Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2/1995. (I. 6.) MüM rendelet

az egyéni védőeszközök minősítő bizonyítványa kiadásának szabályairól

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 18. § (5) bekezdésében, továbbá e rendelet 16. § (2) bekezdése tekintetében a 42/1994. (III. 25.) Korm. rendelet 6. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az egyéni védőeszközök minősítő bizonyítványa kiadásának szabályait - a népjóléti miniszterrel egyetértésben - az alábbiak szerint állapítom meg:

1. § (1) E rendelet alkalmazásában egyéni védőeszköz (a továbbiakban: védőeszköz)

a) az olyan eszköz vagy berendezés, amelyet egy személy visel vagy hord, és ezáltal használóját egy vagy több egyidejű veszélyforrás hatásától megvédi;

b) a gyártó által több berendezésből vagy eszközből összefüggően kialakított olyan együttes, amely használóját egy vagy több egyidejű veszélyforrás hatásától megóvja;

c) a nem védő funkciójú eszköz, amelyet eltávolítható vagy eltávolíthatatlan módon a védőeszközhöz kapcsolnak;

d) a védőeszköz cserélhető része, amely a kifogástalan működéshez elengedhetetlenül szükséges és kizárólag az adott védőeszközhöz alkalmazható,

és amelyre az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (a továbbiakban: OMMF) az 1. számú melléklet szerinti minősítő bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) adott ki.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően nem minősül védőeszköznek

a) a fegyveres erők és rendvédelmi szervek kötelékében szolgálatot teljesítő személyek számára kifejlesztett és gyártott védő funkciójú eszköz;

b) a sportolás közben használt védő funkciójú eszköz.

(3)[1] Külön jogszabály vonatkozik az ionizáló sugárzás ellen védő eszközök minősítésére.

2. § A bizonyítvány kiadásához szükséges munkavédelmi megfelelőség vizsgálat célja annak megállapítása, hogy a vizsgálatra kérelmezett eszköz a használó személy egészsége, biztonsága érdekében a rendeltetésszerű használat és a szükséges karbantartás mellett megfelelő védelmet nyújt-e a fellépő veszélyforrások hatásaival szemben, és használója vagy más személy egészségét biztonságát nem veszélyezteti-e.

3. § (1) A védőeszköz általános egészségvédelmi és biztonsági követelményeit a 2. számú melléklet tartalmazza.

(2) Azt, hogy a védőeszköz

-[2] védőképessége megfelel az (1) bekezdésben, továbbá a vonatkozó jogszabályokban és szabványokban - azok hiányában a 3. számú mellékletben - meghatározottaknak, kijelölt vizsgáló laboratórium vizsgálati jegyzőkönyvével,

- nem károsítja a használó munkavállaló egészségét, az (1) bekezdésben, továbbá a vonatkozó jogszabályokban, szabványokban - azok hiányában a 3. számú mellékletben - meghatározottak alapján az Országos Munka- és Üzemegészségügyi Intézet által kiadott egészségügyi szakvéleménnyel (egészségügyi jóváhagyás),

- védőképessége megfelelő és nem károsítja a használó munkavállaló egészségét, az Európai Unió országai tekintetében az általuk bejelentett (notifikált) laboratórium vizsgálati jegyzőkönyvével

kell igazolni.

(3)[3] A 4. számú mellékletben felsorolt, belföldön vagy az Európai Unió országaiban, illetőleg nemzetközi szerződés vagy viszonosság esetén harmadik országban gyártott védőeszköz tekintetében a (2) bekezdés első francia bekezdésében meghatározott jegyzőkönyvvel egyenértékű a gyártó megfelelőségi nyilatkozat.

(4) Azoknak a védőeszközöknek a felsorolását, amelyekre a bizonyítvány a (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően egészségügyi szakvélemény nélkül is kiadható, az 5. számú melléklet tartalmazza.

4. § (1)[4] A bizonyítvány kiadását a vizsgálatra kérelmezett eszköz gyártójának, illetve importálójának (a továbbiakban: kérelmező) az OMMF-nél kell kezdeményeznie a 6. számú melléklet szerinti bejelentő lapon a (2) bekezdésben előírt vizsgálati anyagok és a szükséges számú vizsgálati minták rendelkezésre bocsátásával, valamint a külön jogszabályban megállapított illeték egyidejű lerovásával.

(2) A kérelemhez csatolni kell

a) szükség szerint a 3. § (2)-(3) bekezdésekben meghatározottakat [kivéve a 16. § (3) bekezdésében leírt esetet];

b) a rendeltetésszerű használatra (tárolásra, kezelésre, karbantartásra, tisztításra, időszakos biztonsági felülvizsgálatra) vonatkozó utasításokat, információkat, nyilatkozatokat, felhívásokat tartalmazó tájékoztatót (a továbbiakban: tájékoztató);

c) a külföldi laboratórium vizsgálata esetében a vonatkozó vizsgálati követelmények megjelölését, amennyiben ezt a jegyzőkönyv nem tartalmazza.

(3) A gyártói megfelelőségi nyilatkozatnak ki kell terjednie

a) - az azonosításhoz szükséges adatokra,

- a védőeszköz védőképességére,

- a védőeszköz összeállítási és részletterveire,

- a prototípus vizsgálatának eredményére,

- a védőeszköz kialakításakor figyelembe vett követelmények megjelölésére;

b) a felhasznált alap- és kellékanyagok gyártójának minőségtanúsítására;

c) a gyártás során alkalmazott ellenőrző és vizsgálóberendezések megjelölésére.

(4) A (2)-(3) bekezdésekben nevesített dokumentációt a kérelmező cégszerű aláírásával magyar nyelven kell szolgáltatni. A cégszerű aláírás tanúsítja a fordítás szakmai megfelelőségét.

5. § Az akkreditált vizsgáló laboratórium a kérelmező által megjelölt veszélyforrás(ok) és ártalmak elleni védelem megvalósulását, a védelmi fokozatok teljesülését a 3. § (2) bekezdés első francia bekezdésében megjelölt követelmények alapján vizsgálja.

6. § (1) A bizonyítványt három év érvényességi időre ki kell adni, ha a 4. §-ban meghatározott dokumentumokból megállapítható, hogy a kérelmező által megadott védelmi képesség, védelmi fokozat követelményeit a védőeszköz kielégíti vagy meghaladja. Amennyiben a dokumentációk bármelyike ennél rövidebb érvényességi időt állapít meg, a bizonyítvány érvényességét azzal azonosan kell meghatározni.

(2) A bizonyítvány kiadásával egyidejűleg a védőeszközt az OMMF típusszámmal látja el, és nyilvántartásba veszi.

(3) Az OMMF az általa vezetett nyilvántartásból kérelemre adatokat szolgáltat.

7. § Amennyiben

a) a védőeszköz munkavédelmi megfelelőségének elbírálása alapjául szolgáló előírás megváltozik,

b) a védőeszközön olyan mértékű változtatást hajtottak végre, hogy védelmi képessége, illetve szerkezeti kialakítása eltér a jóváhagyott azonosítási minta alapján kapott eredményektől,

az ezt követően gyártásra kerülő, illetőleg külföldről behozott védőeszköz vonatkozásában a bizonyítvány érvényét veszti.

8. §[5] Érvényes bizonyítvány hiányában eszközt védőeszközként kiállítani nem szabad.

9. § (1) A bizonyítvánnyal rendelkező kérelmező (a továbbiakban: minősíttető) köteles gondoskodni arról, hogy a biztonsági vizsgálati jel a védőeszközön és a csomagolásán a várható élettartam idejére eltávolíthatatlanul és jól olvashatóan feltüntetésre kerüljön. A védőeszköz e jel nélkül nem forgalmazható.

(2) Ha a biztonsági vizsgálati jel a védőeszközön - annak mérete, rögzítése vagy egyéb ok miatt - nem alkalmazható, akkor azt az OMMF bizonyítványban történő előírása alapján a védőeszköz legkisebb egységcsomagolásán kell alkalmazni.

(3) A biztonsági vizsgálati jelet csak az OMMF érvényes bizonyítványa alapján szabad a védőeszközön alkalmazni. A biztonsági vizsgálati jelet a 7. számú melléklet tartalmazza.

(4) Ha a védőeszközre kiadott bizonyítványt visszavonták (11. §), vagy érvényessége lejárt (6. §), illetve érvényét vesztette (7. §), a biztonsági vizsgálati jelet tovább alkalmazni nem szabad.

10. § A bizonyítvány kiadásához szükséges vizsgálatok költsége - beleértve az egészségügyi szakvéleményt is - a kérelmezőt terheli.

11. § (1) Ellenőrző vizsgálatnak van helye

a) ha a védőeszköz védelmi képességével kapcsolatban bárki alapos kifogást tesz, vagy

b) az OMMF tudomására jut olyan tény, amely alapján valószínűsíthető, hogy a védőeszköz védelmi képessége csökkent, illetve az egészséget károsította,

c) legalább háromévenként azon védőeszköz esetén, amelyre e rendelet hatálybalépése előtt határozatlan időre adták ki a bizonyítványt.

Az ellenőrző vizsgálat elrendelése az OMMF hatáskörébe tartozik.

(2) A minősíttető az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően is köteles a védőeszköz ellenőrző vizsgálatát kezdeményezni, ha bejelentés vagy hatósági intézkedés során tudomására jutott, hogy a védőeszköz a rendeltetésszerű használat során a munkavállaló életére, egészségére vagy testi épségére veszélyesnek bizonyult, illetve védőképessége csökkent vagy megszűnt.

(3) Az ellenőrző vizsgálat célja annak megállapítása, hogy az adott védőeszköz védelmi képessége megfelel-e a bizonyítványban meghatározottaknak.

(4) Az ellenőrző vizsgálatot az OMMF vagy az OMMF felelősségével, az általa megbízott vizsgálóhely végzi.

(5) Amennyiben a vizsgálóhely az ellenőrző vizsgálat során megállapítja, hogy a védőeszköz a jóváhagyott azonosítási mintától olyan mértékben eltér, amely a használó vagy más személyek biztonságát vagy egészségét veszélyezteti, az OMMF a bizonyítványt visszavonja.

(6) A minősíttető az ellenőrző vizsgálat elvégzésének lehetőségét köteles biztosítani, azt tűrni. Ellenkező esetben az OMMF a bizonyítványt visszavonja.

(7) Az ellenőrző vizsgálat költségei a minősíttetőt terhelik

- az (1) bekezdés c) pontja szerinti ellenőrzés esetén annak eredményétől függetlenül,

- az (1) bekezdés a) és b) pontja esetén akkor, ha a vizsgálat a bizonyítvány visszavonását eredményezi.

Egyéb esetben a felmerülő költségek az államot terhelik, egyben a vizsgálat eredményéről az OMMF tájékoztatja a minősíttetőt.

12. § A gyártónak, ha a már minősített mintától a szerkezeti kialakítás, az alkatrészek, a felhasznált anyagok vagy azok minősége tekintetében úgy kíván eltérni, hogy az eltérés módosítja a védőeszköz védelmi képességét, új bizonyítvány kiadását kell kérnie.

13. § (1) A bizonyítvánnyal rendelkező belföldi gyártású védőeszköz későbbi azonosíthatósága érdekében a 4. §-ban nevesített dokumentumokat a gyártó köteles 10 évig megőrizni a gyártás befejezését követően. A gyártó, ha ezen időtartamon belül jogutód nélkül megszűnik, a gyártási dokumentációt köteles az OMMF részére átadni.

(2) A minősíttető a védőeszközből az OMMF által megjelölt azonosítási mintát köteles sértetlenül megőrizni a bizonyítványban rögzített időpontig. Ha ezen időponton belül jogutód nélkül megszűnik, a mintát köteles az OMMF részére átadni.

(3) Az egyéni védőeszköz bizonyítványa nem ruházható át.

14. § A tájékoztató [4. § (2) bekezdés b) pontja] a védőeszköz tartozéka.

15. § A Munkaügyi Közlönyben kell közzétenni

a) e rendelet mellékleteit;

b) a védőeszköz munkavédelmi megfelelőségi vizsgálatára akkreditált hazai laboratóriumok, illetőleg az egészségügyi vizsgálatra jogosult szakintézmények, továbbá a rendelkezésre álló adatok alapján a bejelentett (notifikált) laboratóriumok jegyzékét;

c) azokat a védőeszközöket, amelyekre bizonyítványt adtak ki, illetőleg amelyeknek bizonyítványát visszavonták, vagy amelyeknek bizonyítványa érvényét vesztette, érvényessége lejárt;

d) a 6. § (2) bekezdése szerinti típusszámok jegyzékét.

16. § (1) E rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2) A 8. számú mellékletben felsorolt nemzeti szabványok alkalmazása a hatálybalépést követően három évig kötelező. E szabványok - vagy egyes előírásaik - alkalmazása alól a munkaügyi miniszter - a népjóléti miniszterrel egyetértésben - felmentést adhat.

(3) Amennyiben a vizsgálatra kért védőeszköz típus tekintetében nincs hazai akkreditált laboratórium, a 3. § (2) bekezdés első francia bekezdése szerinti vizsgálati jegyzőkönyvvel egyenértékű az OMMF által elismert szerv vizsgálati jegyzőkönyve.

(4) A rendelet hatálybalépését követően a 7/1985. (VII. 20.) ME rendelet végrehajtását segítő iránymutatások és tájékoztatások nem alkalmazhatók.

Lábjegyzetek:

[1] Lásd a 7/1988. (VII. 20.) SZEM rendeletet.

[2] Megállapította a 2/2002. (II. 7.) SZCSM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2002.02.15.

[3] MSZ EN 45014. évi 1990 szerint.

[4] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1995/10. száma. Megjelent 1995.02.08.

[5] Módosította az 1997. évi LVIII. törvény 24. § g) pontja. Hatályos 1997.09.01.