Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4/1994. (I. 14.) IKM rendelet

az üzletek működéséről szóló 6/1990. (IV. 5.) KeM rendelet módosításáról

Az érintett miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel és az érdekképviseleti szervezetekkel egyetértésben az üzletek működéséről szóló, többször módosított 6/1990. (IV. 5.) KeM rendeletet az alábbiak szerint módosítom:

1. §

Az üzletek működéséről szóló 6/1990. (IV. 5.) KeM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § (1) A kereskedő köteles üzletének megnyitását az üzlet fekvése szerint illetékes település (község, város, fővárosi kerület) jegyzőjének (a továbbiakban: jegyző) formanyomtatványon, két példányban előzetesen bejelenteni. A bejelentésben az üzletkört az 1. számú mellékletben foglaltak szerint kell feltüntetni. A formanyomtatvány mintáját a 2. számú melléklet tartalmazza.

(2) Az (1) bekezdésben előírt bejelentéshez csatolni kell a szakhatósági hozzájárulást (hozzájárulásokat), továbbá, ha a tevékenység más hatóság engedélyéhez vagy nyilvántartásba vételéhez kötött, az engedély, illetőleg a nyilvántartásba vétel igazolásának hiteles példányát (példányait) is. A szakhatósági hozzájárulásokra vonatkozó rendelkezéseket a 3. § tartalmazza.

(3) A szakhatósági hozzájárulás (hozzájárulások) hiányában a jegyző a bejelentés záradékolását köteles megtagadni. Az üzlet csak a bejelentés záradékolását követően kezdheti meg működését.

(4) A jegyző által záradékolt bejelentést a kereskedő köteles az üzletben őrizni, és az ellenőrzés során felmutatni.

(5) A bejelentések másolati példányai alapján az üzletekről a jegyző nyilvántartást vezet.

(6) A bejelentésben feltüntetett adatok módosítását a kereskedő köteles a jegyzőnek bejelenteni. Módosításnak minősül az új üzletkör felvétele, illetve a már felvett üzletkör újabb termékkel történő kiegészítése is. A módosításra az üzletnyitás bejelentésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni. A módosított üzletkörbe tartozó terméket árusítani, illetőleg tevékenységet folytatni csak azt követően szabad, hogy a jegyző az adatok változását a bejelentésen záradékolta."

2. §

Az R. a következő 2/A. §-sal egészül ki:

"2/A. § Nincs szükség bejelentésre, ha az üzletet fenntartó kereskedő az üzletkörébe tartozó árut ideiglenes, nem közterületi árusítóhelyen alkalomszerűen értékesíti (alkalmi árusítás). Az alkalmi árusítás helyén kötelező a kereskedő nevének és székhelyének a vásárlók által is jól látható módon történő feltüntetése."

3. §

Az R. a következő 3/A.-3/B. §-okkal egészül ki:

"3/A. § (1) Kereskedelmi tevékenységet a jogszabályban meghatározott kivételekkel üzletben, vásáron és piacon szabad folytatni. A termelő az üzletében az általa előállított termékekhez kapcsolódó kiegészítő cikkeket is értékesíthet.

(2) A kereskedő az üzlet homlokzatával érintkező közterületen ideiglenesen, illetve idényjelleggel árusíthat. A közterület használatához a szükséges hatósági engedélyeket be kell szerezni.

(3) Az üzlettel nem rendelkező kereskedő a kereskedelmi tevékenységét vásáron és piacon folytathatja, közterületen csak a 4. számú mellékletben meghatározott termékeket értékesítheti. Az árusítás a szükséges hatósági engedélyek birtokában történhet. Nem adható engedély a városi főúthálózathoz tartozó közutakra, valamint az idegenforgalom szempontjából jelentős közterületekre, továbbá akkor, ha a közterületi árusítóhelytől közúton számítva 100 méteren belül hasonló cikkeket árusító üzlet működik.

(4) A kereskedő jövedéki cikket csak a jövedéki szabályozásról és ellenőrzésről, valamint a bérfőzési és szeszadóról szóló 1993. évi LVIII. törvényben meghatározott feltételek teljesítése esetén árusíthat.

(5) Az árusítás helye szerint illetékes jegyző az élelmiszert árusító, valamint a vendéglátóipari tevékenységet folytató kereskedő részére mozgóárusítást engedélyezhet. Az engedélyezéshez az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat előzetes hozzájárulását be kell szerezni. Az engedélyben meg kell jelölni az érvényesség időtartamát és azt az útvonalat, illetve helyet, amelyen a tevékenység végezhető. Mozgóárusítás kizárólag

a) üdülő-, nyaraló- és kirándulóhelyeken;

b) azokon a településeken, ahol kereskedő nem működik, vagy a lakosság keresletének kielégítése egyébként indokolja (pl. tanya, kistelepülés, külterület), valamint

c) az országos, illetve helyi jellegű rendezvények alkalmával

engedélyezhető.

(6) Az üzlettel nem rendelkező kereskedő és a mozgóárus a vállalkozói jogosultságát ellenőrzéskor eredeti okirattal vagy hiteles másolattal köteles igazolni. A kereskedőnek az árusítás helyén rendelkeznie kell az árusított termék eredetét hitelt érdemlően igazoló okirattal."

"3/B. § (1) A kereskedő csomagküldő kereskedelmi tevékenységet csak akkor folytathat, ha az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium nyilvántartásba vette, és a tevékenysége gyakorlásához üzlettel rendelkezik. Az élelmiszerek közül csomagküldő kereskedés útján csak a hűtés nélkül tartósan tárolható, előrecsomagolt élelmiszerek értékesíthetők.

(2) A házaló kereskedésre a külön jogszabályban foglaltak az irányadók."

4. §

Az R. 4. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § A jegyző az üzletben gyakorolt tevékenységet megtiltja, ha az ellenőrzés során megállapítja, hogy az üzlet vagy az üzletben kereskedelmi tevékenységet folytatók a jogszabályokban előírt követelményeknek nem felelnek meg, és a jegyző vagy a külön jogszabályban megjelölt hatóságok felszólítása ellenére a kereskedő a követelményeknek 30 napon belül nem tesz eleget. Külön jogszabály eltérő határidőt is megállapíthat."

5. §

Az R. 7. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Alsó és középfokú oktatási, gyermek-, ifjúságvédelmi, valamint vallás gyakorlására szolgáló intézmény bejáratától számított 200 méteres közúti (közterületi) távolságon belül szexuális árut értékesítő üzlet nem működhet."

6. §

Az R. 8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szeszes ital kimérést a kereskedő köteles a rendőrhatóságnak bejelenteni. Alsó és középfokú oktatási, egészségügyi, gyermek- és ifjúságvédelmi, valamint gyermekintézmény bejáratától számított 200 méteres közúti (közterületi) távolságon belül szeszes italt kimérni tilos. A melegkonyhás vendéglátóipari üzletre a tilalom nem vonatkozik."

7. §

Az R. 10. §-a a következőkkel egészül ki:

"A cégtulajdonos nevét és székhelyét az üzletben (elárusítóhelven) jól látható helyen és olvashatóan fel kell tüntetni."

8. §

Az R. 16. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Az üzletben a vásárlót jól láthatóan és olvashatóan tájékoztatni kell, hogy panaszával a jegyzőhöz, a fogyasztóvédelmi felügyelőséghez, vagy a Kereskedelmi Minőségellenőrző Intézethez (KERMI) fordulhat. A tájékoztatón fel kell tüntetni e hatóságok címét és telefonszámát is."

9. §

Az R. 18. §-ának d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában)

"d) szeszes ital kimérésnek minősül: a szeszes ital nem eredeti palackozásban, hanem űrmértékegység alapján, illetve eredeti palackban felnyitott állapotban történő értékesítése, továbbá az alkoholtartalmú kevert ital, valamint a bornak kannában vagy egyéb tárolóeszközben történő értékesítése is."

10. §

(1) Az R. 1. számú melléklete e rendelet 1. számú melléklete, az R. 2. számú melléklete e rendelet 2. számú melléklete szerint módosul.

(2) Az R. az e rendelet 3. számú melléklete szerinti 4. számú melléklettel egészül ki.

11. §

(1) Ez a rendelet 1994. február 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésekor már jogszerűen működő üzletet a kereskedőnek nem kell ismételten bejelenteni, de a 3. § (1) bekezdésében előírt szakhatósági hozzájárulásokat a rendelet hatálybalépésétől számított 90 napon belül köteles az üzlet helye szerint illetékes jegyzőnek bemutatni. Ha az üzlet működésében változás történt, az e rendeletben foglaltak szerint kell eljárni.

(3) A közterületi árusítás tilalma nem vonatkozik arra a könyvkereskedőre, aki a tevékenységét a rendelet hatálybalépésekor jogszerűen folytatja.

(4) A rendelet hatálybalépésekor már jogszerűen működő csomagküldő kereskedő a hatálybalépést követő hat hónapon belül köteles az üzletét megnyitni. Ennek hiányában e tevékenységéi haladéktalanul kötetes megszüntetni.

Dr. Latorcai János s. k.,

ipari és kereskedelmi miniszter

1. számú melléklet a 4/1994. (I. 14.) IKM rendelethez

Az R. 1. számú melléklete a következők szerint módosul:

1. Az R. 1. számú mellékletének I. fejezetében a 0. Általános áruház helyébe a következő rendelkezés lép:

"0. Általános áruház (kisáruház)

Élelmiszer és élvezeti cikk (alkoholtartalmú ital csak palackozva), dohányipari termék, ruházati termék, ruházati és lakástextília, vegyesiparcikk, vasáru, műszaki áru, bútor, kultúrcikk, vegyi áru (üzemanyag és ásványolaj termék kivételével).

Összes alapterület minimum 2500 m2, kisáruháznál 1000 m2."

2. Az R. 1. számú mellékletének I. fejezetében a 10. Élelmiszer áruház helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. Élelmiszer áruház (élelmiszer kisáruház) Élelmiszer és élvezeti cikk (alkoholtartalmú ital csak palackozva), dohányipari termék, gyümölcs, zöldség, gyógyvíz, élő baromfi és élő hal, sózott, nedves és szárazbél, háztartási vegyi cikk, a napi iparcikk, folyóirat, napilap, vágott virág, karácsonyfa elkülönítve, kiskertápolási cikk (mérgező növényvédőszer kivételével), vetőmag, kéziszerszám, műanyag áru.

Összes alapterülete minimum 600 m2, élelmiszer kisáruháznál 300 m2."

3. Az R. I. számú mellékletének I. fejezetében a 32. Drogéria és gyógynövény szaküzlet üzletköre a következőkkel egészül ki:

"Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény."

4. Az R. 1. számú melléklete I. fejezetének 6. pontjában a dohánybolt, bazáráruk szaküzlete, ajándékbolt üzletköre helyébe a következő rendelkezés lép:

"Dohányáruda

Dohányáru, dohányzáshoz szükséges kellék, csomagolt édesipari termék, postai cikk, papíráru, írószer, kisebb értékű ajándéktárgy, kisebb értékű játék, szárazelem, fényképezéshez szükséges film, pipereszappan, desodor, napilap, hetilap, folyóirat, autóbusz- és villamosjegy, totó, lottó és nyereménysorsjegy.

Bazáráruk üzlete

Általában kisebb értékű divatcikk, kisebb értékű játék, műanyag virág, evőeszköz, edénytartő, preparált rovar, kisebb értékű ajándéktárgy, dísztárgy, emléktárgy, öv, terítő, szatyor, táska, műanyagból vagy bőrből készült kisebb értékű használati cikk, papíráru, írószer, strandcikk, hamutartó, fényképtartó, képkeret, kegyszer, ruhadíszként, bizsuként használt kitűző, totó, lottó és nyereménysorsjegy, egyes ünnepekhez kapcsolódó alkalmi áru.

Ajándéktárgy kereskedés

Divatékszer, ötvösáru, óra, kristály dísztárgy, üveg- és porcelánáru, díszmű, lakásdíszítő eszköz, népművészeti áru, divattáska, divatsál, kesztyű, harisnya, ernyő, fotó-optikai cikk a látásjavító szemüveg kivételével, könyv, képeslap, kozmetikum, játék."

5. Az R. 1. szánni melléklete IV. fejezetének 4. pontjából (Egyéb hálózati egységek) a "Kézizálog ellenében hitel nyújtása (Záloghitel)." szövegrész hatályát veszti.

2. számú melléklet a 4/1994. (I. 14.) IKM rendelethez

Az R. 2. számú mellékletében szereplő "Bejelentés kereskedelmi üzlet/iroda nyitásáról" című nyilatkozatban a kereskedő neve, székhelye szövegrészt követően fel kell tüntetni a kereskedő adószámát is, a nyilatkozat szövege pedig a következők szerint módosul:

"Tudomásul veszem, hogy az üzletek működéséről szóló 6/1990. (IV. 5.) KeM rendelet alapján egyes áruk forgalmazásához, illetve egyes kereskedelmi tevékenységek megkezdéséhez szakhatósági hozzájárulás szükséges. A vonatkozó szakhatósági engedélyt (engedélyeket) (... db) a bejelentésemhez csatolom. A bejelentésben megjelölt adatok változását köteles vagyok a községi, városi, fővárosi kerületi, megyei jogú város jegyzőjének 15 napon belül bejelenteni. Az üzletkör módosítása, kiegészítése esetén a módosított üzletkörnek megfelelő termékek árusítását, illetőleg tevékenységek folytatását csak azt követően kezdhetem meg, ha ezeket a jegyző a bejelentőlapon feltüntette."

3. számú melléklet a 4/1994. (I. 14.) IKM rendelethez

Az R. a következő 4. számú melléklettel egészül ki:

"4. számú melléklet a 6/1990. (IV. 5.) KeM rendelethez

A rendelet 3/A. § (3) bekezdése alapján közterületen árusítható termékek

Napilap és hetilap, folyóirat

Levelezőlap

Virág

Léggömb

Zöldség és gyümölcs

Pattogatott és főtt kukorica

Sült gesztenye

Sült tök

Csomagolt pirított tökmag, napraforgómag, földimogyoró

Vattacukor és egyéb cukorka

Jégkrém, fagylalt

Szerencsejátékban való részvételre jogosító jegy (pl. totó, lottó, bongó, sorsjegy)

Óvszer (kondom)

Az egyes ünnepekhez, kapcsolódó alkalmi cikkek (pl. húsvéti, karácsonyi, szilveszteri stb. cikkek), az adott ünnepel megelőző 20 napban."

Tartalomjegyzék