Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

23/1996. (VIII. 16.) NM rendelet

a betegszállítás rendelésének és feltételrendszerének szakmai szabályairól szóló 23/1995. (VI. 29.) NM rendelet módosításáról

A népjóléti miniszter feladat- és hatásköréről szóló - többször módosított - 49/1990. (XI. 15.) Korm. rendelet 4. §-ában kapott felhatalmazás alapján a betegszállítás rendelésének és feltételrendszerének szakmai szabályairól szóló 23/1995. (VI. 29.) NM rendeletet a következők szerint módosítom:

1. § A betegszállítás rendelésének és feltételrendszerének szakmai szabályairól szóló 23/1995. (VI. 29.) NM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(3) E rendelet alkalmazása során

a) betegszállításon a sérült vagy beteg személy (a továbbiakban: beteg) mentőjárművel, illetve betegszállító járművel történő, állapotának megfelelő elhelyezést és egészségügyi ellátást biztosító szállítását,

b) betegszállító állomáson az e rendelet 1. számú mellékletének 1. pontjában meghatározott járművek és egészségügyi felszerelésük készenlétben tartására és tárolására, takarítására és fertőtlenítésére, valamint a szolgálatban lévő szakszemélyzet elhelyezésére alkalmas, a betegszállítási feladatok felvételét és a betegszállító járművek irányítását szolgáló, megfelelő hírközlő eszközökkel ellátott intézményt,

c) mentőállomáson a mentés rendszerébe funkcionálisan integrált, az e rendelet 1. számú mellékletének 2. pontjában meghatározott mentőjárművek és egészségügyi felszerelések készenlétben tartására és tárolására, takarítására és fertőtlenítésére, valamint a szolgálatban lévő szakszemélyzet elhelyezésére alkalmas, a mentőfeladatok átvételét és a mentőegységekhez továbbítását szolgáló, megfelelő hírközlő eszközökkel ellátott, elhelyezésében és kialakításában a személyzet haladéktalan riaszthatóságát és a mentőegység késedelem nélküli kivonulását biztosító intézményt [a b) és c) pont a továbbiakban együtt: Állomás]

kell érteni."

2. § (1) Az R. 3. §-ának (1)-(2) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Betegszállítási tevékenység az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnak (a továbbiakban: ÁNTSZ) az Állomás működését engedélyező határozata alapján végezhető. A működési engedélyt a Szervezet kérelmére az ÁNTSZ-nek az Állomás helye szerint illetékes megyei (fővárosi) intézete (a továbbiakban: Intézet) adja meg, ha a Szervezet

a) a megye közigazgatási területén az e rendelet 1. számú mellékletének 1.1. és/vagy 1.2. pontjában meghatározott személyi és tárgyi feltételekkel folyamatosan Állomást működtet, valamint

b) az egészségügyi és szociális vállalkozásokról szóló 113/1989. (XI. 15.) MT rendelet 8. §-a szerinti felelősségbiztosítással rendelkezik.

(2) Szakkíséretet igénylő, illetve sürgős betegszállítási engedély kiadásához, illetve e tevékenységek folytatásához az (1) bekezdésben foglaltakon túl az alábbi feltételek szükségesek:

a) a Szervezet oxyologus szakorvost - ha neonatológiai szállítást végez, neonatológus szakorvost - foglalkoztat, aki felelős a szakmai szabályok betartásáért;

b) az Állomás az e rendelet 1. számú mellékletének 2. pontjában meghatározott megfelelő szintű mentőjármű személyi és tárgyi feltételeivel rendelkezik;

c) a Szervezet az Országos Mentőszolgálattal (a továbbiakban: OMSZ) az engedélyezni kért Állomás működésére is kiterjedő - legalább a betegszállítási, illetőleg mentési tevékenység ellátásának idejét, területét, tömeges baleset vagy katasztrófahelyzet esetén az együttműködés rendjét, az OMSZ szolgálatvezetésével való kapcsolattartás rendszerét szabályozó - együttműködési szerződést kötött. A szerződésben - közös megegyezéssel - az együttműködés egyéb feltételei is megállapíthatóak."

(2) Az R. 3. §-ának (4) bekezdése a következő f)-g) pontokkal egészül ki:

[A Szervezet tevékenysége során köteles]

"f) a működés során keletkező veszélyes hulladék kezeléséről, ártalmatlanításáról, valamint a felhasznált textília, munkaruha, védőruha rendszeres fertőtlenítéséről, mosatásáról gondoskodni;

g) haladéktalanul tájékoztatni az OMSZ Főigazgatóságát az általa használt rádiófrekvenciáról, illetve diszpécser-központjának hívószámáról és az általa használt egyéb hívószámokról."

(3) Az R. 3. §-a a következő (5)-(8) bekezdésekkel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (5) bekezdés számozása (9) bekezdésre változik:

"(5) Betegszállításra használt gépjármű vér és vérkészítmény, illetve egészségügyi beavatkozás céljából emberi szerv, valamint szervátültetés céljából egészségügyi szakszemélyzet szállításán kívül egyéb célra nem vehető igénybe. Kizárólag ülőbeteg-szállítást és/vagy felügyelet nélküli fekvőbeteg-szállítást végző gépjárművel bejelentésre kötelezett fertőző betegségben szenvedő személy nem szállítható.

(6) Betegszállításra igénybe vett gépjárművön a Szervezet cégnevét, cégjelzését, székhelyét, valamint az Állomás telephelyét fel kell tüntetni. Kizárólag szakkíséretet nem igénylő betegszállításra használt gépjárművön más jelölés (felirat), jelkép nem alkalmazható.

(7) Az Állomás működését engedélyező Intézet az engedélyt - az OMSZ egyidejű tájékoztatásával - megküldi a Szervezet székhelye szerinti megyei intézetnek, amely az Állomást az engedélyben foglaltak szerint, Szervezetenként vezetett nyilvántartásba veszi. Az Állomás működését a nyilvántartásba vételt követően kezdheti meg.

(8) A működési engedély módosításáról, illetőleg visszavonásáról, valamint a működés felfüggesztéséről az eljáró, jogerős határozatot hozó hatóság az OMSZ-ot és a nyilvántartást vezető Intézetet értesíti, amely a nyilvántartást megfelelően módosítja, illetőleg az Állomást a nyilvántartásból törli. Az Állomás működésének szüneteltetéséről, illetve megszüntetéséről a Szervezet az engedélyező, valamint a nyilvántartást vezető hatóságot, illetőleg az OMSZ-ot tájékoztatja. A működés 90 napot meghaladó szüneteltetése vagy megszüntetése esetén az Állomást - a működési engedély visszavonásával - a nyilvántartásból törölni kell."

3. § Az R. 6. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:

"(3) A megyehatáron túli alkalmi betegszállítást két munkanapon belül kell teljesíteni."

4. § Az R. 8. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a 8. § jelenlegi szövegének megjelölése (1) bekezdésre változik:

"(2) Fertőző beteg szállítása után, valamint ha egyéb beteg szállítása során a szállító jármű a beteg bármely váladékával szennyeződött, a járművet megfelelően fertőtleníteni kell."

5. § (1) Az R. 1. számú mellékletének 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. Betegszállító járművek

Közúti betegszállító gépjármű az ÁNTSZ-engedély kiadásakor a gyártás évétől számítva 3 évesnél idősebb nem lehet, és a forgalomba helyezés évétől számítva legfeljebb 10 évig üzemeltethető.

1.1. Ülőbeteg-szállító kocsi: gépkocsivezetővel és szükség esetén ápolóval kivonuló, rádióval/rádiótelefonnal ellátott, megfelelő fertőtlenítő szerekkel mosható, fertőtleníthető vagy cserélhető üléskárpittal felszerelt gépkocsi.

1.2. Fekvőbeteg-szállító kocsi: gépkocsivezetővel és szükség esetén ápolóval kivonuló, hordágytartóval, hordággyal és rádióval/rádiótelefonnal ellátott, megfelelő fertőtlenítő szerekkel, mosható, fertőtleníthető vagy cserélhető üléskárpittal felszerelt gépkocsi."

(2) Az R. 1. számú melléklete 2.1. pontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.1. Mentőkocsi: mentőápolóval és mentőgépkocsi-vezetővel kivonuló, egészségügyi alapfelszereléssel, az OMSZ rádióhálózatában üzemelő rádióval/rádiótelefonnal, megkülönböztető jelzéssel, valamint legalább egy fekvőbeteg szállítására beépített hordágytartóval ellátott, megfelelő fertőtlenítő szerekkel, mosható, fertőtleníthető vagy cserélhető üléskárpittal felszerelt gépkocsi."

(3) Az R. 1. számú mellékletének 2.1.1. pontja az alábbi rendelkezéssel egészül ki:

[2.1.1. Egészségügyi alapfelszerelés:

- Rögzítősínek (Cramer sín, vagy pneumatikus sín, vagy vacuum sín)]

"- Nyakrögzítő készlet (ajánlott a Stiftneck)"

(4) Az R. 1. számú mellékletének 2.2.1. pontja a következő rendelkezésekkel egészül ki:

[2.2.1. Egészségügyi többletfelszerelés:]

"- Motoros szívó

- Infusios pumpa (perfusor)

- Pulsoxymeter (lehet defibrillátor részegysége is)

- Vércukor-meghatározó készülék tesztcsíkkal"

(5) Az R. 1. számú mellékletének 2.2.2. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"2.2.2. Ajánlott kiegészítő felszerelés:

- Respirátor

- Bébi-táska (bébi-ballon, bébi-laryngoscop, tubusok)"

6. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, egyidejűleg az R. 3. §-a (4) bekezdésének c) pontjában a "rádión magasabb szintű" szövegrész helyébe "szakkíséretet nem igénylő betegszállítás esetén rádión és/vagy rádiótelefonon, egyébként rádión magasabb szintű" szövegrész; d) pontjában a "rádión elérhetőségét" szövegrész helyébe "szakkíséretet nem igénylő betegszállítás esetén rádión és/vagy rádiótelefonon, egyébként rádión elérhetőségét" szövegrész; az R. 5. §-ának b) pontjában "a társadalombiztosítási igazolvány számát" szövegrész helyébe "a Társadalombiztosítási Azonosító Jelét (a továbbiakban: TAJ szám)" szövegrész; i) pontjában a "térítési díjat viselő" szövegrész helyébe a "költségviselő" szövegrész; az R. 1. számú melléklete 2. pontjának első bekezdésében "a forgalomba helyezés évétől számítva" szövegrész helyébe "a gyártás évétől számítva" szövegrész; 3.4.1. pontjában a "sikeres államvizsgát tett" szövegrész helyébe a "sikeres záróvizsgát tett" szövegrész lép; a 2.3.1. pontjából a "- Respirátor", valamint a "- Bébi-táska (bébi-ballon, bébi-laryngoscop, tubusok)" szövegrészek, valamint a 3.2.1.2. pontja a hatályukat vesztik; az R. 2. számú mellékletének I. pontja helyébe e rendelet mellékletében szereplő rendelkezés lép, II. pontjában a "TB-igazolvány száma:" szövegrész helyébe a "TAJ száma:" szövegrész lép.

(2) 1995. július 1-jét követően kiadott engedély alapján és a rendelet hatálybalépésekor betegszállítást végző Szervezet e rendelet hatálybalépésétől számított 30 napon belül - engedélye egy példányának megküldésével - működéséről tájékoztatja az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnak az Állomás helye szerint illetékes megyei (fővárosi) intézetét. A megyei (fővárosi) intézet az Állomás kialakításának és felszereltségének e rendelet szerinti követelményrendszerét, az Országos Mentőszolgálattal megkötött együttműködési szerződés megfelelőségét ellenőrzi, és - amennyiben azok nem vagy hiányosan állnak rendelkezésre, illetőleg az együttműködési szerződés nem felel meg az e rendeletben foglalt tartalmi követelményeknek - a működés hiányzó feltételeinek teljesítését előírja. Az e rendeletben foglalt feltételeknek megfelelő Állomás működését a felülvizsgálatot végző intézet a szervezet székhelye szerinti intézetnek nyilvántartásba vétel céljából bejelenti. 1996. október 1-jét követően az e rendelet szerinti feltételeknek meg nem felelő Állomás nem működtethető.

(3) Az R. 1. számú mellékletének 1., illetve 2. pontjában foglalt, a közúti betegszállító járműnek, illetve mentőjárműnek a működési engedély kiadásakori, a gyártás évétől számított korára vonatkozó korlátozást az 1995. július 2-át megelőzően is betegszállítási és/vagy mentőszállítási tevékenységet végző szervezetre, illetve személyre nem kell alkalmazni.

Melléklet a 23/1996. (VIII. 16.) NM rendelethez

[2. számú melléklet a 23/1995. (VI. 29.) NM rendelethez]

"I.
Betegszállítási adatlap
Megrendelő orvos neve:...................................................................................................................................  
pecsétszáma:.................................................................................................................................................... . E - egyedi szállítás
Költségviselő:...................................................................................................................................................  K - kapcsolt szállítás
Egyéb:..............................................................................................................................................................  P - programozott szállítás
Beteg neve:.......................................................................................................................................................   
TAJ száma:.......................................................................................................................................................   
lakcíme:............................................................................................................................................................   
Diagnosis:.........................................................................................................................................................   
Szállítandó: ülve-fekve 
Mentőegység szint: mentőkocsi, esetkocsi, rohamkocsi 
Betegfelvétel helye:...........................................................................................................................................   
ideje:.................................................................................................................................................................   
Betegátadás helye: 
ideje:.................................................................................................................................................................. 
Gépkocsi km-órájának állása:...........................................................................................................................   
Megtett km:.......................................................................................................................................................   
Ellátás:..............................................................................................................................................................   
Betegszállítást végző gépkocsi forgalmi rendszáma:..........................................................................................   
  
Dátum:..............................  
.........................................................
orvos, mentőtiszt, mentőápoló aláírása"
   

Tartalomjegyzék