108/1996. (VII. 16.) Korm. rendelet
a területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési célú támogatások felhasználásának részletes szabályairól[1]
A Kormány a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény 27. §-a (1) bekezdésének g) pontjában kapott felhatalmazás alapján a területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési célú támogatások felhasználásával kapcsolatban a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. § (1) A Magyar Köztársaság 1996. évi költségvetéséről szóló 1995. évi CXXI. törvény 20. §-a (1) bekezdésének e) pontjában a termelő infrastrukturális feltételekben meglévő területi fejlettségi különbségek mérséklésére, az elmaradott és foglalkozási gondokkal küzdő térségeknél a helyi önkormányzatok részére biztosított támogatás felhasználására e rendelet szabályait kell alkalmazni.
(2) A központi költségvetés VIII. Belügyminisztérium fejezet, 17. cím, 7. alcím alatti költségvetési kiadási előirányzat megyei területfejlesztési tanácsok (a továbbiakban: tanács) közötti felosztásáról külön jogszabály rendelkezik.
2. § A tanácsok a területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési célú támogatási keretük terhére pályázati úton támogatást adhatnak:
a) a településeken vagy annak egyes területein a termelő infrastruktúra kiépítéséhez;
b) a települések bel- és külterületén meglévő infrastrukturális hálózatok rekonstrukciójához;
c) a felszíni vízelvezető rendszerek kiépítéséhez, felújításához és a holtágak rekonstrukciójához;
d) ipari területek előkészítéséhez;
e)[2] infrastrukturális fejlesztési és környezetvédelmi célú közhasznú munkák dologi költségeinek támogatásához;
f) az idegenforgalom fejlesztését elősegítő önkormányzati fejlesztésekhez;
g) a Céltámogatási Kiegészítő Keretből támogatásra jogosult beruházásokhoz, ha a Kiegészítő Keretből kapott támogatás nem haladja meg a saját forrásként előírt összeg 25%-át;
i) önkormányzati intézmények a termelő infrastrukturális hálózatba történő bekapcsolásához.
A támogatás általános feltételei
3. §[3] Pályázatot a helyi önkormányzatok a 80/1996. (VI. 7.) Korm. rendeletben meghatározott, társadalmi-gazdasági szempontból elmaradott és a jelentős munkanélküliséggel sújtott térségek, továbbá a megye infrastrukturális ellátottsága szempontjából legelmaradottabb településeinek felzárkóztatásához és fejlesztéséhez nyújthatnak be.
4. § (1) A támogatást vissza nem térítendő tőkejuttatásként lehet nyújtani.
(2) Egy adott beruházáshoz csak egyszer adható támogatás. Megkezdett beruházáshoz - a 13. §-ban foglalt kivételtől eltekintve - nem adható támogatás.
(3) A beruházás megkezdése időpontjának az építési naplóba történő első bejegyzés napját kell tekinteni.
5. § (1) A területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési célú támogatások nem haladhatják meg
a) a más állami támogatásban nem részesülő beruházásoknál az elismerhető költségek 70%-át;
b)[4] a más állami támogatásban is részesülő beruházásoknál az elismerhető költségek 40%-át,
(2) Több település összefogásával megvalósuló beruházásoknál, illetve vállalkozási övezetekben a támogatás az (1) bekezdésben meghatározott támogatás mértékénél 10% ponttal lehet magasabb akkor, ha a társult településekre eső beruházási hányad meghaladja a beruházás teljes összegének 10%-át.
6. § (1) A beruházásnak a megkezdéstől számított 3 éven belül meg kell valósulnia, és a beruházással megvalósított infrastrukturális szolgáltatásról az önkormányzatnak 10 éven keresztül gondoskodnia kell.
(2) A pályázónak a fejlesztéshez legalább 20% saját forrással kell rendelkeznie.
7. § A támogatás szempontjából elismerhető költségek:
a)[5] a számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvény szerinti, a beruházás körébe tartozó tárgyi eszközök és immaterális javak - a támogatásról szóló döntést követő - beszerzésének, előállításának kiadásai, kiegészítve a tárgyi eszközök üzembe helyezéséhez szükséges első beszerzésű készletek költségeivel, a tárgyi eszközök költségeinek 20%-át meg nem haladó mértékig;
b) gázhálózat kiépítése esetén a gázszolgáltatónak fizetendő hálózatfejlesztési hozzájárulás;
c)[6] fejlesztési célú pénzeszközök átadása a szolgáltató (vezetékes gáz, áram, hírközlés), illetve közműtársulások részére az önkormányzatokkal kötött szerződések szerint;
d)[7] a beruházási költséget terhelő vissza nem igényelhető általános forgalmi adó;
e) a 2. § e) pontjában előirányzott infrastrukturális fejlesztési és környezetvédelmi célú közhasznú munkák dologi kiadása.
8. § A támogatás ütemezett felhasználás esetén más forrásokkal arányosan - a beruházás teljes költsége és a teljes támogatás arányában - a támogatási szerződésben rögzített éves ütemezésben vehető igénybe.
9. § A területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési célú támogatás terhére a következő évre vállalt támogatási kötelezettség nem haladhatja meg a döntés évében meghatározott keret 30%-át, illetve legfeljebb 3 évre az évi előirányzat 40%-át.
A pályázati rendszer
10. § (1) A pályázati felhívást a tanács a helyi tömegtájékoztatás útján 1996. július 31-ig teszi közzé. A pályázatok tartalmi követelményeit a pályázati felhívás tartalmazza.
(2) A pályázathoz csatolni kell
a) a pályázat tartalmától függően hatáskörrel rendelkező hatóságok előzetes nyilatkozatát;
b) a számlavezető, illetve a beruházáshoz hitelt nyújtó pénzintézet nyilatkozatát a saját forrás meglétéről, a hitelnyújtási szándékról, a pályázó pénzügyi- és hitelpozíciójáról;
c) a pályázó nyilatkozatát az adott célhoz más jogszabályok alapján igényelt, illetőleg elnyert támogatásokról.
(3) A pályázatok benyújtásának határideje: 1996. szeptember 1.
11. § (1) A támogatásra benyújtott pályázatokat a tanács bírálja el.
(2) A tanács szükség szerint ülésezik, a pályázatokat 1996. október 1-jéig bírálja el.
(3) A támogatás tárgyában hozott döntés az igényeltnél kisebb összeg odaítélését is tartalmazhatja.
(4) A pályázat elfogadása esetén a tanács támogatási szerződést köt a támogatást elnyert pályázóval.
(5) A támogatásról szóló döntés hatályát veszti, amennyiben
a) a pályázónak felróhatóan a támogatás odaítélésétől számított 2 hónapon belül nem jön létre a támogatási szerződés, vagy
b) a támogatási szerződés megkötésétől számított 6 hónapon belül a szerződésben rögzített beruházás nem kezdődik meg (a támogatást elnyert pályázó a támogatás igénybevételét nem kezdeményezi).
(6) A támogatás ellenében vállalt kötelezettségek teljesítését a tanács vagy annak megbízottja jogosult a helyszínen ellenőrizni.
12. § (1) A pályázatok nyilvántartását, a tanács üléseire a döntések előkészítését, a támogatási szerződések előkészítését, a szerződésekben foglaltak végrehajtásának az ellenőrzését a tanács vagy az általa megbízott szervezet végzi.
(2) A támogatási összeg folyósítása az alábbi rendben történik:
a) a megyei területfejlesztési tanács - a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium és a Belügyminisztérium által együttesen kialakított tartalommal - folyamatosan tájékoztatja a Belügyminisztériumot az önkormányzatoknak nyújtott támogatások céljáról, az összegéről és éves ütemezéséről;
b) a tanácsok a megkötött támogatási szerződések egy másolati példányát haladéktalanul eljuttatják a Magyar Államkincstárnak;
c) a támogatás igénybevétele teljesítés- és támogatás-arányosan történik;
d) a Magyar Államkincstár a támogatási szerződés alapján az önkormányzatokkal kötött finanszírozási szerződés szerint ellenőrzi a pályázó által benyújtott kollaudált számlát;
e) az utalványozás rendje azonos a helyi önkormányzati címzett támogatásokéval;
f) a Magyar Államkincstár a Belügyminisztérium utalványozását követően átutalást teljesít az önkormányzat számlavezető pénzintézetének.
(3)[8] A tanácsok az 1996. évi támogatási keretek felhasználásáról a költségvetés beszámolási és zárszámadási követelményeinek megfelelően - Belügyminisztérium által előírt tartalommal és határidővel - elkészített jelentést megküldik a Belügyminisztériumnak és a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztériumnak.
(4) Ha a támogatást elnyert pályázó a támogatást nem a szerződésben megjelölt feladatra használja fel, a Magyar Köztársaság 1996. évi költségvetéséről szóló 1995. évi CXXI. törvény 22. §-ának (3) és (4) bekezdésében meghatározott kamatokkal növelt összeget vissza kell fizetni a pályázati felhívásban megjelölt bankszámlára.
Záró rendelkezések
13. § (1) A rendelet 4. §-ának (2) bekezdésében foglalt feltételektől, ha a beruházás az 50%-os készültségi fokot meghaladja, valamint az önkormányzatok az életveszélyes iskolák kivételével más beruházást nem folytatnak, illetve az 5-6. §-ában foglalt feltételtől a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter a tanács javaslatára a TÁKISZ véleményének kikérése után eltérést engedélyezhet.
(2) Termelő infrastrukturális beruházásnak minősül a gáz- és az elektromos szolgáltatás, az ivóvíz- és a szennyvízhálózat, az utak, a hidak és a vízi létesítmények, a közlekedési, a távközlési és a tároló építmények létesítése, valamint az ezek működését szolgáló technológiai és egyéb gépi beszerzés.
14. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Az 108/1996. (VII. 16.) Korm. rendelet 2. § -ának e) pontja a 64/1996. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg
[2] Az 108/1996. (VII. 16.) Korm. rendelet 2. § -ának e) pontja a 64/1996. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg
[3] Az 108/1996. (VII. 16.) Korm. rendelet 3. §-a a 68/1996. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg
[4] Az 108/1996. (VII. 16.) Korm. rendelet 5. § -ának b) pontja a 64/1996. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg
[5] Az 108/1996. (VII. 16.) Korm. rendelet 7. § -ának a) pontja a 64/1996. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg
[6] Az 108/1996. (VII. 16.) Korm. rendelet 7. § -ának c) pontját az 194/1996. (XII. 19.) Korm. rendelet 6. § -a iktatta be
[7] Az 108/1996. (VII. 16.) Korm. rendelet 7. § -a d) és e) pontjainak jelölése az 194/1996. (XII. 19.) Korm. rendelet 6. § -ának megfelelően módosított szöveg
[8] Az 108/1996. (VII. 16.) Korm. rendelet 12. §-ának 3. bekezdése az 194/1996. (XII. 19.) Korm. rendelet 7. § -ának megfelelően módosított szöveg