszegésnek minősül és a támogatás teljes összegének, illetve arányos, késedelmi kamattal növelt összegének Alapba való visszafizetésével jár, ha

a) a pályázó az elfogadott céltól eltérő rendeltetésű beruházást valósít meg;

b) a beruházás nem valósult meg, vagy megvalósulását követően nem helyezik üzembe, továbbá, ha megvalósulása után öt éven belül úgy értékesítik vagy adják bérbe, hogy az új tulajdonos nem vállalja a mezőgazdasági vagy erdőgazdálkodási tevékenység folytatását.

(2) A visszafizetési kötelezettséggel nyújtott támogatással létesített ingatlanra a támogatás mértékéig, a visszafizetés idejére az ÁFI javára jelzálogjogot kell bejegyezni.

A biológiai alapok fejlesztésének támogatása

10. §

Az Alapból támogatás vehető igénybe az agrártermelés céljainak megvalósítását és a termelés folyamatosságát elősegítő biológiai alapok - növény- és állatfajok, -fajták, vetőmagvak, szaporítóanyagok - megőrzéséhez, fenntartásához, fejlesztéséhez.

11. §

(1) A Tv. 20. §-a (1) bekezdésének d)/1. pontja alapján vissza nem térítendő támogatás adható azokra az állami megbízás alapján végzett tevékenységekre, amelyek[21]

a) a nemzeti génvagyon részét képező, mezőgazdasági jellegű őshonos és honosult állatfajták, génrezervek -állati és növényi eredetű génállományok nemzetközi együttműködésben vállalt kötelezettségek szerint történő összegyűjtésére, fajta- és vonalgyűjtemények - fenntartására, megőrzésére, valamint

b)[22] a szaporítások kiinduló bázisát jelentő törzsültetvények fenntartására.

(2) A vissza nem térítendő támogatásban részesíthető őshonos állatfajták, állati és növényi génrezervek, valamint tevékenységek körét a 3. számú melléklet tartalmazza.

(3) A támogatás összege a fenntartott állományok nagyságához, illetve a pályázati feltételekben foglaltakhoz igazodik.

12. §[23]

(1) A Tv. 20. §-a (1) bekezdésének d)/2. pontja alapján vissza nem térítendő támogatás adható

a) a tájadottságoknak, környezetvédelmi szempontoknak megfelelő, faj- és fajtaszerkezet kialakítására, ezen belül növényfajták fenntartására, a továbbszaporításhoz szükséges alapanyagok előállítására, tesztelésére, az ehhez szükséges kísérletek végzésére, a hazai nemesítésű és külföldi intézményekkel közösen előállított növényfajták nemzetközi és hazai megismertetésére, valamint az eredmények bemutatására, gyakorlati hasznosítására;

b) az állattenyésztés-szervezési területen működő, törvény által elismert tenyésztő egyesületek és szövetségek törzskönyvezési munkáihoz szükséges speciális eszközök és berendezések beszerzésére.

(2) A Tv. 20. §-a (1) bekezdésének d)/2. pontja alapján adott támogatást vissza kell téríteni, ha azt

a) az exportképes, magas biológiai értékű növényfajták kiváló minőségű alapanyagai előállítási technológiájának korszerűsítéséhez;

b) az állattenyésztési teljesítményvizsgálatok és teljesítményteszlek felszereléseinek és berendezéseinek beszerzéséhez, törzstenyészetek minőségi célokat szolgáló fejlesztéséhez, korszerűsítéséhez;

c) a nemzetközi előírásokhoz igazodó, új minősítési rendszerek kialakításához

nyújtották.

(3) Az (1)-(2) bekezdés szerinti tevékenységekre az elismert költségek 60%-ára adható támogatás.

(4) A (2) bekezdés szerinti tevékenységekre adható támogatás szempontjából elismerhető költségeket a 3. § (2) bekezdése alapján kell megállapítani.

(5) A támogatás visszafizetésének módját, idejét a minisztérium és a pályázó között létrejött szerződés tartalmazza.

13. §

(1) A 11. és 12. §-ok szerinti támogatás pályázat útján nyerhető el.

(2) A pályázati kiírást és annak részletes feltételrendszerét a minisztérium évenként egy alkalommal - a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben és egyéb módon (pl. országos napilapban, szaklapban) - teszi közzé.

(3) A pályázatokat a minisztériumhoz kell benyújtani:

a) a 3. számú mellékletben felsorolt tevékenységekre minden év március hó 1. napjáig,

b)[24] 12. § (2) bekezdésében foglalt tevékenységekre folyamatosan.

(4) A pályázatokat - a Biológiai Alapok Bíráló Bizottság (a továbbiakban: Bíráló Bizottság) bevonásával - a minisztérium folyamatosan bírálja el.

(5) A Bíráló Bizottság döntéselőkészítő, véleményező, javaslattételi jogkörrel rendelkezik, elnökét és tagjait a miniszter jelöli ki, illetve kéri fel. A Bíráló Bizottság ügyrendjét maga állapítja meg.

14. §

(1) A minisztérium a döntéséről kifizetési engedélyező iratot állít ki. A támogatás folyósításának, elszámolásának és egyéb feltételrendszerének részletes szabályait a minisztérium és a pályázó között létrejött szerződés tartalmazza, melynek alapján a minisztérium intézkedik a támogatás folyósítására.

(2) A szerződésben foglaltak szakmai, pénzügyi ellenőrzését a minisztérium a Mezőgazdasági Minősítő Intézet bevonásával végzi.

(3) A szerződésben vállalt kötelezettségek nem teljesítése vagy a támogatási összeg rendeltetési céltól eltérő felhasználása esetén a támogatás teljes összegének vagy időarányos részének, késedelmi kamattal növelt összegben való visszafizetése rendelhető el.

A mezőgazdasági szaktanácsadás támogatása

15. §

A Tv. 20. §-ának e) pontja alapján az Alapból támogatás adható:

a) mezőgazdasági és erdőgazdálkodási tevékenységet végző, egyéni vagy társas vállalkozás (a továbbiakban: agrárvállalkozás) részére a tevékenységéhez igénybe vett szaktanácsadás díjának részbeni térítésére;

b) a mezőgazdasági és erdőgazdálkodási szaktanácsadó által szervezett képzés (beleértve a továbbképzés és egyéb szakirányú tanfolyam) költségeinek részbeni térítésére;

c) szaktanácsadással összefüggő gazdálkodást segítő kiadványok költségeinek részbeni térítésére;

d)[25] a szaktanácsadást szolgáló infrastruktúra fejlesztésére;

e)[26] a szaktanácsadói-termelői informatikai rendszer fejlesztésének, bővítésének részbeni térítésére;

f)[27] a Szaktanácsadói Névjegyzékbe felvett szaktanácsadók rendszeres továbbképzése költségeinek részbeni megtérítésére.

16. §[28]

(1) A támogatás

a) a 15. § a)-c), valamint e) és f) pontjaiban meghatározott célokra vissza nem térítendő;

b) a 15. § d) pontjában meghatározott célra kamatmentes kölcsönként, visszatérítendő

juttatásként nyújtható.

(2)[29] A 15. § d) pontja szerinti támogatás termékenként egy alkalommal igényelhető. A több szaktanácsadó irodával (telephellyel) rendelkező, a Szaktanácsadói Névjegyzékbe felvett gazdálkodó szervezet annyi egységre nyújthatja be támogatási kérelmét ahány irodával (telephellyel) rendelkezik.

17. §[30]

(1)[31] A 15. § a) pontjában foglalt támogatás igénylésének feltétele, hogy az agrárvállalkozás mezőgazdasági és erdőgazdálkodási tevékenységéből származó éves árbevétele a 150 millió forintot ne haladja meg, továbbá, ha az agrárvállalkozásban állami tulajdoni hányad nincs. Az agrárvállalkozásnak a szaktanácsadás igénybevételét és a támogatás igénylését a szaktanácsadóval kötött szerződéssel és a szerződés alapján fizetetett számlával kell igazolni. A támogatás közvetlenül igényelhető a szerződés díjának e rendelet 5. számú mellékletében meghatározott mértékek alapján.

(2)[32] A rendelet alapján azok a komplex (üzemgazdasági, pénzügyi, technológiai stb.) mező- és erdőgazdálkodási szaktanácsadási szolgáltatást végző természetes és jogi személyek igényelhetnek támogatást, akik - a külön jogszabályban előírt feltételek alapján - felvételt nyernek a minisztérium Szaktanácsadói Névjegyzékébe. A címjegyzéket a minisztérium a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben teszi közzé.

(3)[33] A 15. § b)-f) pontjában meghatározott célokra a támogatás pályázat útján nyerhető el. A pályázati felhívást a minisztérium a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben és egyéb módon (pl. országos napilapban, szaklapban) folyamatosan teszi közzé. A pályázati felhívásban meghatározza a pályázat részletes tartalmi követelményeit, benyújtásának határidejét, valamint az egyéb feltételeket.

(4)[34] Az 15. § a)-f) pontjában foglalt célokhoz igénybe vehető támogatás mértékét és módját az 5. számú melléklet tartalmazza.

18. §

(1)[35] A támogatás igénylését az agrárvállalkozás tevékenységének helye szerint, a szaktanácsadó lakcíme, székhelye szerint illetékes földművelésügyi hivatalnál kell előterjeszteni. Erdőgazdálkodási tevékenységnél az igénylőnek be kell szerezni az FM Erdőrendezési Szolgálat szakvéleményét is. A földművelésügyi hivatal a 15. § a) pontjában foglalt célra irányuló támogatási kérelmet, továbbá a 15. § b)-f) pontjában foglalt célokra irányuló pályázatot véleményével ellátva terjeszti fel a minisztériumhoz.

(2)[36] A 15. § a) pontjában foglalt támogatás odaítéléséről a minisztérium kifizetést engedélyező iratot állít ki, melynek alapján a földművelésügyi hivatal intézkedik a támogatás összegének átutalására.

(3)[37] A 15. § b)-f) pontjában foglalt pályázatokat - a Szaktanácsadási Bizottság bevonásával - a minisztérium bírálja el. A Szaktanácsadási Bizottság döntéselőkészítő, véleményező, javaslattételi jogkörrel rendelkezik, elnökét és tagjait a miniszter jelöli ki, illetve kéri fel. A Szaktanácsadási Bizottság ügyrendjét maga állapítja meg.

(4)[38] A pályázat elfogadása esetén a minisztérium a kifizetést engedélyező iratot állít ki, és szerződést köt a pályázóval. A szerződésben kell meghatározni a támogatás igénylésének, folyósításának és elszámolásának feltételeit.

19. §

A támogatás felhasználásának szakmai és pénzügyi ellenőrzését a minisztérium a földművelésügyi hivatal bevonásával végzi.

20. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit az 1993. január 1. után indult ügyekben kell alkalmazni.

Dr. Gergátz Elemér s. k.,

földművelésügyi miniszter

1. számú melléklet a 6/1993. (I. 30.) FM rendelethez[39]

A mezőgazdasági és erdőgazdálkodási tevékenységek

A támogatásban részesíthető beruházások:

A) Mezőgazdaság*[40]

- Növénytermesztés és kertészet

- Állattenyésztés

- Vegyes gazdálkodás

B) Erdőgazdálkodási termelés

Erdőgazdálkodási termelés folytatását biztosító beruházások köréből

- erdőfeltárás létesítményei (út, keskeny nyomtávú vasút, kötélpálya, rakodó és kapcsolódó létesítményeik), valamint

- erdőtelepítés és ápolás gépi berendezései részesülnek támogatásban.

2. számú melléklet a 6/1993. (I. 30.) FM rendelethez[41]

A mezőgazdasági és az egyes erdőgazdálkodási beruházások támogatásának mértéke és módja

3. számú melléklet a 6/1993. (I. 30.) FM rendelethez[42]

A támogatásban részesíthető őshonos állatfajták, állati és növényi génrezervek, valamint tevékenységek köre

1. a) Őshonos állatfajták génrezervjei

szarvasmarha: magyar szürkemarha,

sertés: mangalica - színváltozatai,

juh: racka - cigája - cikta,

baromfi: sárga magyar - fehér magyar - kendermagos - erdélyi kopasznyakú - fodrostollú magyar lúd -bronzpulyka.

b) Fajtagyűjtemény, vonalfenntartások

baromfi - hal - kisállatok,

lótenyésztésben: Gidrán - Nóniusz - Kisbéri félvér -Furioso - North-Star - Lipicai - Shagya arab.

2. Növényi génrezervek és fajtagyűjtemények

gabonafélék, hüvelyesek, répafélék, olaj- és rostnövények,

egyéves és évelő takarmánynövények, fűfélék, burgonya, zöldségnövények,

egyéb szántóföldi és zöldségnövények,

gyógynövények,

gyümölcstermő növények,

szőlő,

egyéves dísznövények,

lágyszárú évelő dísznövények,

fásszárú évelő dísznövények,

fásszárú évelő faanyagtermő növények,

fűszer- és illóolajos növények,

kultúrnövények vad rokonfajai, a természetes flóra gazdasági, oktatási és tudományos szempontból jelentős, veszélyeztetett elemei.

3. Hiteles, törzskönyvezett gyümölcs, szőlő, dísznövények, faanyagtermő növények, fűszer- és illóolajos növények törzsültetvény és anyanövény állományainak fenntartása.

4. számú melléklet a 6/1993. (I. 30.) FM rendelethez[43]

5. számú melléklet a 6/1993. (I. 30.) FM rendelethez[44]

A támogatásban részesíthető mezőgazdasági szaktanácsadás támogatásának mértéke és módja

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 19/1994. (IV. 22.) FM rendelet 1. §-a. Hatályos 1994.05.01.

[2] A nyitó szövegrészt megállapította a 19/1994. (IV. 22.) FM rendelet 2. §-a. Hatályos 1994.05.01.

[3] Megállapította a 19/1994. (IV. 22.) FM rendelet 2. §-a. Hatályos 1994.05.01.

[4] Megállapította a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 1. §-a. Hatályos 1994.01.22.

[5] Beiktatta a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 1. §-a. Hatályos 1994.01.22.

[6] Megállapította a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 2. §-a. Hatályos 1994.01.22.

[7] Hatályon kívül helyezte a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 9. § (2) bekezdés f) pontja. Hatálytalan 1993.10.07.

[8] Beiktatta a 19/1994. (IV. 22.) FM rendelet 3. §-a. Hatályos 1994.05.01.

[9] Beiktatta a 19/1994. (IV. 22.) FM rendelet 3. §-a. Hatályos 1994.05.01.

[10] Megállapította a 19/1994. (IV. 22.) FM rendelet 3. §-a. Hatályos 1994.05.01.

[11] Módosította a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 9. § (2) bekezdés a) pontja. Hatályos 1993.10.07.

[12] Hatályon kívül helyezte a 19/1994. (IV. 22.) FM rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1994.05.01.

[13] Módosította a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 9. § (2) bekezdés b) pontja. Hatályos 1993.10.07.

[14] Megállapította a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 3. §-a. Hatályos 1994.01.22.

[15] Megállapította a 19/1994. (IV. 22.) FM rendelet 4. §-a. Hatályos 1994.05.01.

[16] Beiktatta a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 3. §-a. Hatályos 1993.10.07.

[17] Megállapította a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 1994.01.22.

[18] Megállapította a 19/1994. (IV. 22.) FM rendelet 5. §-a. Hatályos 1994.05.01.

[19] Megállapította a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 1994.01.22.

[20] Megállapította a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 5. §-a. Hatályos 1994.01.22.

[21] A felvezető szövegrészt megállapította a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 6. §-a. Hatályos 1994.01.22.

[22] Megállapította a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 6. §-a. Hatályos 1994.01.22.

[23] Megállapította a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 7. §-a. Hatályos 1994.01.22.

[24] Megállapította a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 8. §-a. Hatályos 1994.01.22.

[25] Megállapította a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 6. §-a. Hatályos 1993.10.07.

[26] Beiktatta a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 6. §-a. Hatályos 1993.10.07.

[27] Beiktatta a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 6. §-a. Hatályos 1993.10.07.

[28] Megállapította a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 7. §-a. Hatályos 1993.10.07.

[29] Módosította a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 9. §-a. Hatályos 1994.01.22.

[30] A nyitó szövegrészt hatályon kívül helyezte a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 9. § (2) bekezdés f) pontja. Hatálytalan 1993.10.07.

[31] Módosította a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 9. § (2) bekezdés c) és f) pontja. Hatályos 1993.10.07.

[32] Módosította a 10/1993. (III. 17.) FM rendelet 8. §-a. Hatályos 1993.03.25.

[33] Módosította a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 9. § (2) bekezdés d) és f) pontja. Hatályos 1993.10.07.

[34] Módosította a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 9. § (2) bekezdés e)-f) pontja. Hatályos 1993.10.07.

[35] Módosította a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 9. § (2) bekezdés d) és f) pontja. Hatályos 1993.10.07.

[36] Módosította a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 9. § (2) bekezdés f) pontja. Hatályos 1993.10.07.

[37] Módosította a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 9. § (2) bekezdés d) és f) pontja. Hatályos 1993.10.07.

[38] Megállapította a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 10. §-a. Hatályos 1994.01.22.

[39] Megállapította a 19/1994. (IV. 22.) FM rendelet 6. § (2) bekezdése (lásd 1. számú melléklet). Hatályos 1994.05.01.

[40] A további részletezést "A gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere és a tevékenységek tartalmi meghatározása" cimű KSH-kiadvány tartalmazza.

[41] Megállapította a 19/1994. (IV. 22.) FM rendelet 6. § (2) bekezdése (lásd 2. számú melléklet). Hatályos 1994.05.01.

[42] Megállapította a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 11. §-a (lásd 3. számú melléklet). Hatályos 1994.01.22.

[43] Hatályon kívül helyezte a 4/1994. (I. 18.) FM rendelet 12. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1994.01.22.

[44] Megállapította a 40/1993. (IX. 29.) FM rendelet 8. §-a (lásd Melléklet). Hatályos 1993.10.07.

Tartalomjegyzék