7/1994. (VI. 24.) IM rendelet
a meghagyással kapcsolatos követelmények szabályozásáról
A honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 130. §-ának (2) bekezdésére figyelemmel, a Hvt. végrehajtását szabályozó 178/1993. (XII. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 106. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - annak érdekében, hogy az igazságügyi szervek rendkívüli állapot idején is teljesíthessék a jogszabályban meghatározott feladataikat - a következőket rendelem el:
1. §
(1) A rendelet hatálya az Igazságügyi Minisztériumra, a helyi, a munkaügyi, a megyei (fővárosi) bíróságokra (a továbbiakban: bíróságok), az Igazságügyi Szakértői Intézetek Hivatalára, az igazságügyi szakértői intézetekre, a büntetés-végrehajtás szerveire, a büntetés-végrehajtási intézetek mellett működő gazdasági társaságokra (a továbbiakban együtt: igazságügyi szervek), valamint az igazságügyi szerveknél közszolgálati, szolgálati és közalkalmazotti jogviszonyban, illetve munkaviszonyban álló tartalékos hadkötelesekre terjed ki.
(2) A Vhr. 8. számú melléklete alapján meghagyás szempontjából
a) a büntetés-végrehajtási szervek közalkalmazotti állománya az I. kategóriába;
b) az Igazságügyi Minisztérium, a bíróságok, az Igazságügyi Szakértői Intézetek Hivatala és az igazságügyi szakértői intézetek a II. kategóriába
tartoznak.
(3) A büntetés-végrehajtási intézetek mellett működő gazdasági társaságokat a III. kategóriába tartozó szervnek jelölöm ki.
2. §
(1) Az 1. kategóriába tartozó igazságügyi szerveknél közalkalmazottként foglalkoztatott tartalékos hadkötelesek a Vhr. 104. §-ának (1) bekezdése alapján beosztásukban meghagyásra kerülnek.
(2) A II-III. kategóriába tartozó szervek tartalékos hadkötelesei - a Vhr. 104. §-ának (2) bekezdésében írt szempontok alapján - az igazságügyi szervnek a Hvt. 224-232. §-aiban, továbbá a 201. § (1) bekezdésében meghatározott rendelettervezetekben foglalt feladatai figyelembevételével kerülhetnek a beosztásukban meghagyásra.
(3) Nem kerülhetnek meghagyásra azok a tartalékos hadkötelesek, akiket a Hvt. 227. §-ának (1) bekezdése alapján felállítandó katonai bírósági szervezet személyi állományához kell biztosítani.
3. §
(1) Az I. kategóriába tartozó szervek meghagyásra kerülő tartalékos hadköteleseinek a jegyzékét a szerv vezetője készíti el. Az összesített jegyzéket - szervenkénti és megyei bontásban - a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka küldi meg a honvédség vezérkari főnökének.
(2) A II. kategóriába tartozó szerveknél a meghagyásba kerülő személyek jegyzékét
a) az Igazságügyi Minisztériumban a személyzeti és munkaügyi feladatokat ellátó szerv vezetője;
b) a helyi, a munkaügyi és a megyei (fővárosi) bíróság tekintetében - a megyei bírói tanács véleményének ismeretében - a megyei (fővárosi) bíróság elnöke;
c) az igazságügyi szakértői intézeteknél és az Igazságügyi Szakértői Intézetek Hivatalánál e hivatal vezetője
állítja össze.
(3) A jegyzékek összeállítására az Igazságügyi Minisztérium főosztályvezetői, a helyi és munkaügyi bíróságok elnökei, illetve az igazságügyi szakértői intézetek vezetői tesznek javaslatot.
(4) A (2) bekezdés a)-c) pontjai szerinti névjegyzéket a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának kell megküldeni, aki az összesített jegyzéket - a közigazgatási államtitkár egyetértésével - szervenkénti bontásban továbbítja a honvédség vezérkari főnökének.
(5) A III. kategóriába sorolt szervek jegyzékét a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka küldi meg a honvédség vezérkari főnökének. A büntetés-végrehajtási intézetek mellett működő gazdasági társaságok vezetői (ügyvezető igazgatói) a meghagyásra tervezett személyek jegyzékét az illetékes hadkiegészítő parancsnokságnak megküldik, és erről tájékoztatják az országos parancsnokot.
(6) A névjegyzékek módosításáról a 3. § (1)-(2) és (5) bekezdésében megjelölt szervek vezetői gondoskodnak. A III. kategóriába kijelölt szervek jegyzékének megváltoztatásáról a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának javaslatára az igazságügy-miniszter dönt.
4. §
(1) A meghagyással kapcsolatos jegyzékek egy példányát az összeállításért felelős igazságügyi szerv vezetője, az összesített jegyzékeket a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka kezeli.
(2) A meghagyásról a javaslatot tevő vezetőt és az érintett tartalékos hadkötelest tájékoztatni kell.
5. §
A meghagyással kapcsolatos feladatok teljesítésének szervezését, összehangolását és ellenőrzését - az illetékes igazságügyi és más szervekkel együttműködve - a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka látja el.
6. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Balsai István s. k.,
igazságügy-miniszter