5/1994. (VI. 14.) IM rendelet
a büntetés-végrehajtás közúti járműveivel kapcsolatos egyes rendelkezésekről
A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 2. §-ának (4) bekezdésében, a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet (a továbbiakban: MT rendelet) 26. §-ának (8) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet (a továbbiakban: R1.) 1. §-ának (3) bekezdésére, a gépjárműfenntartó tevékenység személyi és dologi feltételeiről szóló 1/1990. (IX. 29.) KHVM rendelet (a továbbiakban: R2.) 1. §-ának (2) bekezdésérc, a gépkocsik környezetvédelmi felülvizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló 18/1991. (XII. 18.) KHVM rendelet (a továbbiakban: R3.) 1. §-ának (3) bekezdésére figyelemmel - a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. §
A rendelet hatálya kiterjed a büntetés-végrehajtás közúti járműveire, azok üzemeltetőire és igénybe vevőire.
2. §
[Az MT rendelet 8. §-ának (2) bekezdéséhez]
Díj ellenében autóbusszal végzett közforgalmú közúti személyszállításhoz csak olyan gépjármű használható, amelynek erre való alkalmasságát a területi közlekedési hatóság műszaki vizsgálat alapján megállapította, és amelyet a Büntetés-végrehajtás Központi Ellátó Intézete (a továbbiakban: Bv.KEI) is alkalmasnak minősített.
3. §
(Az MT rendelet 9. §-ához)
A büntetés-végrehajtás közúti járművén nem kell feltüntetni az üzemben tartó nevét és telephelyét, vagy a területi közlekedési hatóság által e célra rendszeresített jelet és azonosítási számot.
4. §
(Az MT rendelet 23. §-ához)
Közúti forgalomban a büntetés-végrehajtás gépjárműve kizárólag a jogszabálynak megfelelő és a büntetés-végrehajtási szervezetnél rendszeresített menetlevéllel vehet részt.
5. §
(Az MT rendelet 25. §-ához)
(1) A járművek jogszerű használatáért, valamint az üzem-, forgalombiztonsági és környezetvédelmi követelményeknek megfelelő műszaki állapotáért a járművet üzemeltető büntetés-végrehajtási szerv vezetője felelős.
(2) Az MT rendeletben foglaltak megtartását a büntetés-végrehajtási szervek telephelyein a területi közlekedési hatóság, közúton a Bv.KEI ellenőrzi.
6. §
[Az R1. 2. §-ának (2) bekezdéséhez]
Nem minősül jármű átalakításának a már forgalomba helyzett jármű olyan megváltoztatása, amely a járművet a fogvatartottak szállítására teszi alkalmassá.
7. §
(Az R1. 12. §-ához)
A büntetés-végrehajtás közúti gépjárműveinek időszakos vizsgálatát, a forgalmi engedély érvényesítését a Közlekedési Főfelügyelet feljogosítása alapján a Bv.KEI végzi. A motorkerékpár, mezőgazdasági vontató, lassú jármű és ezek pótkocsijai, valamint a segédmotoros kerékpár műszaki vizsgáztatását a területileg illetékes Közlekedési Felügyelet vizsgáló állomásán kell végrehajtani.
8. §
(Az R1. 14. §-ához)
A büntetés-végrehajtás járműveinek műszaki állapotát és az üzemeltetési, műszaki feltételek megtartását a közúti forgalomban a Bv.KEI ellenőrzi.
9. §
(Az R1. 15. §-ához)
A gépjárművek műszaki állapotát az üzemeltető büntetés-végrehajtási szerveknél a Közlekedési Főfelügyelet és a Bv.KEI egyaránt ellenőrzi.
10. §
(Az R2. 12. §-ához)
A gépjárműfenntartó tevékenységet évente legalább egy alkalommal a Bv.KEI is ellenőrzi.
11. §
[Az R3. 2. § (4) bekezdéséhez]
A büntetés-végrehajtás gépjárműveinek környezetvédelmi felülvizsgálatát és ellenőrzését a Közlekedési Főfelügyelet feljogosítása alapján a Bv.KEI végzi.
12. §
A büntetés-végrehajtás közúti járművei szolgálati és szolgáltatási feladatok végrehajtására, valamint kivételes esetben magáncélú használatra vehetők igénybe.
13. §
A büntetés-végrehajtás gépjárműveinek szolgálati célból történő országhatáron kívüli használata csak abban az esetben engedélyezhető, ha az közforgalmú közlekedési eszköz igénybevételénél gazdaságosabb.
14. §
A büntetés-végrehajtás járművei központi beszerzésűek.
15. §
A büntetés-végrehajtás országos parancsnoka a jogszabályok keretei között gondoskodik az e rendeletben foglaltak végrehajtásáról, különösen a gépjárművek állománytáblájáról, beszerzéséről, forgalomból való kivonásáról, nyilvántartásáról, üzemeltetéséről, ellenőrzéséről, az igénybevétel rendjéről és a térítési díj mértékének a meghatározásáról.
16. §
E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, egyidejűleg a büntetés-végrehajtási testületnél a gépjárművek üzemeltetéséről szóló 101/1988. (IK. Bv. Mell. 1.) IM utasítás a hatályát veszti.
Dr. Balsai István s. k.,
igazságügy-miniszter