219/1997. (XII. 5.) Korm. rendelet
a felsőoktatási szövetség megalakulásának feltételeiről és az egységes, integrált felsőoktatási intézménnyé történő átalakulás szabályairól szóló 67/1997. (IV. 18.) Korm. rendelet módosításáról
A felsőoktatási szövetség megalakulásának feltételeiről és az egységes, integrált felsőoktatási intézménnyé történő átalakulás szabályairól szóló 67/1997. (IV. 18.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosul:
1. § Az R. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. § (1) A beérkezett integrációs pályázatokat, valamint az egyéb, támogatást nem igénylő integrációs javaslatokat a Miniszter véleményezés céljából megküldi a Felsőoktatási és Tudományos Tanácsnak (a továbbiakban: FTT) és előakkreditáció céljából a Magyar Akkreditációs Bizottságnak (a továbbiakban: MAB). Az FTT az integrációs javaslatokat és az intézményi fejlesztési terveket abból a szempontból véleményezi, hogy azok mennyiben állnak összhangban a jogi előírásokkal, a felsőoktatás-politikai tervekkel és prioritásokkal. Az FTT és a MAB a pályázatok elbírálásának ütemtervét figyelembe véve készíti el véleményét.
(2) A támogatások odaítélésére vonatkozó javaslatát - az előzetes vélemények figyelembevételével - a FEFA bizottság elnöke a Felsőoktatás Fejlesztési Alapprogramokról szóló 11/1996. (X. 9.) MKM rendelet , továbbá e rendelet szabályai szerint teszi meg a Miniszternek.
(3) Az integrációs pályázatokról a MAB, az FTT és a FEFA bizottság javaslata alapján a Miniszter dönt.
(4) Az integrációs pályázatok elbírálására és a támogatások odaítélésére vonatkozó javaslatok előkészítésébe szakértőket kell bevonni, akik az intézményfejlesztési és a beruházási tervek megvalósíthatóságát megítélik.
(5) Az integrációs pályázatok és javaslatok elbírálásában nem vehet részt olyan szakértő, illetőleg nem szavazhat a bizottság azon tagja, aki pályázatot benyújtott intézménnyel közalkalmazotti vagy más munkavégzésre irányuló jogviszonyban áll."
2. § Az R. 7. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és az alábbi új (5)-(6) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A Kormány a szövetség létesítésének jóváhagyásával egyidejűleg azokat a karokat/tagozatokat, intézeteket, amelyek valamely intézmény székhelyén kívül működő karai/tagozatai, intézetei voltak - a szövetségi szabályzatban foglalt javaslat alapján - tagintézményi jogállással ruházhatja fel, és egyúttal intézkedik, hogy e tagintézmények a tagintézményi önállóságot megjelenítő elnevezéssel, a 3. § (6) bekezdésében megjelölt közös ügyletek lebonyolításával megbízott intézmény, vagy az érintett intézmény által választott más tagintézmény részjogkörű költségvetési egységeként működjenek.
(5) Az önálló intézmény székhelyén kívül működő, a szövetségbe tagintézményként csatlakozó karok/tagozatok, intézetek, valamint az önálló intézmény között megállapodás jön létre az előirányzatok és a vagyon átadásáról. A megállapodás hiányában erről - a nem kizárólagosan képzési célt szolgáló vagyoni kérdésekben az érdekelt miniszterrel egyeztetve - a Miniszter dönt.
(6) A (4) bekezdés szerint tagintézményi jogállással felruházott szervezeti egység és az az intézmény, melynek a Kormány döntése értelmében részjogkörű költségvetési egységeként működik a szövetség keretében, megállapodást köt a saját bevételek, a támogatások felhasználásáról, és azt szabályzatban rögzítik."
3. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) A rendelet vonatkozó rendelkezéseit a pályázatok folyamatban lévő elbírálásában és a megalakulóban lévő integrációk esetében is alkalmazni kell.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök