46/1995. (XII. 29.) FM rendelet
a tehéntej termékpálya szabályozásáról
Az agrárpiaci rendtartásról szóló 1993. évi VI. törvény (a továbbiakban: Tv.) 27. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. §
E rendelet hatálya a tehéntejet (BTO 0121200000, 0121210000) termelőre, feldolgozóra és forgalmazóra (a továbbiakban együtt: termelő) terjed ki.
2. §
(1) Az évente termelhető tehéntej mennyiségét (országos kvóta) e rendelet mellékleteként - az első alkalommal történő meghirdetés kivételével - a tárgyévet megelőző év szeptember hó 30. napjáig kell közzétenni.
(2) A kvóta az ipari feldolgozásra és a közvetlen fogyasztói eladásra kerülő tej mennyiségére vonatkozik.
3. §
(1) Az országos kvótát tejtermelőkre kell elosztani (egyéni kvóta), amit a kvóta nyilvántartásával együtt a Tej Terméktanács végez.
(2) A kvótaelosztás alapja a termelő által a meghirdetést megelőző évben (bázis) feldolgozott, illetőleg feldolgozásra, közvetlen fogyasztásra értékesített tej mennyisége.
(3) Ha a bázisként figyelembe vehető tej mennyisége kisebb, mint a meghirdetett kvóta, akkor a fennmaradó részt - szabad kvótát - a Tej Terméktanács az Agrárrendtartási Hivatallal egyetértésben, nyilvánosan meghirdetett elvek szerint osztja el az igénylők között.
4. §
(1) Az országos kvóta növekedése vagy csökkenése esetén a termelő kvótája arányosan növelhető, illetve csökkenthető.
(2) Az a bázissal rendelkező termelő, aki a részére megállapított kvótát részben vagy egészében nem kívánja igénybe venni, a kvóta jogosultságot másra átruházhatja, vagy arról lemondhat. Az átruházást vagy lemondást a Tej Terméktanácsnál előzetesen be kell jelenteni. Az ügylet a bejelentéssel válik jogerőssé.
5. §
(1) Az egyéni kvótát a 3. §-ban leírtaknak megfelelően a Tej Terméktanácsnál lehet igényelni a tárgyévet megelőző év október 15. napjáig.
(2) Bázissal nem rendelkező termelő esetében az igénybejelentésben az igényelt éves tejmennyiséget kell megjelölni. Hasonlóan kell eljárni akkor is, ha a bázissal rendelkező termelő a bázisnál nagyobb kvótát igényel. Az igényeket a Tej Terméktanács harminc napon belül elbírálja, és arról a termelőt értesíti.
(3) A termelő éves kvótáját - a szezonális ingadozások figyelembevételével - negyedévekre kell elosztani. Ennek során - a termelő kérésére - a szezonális ingadozáson túl jelentkező, előre tervezhető mennyiségi eltérések is figyelembe vehetők. Az éves kvóta negyedéves lebontását a tejtermelők a tejfeldolgozókkal egyetértésben végzik, és az a Tej Terméktanácsnak küldik meg a tárgyévet megelőző év december 15-éig.
(4) A tejgyűjtőbe (tejcsarnok) szállító termelők kvótáját a 3-4. §-okban foglaltak szerint, a tejgyűjtő kvótáját pedig a termelők kvótáinak összesítésével kell megállapítani.
6. §
(1) Kvótára az a termelő jogosult, aki
a) legalább a kvóta meghirdetésének évében tejet termelt, az saját maga feldolgozta, vagy értékesítette, és
b) tagja a Tej Terméktanácsnak.
(2) Kvótára jogosultságot szerezhet az a termelő is, akinek bázisa nincs, de a Tej Terméktanácsnál írásbeli nyilatkozatban vállalja, hogy tejet termel és ezt feldolgozza, vagy feldolgozás, közvetlen fogyasztás céljára értékesíti. A Tej Terméktanács, amennyiben szabad kvóta áll rendelkezésre, harminc napon belül dönt a termelő részére történő kvóta biztosításáról.
(3) A Tej Terméktanács - elháríthatatlan külső ok esetét kivéve - köteles részben vagy egészben megvonni a kvótát attól a termelőtől, aki hat hónapon keresztül a részére biztosított kvótának megfelelő tejet nem, vagy csak részben termelte meg.
(4) Amennyiben az országos kvótát a földművelésügyi miniszter két évnél hosszabb időtartamra felfüggeszti, az eredeti jogosultság érvényét veszti.
(5) Az a termelő, aki a kvótájáról lemondott, két évig új jogosultságot csak a Tej Terméktanács külön engedélyével szerezhet. Az új tulajdonos a kvótát két évig nem idegenítheti el, de arról lemondhat.
(6) A kvóta tulajdonosa a tejfeldolgozóval kötött szerződéséről, annak teljesítéséről vagy bármely okból történt megszüntetéséről a Tej Terméktanácsot köteles értesíteni.
7. §
(1) A Tej Terméktanács által meghatározott, kvótával kapcsolatos termelési adatokat a termelők (kvótatulajdonosok) - összesítés és adatfeldolgozás céljából - a tárgyhót követő hónap 20. napjáig a Tej Terméktanácsnak kötelesek megküldeni.
(2) A tejfeldolgozóknak a feldolgozás céljára megvásárolt mennyiséget termelőnként havonta igazolniuk kell. Az igazolást a Tej Terméktanács részére a következő hónap 20. napjáig kell megküldeni.
(3) A termelő a kvóta szerinti mennyiségnél öt százalékkal többet vagy kevesebbet is jogosult teljesíteni. Ha a kvótától való eltérés mértéke öt százaléknál nagyobb, a Tej Terméktanács az alapszabályában meghatározott jogkövetkezményt alkalmazhatja a termelővel szemben.
(4) A termelő csak akkor mentesül a kvóta teljesítése alól, ha az elháríthatatlan külső ok miatt következett be.
(5) A termelőnek a kvótából eredő kötelezettségei teljesítését a Tej Terméktanács ellenőrzi.
8. §
(1) Kvótatulajdonos termelők közös tulajdonának megszüntetése, illetve gazdasági társaság szétválása esetéri a jogutódokat a megállapodásuknak megfelelően illeti meg a kvóta. Ha több kvótajogosult gazdasági társaságot alapít, vagy kvótajogosult társaságok egyesülnek, a kvótákat össze kell vonni. Az új kvóta nem lehet több, mint a szétválás, illetve összevonás előtti.
(2) A személyre szóló tejgyűjtői kvóta, a tejgyűjtő és a tejfeldolgozó igazolásával kivehető akkor, ha a kvóta jogosultja megteremti a tej kezelésének, hűtésének feltételeit és a tejet közvetlenül adja át feldolgozásra, vagy az saját maga feldolgozza, vagy más tejgyűjtőbe kívánja szállítani.
(3) A kvóta megosztását, összevonását az abban érdekelteknek közösen kell bejelenteniük a Tej Terméktanácsnál.
9. §
A garantált ár a mindenkor érvényben lévő "Termelői nyerstej" szabvány vagy az helyettesítő rendelkezés előírásai és az Országos Hús és Tejellenőrzési Felügyelet által akkreditált nyerstej minősítő laboratóriumok vizsgálata alapján az extra és I. minőségi osztályokba sorolt tejre kerül megállapításra.
10. §
(1) A garantált áron történő felvásárlásra akkor kerülhet sor, ha legalább egy megyében a feldolgozásra felvásárolt havi tejmennyiség három százalékát ezen az áron felkínálják. Az erről szóló jelzést a Tej Terméktanács adja a Földművelésügyi Minisztériumnak (a továbbiakban: minisztérium). Az így felkínált tejet a minisztérium pályázat útján felvásároltatja és feldolgoztatja. A pályázat módjára, az esetleges termeléskorlátozás feltételeire a minisztérium és a Tej Terméktanács között létrejött megállapodás az irányadó, melyet nyilvánosan meg kell hirdetni.
(2) A Tej Terméktanács az esetleges piaci felesleg levezetése érdekében - arra vonatkozó javaslatának megküldésével - köteles a minisztériumnak legalább két héttel előtte jelezni, ha
a) legalább egy, az országos tejmennyiség legkevesebb három százalékát felvásárló gazdálkodó szervezet esetében a mellékletben meghatározott támogatással együtt az extra tej ára várhatóan 33 Ft/liter+áfa, az I. osztályú tej ára 30 Ft/liter+áfa alá csökken, vagy
b) az országos sajtkészlet az 5000 tonnát, a vajkészlet az 1400 tonnát, a tejporkészlet az 1500 tonnát legalább 1 hónap időtartamig meghaladja.
(3) A felesleg levezetésének módjára, anyagi fedezetére vonatkozóan a minisztérium és a Tej Terméktanács megállapodása az irányadó.
11. §
A tej és tejtermékek minőségének javítása, a piaci helyzetük erősítése érdekében az Agrárrendtartási Hivatal és a Tej Terméktanács szükség szerint kezdeményezi a minőségi követelmények felülvizsgálatát.
12. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a tehéntej felvásárlásának és feldolgozásának támogatásáról szóló 48/1993. (XII. 29.) FM rendelet és az az módosító 47/1994. (VII. 8.) FM rendelet és a 66/1994. (XII. 28.) FM rendelet.
(3) Az 1996. évi kvótára az igényt e rendelet hatálybalépését követő tizenöt napon belül kell a Tej Terméktanácsnak benyújtani. A Tej Terméktanács az igényeket további harminc napon belül köteles elbírálni, és a termelőt értesíteni. A negyedéves bontás [5. § (3) bekezdés] bejelentésének határideje a kvótáról szóló értesítés kézhezvételét követő tizenötödik nap.
Dr. Lakos László s. k.,
földművelésügyi miniszter
Melléklet a 46/1995. (XII. 29.) FM rendelethez
1996. évi kvóta és garantált ár
1. Az 1996. évre a 2. § (1) bekezdésében meghatározott termelési kvóta nagysága 1800 millió liter, ezen belül a garantált árhoz kötött kvóta az extra és 1. o. minőségű tej 100%-a.
2. Az 1996. évre érvényes garantált ár az MSZ 3698 szabvány szerint minősített extra minőségű tejre 30 Ft/l+áfa I. o. minőségű tejre 28 Ft/l+áfa
3. 1996. évben a tejfeldolgozók extra tej felvásárlása esetén 1,5 Ft/l, I. o. tej esetén 1 Ft/l agrárpiaci támogatásra jogosultak a következő feltételek teljesítése esetén:
a) a tejfeldolgozó és a tejtermelő is tagja legyen a Tej Terméktanácsnak,
b) a tejet az Országos Hús- és Tejellenőrzési Felügyelet által ellenőrzött laboratóriumokban minősítették,
c) a laboratórium a tejet extra vagy I. o. minőségűnek találta,
d) a tejfeldolgozó a 3,6% zsírtartalmú extra tejért legalább 36 Ft/l+áfa, az I. o. tejért 34 Ft/I+áfa árat fizetett; ha a tej zsírtartalma eltér a 3,6%-tól, az árat a 9/1992. (II. 25.) FM rendeletben meghatározott zsír árral korrigálni kell,
e) a tejtermelő, ha tejét saját maga dolgozza fel, akkor jogosult a támogatásra, ha teljesíti az a)-c) pontban meghatározott feltételeket.
Ha a tejfeldolgozó, illetve tejfelvásárló a javasolt irányárat nem fizeti meg, illetve az extra tejért 34 Ft/l+áfa, vagy ennél kisebb, az I. o. tejért 32 Ft/l+áfa, vagy ennél kisebb árat fizet, akkor a Tej Terméktanács tag tejtermelő jogosult a támogatás igénybevételére, amennyiben a tej minőségét, illetve az átadott mennyiséget igazoló dokumentummal rendelkezik.
4. A támogatás 1996. január 1-jétől havonta, a tárgyhót követő 5. napjától igényelhető az illetékes elsőfokú adóhatóságnál a 10032000-01905520 Agrárpiaci támogatás állami felvásárlás folyósítási számláról.
A feldolgozónak, illetve a támogatást közvetlenül igénylő mezőgazdasági termelőnek rendelkeznie kell
- a tej felvásárlásáról kiállított számlával,
- a saját termelésű tejet feldolgozónak az átadott mennyiséget igazoló bizonylattal,
- a Tejellenőrzési Felügyelet által hitelesített minősítő bizonyítvánnyal,
- a Tej Terméktanácsi tagságot igazoló okirattal.
A felmerülő és itt nem szabályozott kérdésekben, az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.