29/1997. (XII. 21.) HM rendelet
a honvédelmi ágazat munkavédelmi felügyeleti rendjéről
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Mvt.) 9. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel az Mvt. 17. §-ának (7) bekezdésére és a 86. § rendelkezésére, valamint a honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény 10. §-ának g)-i) pontjára és a 12. §-ának (1) bekezdésére - a következőket rendelem el:
1. § A rendelet hatálya kiterjed a Honvédelmi Minisztériumnál (a továbbiakban: HM), a honvédelmi miniszter közvetlen irányítása alá tartozó hivataloknál és háttérintézményeknél, a katonai nemzetbiztonsági szolgálatoknál és a katonai felsőoktatási intézményeknél, valamint a Magyar Honvédség katonai szervezeteinél (a továbbiakban együtt: szervezet) folyó minden szervezett tevékenységre.
2. § E rendelet alkalmazásában
a) vezető: a szervezet élén álló munkáltatói jogkör gyakorlására is felhatalmazott személy (közigazgatási államtitkár, hivatalvezető, (fő)igazgató, parancsnok stb.);
b) beosztott: a vezető munkáltatói jogkörébe vagy szolgálati alárendeltségébe, felügyelete alá, illetőleg intézkedési körébe tartozó személyi állomány, a honvédelmi kötelezettséget teljesítő polgári személy, valamint a katonai tanintézettel tanulói jogviszonyban álló hallgató és növendék a gyakorlati képzés során;
c) szervezett tevékenység: a szervezett munkavégzésen túlmenően a kötelezettségek teljesítésével és jogok gyakorlásával összefüggésben végzett tevékenység.
3. § (1) A vezetők a szervezett tevékenység feltételeit és módját - az általuk vezetett szervezetre vonatkozóan - a Szervezeti Munkavédelmi Szabályzatban (a továbbiakban: SzMvSz) határozzák meg.
(2) A szervezetek vezetői irányítási és ellenőrzési jogkörükben figyelemmel kísérik és elemzik szakterületük munkavédelmi helyzetét, feltárják a hiányosságok okait és megteszik a szükséges intézkedéseket, valamint évente legalább egy alkalommal ellenőrzik a saját és a közvetlen alárendelt szervezeteknél folyó munkavédelmi tevékenységet.
4. § (1) A honvédelmi ágazat munkavédelmi felügyeletét első fokon, a kapcsolódó informatikai, minősítési és képzésszervezési feladatokat a HM Munkavédelmi és Munkaügyi Ellenőrzési Hivatal (a továbbiakban: HM MMEH) végzi.
(2) A honvédelmi miniszter a HM MMEH feletti irányítási feladait a HM közigazgatási államtitkár (a továbbiakban: HM KÁT) útján látja el.
(3) A HM KÁT és a HM MMEH ellátja az Mvt. 81. §-ának (2)-(3) bekezdésében meghatározottakat, hatáskörében gyakorolja az Mvt. 81. §-a (4) bekezdésének b) pontjában meghatározott jogosultságokat.
(4) A HM KÁT a HM MMEH határozata ellen benyújtott fellebbezés elbírálásánál másodfokon jár el.
(5) A HM KÁT és a HM MMEH tevékenységi körében jogosult bármely szervezettől közvetlenül információt kérni, illetve megkeresés esetén a szervezetek kötelesek együttműködni.
5. § (1) A HM KÁT és a HM MMEH vezetője vagy az általuk írásban feljogosított felsőfokú munkavédelmi szakképesítésű személy jogosult az Mvt. 84. §-a (1) bekezdésének a)-i) pontjában és az Mvt. 84. §-ának (2)-(3) bekezdésében meghatározottak szerint eljárni, valamint fegyelmi felelősségre vonást kezdeményezni.
(2) A katonai nemzetbiztonsági szolgálatoknál végzett felügyeleti tevékenységbe csak a honvédelmi miniszter engedélyével és csak olyan személyek vonhatók be, akik a fokozott nemzetbiztonsági követelményeknek megfelelnek.
6. § (1) A honvédelmi ágazatban a munkavédelmi szakterület beosztásait és végzettségi követelményeit - az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet II. veszélyességi osztályra előírtak szerint - munkaköri jegyzékben vagy állománytáblában kell rögzíteni, azzal a kiegészítéssel, hogy a munkakör (beosztás) felsőfokú műszaki végzettséggel rendelkező személlyel tölthető be.
(2) A munkabiztonsági szaktevékenységet ellátó személy - e tevékenysége tekintetében - a szervezet vezetőjének közvetlen irányítása alatt áll. Feladatait, jog- és hatáskörét az SzMvSz-ben kell meghatározni.
(3) Ha a szervezet létszáma kevesebb mint 100 fő, vagy ha a munkavédelmi tevékenységét ellátó személy feladata ellátásában akadályoztatva van, - a feladatot időlegesen ellátó - szakképesítéssel rendelkező személy biztosításáról a szervezet vezetője gondoskodik. A feladatot ideiglenesen ellátó személy kötelezettségeit és díjazását szerződésben kell meghatározni.
7. § (1) A munkavédelmi érdekképviseletre és az érdekegyeztetésre vonatkozóan az Mvt. 70-73. §-ának és a 75-77. §-ának rendelkezéseit értelmeszerűen alkalmazni kell.
(2) Ha a munkavédelmi képviselő (bizottság) a vezető véleményével nem ért egyet, a képviselő (bizottság) közvetlenül a HM MMEH-hez fordulhat állásfoglalásért, vagy kérheti a kivizsgálás megismétlését.
8. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.