104/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet

a közgyógyellátási igazolványról szóló 28/1993. (II. 17.) Korm. rendelet módosításáról

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. §-a (1) bekezdésének b) pontjában, valamint a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 7. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

A közgyógyellátási igazolványról szóló 28/1993. (II. 17.) Korm. rendelet 10. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. § (1) A közgyógyellátásra jogosult számára térítésmentesen

a) gyógyszert

aa) a beteg választása szerint a háziorvosa vagy a kezelését végző orvos,

ab) háziorvosa hiányában vagy sürgős szükség esetén a tartózkodási helye szerint illetékes háziorvos,

ac) a fekvőbeteg-gyógyintézet orvosa a beteg elbocsátásakor legfeljebb egy, eredeti legkisebb gyári csomagolásban,

ad) járóbeteg-szakellátás szakorvosa vizsgálatra, kezelésre megjelent betegnek legfeljebb egy, eredeti legkisebb gyári csomagolásban;

b) gyógyászati segédeszközt a kezelőorvosa

rendelhet.

(2) Ha a közgyógyellátásra jogosult személyes gondoskodást nyújtó átmeneti és bentlakásos szociális intézményben vagy gyermek- és ifjúságvédő intézetben, nevelőotthonban került elhelyezésre, az (1) bekezdésben foglaltakon túl a gyógyszert részére az intézmény orvosa is rendelheti.

(3) Közgyógyellátás keretében rendelt gyógyszer, gyógyászati segédeszköz térítésmentesen abban az esetben adható ki, ha az (1) és (2) bekezdés szerinti orvos az igazolvány sorszámát a vényen feltüntette.

(4) A közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkező személynek gyógyszertárat kell választania, ahol a közgyógyellátás terhére térítésmentesen rendelt gyógyszert kiváltja.

(5) A választott gyógyszertár az igazolványra rávezeti a gyógyszertár nevét, címét, telefonszámát, és nyilvántartja a (3) bekezdés alapján bejelentkezett közgyógyellátottak igazolványának sorszámát.

(6) Ha a közgyógyellátásra jogosult a továbbiakban más gyógyszertárnál kívánja beszerezni a számára közgyógyellátás terhére térítésmentesen rendelt gyógyszereket a felkért gyógyszertár az újabb választásról két munkanapon belül értesíti az előző gyógyszertárat, és az igazolványra felvezeti az újabb választás tényét.

(7) A (4)-(6) bekezdésekben foglaltaktól eltérően sürgős szükség, illetve beszerezhetőség akadálya esetén a közgyógyellátott a választott gyógyszertártól eltérő gyógyszertárban is kiválthatja a rendelt gyógyszert. A gyógyszertár a kiváltás helyének módosítására vonatkozó okot nem vizsgálja, a gyógyszert térítésmentesen kiadja, és ezen vényeket elkülönítve tartja nyilván.

(8) Ha a társadalombiztosítási szerv ellenőrzései során megállapítja, hogy az (1) és (2) bekezdés szerinti orvos a közgyógyellátott adatait olyan vényen tünteti fel, amelyen nem a közgyógyellátott személy részére rendel gyógyszert, és ezzel a társadalombiztosításnak kárt okoz, a társadalombiztosítási szerv

a) közalkalmazotti jogviszonyban lévő orvos esetén az orvos munkáltatójánál fegyelmi eljárást kezdeményez;

b) külön jogszabályban meghatározottak szerint intézkedik a jogalap nélkül igénybe vett egészségügyi szolgáltatás megtérítése iránt;

c) egy naptári éven belül ismételt vagy 20 000 forintot meghaladó károkozás esetén

ca) a munkáltatóval kötött finanszírozási szerződés módosításával kizárja az érintett orvos gyógyszerrendelési jogosultságát,

cb) a társadalombiztosítással közvetlenül finanszírozási szerződést kötött orvosok szerződését megszünteti.

(9) A (8) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni akkor is, ha a közgyógyellátás terhére térítésmentesen gyógyszert olyan orvos rendel, aki arra nem jogosult."

2. §

Ez a rendelet 1995. szeptember 1-jén lép hatályba.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök