Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

105/1995. (IX. 8.) Korm. rendelet

az exporthitelekhez kapcsolódó kamatkiegyenlítési rendszerről

A Magyar Köztársaság 1995. évi pótköltségvetéséről szóló 1995. évi LXXII. törvény 1. számú mellékletében közzétett kiadásokból a XVII. Pénzügyminisztérium fejezet 18. cím, 2. alcím, 6. kiemelt előirányzatában foglalt Eximbank kamattámogatás az alábbiak szerint igényelhető a központi költségvetésből:

1. §

E rendelet hatálya az Eximbank Rt. által az áruk és szolgáltatások kivitelét végző gazdálkodó szervezeteknek, valamint a külföldi vevőknek konvertibilis devizában nyújtott exporthitelekre (a továbbiakban: Eximbank-exporthitelek), valamint az Eximbank által az exportot finanszírozó belföldi és külföldi pénzintézeteknek e célra konvertibilis devizában nyújtott hitelekre (a továbbiakban: refinanszírozási hitelek) terjed ki.

2. §

E rendelet alkalmazásában exportnak minősül a számviteli szabályok szerint exportnak minősülő értékesítés és szolgáltatás.

3. §

Az 1. §-ban meghatározott hitelek kamatfeltételei, maximális futamideje, minimális készpénzhányada és a türelmi idő tekintetében a nemzetközi gyakorlatban elfogadott, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) hivatalosan támogatott exporthitelek mindenkori irányelveire vonatkozó megállapodásában foglaltak az irányadóak, de egyéb kérdésekben is az irányelvekben foglaltak alkalmazására kell törekedni.

4. §

A kamatkiegyenlítés nem vehető igénybe reexportra, valamint olyan hitelszerződések esetén, amelyek célja vagy kedvezményezettje

- közmorálba ütköző belföldi vállalkozási tevékenység,

- a magyar környezetvédelmi előírásoknak nem megfelelő belföldi tevékenységek finanszírozása.

5. §

A rendelet alkalmazásánál fő szabályként arra kell törekedni, hogy a hitelszerződés alapját képező exportszerződés tárgya döntő részben magyar származású termék vagy szolgáltatás legyen. A származás megállapításánál a 182/1994. (XII. 28.) Korm. rendelet 2. számú mellékletében foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

6. §

Az 1. § szerinti hitelszerződések futamideje minimálisan egy év.

7. §

Az Eximbank-exporthitelek kamatlába az OECD megállapodás által meghatározott, a nemzetközi gyakorlatban szokásos, a hitelszerződés megkötésekor érvényes, az OECD titkárság által közzétett CIRR kamatláb (a továbbiakban: CIRR kamatláb), amely fix kamatláb marad a teljes futamidő alatt. Felszámíthatók ezenfelül egyéb, a hitelfinanszírozással kapcsolatos bankköltségek is, így rendelkezésre tartási jutalék, amelynek mértéke nem haladhatja meg az évi 0,5%-ot, továbbá folyósításonként maximum egyszeri 0,5% folyósítási jutalék (a továbbiakban: bankköltségek).

8. §

A refinanszírozási hitelek kamatlába a hitelszerződés megkötésekor érvényes CIRR kamatláb - 1,5%. A refinanszírozási hitelek kamatlába fix kamatláb a hitel teljes futamideje alatt.

9. §

A refinanszírozási hitelek pénzintézetek által történő igénybevételének feltétele, hogy az Eximbankkal kötött hitelszerződésben kötelezettséget vállaljanak arra, hogy az e forrás terhére az általuk nyújtott exporthitelek

a) kamatlába a hitelszerződés megkötésekor érvényes CIRR kamatláb, amely fix kamatláb a hitel teljes futamideje alatt;

b) a CIRR kamatláb felett felszámított bankköltségek a 7. §-ban foglaltakat nem haladják meg.

10. §

A kamatkiegyenlítési rendszerben az Eximbank-exporthitelek és a refinanszírozási hitelek finanszírozására az Eximbank által igénybe vett források költségét a bázisköltség fejezi ki. A bázisköltség az Eximbank által felvett hitelek változó kamatlába, valamint a banküzemi bázisköltség együttes értéke százalékban kifejezve. A banküzemi bázisköltség az Eximbank-exporthitelek esetében tartalmazza az Eximbanknál felmerülő banküzemi költségek fedezetét és a kockázati felárat, míg a refinanszírozási hitelek esetében az Eximbank banküzemi költségének fedezetét. A kamatkiegyenlítési rendszerben alkalmazásra kerülő bázisköltség LIBOR kamatszint feletti elemeinek mértékét a Pénzügyminisztérium, az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium és a Magyar Nemzeti Bank szakértői, az Eximbank szakértőinek bevonásával negyedévente meghatározzák, a megelőző negyedév utolsó hónapjának 20. napjáig. E mérték meghatározásánál a Magyarországon szokásos banküzemi költségeket, illetve a Magyar Nemzeti Bank forrásköltségeit kell alapul venni. Az adott negyedévben érvényes bázisköltség mértékét kell alkalmazni minden hitelszerződés kamatkiegyenlítésénél.

11. §

A kamatkiegyenlítési rendszerben a költségvetéssel az Eximbank áll kapcsolatban.

12. §

A kamatkiegyenlítési rendszerben a költségvetéssel elszámolható összeg

a) az Eximbank-exporthiteleknél a hitelszerződés szerint meghatározott CIRR kamatláb, valamint az adott negyedévben érvényes bázisköltség eltérése. Amennyiben a CIRR kamatláb mértéke kisebb, mint a százalékban meghatározott bázisköltség, az eltérésnek a kamatkiegyenlítési rendszerbe bevont azon hitelállomány összegére vetített értékét, amelyből az adott negyedévben az Eximbanknak kamatkövetelése esedékes - figyelembe véve az egyes hiteleknél alkalmazott kamatfizetési periódusok időtartamát - az Eximbank lehívja a költségvetésből; ellenkedő esetben befizeti azt;

b) a refinanszírozási hiteleknél a refinanszírozási hitel kamatlába és az adott negyedévben érvényes bázisköltség eltérése. Amennyiben a refinanszírozási kamatláb mértéke kisebb, mint a százalékban meghatározott bázisköltség, az eltérésnek a kamatkiegyenlítési rendszerbe bevont azon hitelállomány összegére vetített értékét, amelyből az adott negyedévben az Eximbanknak kamatkövetelése esedékes - figyelembe véve az egyes hiteleknél alkalmazott kamatfizetési periódusok időtartamát - az Eximbank lehívja a költségvetésből; ellenkező esetben befizeti azt.

13. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök