190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet
a gépjármű üzembentartójának kötelező felelősségbiztosításáról szóló 58/1991. (IV. 13.) Korm. rendelet módosításáról
A Polgári Törvénykönyv 198. §-ának (2) bekezdésében és az 567. §-ának (3) bekezdésében foglaltak alapján a Kormány a következőket rendeli el:
1. § A gépjármű üzembentartójának kötelező felelősségbiztosításáról szóló 58/1991. (IV. 13.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A Magyar Köztársaság területén a gépjármű a közúti forgalomban csak akkor vehet részt, ha üzembentartója érvényes gépjármű-felelősségbiztosítási szerződéssel (a továbbiakban: biztosítási szerződés) rendelkezik.
(2) A szerződéskötési kötelezettség a belföldi forgalmi rendszámmal ellátott gépjárművek esetében a gépjármű mindenkori üzembentartóját a jármű első forgalomba helyezésétől a jármű forgalomból való végleges kivonásáig terheli - a szüneteltetés esetét kivéve - függetlenül attól, hogy a gépjármű ténylegesen részt vesz-e a közúti forgalomban. Ideiglenes forgalomba helyezés esetén a biztosítási szerződésnek (előzetes fedezetigazolásnak) legalább arra az időszakra kell kiterjednie, amelyre az ideiglenes forgalmi engedély és a rendszám érvényes."
2. § Az R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"2. § E rendelet alkalmazásában:
a) gépjármű: az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) első számú függelékének II. b) pontjában meghatározott gépjármű, továbbá a pótkocsi, a félpótkocsi, a mezőgazdasági vontató, a forgalmi rendszámmal ellátott lassú jármű és a segédmotoros kerékpár;
b) üzembentartó: a gépjármű tulajdonosa, vagy akit a telephely szerinti ország hatóságai által kibocsátott okiratba bejegyeztek;
c) telephely szerinti ország: az az ország, amelynek hatósági jelzéseivel a gépjárművet ellátták;
d) biztosított: a gépjármű üzembentartója és vezetője;
e) biztosító: engedély alapján gépjármű-felelősségbiztosítást ellátó biztosító, amely tagja a nemzeti irodának és a 9. § szerinti központi Kártalanítási Számlához (a továbbiakban: Kártalanítási Számla) - e rendeletben foglaltak szerint - hozzájárul;
f) nemzeti iroda: a Magyarországon működő és kötelező gépjámű-felelősségbiztosítással foglalkozó biztosítók szervezete, amely ellátja a nemzetközi Zöldkártya egyezményből eredő kárrendezési és elszámolási feladatokat;
g) nemzetközi felelősségbiztosítási bizonylat: Zöldkártya vagy más, nemzeti irodák közötti megállapodást tanúsító okirat;
h) rendszámegyezmény: a nemzeti irodák közötti megállapodás, amelynek alapján a szerződő felek a telephely szerinti ország hatósági jelzéseit (rendszám), valamint az országjelet az érvényes felelősségbiztosítási fedezet igazolásául elfogadják."
3. §[1]
4. § Az R. 7. §-ának (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A biztosító vagy - a 10. § keretei között - a Kártalanítási Számla a károsult követelését akkor is köteles kielégíteni, ha a károkozó üzembentartóval a biztosítási szerződés nem jött létre vagy ez megszűnt. A Kártalanítási Számla az e rendeletben foglalt feladatok ellátása érdekében pert indíthat, illetve perelhető.
(4) A biztosítónak a (3) bekezdésben meghatározott helytállási kötelezettsége a szerződés díj-nemfizetés miatt történő megszűnése esetén a szerződés megszűnését követő 60 napon belül bekövetkezett káresetekre áll fenn. Az ezt követő időszakra a 9. §-ban foglaltak az irányadóak."
5. § (1) Az R. 9. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A biztosítók kötelesek a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításból származó tárgyévi díjbevételek arányában egy központi Kártalanítási Számlára befizetést teljesíteni olyan mértékben, hogy azok fedezetet nyújtsanak a (2) bekezdés szerint a Kártalanítási Számlát terhelő kötelezettségek kielégítésére.
(2) A károsult a biztosítási szerződéssel nem rendelkező üzembentartó gépjárműve által vagy az ismeretlen gépjárművel a Magyar Köztársaság területén okozott kárának megtérítése iránti követelését - az e rendelet és a mellékletben foglalt általános feltételek alapján - a Kártalanítási Számlával szemben is érvényesítheti."
(2) Az R. 9. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A Kártalanítási Számlát kezelő szervezet köteles a biztosítók mérlegzárásáig a biztosítókkal a Kártalanítási Számlára befizetett összegek erejéig elszámolni."
6. § Az R. 11. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:
"11. § (1) A külföldi telephelyű gépjármű a Magyar Köztársaság területére történő belépéséhez szükséges, hogy
a) üzembentartója (vezetője) érvényes felelősségbiztosítást igazoló nemzetközi bizonylattal rendelkezzék, vagy
b) a gépjármű olyan ország hatósági jelzéseit és országjelét viselje, amely a rendszámegyezmény részese, vagy
c) a Magyar Köztársaság területére való belépésekor az üzembentartó (vezető) - határozott időre szóló - felelősségbiztosítási szerződést kössön, s az ezt tanúsító kötvényt magánál tartsa.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni, ha a Magyar Köztársaság területén állomásozó vagy áthaladó külföldi katonai gépjárművek üzembentartóinak biztosítási kötelezettségét jogszabály e jogszabálytól eltérően rendezi.
(3) A külföldi telephelyű gépjárművek Magyar Köztársaság területére történő belépésekor a vámhatóság ellenőrzi az (1) bekezdésben foglaltak fennállását.
(4) Ha a Magyar Köztársaság területén külföldi telephelyű gépjármű üzemeltetésével okoztak kárt, a kárigényt a nemzeti irodával szemben kell érvényesíteni. A nemzeti iroda a károk rendezésével és perbeli képviselete ellátásával bármelyik kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást művelő biztosítót megbízhatja. Ha a károkozó jármű felelősségbiztosítója - a nemzeti iroda hozzájárulásával - valamely magyar gépjármű-biztosítást művelő biztosítóval a biztosítottjai által okozott károk rendezésére megállapodást köt, a kárigényt - a nemzeti iroda ellentétes rendelkezés hiányában - ezen biztosító rendezi.
(5) Ha a Magyar Köztársaság területén külföldi telephelyű gépjármű üzemeltetésével okoztak kárt és a károsult a devizajogszabályok értelmében külföldinek minősül, a nemzeti irodával szemben a (4) bekezdés alapján kárigényt csak abban az esetben érvényesíthet, ha országában a baleset időpontjában a magyar károsultat hasonló jog illette meg.
(6) A nemzeti iroda a rendszámegyezményben részes országokról minden év január 15-ig - és az egyezményben részes államok számának változása esetén - haladéktalanul tájékoztatja az Állami Biztosításfelügyeletet, amely ezen országok listáját a Magyar Közlönyben közzéteszi."
7. § Az R. 12. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (4)-(6) bekezdés számozása (5)-(7) bekezdésre módosul:
"(1) A gépjármű-felelősségbiztosítás díjkalkulációjának és eredményelszámolásának rendjét, valamint a biztosítás alapdíját és az attól való pozitív és negatív irányú eltérés lehetséges szempontjait, a biztosítók kérelmére vagy hivatalból, a pénzügyminiszter - az Állami Biztosításfelügyelet javaslatára - rendeletben állapítja meg.
(2) A biztosítók által kialakított egyedi díjtételek a pénzügyminiszter által megállapított alapdíjtól legfeljebb a következő mértékben
a) 1998-ban legfeljebb 5%-kal,
b) 1999-ben legfeljebb 10%-kal,
c) 2000-ben legfeljebb 15%-kal
térhetnek el.
(3) A javaslattétel előtt az (1) bekezdésben felsorolt ügyekben az Állami Biztosításfelügyelet köteles kikérni a Gépjármű-felelősségbiztosítási Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) véleményét.
(4) A Bizottság a Pénzügyminisztérium, a Belügyminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium, a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium, a Népjóléti Minisztérium, az Országos Rendőr-főkapitányság képviselői, a biztosítók, illetve azok érdekképviseleti szerve, valamint az Érdekegyeztető Tanácsban részt vevő érdekképviseleti szervek, továbbá az Érdekegyeztető Tanácsban nem képviselt üzembentartók egyéb érdekképviseleti szerveinek szakértőiből, valamint független szakértőkből áll."
8. § Az R. melléklete 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A biztosítás hatálya Európára, valamint az Oroszországi Föderáció és Törökország Európán kívüli területeire vonatkozik."
9. § (1) E rendelet - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.
(2) E rendelet 3. §-a 2001. január 1-jén lép hatályba.
(3) Az R. 9. §-ának (3) bekezdésében a "Szövetség" szövegrész helyébe a "Kártalanítási Számlát kezelő szervezet" szövegrész, a 10. §-ban a "Szövetség" szövegrész helyébe a "Kártalanítási Számla" szövegrész lép.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Később lép hatályba e rendelet 9. § (2) bekezdése alapján. Hatályos 2001.01.01.