23/1997. (II. 13.) Korm. rendelet
a kis- és középvállalkozások fejlesztéséhez nyújtott kamattámogatásról[1]
A Magyar Köztársaság 1997. évi költségvetéséről szóló 1996. évi CXXIV. törvény 51. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:
1. § A Támogatásokat és Járadékokat Kezelő Szervezet (a továbbiakban: Kezelő Szervezet) kamattámogatást nyújt az olyan - 2. §-ban foglalt feltételeknek megfelelő - gazdálkodó szervezet számára, amely által valamely belföldön bejegyzett hitelintézettől forintban felvett hitel megfelel a 3. §-ban foglalt feltételeknek.
2. § (1) A hiteligénylő csak olyan, a devizajogszabályok alapján belföldinek minősülő, egyéni vállalkozó, gazdasági társaság, közhasznú társaság, szövetkezet, továbbá olyan vámszabadterületi társaság lehet, amelynek a hitelszerződés megkötését megelőző egy évben
a) foglalkoztatotti létszáma legfeljebb 100 fő volt;
b) gazdasági társaság, közhasznú társaság, vámszabadterületi társaság és szövetkezet esetén minden 25%-nál nagyobb szavazati joggal rendelkező - magánszemélyeknek nem minősülő - tulajdonosa megfelelt az a) pontban foglalt feltételnek.
(2) A kamattámogatás igénylésének további feltétele, hogy a hiteligénylő a hitelszerződés megkötésének időpontjában
a) legalább egy éve működjön;
b) ne legyen határidőn túli adó-, vám- vagy társadalombiztosítási tartozása;
c) ne álljon csődeljárás, felszámolási eljárás vagy végelszámolás alatt.
3. § (1) A kamattámogatás akkor folyósítható, ha a hiteligénylő által felvett hitel
a) legalább 3 éves futamidejű, amelyből a türelmi idő legfeljebb 18 hónap;
b) teljes hiteldíja a támogatás időszaka alatt nem haladja meg a jegybanki alapkamat plusz 3,5 százalékpont mértéket, amely magában foglalja a kezelési költséget és egyéb járulékos díjakat;
c) legalább 70%-ban beruházási célt szolgál (tárgyi eszközök létesítése, vásárlása), a hitel ezt meghaladó része pedig a beruházáshoz közvetlenül kapcsolódó forgóeszköz finanszírozását biztosítja;
d) folyósítása számla ellenében történik;
e) folyósításához nem kapcsolódik - a területfejlesztési célelőirányzat támogatási rendszerén kívül - más állami kamattámogatás vagy az alapkamatnál alacsonyabb hiteldíjú jegybanki refinanszírozás.
(2) A hiteligénylőnek legfeljebb 100 millió forint összegű hiteléhez kapcsolódhat e rendelet szerinti kamattámogatás.
(3) A felek között létrejött - és a hitelintézet által a Kezelő Szervezetnek megküldött - hitelszerződés csak a rendeletnek megfelelő hitel folyósításának feltételeit tartalmazhatja. A hitelintézet csak abban az esetben küldheti meg a hitelszerződést a Kezelő Szervezetnek, ha a Kezelő Szervezetnél vezetett hitelintézeti nyilvántartásba bejelentkezett. A hitelszerződésnek tartalmaznia kell a feleknek azt a nyilatkozatát is, hogy az általuk megkötött jogügylet megfelel az e rendeletben foglalt feltételeknek.
(4) A hitelből nem finanszírozható
a) az (1) bekezdés d) pontja szerinti számla - levonható - áfa-tartalma;
b) külföldön megvalósuló beruházás;
c) nem vállalkozási célú, valamint környezetre ártalmas, közmorállal ellentétes tevékenységet szolgáló beruházás;
d) a hitel 50%-át meghaladóan ingatlan vásárlása, létesítése;
e) a hitel 25%-át meghaladóan használt ingóság vásárlása;
f) értékpapír, társasági részesedés, pénzügyi eszköz, immateriális javak vásárlása;
g) korábban keletkezett tartozás visszafizetése;
h) más forrásból már kifizetett beszerzés, beruházási teljesítmény.
(5) Abban a tekintetben, hogy a beruházás a környezetre nem ártalmas, a hiteligénylő által a területileg illetékes első fokú környezetvédelmi hatóságtól beszerzett - és a hitelintézetnek átadott - igazolás az irányadó.
4. § (1) A hiteligénylő és a hitelintézet között létrejött hitelszerződést a hitelintézet 5 munkanapon belül nyilvántartásba vétel céljából megküldi a Kezelő Szervezetnek, amely a kézhezvételt követő 5 munkanapon belül nyilatkozik arról, hogy a hitelszerződést nyilvántartásba vette, vagy a nyilvántartásba vételt megtagadta.
(2) A Kezelő Szervezet a nyilvántartásba vételt csak akkor tagadhatja meg, ha a hitelszerződés alapján keletkező kamattámogatási igény a rendelkezésre álló források hiányában várhatóan nem lenne teljesíthető a kamattámogatás időszaka, illetve annak egy része alatt. Ebben az esetben a Kezelő Szervezet értesíti a nyilvántartásában szereplő hitelintézeteket, hogy további intézkedésig újabb kamattámogatási igényeket nem tud fogadni, illetve nyilvántartásba venni.
(3) A Kezelő Szervezet a nyilvántartásában szereplő hitelintézeteket havonta tájékoztatja a kamattámogatásra rendelkezésre álló forrás nagyságáról.
(4) Ha a hitelintézet által a Kezelő Szervezetnek megküldött hitelszerződésben foglaltak, illetve a hitel folyósítása, felhasználása, a kamattámogatás igénybevétele nem felelnek meg e rendelet feltételeinek, a hitelintézet a jogosulatlanul kifizetett kamattámogatás összegét a jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő mértékű késedelmi kamattal köteles a Kezelő Szervezetnek visszafizetni.
5. § (1) A kamattámogatás a hitel futamideje alatt, legfeljebb azonban a hitelszerződés megkötését követő 5 éven át igényelhető az adós által a hitelintézetnek már megfizetett kamat (2) bekezdésében meghatározott részére.
(2) A kamattámogatás mértéke a jegybanki alapkamat 25%-a, a hitelintézet által a tárgyidőszakban az adós felé felszámított kamatfizetés alapjául szolgáló tőketartozásra vetítve, a kamat - kölcsönszerződés szerinti - esedékessége napján érvényes alapkamat figyelembevételével.
(3) A hitelintézet az esedékes kamattámogatás iránti igényt - a Kezelő Szervezet által rendelkezésre bocsátott nyomtatványon, az adós kamatfizetését követő 30 napon belül - a Kezelő Szervezetnek nyújtja be, amely a kézhezvételt követő 8 napon belül intézkedik a kamattámogatás összegének kiutalására az Államkincstáron keresztül a hitelintézetnek (utalványozás). A hitelintézet a kamattámogatás összegét 3 munkanapon belül az adós részére jóváírja.
(4) A hitelintézet akkor jogosult a (3) bekezdés szerinti igényt benyújtani a Kezelő Szervezetnek, ha rendelkezik a hiteligénylő által átadott olyan - egy évnél nem régebbi - okirattal, amely igazolja, hogy a hiteligénylőnek nincs határidőn túli adó-, vám- vagy társadalombiztosítási tartozása.
(5)[2]
6. § (1) A hitelintézet és az adós az általuk megkötött hitelszerződésben vállalják, hogy a Kezelő Szervezet számára minden, a kamattámogatással kapcsolatos iratba betekintést engednek, illetve lehetővé teszik a helyszíni ellenőrzést.
(2) A hitelintézet köteles a hitel felhasználását ellenőrizni és e rendelet előírásaitól eltérő felhasználás esetén azt a Kezelő Szervezet felé jelezni.
(3) A Kezelő Szervezet - a hitelintézetek adatszolgáltatása alapján - negyedévente tájékozatja a Pénzügyminisztériumot, a Földművelésügyi Minisztériumot, az Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztériumot, valamint a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztériumot az e rendelet szerinti támogatás összesített adatairól.
7. § (1) A hitelszerződésből eredő követelést csak olyan hitelintézet részére lehet engedményezni, amely a Kezelő Szervezet nyilvántartásában szerepel. Az engedményezésről az engedményező hitelintézet haladéktalanul köteles tájékoztatni a Kezelő Szervezetet.
(2) A hitelszerződésből eredő tartozás átvállalása esetén a kamattámogatás további folyósításának feltétele, hogy ahhoz a Kezelő Szervezet is hozzájáruljon. A hozzájárulás akkor adható meg, ha a tartozás átvállalója megfelel a 2. §-ban foglalt feltételeknek.
(3) A hitelszerződés kamattámogatást érintő módosításához a Kezelő Szervezet hozzájárulása is szükséges.
(4) Megszűnik a kamattámogatás, ha
a) a Kezelő Szervezet a folyósított hitel jogszerűtlen felhasználását, illetve azt állapítja meg, hogy a részére megküldött hitelszerződés nem felel meg e rendelet előírásainak;
b) a (2) és (3) bekezdés szerinti hozzájárulást a Kezelő Szervezet nem adta meg;
c) a hitelszerződés megszűnik;
d) az adós ellen felszámolás indult, annak kezdő időpontjában.
8. § (1) E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2)[3] A hitelintézet - más refinanszírozott forrás hiánya esetén - az e rendelet szerinti hitelek folyósításához a Magyar Fejlesztési Bank Rt.-től refinanszírozási hitelt igényelhet.
A miniszterelnök helyett:
Kuncze Gábor s. k.,
belügyminiszter
Lábjegyzetek:
[1] A 23/1997. (II. 13.) Korm. rendelet 8. § 2. bekezdése a 19/1997. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg
[2] A 23/1997. (II. 13.) Korm. rendelet 5. § 5. bekezdését a 249/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 4. § 2. bekezdése hatályon kívül helyezte
[3] A 23/1997. (II. 13.) Korm. rendelet 8. § 2. bekezdése a 19/1997. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg