28/1997. (IV. 15.) BM rendelet
a víziközlekedés rendőrhatósági igazgatásáról szóló 13/1996. (VI. 28.) BM rendelet módosításáról
A Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 101. §-a (1) bekezdésének a) és d) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszterrel egyetértésben - az alábbiakat rendelem el:
1. § (1) A víziközlekedés rendőrhatósági igazgatásáról szóló 13/1996. (VI. 28.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-ának c) pontja a következő szövegrésszel egészül ki:
"A vizsgálatot a nagyhajókon (beleértve az úszó munkagépet és az önjáró kompot) a nagyhajók által okozott, vagy sérelmére történt, illetve a hajóút forgalmának korlátozását eredményező baleset (havaria) esetében a Közlekedési Főfelügyelet Hajózási Felügyelete, egyéb esetekben az 5/1974. (V. 21.) KPM rendelet melléklete szerint a területileg illetékes megyei közlekedési felügyelet bevonásával végzik. A vizsgálatban a hajózási hatóság szakhatóságként jár el."
(2) Az R. 2. §-a d) pontjának tizenkettedik francia bekezdése az alábbiak szerint módosul:
"- a szabad vizek és annak mindenkori vízállásától függő parti sávja környezetvédelmére (vízminőség, állatvilág, természetvédelem) vonatkozó jogszabályok betartását;"
2. § (1) Az R. 3. §-a (1) bekezdésének bevezető mondatrésze az alábbiak szerint módosul:
"(1) A rendőr a hajó vezetéséhez szükséges okmányt a helyszínen elveszi, ha"
(2) Az R. 3. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A rendőr a hajó vezetéséhez szükséges okmány elvételéről átvételi elismervényt ad. Az elvett okmányt haladéktalanul, de legkésőbb a következő munkanapon megküldi az illetékes hajózási hatóságnak jelezve egyúttal, hogy az okmány tulajdonosával szemben mely hatóságnál, milyen eljárást kezdeményezett."
3. § (1) Az R. 5. §-a (3) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az üzemanyag és a víz vételezése nem minősül kereskedelmi tevékenységnek."
(2) Az R. 5. §-a (5) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A hajóokmány elvételéről igazolást kell adni."
4. § Az R. 7. §-a (1) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Ez esetben az ellenőrzés a vízirendészeti szerv parancsnokának utasítására a határőrséggel közösen hajtható végre."
5. § (1) Az R. 10. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A beléptetett hajókon vízum és időbeni korlátozás nélkül tartózkodhatnak azok a külföldi hajósok, tengerészek és családtagjaik, akik a személyzeti jegyzéken szerepelnek."
(2) Az R. 10. §-ának (3) és (4) bekezdésében szereplő "helység" szövegrész helyébe a "helyiség" szövegrész lép.
6. § (1) Az R. 16. §-ának b) pontja az alábbiak szerint módosul:
"b) a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság illetékességi területe: a Tiszának országhatártól országhatárig terjedő szakasza (744,8-159,6 fkm), valamint a Tisza-tó teljes vízterülete;"
(2) Az R. 16. §-ának c) pontja az alábbiak szerint módosul:
"c) a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság illetékességi területe: a Balaton vízterülete a siófoki Sió-zsilipig."
7. § Az R. 17. §-a (1) bekezdésének b) és a (2) bekezdésének d) pontjában szereplő "17. § (3) bekezdésében" szövegrész helyébe a "15. § (3) bekezdésében" szövegrész lép.
8. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg az R. 3. §-a (1) bekezdésének f) pontjában az "eltiltás lejártáig" szövegrész, az R. 4. §-ában "a hajó és rakománya biztonságba helyezése", az R. 5. §-a (1) bekezdésében a "külföldi" szövegrész hatályát veszti.