Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

200/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet

a magyar állampolgárok külföldi gyógykezelésével kapcsolatos egyes kérdésekről

A társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény (a továbbiakban: T.) 16/C. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az egészségbiztosítási önkormányzattal egyetértésben - a Kormány a következőket rendeli el:

1. § (1) Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (a továbbiakban: OEP), e rendelet alapján, a biztosításra kötelezett magyar állampolgár külföldi gyógykezelésének költségeihez támogatást nyújthat, ha a biztosított rendelkezik a megbetegedés és a szükséges gyógykezelés jellege szerint szakmailag illetékes országos intézet (a továbbiakban: országos intézet) támogató javaslatával.

(2) A külföldön történő gyógykezelés támogatásához szükséges javaslatot a biztosított (illetőleg hozzátartozója) vagy a kezelő orvosa az országos intézet vezetőjénél kezdeményezheti.

(3) A külföldön történő gyógykezelés indokoltságát az országos intézetben létrehozott bizottság (a továbbiakban: szakmai bizottság) állapítja meg. A külföldi gyógykezelés akkor indokolt, ha a külföldön már alkalmazott gyógymód a gyakorlatban is eredményesnek bizonyult és esélye lehet a beavatkozás sikerességének, továbbá hazai egészségügyi intézményben a gyógymód alkalmazásának nincsenek meg a feltételei, és azok külföldi szakember meghívásos közreműködésével sem teremthetőek meg.

2. § (1) A szakmai bizottság a biztosított vizsgálata és az 1. § (3) bekezdésében említett körülmények mérlegelése alapján, e rendelet melléklete szerint

a) megállapítja a külföldi gyógykezelés indokoltságát, vagy

b) elutasítja a kérelmet.

(2) Ha a biztosított (vagy hozzátartozója) a szakmai bizottság döntésével nem ért egyet, annak felülvizsgálatát az Egészségügyi Tudományos Tanácstól kérheti.

(3) A szakmai bizottság a külföldi gyógykezelés indokoltsága esetén javaslatot tesz a külföldi gyógyintézetre is, ennek során tájékozódik az intézet fogadókészségéről, a felvétel időpontjáról, a gyógykezelés várható időtartamáról és a gyógykezeléssel összefüggésben felmerülő költségekről.

3. § (1) A biztosított (vagy hozzátartozója) a külföldi gyógykezelésre vonatkozó szakmai javaslatot, valamint a külföldi gyógyintézet fogadó nyilatkozatát és költségbecslését továbbítja az OEP-hez.

(2) Ha a biztosított, illetőleg más személy vagy szerv a kezelés költségét nem tudja vállalni, és rendelkezésre állnak az (1) bekezdésben meghatározott iratok, az OEP a külföldi gyógykezeléshez és az azzal kapcsolatos gyógyszerhez, gyógyászati segédeszközhöz a szükséges támogatást engedélyezheti. A támogatás mértékéről a biztosított (vagy hozzátartozójának) kérelmére az eset összes körülményeit mérlegelve - figyelembe véve a rendelkezésre álló célelőirányzat nagyságát - az OEP dönt.

4. § Az OEP a támogatás mértékének megfelelő összeget átutalja a gyógykezelést nyújtó külföldi gyógyintézetnek, illetve - a külföldi intézettel való megállapodás esetén - előzetes kötelezettségvállaló nyilatkozatot ad és utólagos elszámolással rendezi a költségeket.

5. § (1) A biztosított lakóhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) egészségbiztosítási pénztár (a továbbiakban: MEP) az engedélyezett külföldi gyógykezelés útiköltségét a biztosítottnak, valamint orvos-szakmailag indokolt esetben a kísérőnek vagy kísérőknek megelőlegezi. Saját közlekedési eszköz igénybevétele esetén a II. osztályú vonatjegy árának megfelelő összeg térítendő meg.

(2) Az OEP a biztosított kiutazásának megszervezése során szükség szerint gondoskodik a repülőjegyek, illetve - orvosi indikáció alapján - a mentőszállítás biztosításáról.

6. § (1) Az OEP megállapodást köt a biztosítottal a megítélt támogatás felhasználására és az elszámolás módjára.

(2) A biztosított külföldi gyógykezelése után a hazatérését követő 8 napon belül köteles

a) eljuttatni zárójelentése egy példányát és a részére átadott számlákat az OEP-nek,

b) az illetékes MEP-nél a felvett útiköltséggel elszámolni.

(3) Az OEP a zárójelentés másolatát megküldi a külföldi gyógykezelésre javaslatot tévő országos intézet szakmai bizottságának, mely a hazatért beteget a - területileg és szakmailag illetékes intézet bevonásával - gondozásba veszi.

7. § A 3. § (2) bekezdése szerint engedélyezett külföldi gyógykezeléshez kapcsolódó, a külföldi egészségügyi intézmény által elrendelt kontrollvizsgálat költségének vállalásáról - külön kérelemre - az OEP dönt. Egy éven belüli kontrollvizsgálati kérelemhez nem szükséges a szakmai bizottság javaslatának ismételt beszerzése.

8. § (1) Az 1-4. §-okban foglalt rendelkezéseket a külföldi szakember meghívásos közreműködésével, hazai egészségügyi intézményben megvalósuló gyógykezeléseknél is értelemszerűen alkalmazni kell.

(2) Az OEP a külföldi szakember meghívásos közreműködésével megvalósuló gyógykezeléseknél, a támogatás megállapításakor a következő költségeket vállalhatja részben vagy egészben át:

a) a külföldi szakember(ek) útiköltségét, magyarországi tartózkodási költségét, honoráriumát,

b) a beavatkozáshoz szükséges eszközök, gyógyászati segédeszköz és gyógyszer költségét,

c) a hazai egészségügyi intézményben az (1) bekezdésben meghatározott külön költségeket.

(3) Az OEP eseti megállapodást köt a gyógykezeléshez helyet biztosító hazai egészségügyi intézménnyel, a külföldi szakember meghívásos közreműködésével összefüggő szervezési feladatokról és a költségek vállalásának mértékéről.

9. § (1) Ez a rendelet 1997. január 1. napján lép hatályba, egyidejűleg a magyar állampolgárok külföldi gyógykezelésével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 10/1988. (VIII. 16.) SZEM rendelet a hatályát veszti.

(2) E rendelet alkalmazása szempontjából biztosított az a magyar állampolgár, aki

a) a T. 10. §-a alapján biztosított,

b) az a) pontban szereplő személy eltartott hozzátartozója [a T. 15. § (3) bekezdés], illetőleg

c) a T. 118. §-a alapján egészségügyi szolgáltatásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra jogosult.

(3) Az e rendeletben foglaltakat a külföldi gyógykezelés engedélyezésére már benyújtott, de még el nem bírált kérelmek esetében is alkalmazni kell.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 200/1996. (XII. 23.) Korm. rendelethez

Tartalomjegyzék