Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

34/1994. (VI. 28.) FM rendelet

a tenyészállat, illetve szaporítóanyag behozatalához és kiviteléhez való szakmai hozzájárulás előírásairól

Az állattenyésztésről szóló 1993. évi CXIV. törvény (a továbbiakban: Tv.) végrehajtására, a Tv. 49. §-a (1) bekezdésének a)/13. pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § E rendelet hatálya kiterjed a szarvasmarha, juh, kecske, ló, sertés, baromfi, házinyúl, prémesállat, méh, hal, valamint az élelmiszertermelési céllal zárt térben tartott vadfajok tenyészállatainak, illetve ezek szaporítóanyagának behozatalára és kivitelére.

2. § (1) Az 1. § szerinti tenyészállatot és szaporítóanyagot az ország területére behozni csak a Földművelésügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) előzetes tenyésztési hozzájárulásával (a továbbiakban: szakmai hozzájárulás) lehet, amelyet a vámkezelési kérelemhez az államhatáron csatolni kell.

(2) Nem kell szakmai hozzájárulás a tenyészállatnak kiállításra, versenyre történő behozatalához, kiviteléhez, illetve átszállításához, ha az állatot a származási országba visszaszállítják, és ezt a körülményt a behozatalkor, kivitelkor hitelt érdemlően igazolják. Amennyiben a fentiek szerint szakmai hozzájárulás nélkül behozott tenyészállatot belföldön forgalomba kívánják hozni, a belföldi forgalom számára való vámkezeléshez a szakmai hozzájárulást be kell szerezni.

3. § (1) A tenyészállat és szaporítóanyag behozatalához szükséges szakmai hozzájárulás iránti kérelmet a tenyészállat tulajdonosának, illetve a tulajdonos nevében megbízottjának a minisztériumhoz kell benyújtani.

(2) A kérelemnek tartalmaznia kell a származási országot és az onnan behozni kívánt fajta, hibrid, keresztezési program megnevezését, mennyiségét, ivarát, korcsoportját és a felhasználás célját.

(3) A szakmai hozzájárulás iránti kérelemhez csatolni kell

a) a megyei (fővárosi) Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomás igazolását arról, hogy a kérelmező tenyészete állategészségügyi szempontból alkalmas a behozni kívánt tenyészállat fogadására, és hogy a megfelelő karantén lehetőség rendelkezésre áll;

b) a behozni kívánt tenyészállatokra vonatkozó származási, tenyésztési, termelési (teljesítményvizsgálati), tenyészértékbecslési adatokat.

(4) A szakmai hozzájárulás iránti kérelemhez a (3) bekezdésben foglaltakon túl csatolni kell

a)[1] elismert szervezettel rendelkező világfajta tenyésztési programjának végrehajtásához szükséges import esetében az illetékes elismert tenyésztő szervezet előzetes nyilatkozatát az importált tenyészállat törzskönyvi nyilvántartásba vételéről. A nyilvántartásba vétel nem tagadható meg, ha a tenyészállat - (3) bekezdés b) pontja szerinti - adatai megfelelnek a tenyésztő szervezet törzskönyvi szabályzatában foglaltaknak, vagy...

b) védett fajta esetén a fajtát fenntartó elismert tenyésztő szervezet hozzájárulását; vagy

c) őshonos fajták esetén az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet (a továbbiakban: OMMI) javaslatát vagy

d) elismert szervezettel és fajtaelismeréssel nem rendelkező fajta esetén

1. egy elismert tenyésztő szervezet nyilatkozatát arról, hogy az új fajtát szervezetén belül elismertetni kívánja, vagy

2. az importőr nyilatkozatát, arról hogy a behozatalt követően szervezeti és fajtaelismerést kíván kérni a behozandó fajtára.

4. § (1) A minisztérium a szakmai hozzájárulást megadja, ha a kérelem a Tv.-ben és a 3. §-ban foglaltaknak megfelel.

(2) A minisztérium a szakmai hozzájárulást megküldi a kérelmezőnek, továbbá a kérelem teljes anyagának másolatával együtt az OMMI-nek.

(3) A kérelmekről és a kiadott szakmai hozzájárulásokról az OMMI nyilvántartást vezet.

5. § (1) A minisztérium szakmai hozzájárulása nem érinti a kérelmezőnek a behozatallal kapcsolatos külön jogszabályokban meghatározott kötelezettségeit, így különösen a behozatali és az állategészségügyi engedély beszerzését.

(2) A minisztérium szakmai hozzájárulása csak a tenyészállat vagy szaporítóanyag beléptetésére, továbbítására és raktározására jogosít.

6. § A behozatalról, a kijelölt karanténba érkezést követően negyvennyolc órán belül a 3. § (1) bekezdése szerinti kérelmezőnek írásban értesítenie kell az OMMI-t.

7. § Az OMMI a Tv. 18. § (2) bekezdésének d) pontja alapján ellenőrzi, hogy

a) a behozatal az előzetes szakmai hozzájárulásban foglaltak szerint valósult-e meg;

b) az állatok rendelkeznek-e származásigazolással, teljesítményvizsgálati eredménnyel, tenyészértéküket megállapították-e, illetve az átszámítható-e, és mindezek a kérelemben írtaknak megfelelnek-e;

c) a szaporítóanyag rendelkezik-e származásigazolással, valamint a szaporítóanyagot adó tenyészállat vércsoportvizsgálati eredményével és fizikai, biológiai, valamint minőségi tulajdonságai a behozatali előírásoknak megfelelnek-e;

d) a törzskönyvezés feltételei biztosítottak-e;

e) ha az import fajtaelismerési eljárást igényel, a bejelentést a karantén ideje alatt megtették.

8. § (1) A szakmai hozzájárulásnak megfelelő behozatalról az OMMI igazolást állít ki, amelynek alapján az állatok, illetőleg a szaporítóanyagok tenyészállatként, szaporítóanyagként behozatali előjegyzésben vagy a belföldi forgalom számára vámkezelhetők.

(2) A szakmai hozzájárulástól eltérő behozatal esetén az OMMI köteles kezdeményezni

a) a behozott állat, illetve szaporítóanyag nem tenyészállatként történő vámkezelését;

b) a behozott állat ivartalanítását, illetve a szaporítóanyag megsemmisítését vagy visszaszállítását;

c) az állat tenyésztésbe vétele, a szaporítóanyag forgalomba hozatala esetén a Tv. 45. §-ában foglaltak szerinti szankció alkalmazását, ha a szankcionált esetek valamelyike megvalósult.

9. § (1) A behozott tenyészállatokat, szaporítóanyagokat hasznosításukat megelőzően tenyésztési szempontból honosíttatni kell. A honosítás a tenyésztési adatnak a tenyésztési adatbankba történő felvételét vagy az importból kiállított származási lapoknak az OMMI-vel történő hitelesíttetését jelenti.

(2) A behozott mélyhűtött spermát csak a mesterséges termékenyítési engedély kiadását követően és engedélyezett mesterséges termékenyítő állomás útján lehet felkínálni, illetve értékesíteni.

10. § A külön jogszabályban foglalt engedélyen túl a minisztérium szakmai hozzájárulásával lehet az országból kivinni

a) a külön jogszabály szerinti védett őshonos és magas genetikai értéket képviselő, veszélyeztetett helyzetbe került állatot, valamint szaporítóanyagát;

b) az állami tulajdonú, mesterséges termékenyítési engedéllyel rendelkező apaállatot;

c) állami támogatásban részesült tenyészállományok egyedeit és szaporítóanyagát.

11. § (1) Tenyészállatot és szaporítóanyagot az ország területéről kivinni csak az OMMI által hitelesített származási igazolással lehet.

(2) A szaporítóanyag országból való kiviteléhez az (1) bekezdésben foglalt igazoláson túl az OMMI minőségi igazolása is szükséges.

(3) A tenyészállatok kiviteléhez állami támogatás csak az e rendeletben meghatározott feltételek teljesítése után vehető igénybe.

12. § A behozatali és kiviteli hozzájárulás kilencven napig érvényes, de az érvényességi időn belüli kérelemre, további tizenöt nappal meghosszabbítható.

13. § Ez a rendelet 1994. július 1. napján lép hatályba, egyidejűleg a tenyészállatok behozatalához és kiviteléhez szükséges miniszteri hozzájárulásról szóló 16/1976. (IV. 27.) MÉM-KkM együttes rendelet, valamint az azt módosító 1/1983. (I. 1.) MÉM-KkM, a 9/1985. (V. 23.) MÉM rendelet 11. §-a és a 8/1993. (I. 30.) FM rendelet 31. § (8) bekezdésének c) pontja és (9) bekezdése hatályát veszti.

Dr. Szabó János s. k.,

földművelésügyi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] A 34/1994. (VI. 28.) FM rendelet 3. § 4. bekezdésének a) pontja a 99/1997. (XII. 10.) FM rendelet 1. § -ának megfelelően módosított szöveg