Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

192/1997. (XI. 4.) Korm. rendelet

a külföldiek magyarországi és a magyarok külföldi felsőfokú tanulmányainak egyes kérdéseiről

A Kormány a felsőoktatásról szóló, többször módosított 1993. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Ftv.) 72. §-ának m) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. § (1) E rendelet hatálya kiterjed

a) az Ftv. 1. számú mellékletében felsorolt felsőoktatási intézmények külföldi hallgatóira, továbbá az Ftv. 124/E. §-ának c) pontja szerinti általános továbbképzésben részt vevő ösztöndíjas külföldiekre;

b) a magyar állami ösztöndíjjal külföldi felsőoktatási intézményben tanuló magyar állampolgárságú vagy külföldi hallgatókra; továbbá

c) azokra a magyar állampolgárságú, továbbá bevándorolt vagy menekült igazolvánnyal rendelkező külföldi hallgatókra, akik külföldi felsőoktatási intézmény nappali tagozatán folytatnak felsőfokú tanulmányokat.

(2) Nem terjed ki e rendelet hatálya a katonai és a rendvédelmi felsőoktatási intézményben tanuló külföldi hallgatókra [Ftv. 115. §-a (2) bekezdésének c) pontja].

(3) E rendelet hatálya a fegyveres szervek által - külön államközi megállapodás alapján - szervezett külföldi képzést nem érinti.

(4) A felsőoktatási intézmények, továbbá a Magyar Nyelvi Intézet által a magyar és az idegen nyelvű képzésben való sikeres részvétel érdekében szervezett felkészítő tanfolyamok külföldi résztvevői nem tartoznak e rendelet hatálya alá. Jogállásukat a művelődési és közoktatási miniszter - e rendelet 11. §-ára is tekintettel - rendeletben szabályozza.

2. § (1) A külföldi magyar felsőoktatási intézményben államilag finanszírozott vagy államilag nem finanszírozott képzésben vehet részt.

(2) Államilag finanszírozott képzésben vesz részt az a külföldi hallgató, aki nemzetközi megállapodás alapján, illetőleg nemzetközi megállapodás alapján ösztöndíjjal, magyar állami ösztöndíjjal (határon túli magyaroknak adományozott magyar állami ösztöndíjjal), nemzetközi megállapodás alapján nem magyar állami ösztöndíjjal, viszonosság esetében külföldi államok állami kiküldötteinek gyermekeként tanul magyar felsőoktatási intézményben, s e jogszabályban meghatározott juttatásokban és kedvezményekben részesül.

(3) A (2) bekezdésen túlmenőleg államilag finanszírozott képzésben vesz részt az is, aki nemzetközi megállapodás alapján ösztöndíjjal általános továbbképzésben vesz részt.

(4) Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató tandíjának, továbbá az állami ösztöndíjban részesülő hallgatók kollégiumi térítési díjának, tankönyv- és jegyzettámogatásának, valamint megélhetésének fedezetére szolgáló ösztöndíját a Művelődési és Közoktatási Minisztérium a költségvetési törvényben erre a célra meghatározott előirányzatból fedezi.

(5) Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató tandíja és kollégiumi térítési díja nem lehet magasabb az adott felsőoktatási intézményben tanulmányokat folytató magyar hallgatókénál.

(6) Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató a mindenkori államilag finanszírozott létszámkeret része, ezért az Ftv. 9/A., 9/B. §-ában és 10. §-ának (5) bekezdésében említett képzési előirányzat megállapításánál figyelembe kell venni.

(7) Az államilag finanszírozott részképzésben és általános továbbképzésben részt vevő külföldi képzési költségét és tandíját időarányosan a Művelődési és Közoktatási Minisztérium a költségvetési törvényben erre a célra meghatározott előirányzatból fedezi.

(8)[1] Ha a Menekültügyi Hivatal jogszabályban meghatározott menedékes személy felsőoktatással összefüggő költségeit részben vagy egészben átvállalja, a külföldi hallgatót államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatónak kell tekinteni, és a képzési előirányzat megállapításakor figyelembe kell venni.

(9) Államilag nem finanszírozott képzésben részt vevő hallgató a felsőoktatási intézmény és a hallgató között kötött megállapodás keretében tanuló külföldi.

3. § (1) A külföldi magyar felsőoktatási intézményben egyetemi, illetőleg főiskolai alap-, szakirányú, doktori (PhD) és mester- (DLA), teljes vagy részképzésben, általános továbbképzésben, továbbá akkreditált iskolarendszerű felsőfokú szakképzésben vehet részt.

(2) Külföldi hallgató résztanulmányokat tanulmányi és vizsgakötelezettség előírásával vagy jóváhagyott tanulmányi programmal folytathat.

(3) Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató - ellenkező megállapodás hiányában - a magyar hallgatók részére szervezett magyar vagy idegen nyelvű képzésben vehet részt.

4. § (1) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, a teljes és a doktori képzésre felvett külföldi hallgató jogállása minden egyetemen és főiskolán azonos a magyar hallgatók jogállásával.

(2) A külföldi hallgató elleni fegyelmi eljárásba tanácskozási joggal be kell vonni az intézményi külföldi hallgatók képviselőjét.

5. § (1) A külföldi hallgatót diákigazolvány és az azzal igénybe vehető kedvezmények megilletik.

(2) Magyar felsőoktatási intézményben tanuló külföldiek támogatását nemzetközi megállapodás, törvény, kormányrendelet vagy intézményi szabályzat határozhatja meg.

6. § (1) A magyar nyelven tanuló külföldi hallgató kérésére a felsőoktatási intézmény engedélyezheti a vizsgák idegen nyelven történő letételét, ha ez nem teszi szükségessé tolmács közreműködését.

(2) A felsőoktatási intézmény engedélyezheti a szakmai gyakorlat külföldön történő teljesítését.

7. § A művelődési és közoktatási miniszter az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgatók számát és a hallgatóknak az intézmények közötti megosztását az Ftv. 74. § (1) bekezdése g) pontjának megfelelőn hozott döntésében határozza meg.

8. § (1) A felsőoktatási intézmény a külföldiek felvételi követelményét a magyar pályázókra vonatkozó általános szabályoknak vagy az előkészítést szabályozó jogszabálynak megfelelően, illetőleg a nemzetközi megállapodásokból származó kötelezettségekre, továbbá a viszonosság érvényesülésére figyelemmel határozza meg.

(2) Ha a felsőoktatási intézmény felvételi vizsgát tart, maga határozza meg, hogy a külföldön letett és dokumentált felvételi vizsgát teljes egészében elfogadja, illetőleg beszámítja, vagy nem fogadja el.

(3) Államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgatók felvételére nemzetközi megállapodás, továbbá a Művelődési és Közoktatási Minisztériumnak a felsőoktatási intézménnyel kötött megállapodása alapján is sor kerülhet.

9. § (1) Az alapképzésben részt venni szándékozó magyar és nem magyar anyanyelvű külföldi jelentkező a Magyar Nyelvi Intézetben vagy a fogadó felsőoktatási intézményben elvégzett egyéves felkészítést követően tett sikeres magyar nyelvi, illetőleg magyar nyelvi és szaktárgyi záróvizsga eredményével is bizonyíthatja alkalmasságát a magyar felsőoktatási intézményben magyar nyelven való tanulásra.

(2) A külföldi jelentkezőnek az Idegennyelvi Továbbképző Központ által kiadott közép- vagy felsőfokú magyar nyelvvizsgáját a magyar nyelv ismerete tekintetében el kell fogadni.

10. § (1) Külföldi külföldön szerzett, középfokú vagy felsőfokú végzettséget tanúsító bizonyítványát továbbtanulás céljára nemzetközi megállapodás alapján, ennek hiányában akkor lehet elfogadni, ha az annak az országnak a joga alapján, ahol a jelentkező bizonyítványát megszerezte, a magyarországival egyező képzési szintre való felvételre jogosít, és egyben megfelel az Ftv.-ben az azonos képzési szintre előírt felvételi feltételeknek is. A felsőoktatási intézmény a külföldi felvételét további feltételhez (pl. alkalmassági vizsga letételéhez, megkezdett vagy befejezett felsőfokú tanulmányokhoz, nyelvtudáshoz) kötheti.

(2) A külföldiek felvételére a felsőoktatási intézmények felvételi eljárásainak általános szabályairól szóló jogszabályok, az államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatók tekintetében e rendelet, továbbá a felsőoktatási intézmények felvételi szabályzatai az irányadók.

11. § (1) Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi a juttatások szempontjából az alábbi csoportokba sorolható:

A. kategória: nemzetközi megállapodás alapján a magyar fél ösztöndíjával, illetőleg magyar állami ösztöndíjjal tanulmányokat folytató hallgatók,

- A/1. kategória: évi 12 havi ellátásban részesülő Európán kívüli hallgatók,

- A/2. kategória: évi 10 havi ellátásban részesülő európai hallgatók,

- A/3. kategória: határon túli magyar ösztöndíjasok;

B. kategória: nemzetközi megállapodás alapján a küldő fél ösztöndíjával tanulmányokat folytató hallgatók;

C. kategória: viszonosság esetében külföldi államok kiküldötteinek gyermekeiként tanulmányokat folytatók;

E. kategória: nemzetközi megállapodás alapján, illetőleg nemzetközi megállapodás alapján nem magyar ösztöndíjjal tanulmányokat folytató hallgatók.

(2) Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő, az (1) bekezdésben foglalt kategóriáknak megfelelő külföldit a juttatások és kedvezmények az 1. és 2. számú melléklet szerint illetik meg.

(3) Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató pályázat alapján a doktori (mester-) képzésben vizsga- és bírálati díjak megfizetéséhez hozzájárulást kaphat.

12. § (1) A teljes képzésre történő ösztöndíj adományozás meghatározott szakra és intézménybe történik. Az intézmény vagy a szak megváltoztatása az adományozó hozzájárulása alapján lehetséges.

(2) Teljes alapképzésre állami ösztöndíjat adományozni a felsőoktatási intézménybe vagy - a felkészítő tanfolyamon való részvétel esetében - a Magyar Nyelvi Intézetbe való beiratkozástól a záróbizonyítvány (absolutorium) megszerzését követő első záróvizsgaidőszakban letett záróvizsgáig terjedő időszakra lehet, amely a záróvizsgát követő egy hónap időtartamára, de legfeljebb az oklevél átadásának napjáig meghosszabbítható. Ugyanez vonatkozik a kollégiumi elhelyezésre is.

(3) Az ösztöndíjas külföldi hallgató jogviszonya a felsőoktatási intézménybe történő beiratkozással jön létre.

(4) Ha a külföldi hallgató vizsgakötelezettségeinek nem tesz eleget, az ösztöndíjra való jogosultság a vizsgaidőszak utolsó napján megszűnik.

(5) A külföldi hallgató kérésére vagy az ösztöndíj adományozásáról szóló okiratban foglalt okokból az adományozó az ösztöndíjat annak lejárta előtt visszavonhatja, vagy - a kötelezettségek teljesítéséhez szükséges időtartamra - meghosszabbíthatja.

(6) Ha a felsőoktatási intézmény az államilag finanszírozott külföldi hallgatót elbocsátja, az ösztöndíjra való jogosultság az elbocsátó határozat keltét követő 30. napon megszűnik.

(7) A felsőoktatási intézmény az állami ösztöndíjjal rendelkező külföldi hallgatók esetében az Ftv. 39. §-a (1) bekezdésének b) és c) pontjaiban meghatározott fegyelmi büntetést nem szabhatja ki.

(8) Az ösztöndíjas külföldi hallgatót az 5. § (1) bekezdésében és a 11. § (2) bekezdésben jelzett, az 1. számú mellékletben felsorolt juttatások a hallgatói jogviszony szünetelése esetén a művelődési és közoktatási miniszter egyedi döntése alapján illetik meg.

(9) Ha a felsőoktatási intézmény az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató tekintetében az Ftv. 39. §-a (1) bekezdésének d) pontjában említett fegyelmi büntetést hozza meg, a hallgató a fegyelmi határozat jogerőre emelkedésének napjától számított legfeljebb egy hónapig jogosult ösztöndíjra, illetőleg a kedvezmények igénybevételére.

(10) Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató kollégiumi elhelyezése kizárólag fegyelmi határozattal vonható meg.

13. § (1) Ha az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató a beiratkozási kötelezettségének a beiratkozási időszak első napjától számított 3 héten belül nem tesz eleget, illetve nem nyújt be évkihagyási kérelmet, hallgatói jogviszonyát megszűntnek kell tekinteni. Az évkihagyás és az évhalasztás kérdéseiben a felsőoktatási intézmény dönt, az ösztöndíj folyósításának engedélyezéséről a 11. § (1) bekezdésben A. kategóriába sorolt hallgatók esetében pedig a Művelődési és Közoktatási Minisztérium.

(2) A felsőoktatási intézmények folyamatosan tájékoztatják a Művelődési és Közoktatási Minisztériumot az ösztöndíj folyósítását befolyásoló körülmények változásáról.

(3) A nem magyar anyanyelvű, államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató részére - lehetőség szerint legalább a felsőfokú tanulmányok első két évében - biztosítani kell a magyar nyelv tanulásának lehetőségét. Esetében az Ftv. 95. §-a (4) bekezdésének b) pontjában előírt nyelvismeretként a magyar nyelvtudást kell figyelembe venni.

14. § (1) Részképzésben és általános továbbképzésben részt vevő külföldiek ösztöndíjat és egyéb juttatásokat a nemzetközi megállapodásokban foglaltak szerint kaphatnak.

(2) Résztanulmányok és általános továbbképzés esetében az ösztöndíjas külföldi a fogadó felsőoktatási intézménnyel előzetesen egyeztetett tanulmányi programban foglaltak szerint folytathat tanulmányokat.

15. § Az államilag nem finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgatók (D. kategória) költségtérítést és egyéb díjakat kötelesek fizetni. A költségtérítés összegét a felsőoktatási intézmény állapítja meg külön jogszabály rendelkezései szerint.

16. § (1) Magyar állampolgárok részére külföldi teljes vagy részképzésre, doktori (mester-) képzésre, illetőleg általános továbbképzésre nyilvános pályázat útján állami ösztöndíj adományozható. Az állami ösztöndíjra pályázatot kiíró a pályázatot a Magyar Ösztöndíj Bizottságon keresztül hirdeti meg.

(2) Külföldi teljes képzésre - a képzésben érdekelt miniszterrel egyetértésben - ösztöndíj adományozható annak a pályázónak, akit hazai felsőoktatási intézménybe a feltételek sikeres teljesítésével felvettek (pl. sikeres felvételi vizsgát tett), vagy hazai, illetőleg a fogadó ország választott felsőoktatási intézményében egy tanévet (két félévet) sikeresen lezárt.

(3) Harmadik országba irányuló részképzésre magyar felsőoktatási intézményben magyar állami ösztöndíjjal tanuló külföldi is jelentkezhet.

(4) E rendelet alkalmazásában magyar állami ösztöndíjnak kell tekinteni

a) a nemzetközi megállapodásokban felajánlott ösztöndíjat, ha az adományozás, a pályázat elbírálása, illetőleg a pályázat bírálatra való előkészítése magyar állami szerv hatáskörébe tartozik;

b) azt a jogszabályban alapított és a központi költségvetésben erre a célra elkülönített előirányzatból finanszírozott állami ösztöndíjat, amely fedezi a hallgató tanulmányaival és külföldi megélhetésével összefüggő költségeket.

17. § (1) A magyar állami ösztöndíj adományozásának általános feltételeit a pályázat, részletes feltételeit az ösztöndíjas és a Művelődési és Közoktatási Minisztérium között létrejött szerződés tartalmazza.

(2) Az (1) bekezdésben említett szerződésnek tartalmaznia kell többek között az ösztöndíjas jogait és kötelezettségeit, az ösztöndíj folyósításának és a kedvezmények megadásának szabályait, ideértve annak indokolt meghosszabbítását, az ösztöndíjas szerződésben vállalt kötelezettségek megszegésének következményeit.

18. § (1) Az 1. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott személy pályázat alapján akkor részesülhet a felsőoktatási hallgatói normatívával megegyező nagyságú juttatásban, ha

a) a külföldi felsőoktatási intézmény nappali (rendes) beiratkozott hallgatója;

b) a külföldi felsőoktatási intézmény, illetőleg az általa kiadott oklevél megfelel az Ftv. 107. § (4) bekezdésének első mondatában foglalt feltételeknek,

c) a pályázó az a)-b) pontban foglaltakat hitelt érdemlően bizonyította.

(2) Az (1) bekezdésben említett hallgatói juttatást az ott meghatározott feltételeken túlmenően abban az esetben lehet kérni, ha

a) a hallgató a magyar hatályos jogszabályok alapján is felsőfokú tanulmányok folytatására jogosult volt, továbbá

b) a külföldi felsőoktatási intézményben legalább 4 félévet eredményesen lezárt.

(3) A (2) bekezdés b) pontjában meghatározott korlátozás nem vonatkozik azokra a hallgatókra, akik alapképzésre vagy doktori képzésre olyan szakon vagy tudományágban nyertek felvételt és folytatnak tanulmányokat külföldi felsőoktatási intézményben, amely szakon, illetve tudományágban az Ftv. 1. számú mellékletében felsorolt felsőoktatási intézményben nem folytatnak államilag elismert oklevél kiadásával záruló (akkreditált) képzést.

(4) A hallgatói juttatást a szerződés megkötésétől az első főiskolai vagy egyetemi végzettség [Ftv. 85. § (2) és (3) bekezdések] megszerzéséig szükséges ideig lehet folyósítani. A hallgatói juttatás folyósítása igazolás alapján, félévenként történik.

(5) Az (1) bekezdésben meghatározott rendelkezés nem vonatkozik az államközi megállapodás alapján ösztöndíjjal teljes vagy részképzés keretében külföldön tanuló, továbbá magyarországi hivatalos támogatással külföldön tanulmányokat folytató hallgatókra, valamint a főiskolai, illetőleg egyetemi előkészítő tanfolyamok (évfolyamok) hallgatóira.

(6) A pályázatot a Felsőoktatási Tudományos Tanács véleményének meghallgatásával a Művelődési és Közoktatási Minisztérium a Magyar Ösztöndíj Bizottságon keresztül hirdeti meg, és bírálja el.

(7) A hallgatói juttatás megállapításának és folyósításának további szabályait a művelődési és közoktatási miniszter rendeletben* állapítja meg.[2]

19. § Az Ftv. és végrehajtási jogszabályai tekintetében a magyar állampolgárságú hallgatókkal azonos jogállásúak

a) a bevándorolt és a menekült igazolvánnyal rendelkező külföldiek a magyar személyi igazolvány, illetőleg a menekült-igazolvány kiállításának napjától,

b) azok a magyar állampolgárok, akik életvitelszerűen külföldön tartózkodnak és nem rendelkeznek magyar személyi igazolvánnyal, azonban magyar állampolgárságukat érvényes magyar útlevéllel vagy állampolgársági bizonyítvánnyal igazolják.

20. § (1) E rendelet a kihirdetése napjától számított 8. napon lép hatályba.

(2) Az 1-2. számú mellékletekben felsorolt térítések és juttatások mértékéről a művelődési és közoktatási miniszter jogszabályban rendelkezik.

(3) Az ösztöndíjas külföldi hallgatók az Ftv. 9/A. §-ában meghatározott juttatásokra 1998. január 1-jétől jogosultak.

(4) Az e rendelet hatálybalépését megelőzően felvett hallgatók tanulmányaik befejezéséig tandíjmentességet élveznek. Azok a hallgatók, akik felsőfokú tanulmányaikat e rendelet hatálybalépését követően kezdik meg, tandíjat 1998. szeptember 1-je után fizetnek.

(5) Azok az egyetemek, amelyek nemzetközi megállapodás alapján a Művelődési és Közoktatási Minisztérium kezdeményezésére képzési támogatás nélkül vettek fel doktori (PhD) képzésre olyan ösztöndíjas külföldi hallgatót, akinek a részére a magyar állami ösztöndíjat a Művelődési és Közoktatási Minisztérium a hallgatókkal kötött megállapodás (szerződés) szerint közvetlenül folyósítja, az ösztöndíj folyósításának hátralévő időszakára vonatkozóan jogosultak a képzési támogatásra.

(6) A juttatások eljárási rendjét a művelődési és közoktatási miniszter rendeletben szabályozza.

21. § E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti

a) a 203/1971. (MK 16.) MM-KüM együttes utasítás a külföldi felsőoktatási intézményekben tanuló magyar állami ösztöndíjas hallgatók fegyelmi szabályzatáról,

b) a 204/1971. (MK 16.) MM-KüM együttes utasítás a külföldi felsőoktatási intézményekben tanuló magyar állami ösztöndíjasok tanulmányi szabályzatáról és az alkalmazásával kapcsolatos eljárási kérdésekről,

c) a 109/1975. (MK 6.) OM utasítás a külföldiek felsőfokú tanulmányaival kapcsolatos egyes kérdések szabályozásáról.

1. számú melléklet a 192/1997. (XI. 4.) Korm. rendelethez

A) Magyar felsőoktatási intézményekben teljes képzésben tanulmányokat folytató ösztöndíjas külföldi hallgatók Korm. r. t. szerinti térítései és juttatásai

A hallgatók kategóriájaÖsztöndíj
megélhetési költségkollégiumi térítési díj vagy elszállásolási díj (havi)egészségbiztosítási járulék fedezete
nemzetközi megállapodás alapján magyar ösztöndíjjal,A/1.MKM 12 hónapraMKM 12 hónapraMKM 12 hónapra
ill. magyar állami ösztöndíjjalA/2.MKM 10 hónapraMKM 10 hónapraMKM 12 hónapra
HTM-ösztöndíjasA/3.MKM 10 hónapraMKM 10 hónapraMKM 12 hónapra
nemzetközi megállapodás alapján a küldő fél ösztöndíjávalB.küldő félküldő félMKM 12 hónapra
viszonosság esetében külföldi államok állami kiküldötteinek gyermekekéntC.eltartóeltartómegállapodás alapján
nemzetközi megállapodás alapján tanuló hallgatóE.nincsmaga a hallgatómaga a hallgató

B) Magyar felsőoktatási intézményekben részképzős tanulmányokat folytató ösztöndíjas külföldi hallgatók Korm. r. t. szerinti térítései és juttatásai

A hallgatók kategóriájaÖsztöndíj
megélhetési költségkollégiumi térítési díj vagy elszállásolási díj (havi)egészségbiztosítási járulék fedezete
nemzetközi megállapodás alapján magyar ösztöndíjjal,A/1.MKM 12 hónapraMKM 12 hónapraMKM
ill. magyar állami ösztöndíjjalA/2.MKMMKMMKM
HTM-ösztöndíjasA/3.MKMMKMMKM
nemzetközi megállapodás alapján a küldő fél ösztöndíjávalB.küldő félküldő félMKM
nemzetközi megállapodás alapján tanuló hallgatóE.nincsmaga a hallgatómaga a hallgató

C) Magyar felsőoktatási intézményekben doktori tanulmányokat folytató ösztöndíjas külföldi hallgatók Korm. r. t. szerinti térítései és juttatásai

A hallgatók kategóriájaÖsztöndíj
megélhetési költségkollégiumi térítési díj vagy elszállásolási díj (havi)egészségbiztosítási járulék fedezete
nemzetközi megállapodás alapján magyar ösztöndíjjal,A/1.MKMMKMMKM
ill. magyar állami ösztöndíjjalA/2.MKMMKMMKM
HTM-ösztöndíjasA/3.MKMMKMMKM
nemzetközi megállapodás alapján a küldő fél ösztöndíjávalB.küldő félküldő félMKM
nemzetközi megállapodás alapján tanuló hallgatóE.nincsmaga a hallgatómaga a hallgató

2. számú melléklet a 192/1997. (XI. 4.) Korm. rendelethez

Magyar felsőoktatási intézményekben nemzetközi megállapodás alapján általános továbbképzésben részesülő államilag finanszírozott ösztöndíjas külföldiek térítései és juttatásai

A hallgatók kategóriájaKépzési előirányzatTandíjElszállásolás hó/főÖsztöndíj hó/főTB-járulék hó/fő
Nemzetközi megállapodás alapján általános továbbképzésre magyar ösztöndíjjalMKMnincsMKM Külkapcsolatok alcímMKM Külkapcsolatok alcímMKM

Lábjegyzetek:

[1] Módosította az 1997. évi CXXXIX. törvény 59. § (4) bekezdése. Hatályos 1998.03.01.

[2] * Szabályozására lásd 30/1998. (VI. 25.) MKM rendelet

Tartalomjegyzék