249/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet
a gazdálkodó szervezetek 1998. évi egyedi termelési támogatásáról
A Magyar Köztársaság 1998. évi költségvetéséről szóló 1997. évi CXLVI. törvény 89. §-a (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a gazdálkodó szervezetek egyedi termelési támogatásának központi költségvetésből (XXII. Pénzügyminisztérium fejezet, 14. cím, 2. alcím, 1. és 4. előirányzat-csoport, valamint 3. alcím) történő felhasználását az alábbiak szerint rendeli el:
1. § (1) A gazdálkodó szervezetek e rendelet alapján legfeljebb a (2)-(6) bekezdésben meghatározott összegű egyedi termelési támogatásokat igényelhetik a központi költségvetésből.
(2) Bányászati támogatásokra
a)[1] bányabezárásra 2 940,0
b) integráción kívüli szénbányatársaságok támogatására 1 020,0
c) mecseki bányászatban foglalkoztatottak keresetkiegészítésére 55,0 Millió forint
d) mecseki uránbányászok baleseti járadékainak és egyéb kártérítési kötelezettségeinek átvállalására 240,0 Millió forint
(3) Magyar Államvasutak Rt. támogatására 41 000,0 Millió forint
a) termelési támogatásra 35 000,0 Millió forint
b) hatékonyság javítását célzó termelési támogatásra 6 000,0 Millió forint
(4) Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Rt. termelési támogatására 400,0 Millió forint
(5) Északkelet Magyarországi Autópálya Fejlesztő és Üzemeltető Rt. támogatására 3 500,0 Millió forint
(6) Mezőgazdasági biztosító egyesületek alaptőke kiegészítésére 60,0 Millió forint
A támogatások kiutalásának feltételei
2. § (1) Az 1. § (2) bekezdésének a) pontja esetében a költségvetési előirányzat a bányavagyon-hasznosító részvénytársaságok kötelezettségeinek vagyonértékesítéséből nem fedezett hányadát finanszírozza. A támogatás folyósítására havi ütemezéssel, a Szénbányászati Szerkezetátalakítási Központ (a továbbiakban: SZÉSZEK) által a Pénzügyminisztériumnak (a továbbiakban: PM) - az Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium (a továbbiakban: IKIM) egyidejű tájékoztatása mellett - a tárgyhó 3-áig megküldött likviditási terve alapján kerül sor. A PM az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (a továbbiakban: APEH) felé a támogatás folyósításáról a SZÉSZEK - az IKIM egyidejű tájékoztatása melletti - kezdeményezése alapján intézkedik a bányavagyon-hasznosító részvénytársaságok részére. A támogatás jogcímenkénti felhasználásáról a SZÉSZEK havonta - a tárgyhót követő hónapban - tájékoztatást ad az IKIM-nek és a PM-nek.
(2)[2] Az 1. § (2) bekezdésének b) pontja esetében az integráción kívüli szénbányatársaságok problémáinak rendezéséről szóló 2014/1995. (I. 26.) Korm. határozat alapján a Putnok Bánya Kft., a Feketevölgy Bánya Kft. és a Lencsehegyi Szénbánya Kft. részesül költségvetési támogatásban. A PM az APEH felé a támogatás folyósításáról a SZÉSZEK - az IKIM egyidejű tájékoztatása melletti - kezdeményezése alapján intézkedik. A támogatás folyósítása a SZÉSZEK és az érintett három gazdálkodó szervezet között megkötött finanszírozási szerződés alapján havi ütemezésben történik, ez biztosítja a köztartozások befizetését és a gazdálkodás folyamatos ellenőrzését. Az évközi keretemelésből származó összeg június, július, augusztus és szeptember hó folyamán egyenlő arányban utalható Putnok Bánya Kft. részére a SZÉSZEK kezdeményezése és a felhasználás ellenőrzése mellett.
(3) Az 1. § (2) bekezdésének c) pontja esetében a 150/1991. (XII. 4.) Korm. rendelet végrehajtására kiadott, a mecseki bányászatban munkát végzők bányászati keresetkiegészítéséről szóló 6/1994. (II. 18.) IKM-PM-NM együttes rendelet alapján az 1993. december 31-ig jogosultságot szerzőknek fizetett bányászati keresetkiegészítést és a nyugdíjas szénjárandóságot a központi költségvetés negyedévenként utólag - az APEH-on keresztül - megtéríti az IKIM által benyújtott elszámolás alapján.
(4) Az 1. § (2) bekezdésének d) pontja esetében a Mecseki Ércbányászati Vállalat által kifizetett, az uránbányászatban 1993. december 31-ig keletkezett baleseti járadékokat és a munkavégzéssel kapcsolatos egyéb kártérítési kötelezettségeket a központi költségvetés negyedévenként utólag - az APEH-on keresztül - megtéríti az IKIM által benyújtott elszámolások alapján.
(5) Az 1. § (3) bekezdése esetében a Magyar Államvasutak Rt. (a továbbiakban: MÁV Rt.) részére előirányzott egyedi támogatásból
a) a termelési támogatás havonként egyenlő részletekben, illetve a vasúttársaság teljesítményeinek és az azzal összefüggő bevételei szezonalitásából az év elején jelentkező pénzforgalmi gondok enyhítése érdekében az év első negyedévére havi 500 millió Ft-tal emelt összegben vehető igénybe. Az összeg folyósítására akkor kerülhet sor, ha a MÁV Rt. az APEH felé igazolja, hogy az előző havi társadalombiztosítási befizetési kötelezettségének eleget tett;
b) a hatékonyság javítását szolgáló 6000 millió Ft termelési támogatás az 1102/1997. (X. 3.) Korm. határozat mellékletét képező intézkedési program ütemes teljesítése esetén használható fel. E szerint negyedévenként 1500 millió Ft támogatás igényelhető, melynek jogosultságáról a MÁV Rt. által dokumentált adatok benyújtásától számított két héten belül a pénzügyminiszter és a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter dönt. Ezt követően a PM intézkedik az APEH Pest Megyei és Fővárosi Kiemelt Adózóinak Igazgatóságánál az összeg átutalása iránt. Az intézkedési programban megjelenített konkrét mutatók túlteljesítése nem jelent jogcímet az előirányzott támogatás növelésére, alulteljesítése viszont a döntéshozó miniszterek egyedi mérlegelése szerint csökkenti a kiutalható támogatást.
(6) Az 1. § (4) bekezdése esetén a vasúti közlekedésre jóváhagyott előirányzatból a GYSEV Rt. folyó termelési támogatása havonként egyenlő részletekbe vehető igénybe.
(7) Az 1. § (5) bekezdése esetében az Északkelet Magyarországi Autópálya Fejlesztő és Üzemeltető Rt. támogatását a 2149/1996. (VI. 14.) Korm. határozat hagyta jóvá. A támogatás az elmaradt (be nem vezetett) autópálya használati díj ellentételezése - január-augusztus hónapokra -, melynek folyósítása 1998. szeptember 30-ig havi egyenlő részletben történik. A PM az APEH felé a támogatás folyósításáról a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium kezdeményezésére intézkedik.
(8) Az 1. § (6) bekezdése esetében a mezőgazdasági biztosító egyesületek alaptőke kiegészítésére előirányzott összeg felhasználása a mezőgazdasági biztosító egyesületek alapításának támogatásáról szóló 35/1994. (III. 18.) Korm. rendelet , valamint a végrehajtására kiadott 15/1994. (V. 10.) PM rendelet szerint történik. Az előirányzat - amennyiben a tervezettnél kisebb összeg kerül felhasználásra - a tárgyévi rendkívüli időjárás okozta mezőgazdasági károk enyhítésére, valamint a nem mezőgazdasági technológiával összefüggő kármegelőző tevékenységek támogatására is felhasználható. Az előirányzat igénybevételi lehetőségéről - pályázat alapján - az illetékes Tárcaközi Bizottság dönt, és intézkedik az APEH felé a támogatás folyósítására.
3. § A támogatások folyósítása az 1. § (2) bekezdésének a), b) pontja és a (3)-(6) bekezdése esetében az APEH 10032000-01905049 Egyedi támogatás, folyósítási számláról, az 1. § (2) bekezdésének c), d) pontja esetében a 10032000-01905135 Egyéb támogatás folyósítási számláról történik az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény rendelkezései alapján. Az 1. § (2)-(4) bekezdés esetében a támogatás folyósítására - a szükséges igazolások csatolása alapján - az általános szabályok érvényesek.
4. § (1) Ez a rendelet 1998. január 1-jén lép hatályba és 1998. december 31-én hatályát veszti.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a kis- és középvállalkozások fejlesztéséhez nyújtott kamattámogatásról szóló 23/1997. (II. 13.) Korm. rendelet 5. §-ának (5) bekezdése hatályát veszti.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] A 249/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 1. § 2. bekezdésének a)-b) pontja a 119/1998. (VI. 17.) Korm. rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg
[2] A 249/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 2. § 2. bekezdésének utolsó mondatát a 119/1998. (VI. 17.) Korm. rendelet 2. §-a iktatta be