2/1994. (I. 11.) Korm. rendelet
a külföldi utas számúra adható általános forgalmiadó-visszatérítésről szóló 4/1993. (I. 13.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény 71. §-a (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §
A külföldi utas számára adható általános forgalmiadó-visszatérítésről szóló 4/1993. (I. 13.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. § (1) Az adó-visszaigénylési jog a következő feltételek együttes megléte esetén gyakorolható:
a) a külföldi utas, illetve megbízottja a terméket új állapotban külföldre viszi, és azt a vámhatóság a számla, egyszerűsített számla záradékolásával igazolja;
b) a vásárlás és a kivitel közötti időtartam nem haladja meg a 90 napot;
c) a kivitel és az adó-visszaigénylés kérelmezése közötti időtartam nem haladja meg a 183 napot.
(2) Új állapotú terméknek - a jármű kivételével - az minősül, amely a külföldre történő kivitel időpontjában a vásárláskori eredeti csomagolásában van, s amelyet - az arra utaló körülmények alapján - rendeltetésszerű használatba még nem vettek, ide nem értve a kipróbálást.
(3) Új állapotú járműnek az minősül, amelynek első forgalomba helyezése a külföldre történő kivitel időpontjáig még nem történt meg, kivéve, ha az első forgalomba helyezés kizárólag abból a célból történik, hogy a külföldi utas, illetve megbízottja a járművet a vásárlást követően haladéktalanul külföldre vigye.
(4) Az egyéb feltételek teljesülésétől függetlenül a vámhatóság megtagadja az (1) bekezdés a) pontja szerinti igazolást akkor is, ha
a) a külföldi utas, illetve megbízottja nem tesz eleget árubemutatási kötelezettségének;
b) a vásárlást igazoló eredeti számla, egyszerűsített számla nem felel meg az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény 13. § (1) bekezdésének 16. és 17. pontjában meghatározott követelményeknek."
2. §
(1) Az R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"5. § (1) Az adót az állami adóhatóság erre vonatkozó külön engedélye alapján lehet visszatéríteni.
(2) Az (1) bekezdésben említett engedélyt az állami adóhatóság kérelmére, a következő feltételek együttes megléte esetén adja ki:
a) a kérelmező gazdasági tevékenységének székhelye, illetve ennek hiányában állandó lakóhelye a Magyar Köztársaság területén (a továbbiakban: belföld) van;
b) a kérelmező belföldön bejegyzett általános forgalmiadó-alanynak minősül és adófizetési kötelezettségének az általános szabályok szerint tesz eleget;
c) a kérelem benyújtását megelőző 2 évben az állami adóhatóság nem tárt fel az adó- és pénzügyi ellenőrzés során jelentős hiányosságokat a kérelmezőnél;
d) a kérelmezővel szemben csőd- vagy felszámolási eljárás nincs folyamatban;
e) a kérelmező a kérelemben a cím pontos feltüntetésével megjelöli azt a helyet (helyeket), ahol adó-visszatérítési tevékenységet folytatni kíván.
(3) Az adó-visszatérítési tevékenységre jogosító engedély iránti kérelmet, valamint a (2) bekezdésben meghatározott feltételek teljesülését igazoló okiratokat az állami adóhatóság azon szervéhez kell benyújtani, melynek illetékességi területén a kérelmező gazdasági tevékenységének székhelye, illetve ennek hiányában állandó lakóhelye van.
(4) A kérelem és a csatolt okiratok alapján az állami adóhatóság területileg illetékes szerve (a továbbiakban: engedélyező hatóság) határozattal dönt az adó-visszatérítési tevékenységre jogosító engedély kiadásáról. Az engedély kiadása az erre a célra rendszeresített nyomtatványon történik.
(5) Az adó-visszatérítési tevékenységre jogosult (a továbbiakban: engedélyes) köteles az engedélyező hatóságnak haladéktalanul bejelenteni, ha a (2) bekezdés e) pontjában foglaltaktól eltérően más helyen (helyeken) is folytat adóvisszatérítési tevékenységet.
(6) Megszűnik az adó-visszatérítési tevékenységre való jogosultság, ha
a) az engedélyes visszaadja engedélyét;
b) az engedélyes meghal, jogutód nélkül megszűnik, illetve a jogutód nem felel meg az engedélyezés (2) bekezdésben meghatározott feltételeinek;
c) az engedélyező hatóság visszavonja az engedélyt.
(7) Az adó-visszatérítési tevékenységre jogosító engedélyt vissza kell vonni, ha
a) az engedélyes a (2) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott feltételeket nem teljesíti;
b) az állami adóhatóság az adó- és pénzügyi ellenőrzés során jelentős hiányosságokat tár fel az engedélyesnél;
c) az engedélyes az e rendeletben előírt rendelkezések betartását elmulasztja.
(8) Az az engedélyes, akitől (amelytől) az engedélyt a (7) bekezdés szerint visszavonták, újbóli kérelemmel a visszavonás időpontjától számított 2 éven belül nem fordulhat az engedélyező hatósághoz."
(2) Az R. az 5. § után a következő új 5/A. §-sal egészül ki:
"5/A. § (1) Az engedélyes köteles adó-visszatérítési tevékenységre való jogosultságáról jól látható módon tájékoztatást adni.
(2) Az adó-visszatérítés a külföldi utas kérelmére történik.
(3) Az adó-visszaigénylés jogszerűségét és összegszerűségét a külföldi utasnak kell bizonyítania, melynek hitelt érdemlő voltáról az engedélyesnek kell kellő gondossággal meggyőződnie, továbbá az azt alátámasztó adatokat nyilvántartásában elkülönítetten rögzítenie.
(4) Adó-visszatérítési tevékenységéért az engedélyes ügykezelési díjat számíthat fel a külföldi utasnak, melyet a visszatérítendő adó összegéből von le. Az ügykezelési díj mértéke nem haladhatja meg a visszatérítendő adó összegének a 10 százalékát. Az ügykezelési díj címén levont összeget az engedélyes köteles nyilvántartásában elkülönítetten rögzíteni.
(5) A visszatérítendő adó ügykezelési díjjal csökkentett és egységnyi forintra kerekített összege jelenti a külföldi utas részére visszatérített adót.
(6) Az adó-visszatérítés forintban illeti meg a külföldi utast. A visszatérített adót - ha a külföldi utas másként nem rendelkezik - készpénzben kell kifizetni.
(7) Az engedélyes köteles gondoskodni arról, hogy az adó-visszaigénylésre jogosító számla ismételt felhasználásra ne legyen alkalmas. Ennek érdekében a számlában az "ÁFA elszámolva" jelölést kötelezően fel kell tüntetni.
(8) A külföldi utas kérésére az ismételt adó-visszaigénylésre alkalmatlanná tett számlát részére vissza kell szolgáltatni. A visszaszolgáltatást megelőzően azonban az engedélyes köteles a számláról olyan fotómásolatot készíteni, amely alkalmas a számlában feltüntetett adatok azonosítására.
(9) Az ismételt adó-visszaigénylésre alkalmatlanná tett számlát, illetve - a (8) bekezdésben meghatározott esetben - annak fotómásolatát az engedélyes köteles nyilvántartásában számviteli bizonylatként megőrizni."
(3) Az R. az 5/A. § után a következő új 5/B. §-sal egészül ki:
"5/B. § A külföldi utas írásban megbízást adhat arra, hogy más járjon el az adó-visszaigénylési jog érvényesítésére."
3. §
(1) Az R. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"6. § (1) A külföldi utas részére visszatérített, az ügykezelési díjjal növelt adó összege az engedélyesnél előzetesen felszámított adónak minősül.
(2) Az (1) bekezdésben említett előzetesen felszámított adó tekintetében az engedélyes adólevonási joga a külföldi utas részére visszatérített adó kifizetésének időpontjában keletkezik.
(3) A tárgyhónapban keletkezett előzetesen felszámított adót az engedélyes önadózással állapítja meg, vallja be és számolja el."
(2) Az R. a 6. § után a következő új 6/A §-sal egészül ki:
"6/A. § (1) Az adó-visszatérítéssel kapcsolatos egyéb eljárási kérdések tekintetében - a (2) bekezdésben meghatározott eltéréssel - az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
(2) A külföldi utas és az engedélyes közölt az adó-visszatérítéssel kapcsolatban felmerült vitában a polgári jog és a polgári eljárásjog szabályait kell alkalmazni."
4. §
(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - 1994. április 1-jén lép hatályba, egyidejűleg az R. 4. §-ának (1) és (4) bekezdése a hatályát veszti azzal, hogy a folyamatban levő adó-visszaigénylési ügyekben rendelkezéseit, valamint az R. eredeti 5. és 6. §-át még alkalmazni kell.
(2) Az 1. §-ban, valamint a 2. § (1) bekezdésében foglalt - az adó-visszatérítési tevékenységre jogosító engedély iránti kérelem benyújtására és elbírálására vonatkozó - rendelkezések e rendelet kihirdetését követő 5. napon lépnek hatályba.
Dr. Boross Péter s. k.,
miniszterelnök