101/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet
a külföldi magyar kulturális intézetekről[1]
A Kormány a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény 35. §-a (1) bekezdésének f) pontjában meghatározott feladatkörében, a külföldi magyar kulturális intézetekre vonatkozó nemzetközi szerződések figyelembevételével a következőt rendeli el:
A rendelet hatálya
1. § A rendelet hatálya a mellékletben meghatározott külföldi magyar kulturális intézetekre: Collégium Hungaricumokra, Magyar Házakra és a Magyar Központokra (a továbbiakban: Intézet) terjed ki.
Általános rendelkezések
2. § (1) Az Intézet a Művelődési és Közoktatási Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) által fenntartott és működtetett kulturális, oktatási és tudományos célokat szolgáló külkapcsolati intézmény.
(2) Az Intézet célja és állami feladatként ellátandó alaptevékenysége: a Magyar Köztársaság külpolitikai célkitűzéseivel összhangban, a magyar kulturális, oktatási és tudományos érdekek érvényesítése, valamint hazánk és a fogadó ország közötti kulturális, oktatási és tudományos kapcsolatok ápolása, fejlesztése.
(3) Az Intézet feladatai:
a) ismerteti és népszerűsíti a magyar és a magyarországi kultúra, oktatás és tudomány eredményeit, beleértve a határon túli magyar kultúra, oktatás és tudomány képviseletét is,
b) figyelemmel kíséri a fogadó ország kulturális, oktatási és tudományos életét, tapasztalatairól rendszeresen tájékoztatja a szakmai irányítást ellátó minisztériumot és az érdekelt hazai intézményeket,
c) kapcsolatokat épít ki a fogadó ország kulturális, oktatási és tudományos intézményeivel, szervezeteivel, személyiségeivel,
d) segíti a kulturális, oktatási és tudományos intézmények, szervezetek, szakemberek és személyek közötti közvetlen kapcsolatok megteremtését és bővítését,
e) közreműködik a nemzetközi kulturális, oktatási és tudományos megállapodások előkészítésében és végrehajtásának megszervezésében,
f) segíti a magyar nyelv és kultúra tanulmányozását a fogadó országban,
g) közreműködik a határon túli magyarok és az anyaország közötti kulturális kapcsolatok ápolásában, elősegíti kulturális identitásuk megőrzését,
h) közreműködik a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségi oktatás és kultúra eredményeinek bemutatásában, az ezt segítő intézményi kapcsolatok ápolásában,
i) közreműködik a fogadó országban a Magyarország-kép formálásában, ezzel összefüggésben együttműködést alakít ki a hazai és a fogadó országbeli idegenforgalmi és kereskedelmi szervezetekkel,
j) tudományos tevékenységét a tudományos és technológiai attaséval együttműködve látja el.
(4) A Collegium Hungaricum - a (3) bekezdésben meghatározott feladatokon kívül - közvetlenül részt vesz közös tudományos kutatások szervezésében, ösztöndíjasok fogadásában és elhelyezésében.
Az Intézet irányítása és felügyelete
3. § (1) Az Intézet irányítását és felügyeletét a művelődési és közoktatási miniszter (a továbbiakban: miniszter) - a külügyminiszterrel együttműködve - látja el.
(2) Az Intézet szakmai programjainak kialakítása során a Minisztérium együttműködik mindazon kormányzati, társadalmi és magánintézményekkel (Magyar Tudományos Akadémia, Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium, Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium, Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság, Határon Túli Magyarok Hivatala stb.), amelyek tevékenysége kapcsolódik az Intézet feladataihoz.
Az Intézet működése
4. § Az Intézet a Minisztérium részben önállóan gazdálkodó, az előirányzatok felett részjogkörrel rendelkező költségvetési szerve. A Nemzetközi Kapcsolatok és Intézetek, mint önállóan gazdálkodó költségvetési szerv látja el az Intézet pénzügyi-gazdasági feladatainak irányítását és szakmai felügyeletét.
5. § (1) Az Intézet működését az akadémiai évre szóló munkaterv és naptári évre szóló költségvetés határozza meg.
(2) Az Intézet éves munkatervét, valamint szervezeti és működési szabályzatát - a külügyminiszterrel egyeztetve - a miniszter hagyja jóvá.
6. § Az Intézet a Magyar Köztársaság címerét, az Intézet székhelyét és a mellékletben meghatározott elnevezést feltüntető körbélyegzőt használ.
Az Intézet finanszírozása
7. § (1) Az Intézet fenntartása állami feladat. A fenntartásához és működéséhez szükséges kiadási és bevételi előirányzatot a Minisztérium költségvetési fejezete tartalmazza.
(2) Az Intézet programjai finanszírozásához más, nem költségvetési támogatásokat (alapítványi, intézményi és magánadományok) is igénybe vehet. Vállalkozási tevékenységet nem folytathat.
Az Intézet szervezete
8. § (1) Az Intézet igazgatóját (a továbbiakban: igazgató) a miniszter a tartós külszolgálatra kirendelés időtartamára nevezi ki. Az igazgató felett a munkáltatói jogokat a miniszter gyakorolja, a kinevezési, felmentési és fegyelmi jogkört a külügyminiszter véleményének kikérésével.
(2) Az igazgató az Intézet vezetője, osztályvezető besorolású köztisztviselő.
(3) A külügyminiszter az igazgatónak kirendelése időtartamára - a miniszter és a külügyminiszter közös utasításának megfelelően és a nemzetközi joggal összhangban - diplomáciai rangot adományoz.
9. § (1) Az igazgató:
a) irányítja az Intézet munkáját, gondoskodik a feladatok ellátásáról,
b) kezdeményező szerepet játszik a kapcsolatépítésben, alakítja az Intézet profilját,
c) képviseli az Intézetet,
d) elkészíti az Intézet éves munkatervét, valamint szervezeti és működési szabályzatát, azokat jóváhagyásra felterjeszti a miniszternek,
e) munkáltatói jogkört gyakorol az Intézet szerződéses, nem köztisztviselői állományú alkalmazottai felett, valamint - a kinevezési, felmentési, ki- és berendelési és fegyelmi jogkör kivételével - a köztisztviselői állományúak felett, mely utóbbiak tekintetében véleményezési-kezdeményezési jog illeti meg,
f) gazdálkodik a rendelkezésére bocsátott anyagi eszközökkel, megállapítja az Intézet munkarendjét, rendelkezik az Intézet helyiségeivel,
g) gondoskodik a biztonsági, vagyonvédelmi, tűzvédelmi stb. előírások betartásáról,
h) évente jelentést készít az Intézet tevékenységéről a Minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős felügyeleti területének,
i) a miniszter és a külügyminiszter feladat- és hatáskörét rendező jogszabályok keretei között ellátja a külképviselet kulturális, oktatási és tudományos együttműködéssel összefüggő feladatait.
(2) Az Intézet tartósan külföldön foglalkoztatott köztisztviselőinek, ügykezelőinek és fizikai alkalmazottainak kinevezési, felmentési, ki- és berendelési, továbbá fegyelmi jogköre gyakorlása tekintetében külön jogszabályok, valamint a Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatának rendelkezései az irányadóak.
A Külföldi Magyar Kulturális Intézetek Tanácsadó Bizottsága
10. § (1) A Külföldi Magyar Kulturális Intézetek Tanácsadó Bizottsága (a továbbiakban: Bizottság) a miniszter tanácsadó testülete. A Bizottság az Intézet rövid- és hosszú távú szakmai feladatainak kidolgozásához nyújt segítséget.
(2) A Bizottság öt tagból áll, elnökét és tagjait - a magyar kultúra, oktatás és tudomány jeles személyiségei közül - a miniszter bízza meg. A megbízatás visszavonásig érvényes.
(3) A Bizottság egy tagja a Külügyminisztérium képviselője.
(4) A Bizottság működési rendjét maga határozza meg.
Intézet létesítése és megszüntetése
11. § (1) Intézet alapításáról, megszüntetéséről, kategóriája megváltoztatásáról a Magyar Köztársaság Kormánya a miniszter - külügyminiszterrel és pénzügyminiszterrel egyeztetett - előterjesztése alapján dönt.
(2) Intézet létesítéséig - a miniszternek a külügyminiszterrel kötött megállapodása alapján - a helyi diplomáciai képviselet diplomáciai személyzetének tagjai közé tartozó kulturális attasé láthatja el a magyar kulturális, oktatási és tudományos érdekek érvényesítését.
Záró rendelkezések
12. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.
(2) A miniszter és a külügyminiszter közös utasításban szabályozza az Intézet és a nagykövetség kapcsolatát, valamint az Intézet biztonsági és iratkezelési rendjét.
(3)[2]
(4) A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény hatálya alá tartozó szervek jegyzékéről rendelkező 1034/1992. (VII. 1.) Korm. határozat mellékletében szereplő "Külföldi magyar kulturális intézetek" elnevezés a "Művelődési és Közoktatási Minisztérium külföldi magyar kulturális intézetei" elnevezésre módosul.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Melléklet a 101/1997. (VI. 13.) Korm. rendelethez
Collegium Hungaricumok:
Collegium Hungaricum, Bécs
Collegium Hungaricum/Ungarisches Kulturinstitut, Wien
Magyar Akadémia, Róma
Accademia d' Ungheria, Roma
Magyar Házak:
Magyar Ház, Berlin
Haus Ungarn, Berlin
A Magyar Köztársaság Kulturális Központja, Bukarest
Centrul Cultural al Republicii Ungare, Bucuresti
Magyar Intézet, Párizs
Institut Hongrois, Paris
A Magyar Köztársaság Kulturális Intézete, Pozsony
Kultúrny institút Mad'arskej republiky, Bratislava
Magyar Központok:
Magyar Kulturális és Tudományos Központ, Helsinki
Unkarin kulttuuri-ja tiedekeskus, Helsinki
Magyar Kulturális, Tudományos és Tájékoztatási Központ, Moszkva
Kulturnüj, Naucsnüj i Informacionüj Centr Vengerszkoj Reszpubliki, Moszkva
Magyar Kulturális Központ, Prága
Madarské Kulturní Stredisko, Praha
Magyar Kulturális és Tájékoztatási Központ, Stuttgart
Kulturinstitut der Republik Ungarn, Stuttgart
Magyar Kulturális Intézet, Varsó
Wegierski Instytut Kultury, Warszawa
Magyar Tájékoztatási és Kulturális Központ, Új-Delhi
Hungarian Information and Cultural Centre, New Delhi
Magyar Kulturális Tanácsosi Hivatal, Kairó
Office of the Hungarian Cultural Counsellor, Cairo
Magyar Kulturális Intézet, Szófia
Ungarszki Kulturen Insztitut, Szofia
Magyar Kulturális Központ, London[3]
Hungarian Cultural Centre, London
Magyar Kulturális Központ, New York[4]
Hungarian Cultur Center, New York
Lábjegyzetek:
[1] Az 101/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet Mellékletét kiegészítette a 45/1998. (III. 11.) Korm. rendelet 1. §-a
[2] Az 101/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet 12. § 3. bekezdését az 162/1998. (IX. 30.) Korm. rendelet 7. §-a hatályon kívül helyezte
[3] Az 101/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet Mellékletét kiegészítette a 45/1998. (III. 11.) Korm. rendelet 1. §-a
[4] Az 101/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet Mellékletét kiegészítette a 98/1998. (V. 15.) Korm. rendelet 1. §-a