159/1996. (X. 25.) Korm. rendelet

a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény végrehajtásáról rendelkező 89/1990. (V. 1.) MT rendelet módosításáról

A társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény 43. §-ának (8) bekezdésében, a 124. §-ának (1) bekezdésében és az öregségi nyugdíjkorhatár emeléséről és az ezzel összefüggő törvénymódosításokról szóló 1996. évi LIX. törvény 21. §-ának (12) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a Kormány - a Nyugdíjbiztosítási Önkormányzattal egyetértésben - a következőket rendeli el:

1. § A társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény végrehajtásáról rendelkező 89/1990. (V. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) a következő 74/A. §-sal egészül ki:

"74/A. § A saját jogú és a hozzátartozói, továbbá a baleseti nyugellátás folyósítását a nyugellátásban részesülő kérelmére szüneteltetni kell."

2. § Az R. a következő 75. §-sal egészül ki:

"75. § (1) A T. 39. §-a (8) bekezdése f) pontjának alkalmazásában azt a nőt illeti meg a kedvezmény, aki a gyermeket szülte, továbbá aki a kiskorút legalább 10 éves időtartamban - egybefüggően vagy megszakításokkal - háztartásában nevelte. Háztartásban nevelt gyermekként kell figyelembe venni azt a gyermeket is, aki átmenetileg, így különösen tanulmányai folytatása, gyógykezelése miatt tartózkodik a háztartáson kívül.

(2) A T. 39. §-a (9) bekezdésének alkalmazásában azt a férfit illeti meg a kedvezmény, aki a kiskorú nevelésének az (1) bekezdésben megjelölt időtartama alatt nőtlen, elvált vagy özvegy volt, illetőleg házastársától különváltan vagy külön háztartásban élt.

(3) Külön-külön illeti meg a kedvezmény a gyermeket szülő nőt, és azt a személyt, aki az (1)-(2) bekezdésben megjelölt feltételek szerint nevelte a kiskorút. A kedvezményt ugyanazon személy gyermekenként csak egy jogcímen veheti igénybe.

(4) A nevelt- és az örökbefogadott gyermek után is jár a szolgálati idő kedvezmény, ide nem értve a hivatásos nevelőszülő gondozásában lévő gyermeket.

(5) A szolgálati idő kedvezmény szempontjából a háztartásban felnevelés, továbbá a háztartásban egyedül felnevelés tényét a IX. számú melléklet szerinti nyilatkozattal, a gyermekszülés tényét születési anyakönyvi kivonattal kell igazolni. A gyermek tartós betegségét, továbbá fogyatékosságát - a 17/1990. (V. 8.) SZEM rendeletben foglaltak szerint kiállított - orvosi igazolással kell bizonyítani.

(6) A tartós beteg, illetve fogyatékos gyermek után járó szolgálati idő kedvezmény számítása során a 0,5 év 183 naptári napnak felel meg. A kedvezmény időtartama nem haladhatja meg a 4,5 évet.

(7) A szolgálati idő kedvezmény megállapításánál legfeljebb három gyermek vehető figyelembe.

(8) A T. 39. §-a (10) bekezdése szerinti csökkenést a T. 43. §-a (1) bekezdése alapján megállapított öregségi nyugdíj összegére kell végrehajtani."

3. § Az R. a következő 75/A. §-sal egészül ki:

"75/A. § A korkedvezményre jogot szerzett személy részére az előrehozott öregségi nyugdíj a T. 39. § (8)-(9) bekezdésében meghatározott életév betöltését megelőző időponttól is jár."

4. § Az R. a következő 84/A. §-sal egészül ki:

"84/A. § (1) A T. 43. § (4) bekezdésében meghatározott nyugdíjnövelésre való jogosultság szempontjából, továbbá annak mértéke tekintetében - az egyéb feltételek fennállása esetén - az 1997. január 1-je előtt megszerzett szolgálati időt is figyelembe kell venni.

(2) Annak a személynek, aki a T. 43. § (6) bekezdése szerint nyugdíja folyósítás nélküli megállapítását kéri (a továbbiakban: rögzített nyugdíj), nyugdíját a reá irányadó korhatár betöltésének időpontjában érvényes összegben kell megállapítani. Annak, aki a nyugdíjkorhatárt 1997. január 1-je előtt már betöltötte, rögzített nyugdíját olyan összegben kell megállapítani, amilyen összegben az 1997. január 1-jétől megilletné őt. A rögzített nyugdíjat határozattal kell megállapítani. A megállapításnál az R. 266. §-ában foglalt feltételek fennállását nem kell vizsgálni.

(3) Az igénylőre irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltésétől folyósított állandó özvegyi nyugdíj a T. 43. §-a (6) bekezdésének alkalmazását kizárólag abban az esetben zárja ki, ha az igénylő a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltésétől szerzett szolgálati idejének legalább fele részében - a T. 60. § (1) bekezdése vagy a T. 95. §-a alapján - állandó özvegyi nyugdíjban részesült."

5. § Az R. a következő 84/B. §-sal egészül ki:

"84/B. § A T. 43. §-a (1) bekezdésének alkalmazásánál az a) és b) pont közül annak alapján kell az öregségi nyugdíjat megállapítani, amely a megszerzett szolgálati idő alapján magasabb mértékű ellátást biztosít."

6. § Az R. a mellékletben foglalt IX. számú melléklettel egészül ki.

7. § (1) Ez a rendelet 1997. január 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit az 1996. december 31-ét követő időponttól megállapításra kerülő nyugellátásokra, hozzátartozói nyugellátásokra kell alkalmazni.

(2) Az igénylő az 1996. évi LIX. törvény 21. §-a (9) bekezdésében meghatározott nyilatkozat vagy megállapodás másolatával igazolja, hogy munkaviszonya, közszolgálati jogviszonya, közalkalmazotti jogviszonya, bírósági, ügyészségi szolgálati viszonya a munkáltatóval 1996. július 10-ig megkötött megállapodás vagy ezen időpontig tett nyilatkozat alapján szűnik meg. Az 1996. december 31-ét követő időpont után megállapításra kerülő öregségi nyugdíjat az azon a napon hatályos rendelkezések alkalmazásával kell kiszámítani, amely naptól a nyugdíjat megállapítják. Az 1996. évi LIX. törvény 21. §-a (9) bekezdése szerinti választási lehetőség az igénylőt kizárólag a jogosultsági feltételek tekintetében illeti meg.

(3) Annak számára, aki a T. 43. § (4) bekezdésében foglalt nyugdíjnövelés feltételeinek, továbbá az R. 86-90. §-aiban foglalt ösztönző nyugdíjpótlék feltételeinek egyazon időtartam alatt egyaránt megfelel, a kedvezőbb ellátást kell megállapítani.

(4) Az R. 112. és 113. §-ában az "55-59" szövegrész "55-61" szövegrészre módosul.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 159/1996. (X. 25.) Korm. rendelethez

"IX. számú melléklet a 89/1990. (V. 1.) MT rendelethez

Tartalomjegyzék