Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet

a gépjármű üzembentartójának kötelező felelősségbiztosításáról szóló 58/1991. (IV. 13.) Korm. rendelet módosításáról

A Polgári Törvénykönyv 198. §-ának (2) bekezdésében és az 567. §-ának (3) bekezdésében foglaltak alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. § A gépjármű üzembentartójának kötelező felelősségbiztosításáról szóló 58/1991. (IV. 13.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Magyar Köztársaság területén a gépjármű a közúti forgalomban csak akkor vehet részt, ha üzembentartója érvényes gépjármű-felelősségbiztosítási szerződéssel (a továbbiakban: biztosítási szerződés) rendelkezik.

(2) A szerződéskötési kötelezettség a belföldi forgalmi rendszámmal ellátott gépjárművek esetében a gépjármű mindenkori üzembentartóját a jármű első forgalomba helyezésétől a jármű forgalomból való végleges kivonásáig terheli - a szüneteltetés esetét kivéve - függetlenül attól, hogy a gépjármű ténylegesen részt vesz-e a közúti forgalomban. Ideiglenes forgalomba helyezés esetén a biztosítási szerződésnek (előzetes fedezetigazolásnak) legalább arra az időszakra kell kiterjednie, amelyre az ideiglenes forgalmi engedély és a rendszám érvényes."

2. § Az R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § E rendelet alkalmazásában:

a) gépjármű: az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) első számú függelékének II. b) pontjában meghatározott gépjármű, továbbá a pótkocsi, a félpótkocsi, a mezőgazdasági vontató, a forgalmi rendszámmal ellátott lassú jármű és a segédmotoros kerékpár;

b) üzembentartó: a gépjármű tulajdonosa, vagy akit a telephely szerinti ország hatóságai által kibocsátott okiratba bejegyeztek;

c) telephely szerinti ország: az az ország, amelynek hatósági jelzéseivel a gépjárművet ellátták;

d) biztosított: a gépjármű üzembentartója és vezetője;

e) biztosító: engedély alapján gépjármű-felelősségbiztosítást ellátó biztosító, amely tagja a nemzeti irodának és a 9. § szerinti központi Kártalanítási Számlához (a továbbiakban: Kártalanítási Számla) - e rendeletben foglaltak szerint - hozzájárul;

f) nemzeti iroda: a Magyarországon működő és kötelező gépjámű-felelősségbiztosítással foglalkozó biztosítók szervezete, amely ellátja a nemzetközi Zöldkártya egyezményből eredő kárrendezési és elszámolási feladatokat;

g) nemzetközi felelősségbiztosítási bizonylat: Zöldkártya vagy más, nemzeti irodák közötti megállapodást tanúsító okirat;

h) rendszámegyezmény: a nemzeti irodák közötti megállapodás, amelynek alapján a szerződő felek a telephely szerinti ország hatósági jelzéseit (rendszám), valamint az országjelet az érvényes felelősségbiztosítási fedezet igazolásául elfogadják."

3. §[1]

4. § Az R. 7. §-ának (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A biztosító vagy - a 10. § keretei között - a Kártalanítási Számla a károsult követelését akkor is köteles kielégíteni, ha a károkozó üzembentartóval a biztosítási szerződés nem jött létre vagy ez megszűnt. A Kártalanítási Számla az e rendeletben foglalt feladatok ellátása érdekében pert indíthat, illetve perelhető.

(4) A biztosítónak a (3) bekezdésben meghatározott helytállási kötelezettsége a szerződés díj-nemfizetés miatt történő megszűnése esetén a szerződés megszűnését követő 60 napon belül bekövetkezett káresetekre áll fenn. Az ezt követő időszakra a 9. §-ban foglaltak az irányadóak."

5. § (1) Az R. 9. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A biztosítók kötelesek a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításból származó tárgyévi díjbevételek arányában egy központi Kártalanítási Számlára befizetést teljesíteni olyan mértékben, hogy azok fedezetet nyújtsanak a (2) bekezdés szerint a Kártalanítási Számlát terhelő kötelezettségek kielégítésére.

(2) A károsult a biztosítási szerződéssel nem rendelkező üzembentartó gépjárműve által vagy az ismeretlen gépjárművel a Magyar Köztársaság területén okozott kárának megtérítése iránti követelését - az e rendelet és a mellékletben foglalt általános feltételek alapján - a Kártalanítási Számlával szemben is érvényesítheti."

(2) Az R. 9. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A Kártalanítási Számlát kezelő szervezet köteles a biztosítók mérlegzárásáig a biztosítókkal a Kártalanítási Számlára befizetett összegek erejéig elszámolni."

6. § Az R. 11. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § (1) A külföldi telephelyű gépjármű a Magyar Köztársaság területére történő belépéséhez szükséges, hogy

a) üzembentartója (vezetője) érvényes felelősségbiztosítást igazoló nemzetközi bizonylattal rendelkezzék, vagy

b) a gépjármű olyan ország hatósági jelzéseit és országjelét viselje, amely a rendszámegyezmény részese, vagy

c) a Magyar Köztársaság területére való belépésekor az üzembentartó (vezető) - határozott időre szóló - felelősségbiztosítási szerződést kössön, s az ezt tanúsító kötvényt magánál tartsa.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni, ha a Magyar Köztársaság területén állomásozó vagy áthaladó külföldi katonai gépjárművek üzembentartóinak biztosítási kötelezettségét jogszabály e jogszabálytól eltérően rendezi.

(3) A külföldi telephelyű gépjárművek Magyar Köztársaság területére történő belépésekor a vámhatóság ellenőrzi az (1) bekezdésben foglaltak fennállását.

(4) Ha a Magyar Köztársaság területén külföldi telephelyű gépjármű üzemeltetésével okoztak kárt, a kárigényt a nemzeti irodával szemben kell érvényesíteni. A nemzeti iroda a károk rendezésével és perbeli képviselete ellátásával bármelyik kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást művelő biztosítót megbízhatja. Ha a károkozó jármű felelősségbiztosítója - a nemzeti iroda hozzájárulásával - valamely magyar gépjármű-biztosítást művelő biztosítóval a biztosítottjai által okozott károk rendezésére megállapodást köt, a kárigényt - a nemzeti iroda ellentétes rendelkezés hiányában - ezen biztosító rendezi.

(5) Ha a Magyar Köztársaság területén külföldi telephelyű gépjármű üzemeltetésével okoztak kárt és a károsult a devizajogszabályok értelmében külföldinek minősül, a nemzeti irodával szemben a (4) bekezdés alapján kárigényt csak abban az esetben érvényesíthet, ha országában a baleset időpontjában a magyar károsultat hasonló jog illette meg.

(6) A nemzeti iroda a rendszámegyezményben részes országokról minden év január 15-ig - és az egyezményben részes államok számának változása esetén - haladéktalanul tájékoztatja az Állami Biztosításfelügyeletet, amely ezen országok listáját a Magyar Közlönyben közzéteszi."

7. § Az R. 12. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (4)-(6) bekezdés számozása (5)-(7) bekezdésre módosul:

"(1) A gépjármű-felelősségbiztosítás díjkalkulációjának és eredményelszámolásának rendjét, valamint a biztosítás alapdíját és az attól való pozitív és negatív irányú eltérés lehetséges szempontjait, a biztosítók kérelmére vagy hivatalból, a pénzügyminiszter - az Állami Biztosításfelügyelet javaslatára - rendeletben állapítja meg.

(2) A biztosítók által kialakított egyedi díjtételek a pénzügyminiszter által megállapított alapdíjtól legfeljebb a következő mértékben

a) 1998-ban legfeljebb 5%-kal,

b) 1999-ben legfeljebb 10%-kal,

c) 2000-ben legfeljebb 15%-kal

térhetnek el.

(3) A javaslattétel előtt az (1) bekezdésben felsorolt ügyekben az Állami Biztosításfelügyelet köteles kikérni a Gépjármű-felelősségbiztosítási Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) véleményét.

(4) A Bizottság a Pénzügyminisztérium, a Belügyminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium, a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium, a Népjóléti Minisztérium, az Országos Rendőr-főkapitányság képviselői, a biztosítók, illetve azok érdekképviseleti szerve, valamint az Érdekegyeztető Tanácsban részt vevő érdekképviseleti szervek, továbbá az Érdekegyeztető Tanácsban nem képviselt üzembentartók egyéb érdekképviseleti szerveinek szakértőiből, valamint független szakértőkből áll."

8. § Az R. melléklete 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A biztosítás hatálya Európára, valamint az Oroszországi Föderáció és Törökország Európán kívüli területeire vonatkozik."

9. § (1) E rendelet - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.

(2) E rendelet 3. §-a 2001. január 1-jén lép hatályba.

(3) Az R. 9. §-ának (3) bekezdésében a "Szövetség" szövegrész helyébe a "Kártalanítási Számlát kezelő szervezet" szövegrész, a 10. §-ban a "Szövetség" szövegrész helyébe a "Kártalanítási Számla" szövegrész lép.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Később lép hatályba e rendelet 9. § (2) bekezdése alapján. Hatályos 2001.01.01.