28/1993. (II. 17.) Korm. rendelet

a közgyógyellátási igazolványról

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 132. § (1) bekezdésének b) pontjában, valamint a helyi önkormányzatokról szóló 1993. évi LXV. törvény 7. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §[1]

A közgyógyellátásra jogosult részére a rendelet 1. számú mellékletében foglalt közgyógyellátási igazolványt (a továbbiakban: igazolvány) a települési önkormányzat jegyzője (a továbbiakban: jegyző) két példányban állítja ki. Az igazolványnak a társadalombiztosítási igazgatási szerv részére rendszeresített példányát az igazolvány kiállítási helye szerint illetékes megyei egészségbiztosítási pénztár, illetve a Fővárosi és Pest Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (a továbbiakban: Igazgatóság) részére a kiállítást követő három napon belül meg kell küldeni.

1/A. §[2]

(1) Az Szt. 50. §-ának (3) bekezdése alapján a közgyógyellátási igazolványra való jogosultság megállapításához

a)[3] a beteg háziorvosa az "Orvosi Beutalás - Javaslat - Igazolás" (A.3510-64/a.r.sz.) formanyomtatványon a beteg kérésére igazolja a beteg részére havonta rendszeresen rendelt, az Szt. 49. §-ának (2) bekezdése szerinti, a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerek (a továbbiakban: gyógyszer) megnevezését és mennyiségét,

b) a gyógyszer kiadója, illetve a szolgáltatást nyújtó intézmény (a továbbiakban együtt: gyógyszertár) az a) pont szerinti igazolás alapján a 2. számú mellékleten igazolja a beteg által fizetendő gyógyszerköltség összegét.

(2) A gyógyszertár az (1) bekezdés a) pontja szerinti igazolást, illetve a b) pontban meghatározott igazolás másolati példányát a kiállítástól számított két évig megőrzi.

(3)[4]

2. §

(1)[5] Ha a közgyógyellátásra való jogosultságot az Szt. 50. §-ának (2)-(3) bekezdése alapján állapítják meg, az igazolványt a jogosultságot megállapító határozat jogerőre emelkedésével egyidejűleg kell kiállítani.

(2) Ha az Szt. 50. § (1) bekezdésében foglalt esetekben az igazolványra való jogosultságot

a) nem települési önkormányzati szerv jogerős határozata alapozza meg, a jogerős határozat bemutatásától számított 8 napon belül;

b) az önkormányzat képviselő-testületének, a polgármesternek vagy a jegyzőnek a közigazgatási határozata alapozza meg, a határozat jogerőre emelkedésével egyidejűleg hivatalból a jegyző az igazolványt kiállítja.

(3) Az Szt. 50. § (1) bekezdés a) pontjában megjelölt személyek részére az igazolványt az intézeti elhelyezéssel, az intézeti és állami nevelésbe vétellel, valamint ideiglenes hatályú intézeti elhelyezéssel egyidejűleg az a jegyző állítja ki, aki az elhelyezésről, a nevelésbe vételről (a továbbiakban: nevelésbe vétel) szóló határozatot meghozta. Ha az ideiglenes beutalásról nem a települési önkormányzat jegyzője rendelkezett az igazolványt 3 napon belül az a jegyző állítja ki, akit az ideiglenes beutalásról értesítettek. Ha a jogosult lakóhelye a nevelésbe vétel időpontjában nem a határozatot hozó jegyző illetékességi területén van, az igazolványt az új lakóhely szerint illetékes jegyző állítja ki.

3. §[6]

(1) A jegyző az Szt. 50/A. §-ának (1) bekezdésében foglalt nyilvántartás vezetése céljából - az igazolvány kiállításával egyidejűleg - tájékoztatja az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat (a továbbiakban: OEP) a jogosultnak az Szt. 50/A. §-ának (2) bekezdése szerinti adatairól.

(2) A nyilvántartásban foglalt bármely adat megváltozása esetén a jegyző az erről való tudomásszerzést követő 3 napon belül értesíti az OEP-et.

4. §

(1)[7] Az Szt. 49. §-ának (2) bekezdésében szabályozott ellátásokra jogosító igazolványt a jegyző egy éves érvényességi időtartamra állítja ki. A határidő eltelte előtt megszűnik az igazolvány érvényessége, ha[8]

a) visszavonták,

b) érvénytelenné nyilvánították, vagy

c) a jogosult meghalt.

(2) Ha az igazolvány érvényessége az (1) bekezdés a)-c) pontjában megjelölt ok következtében szűnt meg, az igazolványt a jegyző bevonja, és az érvényteleníti. Az érvénytelenített igazolványt az ügyben korábban keletkezett iratokhoz kell csatolni.

(3)[9] Ha az igazolvány érvényessége megszűnt, de bevonására nincs lehetőség (elveszett, megsemmisült stb.) az igazolványt érvénytelenné kell nyilvánítani.

5. §

(1)[10]

(2) Ha az igazolványt a jegyző a 2. § (2)-(3) bekezdése szerint állította ki, az igazolvány kiállításának alapjául szolgáló tény, vagy az alapjául szolgáló ok megszűnésének napjára visszamenőlegesen kell gondoskodni az igazolvány érvénytelenítéséről.

6. §[11]

A jegyző az Szt. 52. §-ának (2) bekezdése szerinti ellenőrzés megtörténtét és annak eredményét az igazolványon rögzíti. Az Szt. 50. §-ának (1) bekezdése alapján 2005. április 1-je után, továbbá az Szt. 50. §-ának (2)-(3) bekezdése alapján kiállított igazolvány érvényességének meghosszabbítását a jegyző az igazolványon feltünteti.

7. §

(1) Az igazolványt vissza kell vonni, ha

a) a kiállításra jogosultság hiányában került sor;

b) a jogosultság a kiállítást követően megszűnt;

c) a jogosult az igazolványt másra átruházta, vagy más módon jogellenesen használta;

d) az olyan mértékben megrongálódott, hogy abból a jogosultság ténye nem állapítható meg;

e) érvényessége lejárt és az újra nem érvényesítették.

(2)[12] Ha az igazolvány visszavonásának alapjául szolgáló tényről a háziorvos vagy az Igazgatóság tudomást szerez, ezt haladéktalanul jelzi a jegyzőnek.

8. §

(1) Ha az igazolványt a 7. § a)-c) pontja szerint vonták vissza a visszavonással egyidejűleg szükség szerint intézkedni kell az igazolvánnyal jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátás megtérítéséről (a továbbiakban: megtérítés).

(2)[13] A 2. § (2)-(3) bekezdésében, valamint az Szt. 50. §-ának (3) bekezdésében szabályozott esetekben a megtérítést a jegyző rendeli el.

(3)[14] Megtérítés címén a jegyző az igazolvány kiállításától [7. § a) pontja] vagy a jogosulatlan birtoklásától [7. § b)-c) pont] számított időszakra - havonta - legfeljebb a megtérítésre kötelező határozat meghozatalának időpontjában érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összege 75%-a egytizenkettedének megfizetését rendeli el. A megtérítést az Igazgatóság költségvetési elszámolási számlája javára kell befizetni.

(4) A megtérítésre kötelező határozatot tájékoztatásul az Igazgatóság részére is meg kell küldeni. Az Igazgatóság a határozat jogerőre emelkedésétől számított 90. napon beiül a bíróságtól kérheti kárának megtérítését, ha az igazolvány jogosulatlan használatával a határozatban foglaltaknál nagyobb kára keletkezett.

(5) Az Egészségbiztosítási Alap kezelője - a népjóléti miniszterrel történt megállapodás szerint - negyedévente elszámol a Népjóléti Minisztériummal a közgyógyellátá-sért fizetett költségvetési térítés felhasználásáról.

9. §

Ha a közgyógyellátásban méltányosságból részesülőt kötelezi az önkormányzat megtérítésre a 8. § (3)-(4) bekezdésében foglaltakat is alkalmazni kell azzal, hogy a határozatot a képviselő-testület hozza meg [Szt. 17. § (3) bekezdés], illetve a 8, § (3) bekezdésében megjelölt megtérítést az önkormányzat költségvetésének javára kell befizetni.

10. §[15]

(1) A közgyógyellátásra jogosult számára térítésmentesen

a) gyógyszert

aa)[16] a háziorvosa, illetve azon gyógyszerek esetében, melyeket a vonatkozó jogszabályok alapján csak szakorvos írhat fel, a kezelést végző szakorvos,

ab)[17] sürgős szükség esetén a tartózkodási hely szerint illetékes kezelőorvos statim jelzéssel legfeljebb egy, eredeti legkisebb gyári csomagolásban;

ac) a fekvőbeteg-gyógyintézet orvosa a beteg elbocsátásakor legfeljebb egy, eredeti legkisebb gyári csomagolásban,

ad) járóbeteg-szakellátás szakorvosa vizsgálatra, kezelésre megjelent betegnek legfeljebb egy, eredeti legkisebb gyári csomagolásban;

b) gyógyászati segédeszközt a kezelőorvosa

rendelhet.

(2) Ha a közgyógyellátásra jogosult személyes gondoskodást nyújtó átmeneti és bentlakásos szociális intézményben vagy gyermek- és ifjúságvédő intézetben, nevelőotthonban került elhelyezésre, az (1) bekezdésben foglaltakon túl a gyógyszert részére az intézmény orvosa is rendelheti.

(3) Közgyógyellátás keretében rendelt gyógyszer, gyógyászati segédeszköz térítésmentesen abban az esetben adható ki, ha az (1) és (2) bekezdés szerinti orvos az igazolvány sorszámát a vényen feltüntette.

(4) A közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkező személynek gyógyszertárat kell választania, ahol a közgyógyellátás terhére térítésmentesen rendelt gyógyszert kiváltja.

(5) A választott gyógyszertár az igazolványra rávezeti a gyógyszertár nevét, címét, telefonszámát, és nyilvántartja a (3) bekezdés alapján bejelentkezett közgyógyellátottak igazolványának sorszámát.

(6) Ha a közgyógyellátásra jogosult a továbbiakban más gyógyszertárnál kívánja beszerezni a számára közgyógyellátás terhére térítésmentesen rendelt gyógyszereket a felkért gyógyszertár az újabb választásról két munkanapon belül értesíti az előző gyógyszertárat, és az igazolványra felvezeti az újabb választás tényét.

(7) A (4)-(6) bekezdésekben foglaltaktól eltérően sürgős szükség, illetve beszerezhetőség akadálya esetén a közgyógyellátott a választott gyógyszertártól eltérő gyógyszertárban is kiválthatja a rendelt gyógyszert. A gyógyszertár a kiváltás helyének módosítására vonatkozó okot nem vizsgálja, a gyógyszert térítésmentesen kiadja, és ezen vényeket elkülönítve tartja nyilván.

(8)[18] Az OEP folyamatos elektronikus adatkapcsolat 2006. június 1-jéig történő kiépítésével biztosítja a gyógyszertár számára a jogosultság ellenőrzése céljából a hatósági nyilvántartásba történő betekintést.

(9)[19] Amennyiben a gyógyszer kiadója az Szt. 50/A. §-ának (3) bekezdése szerint a közgyógyellátásra való jogosultságot vizsgálni nem tudja, felhívja a gyógyszert kiváltó személyt az igazolvány bemutatására. Ebben az esetben a gyógyszer kiadójának ellenőrzési kötelezettsége a vényen, illetőleg az igazolványon szereplő név és TAJ szám egyeztetésére, továbbá az igazolvány érvényességi idejének vizsgálatára terjed ki.

(10)[20]

(11)[21] Ha a közgyógyellátásra való jogosultság sem az Szt. 50/A. §-ának (3) bekezdése szerint, sem a (9) bekezdésben foglaltak szerint nem igazolható, a gyógyszer közgyógyellátás keretében nem, csak általános társadalombiztosítási támogatással adható ki.

11. §

(1) A közgyógyellátásra jogosult a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények megváltozását az Szt. 9. §-a szerint köteles bejelenteni.

(2) A jogosultnak az (1) bekezdés szerinti bejelentési kötelezettsége az igazolvány elvesztése, megsemmisülése vagy megrongálódása esetén is fennáll.

12. §

(1)[22]

(2) Ha az igazolvány érvényességi idejének lejárta előtt elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott, a jegyző új igazolványt állít ki. Az új igazolvány érvényessége és tartalma azonos a korábban kiadott igazolványéval, azzal, hogy az igazolvány kiadásának jogcíme rovatba a korábban kiadott igazolvány sorszámát is fel kell tüntetni. Ha az elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott igazolványt az Szt. 50. § (2) bekezdése szerint állították ki, az új igazolvány után térítést nem kell fizetni.

13. §

(1) Ha az önkormányzat méltányosságból ad ki igazolványt, illetve a kiadott igazolvány érvényességét meghosszabbítja, az Igazgatóság igazolásának megérkezéséig [Szt. 53. § (2) bekezdés] - a jogosult kérelmére - a jegyző igazolást állít ki a jogosultság tényéről. A kiállított igazolás az igazolvánnyal azonos jogokat keletkeztet.

(2) Az igazolás a kiállítástól számított 30 napig érvényes. Az igazolásnak tartalmaznia kell az érvényesítésre megküldött igazolványban foglaltakat, érvényességi idejét, valamint az önkormányzat határozatának számát.

13/A. §[23]

(1) A jegyző és az OEP a közgyógyellátásban részesülők adatait tartalmazó nyilvántartást évente, a december 31-ei állapotnak megfelelően egyezteti.

(2) Az OEP a nyilvántartása szerinti adatokat a tárgyévet követő év január 31-éig a jegyző részére megküldi.

(3) A jegyző az OEP adatait saját nyilvántartása adataival egyezteti és az egyeztetett adatokat az OEP-nek március 5-éig visszaküldi.

(4) Ha az adatok között eltérés van, a jegyző és az OEP március 31-éig gondoskodik a nyilvántartásnak a valós adatok szerinti helyesbítéséről.

(5) A jegyző az e rendeletben meghatározott, az OEP vonatkozásában fennálló tájékoztatási, illetőleg adategyeztetési feladatait az Igazgatóságon keresztül látja el.

14. §

(1) A jegyző közgyógyellátásra jogosító igazolványnyomtatvánnyal történő ellátásáról az Igazgatóság gondoskodik.

(2) Az igazolvány-nyomtatványokat szigorú számadású nyomtatványként kell kezelni.

15. §

(1) E rendelet 1993. február 26-án lép hatályba.

(2)[24]

(3)[25]

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 28/1993. (II. 17.) Korm. rendelethez[26]

[27]
A társadalombiztosítás közgyógyellátásra jogosító
IGAZOLVÁNYA
A jogosult példánya
Sorszám:……………
A kiállító szerv neve:................................................................................
.................................................................................................................
A jogosult neve:.......................................................................................
Társadalombiztosítási azonosító jele:..............................................................
.................................................................................................................
Lakcíme:...................................................................................................
................................................................................................................
Az igazolvány kiadásának jogcíme:...........................................................
.................................................................................................................
Ez az igazolvány érvényes:.......................................................................
Kelt:..........................................................................................................
Ezt az igazolványt a gyógyszer, gyógyászati segédeszköz,
protetikai és fogszabályozóeszköz, gyógyfürdőszolgáltatás
igénylésekor minden esetben be kell mutatni a kezelő
orvosnak!
Az igazolvány tulajdonosa 15 napon belül köteles bejelenteni az igazolványt kiállító jegyzőnek a jogosultság okának megszűnését.
Az igazolványon szereplő adatoknak a közgyógyellátás
információs rendszerében történő felhasználásához hozzájárulok.
………………………………….
a kiállító szerv aláírása
………………………………….
az igazolvány
tulajdonosának aláírása
P. H.
………………………………….
Társadalombiztosítási Igazgatóság aláírása*
P. H.
• Csak a méltányossági alapon kiállított igazolvány esetén szükséges.
[28]
Érvényesség meghosszabbításaAláírás
jegyzőTB.
Igazgatóság
19..............................-ig
érvényes
P. H.P. H.
19..............................-ig
érvényes
P. H.P. H.
19..............................-ig
érvényes
P. H.P. H.
19..............................-ig
érvényes
P. H.P. H.
19..............................-ig
érvényes
P. H.P. H.
A TB. szerv példánya
Sorszám:..................
A kiállító szerv neve:......................................................................
.......................................................................................................
A jogosult neve:.............................................................................
Társadalombiztosítási azonosító jele:.....................................................
.......................................................................................................
Lakcíme:.........................................................................................
.......................................................................................................
Az igazolvány kiadásának jogcíme:................................................
.......................................................................................................
Ez az igazolvány érvényes:.............................................................
Kelt:................................................................................................
Ezt az igazolványt a gyógyszer, gyógyászati segédeszköz,
protetikai és fogszabályozó eszköz, gyógyfürdőszolgáltatás
igénylésekor minden esetben be kell mutatni a kezelő
orvosnak!
[29]
Az igazolvány tulajdonosa 15 napon belül köteles bejelenteni az igazolványt kiállító jegyzőnek a jogosultság okának megszűnését.
Az igazolványon szereplő adatoknak a közgyógyellátás
információs rendszerében történő felhasználásához hozzájárulok.
…………………………………
a kiállító szerv aláírása
…………………………………
az igazolvány
tulajdonosának aláírása
P. H.
…………………………………
Társadalombiztosítási Igazgatóság aláírása*
P. H.
• Csak a méltányossági alapon kiállított igazolvány esetén szükséges.
Érvényesség meghosszabbítása
A közgyógyellátási igazolvány érvényességét a
.......................................................... . önkormányzat 19.. .-ig a
....................................... .számú határozatával meghosszabbította.
A közgyógyellátási igazolvány érvényességét a
.............................................................. önkormányzat 19...-ig a
........................................ ..számú határozatával meghosszabbította.
A közgyógyellátási igazolvány érvényességét a
............................................................ . önkormányzat 19.. .-ig a
.......................................... számú határozatával meghosszabbította.
A közgyógyellátási igazolvány érvényességét a
.............................................................. önkormányzat 19.. .-ig a
.......................................... számú határozatával meghosszabbította.
A közgyógyellátási igazolvány érvényességét a
............................................................... önkormányzat 19...-ig a
......................................... .számú határozatával meghosszabbította.

2. számú melléklet a 28/1993. (II. 17.) Korm. rendelethez[30]

Igazolás a gyógyszerköltségről

Név: ..........................................................

Lakcím: .......................................................

TAJ szám: .....................................................

Igazolom, hogy nevezett havi rendszeres gyógyszerköltsége a 28/1993. (II. 17.) Korm. rendelet 1/A. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglaltak alapján havi .............. Ft.

Ezt az igazolást nevezett kérelmére, a közgyógyellátás jogosultságának elbírálásához adtam ki.

............... 199......... év ................... hó ........... nap

P. H.

.........................

aláírás

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 51/1996. (IV. 10.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1996.04.18.

[2] Beiktatta az 51/1996. (IV. 10.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1996.04.18.

[3] Módosította a 228/2003. (XII. 13.) Korm. rendelet 7. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.01.01.

[4] Megsemmisítette a 25/2002. (VI. 21.) AB határozat. Hatálytalan 2002.12.31.

[5] Megállapította az 51/1996. (IV. 10.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 1996.04.18.

[6] Megállapította a 49/2005. (III. 23.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2005.04.01.

[7] Megállapította az 51/1996. (IV. 10.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 1996.04.18.

[8] A nyitó szövegrészt módosította a 49/2005. (III. 23.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2005.04.01.

[9] Módosította a 322/2005. (XII. 27.) Korm. rendelet 6. § (4) bekezdése c) pontja. Hatályos 2006.01.01.

[10] Hatályon kívül helyezte a 49/2005. (III. 23.) Korm. rendelet 6. § (10) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2005.04.01.

[11] Megállapította a 49/2005. (III. 23.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 2005.04.01.

[12] Megállapította az 51/1996. (IV. 10.) Korm. rendelet 7. §-a. Hatályos 1996.04.18.

[13] Megállapította az 51/1996. (IV. 10.) Korm. rendelet 8. §-a. Hatályos 1996.04.18.

[14] Megállapította a 9/1994. (I. 30.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1994.02.01.

[15] Megállapította a 104/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1995.09.01.

[16] Megállapította a 228/2003. (XII. 13.) Korm. rendelet 6. §-a. Hatályos 2004.01.01.

[17] Megállapította a 228/2003. (XII. 13.) Korm. rendelet 6. §-a. Hatályos 2004.01.01.

[18] Megállapította a 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet 60. § (1) bekezdése. Hatályos 2006.04.01.

[19] Beiktatta a 49/2005. (III. 23.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 2005.04.01.

[20] Beiktatta a 49/2005. (III. 23.) Korm. rendelet 4. §-a. A 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet 60. § (2) bekezdése alapján nem lép hatályba.

[21] Beiktatta a 49/2005. (III. 23.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 2005.04.01.

[22] Hatályon kívül helyezte a 49/2005. (III. 23.) Korm. rendelet 6. § (10) bekezdése b) pontja. Hatálytalan 2005.04.01.

[23] Megállapította a 49/2005. (III. 23.) Korm. rendelet 5. §-a. Hatályos 2005.04.01.

[24] Hatályon kívül helyezte a 49/2005. (III. 23.) Korm. rendelet 6. § (10) bekezdése c) pontja. Hatálytalan 2005.04.01.

[25] Hatályon kívül helyezte a 49/2005. (III. 23.) Korm. rendelet 6. § (10) bekezdése c) pontja. Hatálytalan 2005.04.01.

[26] Számozását módosította az 51/1996. (IV. 10.) Korm. rendelet 10. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.04.18.

[27] Módosította az 51/1996. (IV. 10.) Korm. rendelet 10. § (1) bekezdése. Hatályos 1996.04.18.

[28] Módosította a 49/2005. (III. 23.) Korm. rendelet 6. § (9) bekezdése. Hatályos 2005.04.01.

[29] Módosította a 49/2005. (III. 23.) Korm. rendelet 6. § (9) bekezdése. Hatályos 2005.04.01.

[30] Beiktatta az 51/1996. (IV. 10.) Korm. rendelet 10. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.04.18.

Tartalomjegyzék